Elektrikli Tornavida

Şarjlı tornavidalar, vidalama işlemi için tasarlanan elektrikli el aletlerine denilir. Manuel türleriyle kıyaslandığında, vidalama gerektiren işlerde zamandan ve emekten tasarruf etmeye yardımcı olurlar. Şarjlı tornavida fiyatları, aletin türüne bağlı olarak değişebilir. Şarjlı tornavidalar, elektrikli tornavidalar olarak da isimlendirilirler. Avuç içerisine kolaylıkla sığar. Hafif yapısı sayesinde büyük işlerde, ev içinde ve çevresinde çeşitli işler için kullanımı mümkündür. Bu elektrikli aletlerle, şarjlı tornavidalar genellikle lityum-iyon olmak üzere şarj edilebilir pillerle çalıştığından, elektrik kablolarının araya girmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Şarjlı Tornavidaların Özellikleri Nelerdir?

En önemli özelliklerinden bir tanesi, ulaşımı zor olan bölgelere vidalama işlemi yapabilmek için oldukça fayda sağlamasıdır. 

İşte şarjlı tornavida sahibi olmanın bazı avantajları:

 • Enerji tasarruflu: Elle kullanılan bir tornavidaya kıyasla, elektrikli bir tornavida efor ve enerjinin yanı sıra ellerdeki aşınma ve yıpranmadan da tasarruf sağlayacaktır.
 • Zaman tasarrufu: Elektrikli bir tornavida ile bir vidayı yerleştirmek elle yerleştirmeye kıyasla yarı yarıya daha az zaman alır ve verimliliği artırmaya yardımcı olur.
 • Hassasiyet: Şarjlı bir tornavida, manuel olarak elde edilemeyen tork ve hız nedeniyle daha doğru ve hassas sürüş sağlar.
 • Çok yönlülük: Şarjlı tornavida çeşitli uçlar içerdiğinden, tüm manuel tornavida setini taşımaya gerek yoktur.
 • Uygun maliyetli: Bir dizi değiştirilebilir uç içeren bir elektrikli tornavida kiti satın almak, bir dizi manuel tornavidaya göre daha az maliyetlidir.

En İyi Şarjlı Tornavida Hangisidir?

Elinizdeki iş için en iyi şarjlı tornavidayı seçmek söz konusu olduğunda, bu kadar geniş bir ürün yelpazesi varken zor bir seçim olabilir. Daha güçlü ve büyük cihazlar çoğu işin üstesinden gelse de, hafif işler için oldukça kullanışsız olabilirler. Daha az sayıda çok işlevli özelliğe sahip oldukları için genellikle daha az çok yönlüdürler. Bir şarjlı tornavidanın gücü çoğunlukla şarjının voltajına bağlıdır. Voltaj ne kadar yüksekse, alet o kadar güçlü ve genellikle daha pahalı olacaktır. Genellikle daha yüksek voltajlı şarjlı tornavidalar daha düşük voltajlı olanlardan daha ağırdır, ancak alet yalnızca ara sıra kullanılacaksa ağırlığı sorun olmayabilir. Şarjlı bir elektrikli aletin voltajı genellikle şarjının üzerinde veya aletin yan tarafında yazılıdır. En iyi şarjlı tornavidayı seçerken dikkate alınması gereken farklı hususlar vardır: piyasada bulunan farklı tipler, hız ve tork gücü gibi temel özellikleri ve son olarak bunları kullanacağınız uygulama.

Şarjlı tornavidaların volt aralığı 3 ile 10,8’dir. Aşağıda en popüler şarjlı tornavida modellerinden bazıları ve kullanım alanları yer almaktadır:

Şarjlı Tornavida Türleri

Düz Tornavida: Düz bir akülü vidalamanın ucunda bir uç bulunan düz bir sapı vardır ve manuel bir tornavida gibi görünür.

Akülü Tornavida: Tabanca akülü tornavida akülü matkaba benzer, ancak genellikle daha hafif, daha kompakttır ve o kadar güçlü değildir.

Değişken: Değişken bir akülü vidalama düz ve tabanca modellerinin avantajlarını bir arada sunuyor. Düz bir açıyla tutulabilir ya da tabanca tutar gibi tutulabilir. 

Elektrikli Tornavidalar: Bu standart elektrikli tornavida türü geleneksel bir tornavida gibi görünür. Küçük alanlar ve basit işler için oldukça uygundur. Genellikle 3.4V veya 4V şeklindedir. Bu yüzden zor ve ağır işlerde kullanılmaması gerekir. 

Darbeli Tornavida: Daha güçlü bir seçenek olan darbeli tornavida, büyük vidalar veya paslı ya da hasarlı vidaları sökmek için en iyisidir.

Şarjlı Tornavidaların Temel Özellikleri Nelerdir?

Yapacağınız işe en uygun tornavida seçiminde dikkat edilmesi gereken şarjlı tornavidaların temel özelliklerinden birkaçı şu şekildedir:

Hız: tornavida hızının değiştirilmesi cihazın üzerinde daha fazla kontrol sağlar ve çeşitli materyal ve vida tiplerine uyum sağlamaya yardımcı olur. Elektrikli tornavidalar vidaları çıkarmak için ters hareket özelliğine de sahiptir.

Tork kontrolü: Elektrikli tornavidalarda daha fazla kontrol için döndürme kuvvetini (tork olarak bilinir) değiştirmek mümkündür. Büyük vidalar küçük vidalara göre oldukça fazla güce gereksinim duyarlar. Cihazın tork ayarlarının kontrol edilmesi, vida uçlarının delinecek yüzeyle aynı hizaya gelmesine de yardımcı olur.

Mil kilidi: Bazı şarjlı tornavidalar mekanizmayı kilitler, böylece manuel bir alet olarak kullanabilirsiniz.

Sap: Kauçuk yapılı veya yumuşak bir sapla daha iyi bir tutuş elde edilebilir.

Maliyet: Batarya voltajı ne kadar yüksekse o kadar pahalı olma durumunu dikkate alınması gereklidir. Bu nedenle cihazın ileride nasıl kullanılacağını önceden düşünmek yarar sağlayacaktır. Düşük voltajlı bir cihaz ilk başta tasarruf sağlayabilir fakat daha ağır işler için kullanıldığında uzun vadede sorunlara yol açabilir.

Ek özellikler: Birkaç şarjlı tornavida modelleri taşıma çantaları ya da çeşitli vida uçları gibi aparatlarla beraber gelebilir. Bazı modeller ise  karanlık ortamlarda çalışmaya yardımcı olmak için LED ışıklara sahiptir.

Hangi Voltaj En İyisidir?

Hafif işler

Yumuşak ahşap (çam veya sedir gibi), plastik ve alçıpan gibi daha yumuşak malzemelere küçük vidalar çakmak hafif iş olarak kabul edilir ve fazla güç gerektirmez. Hafif işler için 4v veya daha düşük voltajlı bir akülü vidalama makinesi yeterlidir.

Hafif ve ağır işler

Meşe veya ceviz gibi sert ahşaplara ve seramiklere küçük delikler açmak ve küçük vidalar çakmak ağır iş olarak kabul edilir ve daha fazla güç gerektirir. Bu tür işler için 7v veya daha yüksek voltajlı bir akülü vidalama makinesini tercih edin.

Şarjlı Tornavidayı Matkap Olarak Kullanabilir Misiniz?

Hem şarjlı tornavidalar hem de şarjlı matkaplar birbirinin yerine kullanılabilir, ancak bu aletlerin her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. Şarjlı matkap yerine şarjlı tornavida kullanmayı düşünüyorsanız, öncelikle bilmeniz gereken birkaç şey var:

Şarjlı tornavidalar

 • Kompakt ve hafif
 • Şarjlı matkaplara kıyasla düşük güç
 • Küçük projeler ve montaj için mükemmel
 • Normal bir tornavida gerektiren işler için ideal
 • Vidaları yavaşça ilerletmek ve sıyırmamak için ideal
 • Kolayca kontrol edilebilir
 • Genellikle şarjlı matkaplardan daha ucuzdur

Şarjlı matkaplar

 • Yüksek güç
 • Çeşitli malzemelerde delik delmek için tasarlanmıştır
 • Yüksek tork ve hız gerektiren projeler için mükemmeldir
 • Daha ağır/daha hacimli elektrikli aletler
 • Kontrol etmek için daha fazla beceri/çaba
 • Kullanılabilen birçok ataşman ile çok yönlü bir alet
 • Genellikle şarjlı tornavidalardan daha pahalıdır

Şarjlı Tornavida Ne Zaman Kullanılmalı?

Şarjlı tornavidalar hafiftir ve kullanımı çok kolaydır. Bu, evdeki küçük projeler için ideal oldukları anlamına gelir, örneğin:

 • Bir dolap kapağını sökmek
 • Çıkış kapağının değiştirilmesi
 • Bir öğe üzerindeki pil kapağını çıkarma
 • Resim çerçevesi asma
 • Düz paket mobilyaların bir araya getirilmesi
 • El işi projeleri
 • Küçük onarımlar

Şarjlı Matkap Ne Zaman Kullanılmalı?

Şarjlı matkaplar, şarjlı tornavidalara göre çok daha güçlü olan, daha fazla hız ve tork sunan çok yönlü aletlerdir. Matkaplar ev içinde tornavidalar gibi kullanılabilir, ancak en çok aşağıdakiler dahil daha büyük işler için kullanılırlar:

 • Çeşitli malzemelerde delik delme
 • Delik testeresi ile delik açma
 • Kuru duvar asma

Bu nedenle, şarjlı bir tornavidanın matkap olarak kullanılması mümkün olsa da, bunu yalnızca matkabın hızını ve gücünü gerektirmeyen hafif bakım veya kendin yap işleri yaparken yapmak daha iyidir.

Elektrikli Vidalama Matkapları

Tornavidalar çok temel aletlerdir. En basit haliyle, bağlantı elemanlarını sıkabilen veya gevşetebilen bir el aletidir. Tornavidanın tahrik kafası, sabitlemek istediğimiz vida kafasına bağlıdır.Oluklu veya düz başlı ve çapraz yuva muhtemelen en popüler tornavida türleridir.  Vida kafasına bağlı olarak, farklı tornavida türlerine sahip olabiliriz. Sürücü tipine bakılmaksızın, tüm tornavidalar aynı işi yapar: bağlantı elemanlarını vidalamak veya sökmek. El tipi tornavidalar hala popüler olsa da, elektrikli vidalama matkapları kullanımında istikrarlı bir artış var. Temel fark, vidaları elle sürmek yerine, elektrikle çalışan bir motora sahip olduğu için bir düğmeye basarak kolayca yapabilmenizdir. El tipi veya manuel tornavida ile elektrikli vidalama matkapları arasındaki bir diğer önemli fark da, sürücü şeklindeki ucun değiştirilebilir olmasıdır. Böylece, tek bir elektrikli vidalama matkabı ile ucu kolayca değiştirebilir ve farklı tipte vidaları veya bağlantı elemanlarını sürebilirsiniz.

 • Diğer elektrikli aletlere göre daha küçük aletlerdir. Vidaları sabitlemek için dar alanlarda kolayca kullanabilirsiniz.
 • Elektrikli vidalama matkapları daha az torka sahiptir. Bu, daha yumuşak nesnelere zarar vermeyeceği anlamına gelir.
 • Kullanımı çok kolaydır. Yeni başlayanlar veya yaşlılar bile elektrikli vidalama matkaplarını kullanabilir.
 • Bir elektrikli vidalama kitinin (Elektrikli Tornavida, Akü, Şarj Cihazı ve Uçlar) maliyeti çok düşüktür. İyi markalı ürünleri bütçenize uygun fiyatlarda bulabilirsiniz.
 • Düşük gücü ve torku nedeniyle elektrikli vidalama matkapları delik açmak için uygun değildir.
 • Elektrikli vidalama matkaplar vidaları sabitleyebildiğinden, özel bir elektrikli tornavidaya olan ihtiyaç giderek azalmaktadır.

Elektrikli vidalama matkaplarının tek bir amacı bulunuyor. Bu amaç, vidaları sabitlemektir. Sahip olduğu düşük güç ve tork sebebiyle başka bir amaç için kullanılamaz. Birçok kullanıcı elektrikli vidalama matkapları ile normal matkapları karıştırıyor. Ancak birçok elektrikli vidalama matkabı küçük boyutlu, hafif ve kullanış bakımından oldukça kolay bir yapıya sahiptir. Bu durum elektrikli vidalama matkaplarını dar olan alanlarda kullanabilmek için en uygun hale getirir. Böylelikle herhangi bir tecrübesi olmayan kişiler de elektrikli vidalama matkaplarını çok kolay bir şekilde kullanabilir. 

Normal matkaplar, elektrikli vidalama matkaplarına göre oldukça güçlü aletlerdir. Her türlü malzemede delik açma işlemi için oldukça sık kullanılır. Tork değerleri çok yüksektir. Beton duvarları hiçbir ekstra çaba sarf etmeden yüzeyde darbe etkisi yaratır. 

Ayrıca, tüm elektrikli matkaplar ters çevrilebilir motorlu ayarlanabilir hız tetiğine sahiptir. Bu, elektrikli matkabı esasen tornavida olarak kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bir matkap her iki işi de yapabiliyorsa neden elektrikli bir tornavidaya ihtiyacımız olduğunu merak ediyorsanız, ister kablolu ister kablosuz olsun elektrikli matkapların ağır aletler olduğunu bilmenizde fayda vardır. 

Güçlü motorları ve özel çekiçleme mekanizmaları çok fazla ağırlık ekler. Bu da matkabı sadece vidaları sabitlemek için kullanmanın ideal olmadığı anlamına gelir. Ancak ara sıra vidaları sıkmak veya gevşetmek için kullanabilirsiniz. Profesyonel bir atölyeniz varsa veya ciddi bir iş yapıyorsanız, hem elektrikli matkaba hem de elektrikli vidalama matkabına sahip olmanız gerekir. Ancak kendiniz yapıyorsanız veya evinizde küçük ev işleri yapıyorsanız, Elektrikli Vidalama Matkabı ile Matkap arasında seçim yapmanız gerekir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Elektrikli Tornavida

186 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 186 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003142