Fiş

Fiş

Çok yönlü fiş ve prizler hayatın her alanında kullanılır. Kontrol ve verimlilik sağlayan bu elektrik araçları, çok sayıda cihazın faydasından yararlanmayı mümkün kılar. Çeşitli endüstriyel alanlarda, evlerde, iç ve dış mekânlarda güç kaynağını kullanmaya imkân tanır. Kullanımı son derece kolay olan bu ürünler, voltaj ve akımlarda derecelendirilmiş elektrik şebekesine bağlantı sağlar.

Elektrik fişi nedir sorusuna yanıt olarak fişler, en basit ifade ile makinelerin ve cihazların çalışması için kullanılan bir araç olarak tanımlanabilir. Fiş fiyatları, ürünün yapımında kullanılan malzeme kalitesi, marka ve özelliklerine göre farklı alternatifler de bulunabilir. Elektrik kullanımını optimize etmek için, elektrikli cihaz aracılığıyla fiş arasında doğru bir akım beslemesi olduğundan emin olmak gerekir. Bu nedenle priz ve fişlerin kaliteli olması önem taşır. Bu, aynı zamanda güvenli kullanım için de dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Fiş Nedir?

Fiş, bir elektrik kablosunun ucunda, kabloyu bir elektrik kaynağına bağlayan iki veya üç metal pimi olan bir parçadır. Priz fiş modelleri, elektrikli ekipmanın binalarda ve diğer alanlarda birincil alternatif akım (AC) güç kaynağına bağlanmasına olanak tanır. Dünyanın farklı yerlerinde farklı standartlar kullanılır. Bu açıdan çevirici fiş, elektrik fişi dönüştürücü modelleri, farklı ülkelerde kullanılan priz çeşitlerine uyumu kolaylaştırır.

Fişler, priz bağlantısı olduğunda çalışır ve bazı priz türlerinde priz anahtarları bulunur. Bu anahtar, cihazı fişten çekmeden gücün kesilmesini sağlar. Bu özelliği, fiş ve prizinizi daha uzun süre kullanmanıza olanak tanır. Farklı modellere göre priz anahtar fiyatları değişiklik gösterir.

Topraklanma ile bağlı cihazın yalıtım arızasına karşı koruma sağlaması amaçlanır. Topraklı fiş, olası tehlikeli durumlarda ortaya çıkabilecek elektrik kaçaklarının önüne geçmeye yardımcı olur. Bunu, gücü toprağa ileterek yapar. Farklı IEC cihaz sınıfları için farklı tipte fişler kullanılır. Atanan sınıf, cihazın topraklanmış olup olmadığına ve içerdiği yalıtım derecesine bağlıdır. Örneğin, Sınıf I, fiş ve prizde üçüncü bir kontak gerektiren topraklı ekipmanı ifade ederken, Sınıf II, çift yalıtımla korunan topraklanmamış ekipmanı ifade eder.

Fiş Çeşitleri Nelerdir?

Elektrik fiş türleri birçok farklı alt gruplara göre sınıflandırılabilir. Aşağıda ülkelerin kullanımına göre sınıflandırılan elektrik fiş tipleri yer alır:

  • A Tipi: Çoğunlukla ABD, Kanada, Meksika ve Japonya'da kullanılan bu tip, . A tipi fiş, iki düz paralel uçlu, topraklanmamış yapıya sahiptir. Tek yönlü takılabilen, polarize modeller bu türün içerisinde yer alır. Fiş, 15,9 – 18,3 mm uzunluğunda ve 12,7 mm aralıklı, 1,5 mm kalınlığında iki düz bıçağa sahiptir. Deliklerden çubuklar geçirerek kabloyu prize kilitlemenizi sağlayan bazı özel çıkışları bulunur.
  • B Tipi: Yalıtılmamış U şeklinde bir topraklama pimine sahip bu tip fişlerde çıkışlar duvara gömülü değildir. Bu durum, eğer bir fiş yarıya kadar çekilirse, uçlarının hala prize bağlı olduğu anlamına gelir.
  • C Tipi: Birleşik Krallık, Türkiye, İrlanda, Malta ve Kıbrıs hariç tüm Avrupa ülkelerinde kullanılır. İki telli olan bu fiş, topraklanmamış, polarize edilmemiş ve iki yuvarlak uca sahiptir. C tipi fiş, uluslararası alanda en yaygın kullanılan fiştir. Euro plug olarak bilinen fişin yalıtımlı manşonları bulunur. Ayrıca, C tipi fişin 10 A veya 16 A olarak derecelendirilen ve daha az kullanılan bir versiyonu da vardır. Pimleri 2,5 amperlik versiyonla aynı uzunluğa sahiptir. Topraklama gerektirmeyen, ancak saç kurutma makineleri, banyo ısıtıcıları, elektrikli süpürgeler gibi yüksek enerji tüketen cihazlarda bu tür fişler bulunur.
  • D Tipi: Bu 5 amperlik fişin üçgen oluşturan üç yuvarlak ucu vardır. Tırnakları yalıtılmadığı için D tipi fişler, sık kullanılan çeşitler arasında yer alır. D tipi çıkışlar duvara gömülü değildir, bu nedenle canlı pinlere dokunmaya karşı herhangi bir koruma sağlamaz. Hindistan ve Nepal'de yaygın olarak kullanılır.
  • E Tipi: Bu fiş, yuvarlak olması ve soketin topraklama pimini kabul etmek için bir dişi kontağa sahip olması dışında C'ye benzer. Çek Cumhuriyeti, bazı Avrupa ülkelerinde kullanılır. C tipi bir fiş, E tipi bir prize doğru şekilde uyar. Bu elektrik soket fiş modeli, 15 mm girintilidir, bu nedenle kısmen takılan fişler şok tehlikesi oluşturmaz.
  • F Tipi: Yuvarlak olması ve cihazı topraklamak için içlerinde iletken klipsler bulunan üst ve alt girintilerin eklenmesi dışında C'ye benzer. Bu fişlerde ekstra stabilite sağlamak için sol ve sağ tarafta bir çift plastik çentik vardır. Türkiye ve Almanya gibi bazı Avrupa ülkelerinde kullanılır. 16 ampere kadar olan uygulamalarda kullanılır. F tipi fişler, E tipi prizlerle tam uyumludur. Aynı zamanda F tipi soket ile eşleşmek için topraklama klipsleri ve E tipi soketin toprak pimini kabul etmek için bir dişi kontağa sahiptir. C tipi bir fiş de F tipe bir fişe uyumludur.

Bu çeşitlerin dışında farklı ülkelerde kullanılan G, H, I, J, K, L, M, N ve O tipi elektrik fiş modelleri de bulunur.

Fiş priz çeşitleri aynı zamanda erkek ve dişi olmak üzere de iki farklı gruba ayrılır. Erkek, dişi fiş çeşitleri birbirinden farklıdır. Erkek fiş, merkez iletken için sağlam bir pime sahiptir. Dişi konektöre genellikle jak denir ve erkek pimi kabul etmek için içinde bir delik bulunan bir merkez iletkene sahiptir. Elektrik fiş çeşitleri, aralarından seçim yapabileceğiniz anahtarlı, anahtarsız, topraklı, topraksız ve çok daha fazlası olmak üzere birçok seçeneğe sahiptir. Ürünün dâhil olduğu sınıfa ve özelliklerine göre değişebilen elektrik fişi fiyatları, çok çeşitli seçeneklerle sunulur.

Priz Dönüştürücü Nedir?

Dönüştürücüler, voltajı yükseltir veya düşürür ve yalnızca elektrikli ürünlerle kullanılmalıdır. Elektrikli ürünler, mekanik motorlara sahip olabilir. Örnekler, saç kurutma makineleri, buharlı ütüler, tıraş makineleri, diş fırçaları veya küçük fanlardır. Dönüştürücüler sürekli çalışma için tasarlanmaz. Yalnızca kısa süreler için kullanılır. Ek olarak, çoğu dönüştürücü yalnızca topraklanmamış cihazlar için kullanılabilir. Fiş çevirici kullanılmadığı zaman prizden çıkarılmalıdır.

Dönüştürücünün görevi, bir çıkışta bulunan voltajı cihazınıza uyacak şekilde değiştirmektir. Bu nedenle, seyahat ederken yanınıza almanız gereken en önemli şeylerden biri bir yabancı priz dönüştürücü araçtır. Farklı ülkelerin prizleri farklı güç seviyelerinde olduğundan yurtdışı priz dönüştürücü son derece önemlidir. Bu açıdan bir priz dönüştürücü nasıl kullanılır bilmelisiniz.

Priz dönüştürücü nasıl takılır sorusunun cevabı için öncelikle priz dönüştürücüyü aygıtın güç kablosunu dönüştürücü üzerindeki güç soketine takmalısınız. Dönüştürücünün bir adaptör ile kullanılmak isteniyorsa, fiş adaptörü duvar prizine yerleştirilir. Seyahat adaptörleri, bir ülkedeki bir cihazın başka bir ülkenin duvar prizine takılmasına izin verir. Ancak elektriği dönüştürmezler. Seyahat adaptörü voltajı dönüştürmediği için cihazınızın prizden gelen elektriği kaldırabileceğinden emin olmalısınız. Çalışan bir güç kaynağına takmadan önce kablonun ve adaptörün birbirine sıkıca oturduğunu kontrol ederek güç dalgalanması veya kıvılcımların önüne geçebilirsiniz. Adaptör fiyatları, akım değerlerine göre değişebilir. Almak istediğiniz ürünlerin fiyat karşılaştırmasını online alışveriş mağazalarının ürünlerini inceleyerek yapabilirsiniz.

Bu bilgilere ek olarak, dünyanın her yerinde çalışan bir evrensel priz dönüştürücü almak en iyi fikirdir. Ancak yalnızca bir ülkeyi veya şehri ziyaret etmeyi planlıyorsanız tek bir elektrik priz dönüştürücü model de alabilirsiniz. Kullanılacak ülkeye bağlı olarak priz dönüştürücü modelleri değişebilir. G, A tipi priz dönüştürücü farklı tiplerdeki prizleri kullanabilmenize yardımcı olur. Ayrıca priz dönüştürücü tavsiye yazılarını okumanız daha hızlı karar vermenize yardımcı olabilir.

Elektrik Fişi Nasıl Takılır?

Elektrik prizi, güç kaynağını taşıyan ve kendisine bir kablo fişi takıldığında elektrik enerjisini aktaran dişi bir konnektördür. Genellikle güç kaynağı, elektrik prizine veya elektriğe bağlanır. Elektrik prizleri, panolar, prizler, uzatma panoları gibi yerlerde kullanılır. Elektrik, iki pimli, üç pimli veya beş pimli olabilir. Elektrik prizleri birçok farklı derecelendirme, stil ve tasarıma sahiptir. Elektrik prizlerinin en kullanışlı ve yaygın derecelendirmeleri 5A, 6A, 16A, 32A vb.'dir. Tek fazlı prizlerde iki veya üç bağlantı noktası bulunur. Farklı port türleri de mevcuttur. Bazı prizlerde düz bağlantı noktaları, bazılarında ise yuvarlak bağlantı noktaları vardır. Soketlerin arka kısımlarında güç kaynağını bağlamak için vidalı terminaller bulunur. Bu vidalı terminaller bağlama, değiştirme işlemlerinde kullanılır.

Elektrik fişi nasıl bağlanır sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilir: Fiş bağlamak aslında oldukça basittir. Elektrik fişi bağlamak için yan keski, tornavida ve kontrol kalemi gibi teknik araçlara sahip olmalısınız. İlk olarak, uygun aletle fişin üzerinde bulunan vidalar sökülür ve fiş açılır. Kullanılacak kablo açılan fişin kapağından içine geçirilir. Ardından maket bıçağı kullanarak kablo hasar vermeden açılır. Bu işlemden sonra açığa çıkan kablo uçları, yan keski yardımı ile birbirinden ayrılır ve uçları bağlanır. Fişi bağlama aşamasına gelindiğinde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Uygun kablo uçları doğru yere bağlanır ve vida ile sıkılır. Kabloları sıkarken gevşek bırakmamaya dikkat edilmelidir. Son olarak, başta çıkarılan fiş kapağı yerine takılır ve bağlama işlemi tamamlanır. Elektrik fişi değiştirme işlemine başlamadan önce, özellikle priz uygulamalarında tüm sigortalar kapalı duruma getirilir.

Bir fiş nasıl takılır, fiş nasıl bağlanır gibi soruların yanıtını öğrendikten sonra bu tarz işlemlerinizi kolaylıkla kendiniz yapabilirsiniz.

Fiş başı nasıl değiştirilir?

Bu işlem için öncelikle, fiş başlığı üzerinde bulunan vida ya da vidalar sökülür. Ardından yeni fiş kapağınızı takabilirsiniz. Pek çok farklı fiş başlığı fiyatları, uygun seçeneklerde bulunabilir.

Priz dönüştürücü nerede satılır?

Priz dönüştürücü nereden alınır diye merak ediyorsanız, priz dönüştürücü modellerini, online seçenekler arasında bulmak oldukça kolaydır. Farklı dönüştürücü modellerini uygun fiyat avantajları ile satın alabilirsiniz.

Fiş neden yanar?

Fiş bağlama işlemi sırasında kablolar gevşek bırakılırsa, fiş yanabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Fiş

3144 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Değerlendirme Puanı
Toplam 31 / 3144 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?