Gaz ölçüm aletleri ve dedektörler; zehirli gazlar, boyaların bıraktığı gözle görülmez atıklar, fümigasyon, yakıt doldurma sonrası oluşan gazlar, inşaat atık tozları, hafriyat alanlarında oluşan metan gazları ve depolama alanlarında oluşan atık gazlar gibi etmenlerin tespit edilebilmesi için kullanılır. Endüstriyel alanda ve günlük hayatta sıklıkla tercih edilen gaz ölçüm cihazı; yangın, patlama ve zehirlenme gibi istenmeyen olayların önüne geçilebilmesine ve gerekli önlemlerin alınabilmesine olanak tanır. Güçlü algılayıcılara sahip olan cihazlar, potansiyel ve tehlikeli gaz kaçaklarının önceden tespit edilebilmesini sağlar. Yanıcı gaz sensörleri, fotoiyonizasyon dedektörleri, kızılötesi nokta sensörleri, ultrasonik sensörler, elektrokimyasal gaz sensörleri ve yarı iletken sensörler sayesinde yanıcı gazların hemen hemen hepsi, kolaylıkla tespit edilebilir. Sesli ve ışıklı alarm sistemlerine sahip olan gaz ölçüm cihazları, tehlikeli bir gaz tespit edildiğinde insanları uyaracak şekilde tasarlanır.

Gaz Ölçüm Cihazı Fiyatı

Gaz ölçüm cihazı fiyatı; ürünün markası, modeli, türü, aksesuarları, ölçüm yetenekleri ve uyarı mekanizmaları gibi hususlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Gaz dedektörü, belirli bir bölgedeki gazların varlığını bir emniyet sisteminin parçası olarak tespit eden donanımlar arasında yer alır. Bu tür ekipmanlar, gaz sızıntıları veya diğer emisyonları tespit etmek için kullanılır. Sabit bir kontrol sistemi ile arayüz oluşturacak şekilde entegre edilen ürünler, gaz kaçağı tespit ettiğinde, çalışan tüm sistemi otomatik olarak kapatabilir. Bazı gaz ölçüm aleti modellerini, sızıntının meydana geldiği bölgedeki operatörler için sesli bir alarm oluşturacak şekilde konfigüre edebilmek de mümkün olur. Gaz dedektörleri, yanıcı veya toksik gazları belirleyebilmek ve oksijen tüketimini hesaplayabilmek için tercih edilebilir. Endüstriyel üretim alanında yaygın olarak kullanılan gaz dedektörleri, fotovoltaik gibi gelişmekte olan teknolojileri izlemek, üretim tesislerini ve petrol hatlarını anlık olarak kontrol edebilmek için mevcut güvenlik donanımlarının üzerine de eklenebilir.

Gaz dedektörleri; yarı iletken, oksidasyon, katalitik, fotoiyonizasyon ve kızılötesi gibi farklı çalışma mekanizmalarına uygun olarak sınıflandırılabilir. Gaz ölçüm sistemleri, taşınabilir cihazlar ve sabit gaz dedektörleri olmak üzere iki temel form faktörüne göre değerlendirilir. Kızılötesi nokta sensörleri ile donatılan sabit ölçüm aletleri; endüstriyel tesisler, rafineriler, farmasötik imalathaneler, fümigasyon tesisleri, kağıt hamuru fabrikaları, uçak ve gemi inşaatı tesisleri, hazmat işletmeleri ve atık su arıtma tesisleri gibi geniş ölçekli yerlerde kullanılır. Taşınabilir dedektörler ise personel çevresindeki atmosferi izleyebilmek için tercih edilebilen ideal ölçüm aletleri arasında bulunur. Elle tutulan ya da kemer gibi giyim aksesuarları üzerine eklenebilen gaz dedektörleri, genellikle pille çalışır. Tehlikeli seviyelerde gaz buharı tespit edildiğinde yanıp sönen ışıklar ve sesli uyarı mekanizmaları ile gerekli uyarı sağlanır.

Mini gaz ölçüm aletleri; metan gazı, doğal gaz, hidrojen sülfit ve karbonmonoksit gibi insan sağlığı için son derece tehlikeli olan gazların seviyesini ölçmek için her zaman yanınızda portatif olarak taşınabilir. Yüksek hassasiyete sahip sensörler ile donatılan duvar tipi ufak cihazlar ise mutfak ve banyo gibi odalarda duvara monte edilerek kullanılabilir. Doğal gazlı kombi ya da şofben cihazlarının bulunduğu alanlara yerleştirilen sensörler sayesinde kaçak gazların tespit edilmesi ve gaz salınımının önüne geçilebilmesi, mümkün olur. Tüm cihazların belli aralıklarla kalibre edilmesine de özellikle dikkat etmek gerekir. Sabit sistemlerin kalibrasyonu; aylık, üçer aylık veya yıllık olarak ayarlanırken, portatif dedektörlerin kalibrasyonu, daha kısa aralıklarla gerçekleştirilir. Taşınabilir bir gaz dedektörü için ise tipik bir kalibrasyon programı bulunmaz. Otomatik kalibrasyon işlevi, gaz sızıntısı dedektörünün kolaylıkla yeniden kalibre edilebilmesini sağlar. Yeni nesil bazı aletler, otomatik kalibrasyon işleminin yanı sıra elde edilen değerleri depolama ve verileri görüntüleme yeteneğine de sahiptir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Gaz Ölçüm Cihazı

Fotoğraflı Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 133 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003083/60006729