Yüzün tamamına ya da belli bir bölümüne takılarak kullanılan maske çeşitlerinden birçok meslek grubunda aktif olarak faydalanılıyor. Tek kullanımlık hijyen maskelerinden uzun soluklu kullanıma uygun gaz maskelerine kadar farklı amaçlara yönelik üretilmiş olan model seçeneklerinden siz de yararlanabilirsiniz. Maskeleri temel olarak darbelerden korunmak, düzgün solunum ve net görüş sağlamak için kullanabilirsiniz.

Ventilli ve filtresi bulunan maske modelleri ile solunum yollarınızı daha rahat şekilde koruyabilirsiniz. Polikarbonat gibi dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilen maskeler ile de net bir görüşe kavuşabilirsiniz. Kumaş malzemelerden üretilmiş olan katlanabilir özellikli maskeler, taşıma ve kullanım kolaylığı yaratıyor. Yapılacak işte ihtiyaç duyulacak maske tipine göre yarım yüz ve tam yüz model seçenekleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Yüzü Yaralanmadan Koruyan Maske Modelleri

İş sağlığı ve güvenliği talimatnameleri nedeniyle birçok meslek grubunda işçilerin maske kullanma zorunluluğu bulunuyor. Kaynak makinesi veya tırpan gibi el aletlerini kullanmanız sırasında gözlerinizin ve yüz bölgenizin dış etkenlerden korunması için maske takabilirsiniz. Koruyucu nitelikteki bu maske modelleri, darbeye dayanıklı malzemelerden üretiliyor.

Sadece yüzün değil, vücudun tamamının korunmasını gerektiren arıcılık gibi mesleklerde kullanılan maske modelleri, baş bölgesini tüm yönlerden kapatarak arı saldırılarına karşı koruyor. Seçenekler içerisinde farklı büyüklük ve uzunluktaki yüz tipleri için tasarlanmış olan çeşitli boyutlarda maske modelleri yer alıyor. Böylece yüzünüze uymayan bir maske modeli takmak zorunda kalmıyorsunuz.

Profesyonel Kullanım İçin Tasarlanan Güvenlik Maskeleri

Profesyonel kullanıma yönelik tasarlanmış olan güvenlik maskeleri, her meslek özelinde farklılık gösterebiliyor. Maskelerin üretim malzemeleri, kullanım şekilleri ve süreleri, mesleklerin güvenlik seviyelerine göre belirleniyor. Ameliyata girecek bir cerrah ya da hastasını muayene edecek bir dişçi iseniz hijyen şartları gereği yüz maskesi takmanız gerekiyor. İş makinesi kullanan bir işçi iseniz sert malzemeli maske kullanarak yol görüşünü koruyabilirsiniz

Otomotiv, gemi inşaatı, kimya, metal ve bakım sektörlerinin birçok aşamasında çalışanların güvenlik maskesi kullanması, kimyasal maddelerden ve toz parçacıklarından olumsuz etkilenme riskini en düşük seviyeye indirmeleri anlamına geliyor. Filtresi bulunan maske modellerinin filtrelerini dönemsel olarak değiştirmeye de özen göstermelisiniz.

Maskeyle Gazdan, Tozdan, Buhardan ve Metal Dumanından Korunma

Sağlık durumu, hava şartları ve yapılmakta olan iş, maske kullanımını zorunlu hale getirebiliyor. Taş kesim, bahçe ilaçlama, inşaat, boyacılık ve marangozluk gibi işleriniz sırasında solunum yollarınızı korumazsanız sağlığınızı olumsuz etkileyebilirsiniz. Bahsi geçen mesleklerin maske kullanılmadan icra edilmesi, kişilerin kalıcı sorunlarla karşı karşıya kalmasına neden olabiliyor. 

Gaz, buhar, toz ve metal dumanından etkilenmemek için yapılan işe uygun bir asit gazı veya toz maskesi kullanmak, korunmaya yardımcı oluyor. Kimyasal maddelere bağlı zehirlenme gibi durumların meydana gelmemesi için işi sonlandırıp ortamı terk edene dek maskeyi kullanmaya devam etmelisiniz. 

Solunum Rahatsızlığı Çekenlere Yönelik Maskeler

Çeşitli mesleklerde kullanılan maskelerin yanı sıra duman maskesi gibi herkes tarafından sisli ve kirli havalarda takılabilecek maske modelleri de bulunuyor. Solunum rahatsızlıkları nedeniyle soludukları havanın kalitesi fazlasıyla önem taşıyan kişiler için sisli ve kirli havalarda maske kullanmak ise bir önlemden çok gerekliliğe dönüşüyor.

Yakıtla çalışan motorlu araç sayısının artması ve özellikle kış döneminde ısınma ihtiyaçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte yaşanan hava kirliliğinin etkileri, yalnızca rahatsızlıkları bulunan kişiler için değil, sağlıklı insanlar için de sorun teşkil edebiliyor. Dolayısıyla kirli havadan kaynaklanan bir problem yaşamak istemeyen her kişi, maske kullanarak kendisi için önlem alabiliyor.

İhtiyacınız olan maske tipini Hepsiburada.com'da kolayca bulabilir, tüm bu risklerden korunabilirsiniz.


Koruma Türüne Göre Maskeler

Koruma türüne göre maskeler, FFP ve N95 tipi maskelerden oluşur. FFP tipi maskeler havada görülmeyen, tozlara, mikroplara karşı koruma sunan filtreli maske tipidir. FFP tipi maskeler, özel standartlara göre belirlenmiş üç farklı derecede koruma sunar. Koruma sunduğu dereceye bağlı olarak FFP1, FFP2 ve FFP3 olarak ürünler olarak değişir. FFP1 maskeler, temizlik veya inşaat alanı gibi kaba tozlara karşı koruma sunar. Temel düzeyde koruma sunan ürünler, hastalık riskinin düşük olduğu ortamlarda tercih edilebilir.  

FFP2 tipi maskeler ise toza, dumana, neme, partikülle karşı güvenli bir kullanım sergiler. Kullanım alanı oldukça geniş olan kimya sektöründen günlük kullanıma kadar birçok alanda tercih edilen ürünler, neme karşı etkili olduğu için sıcak havalarda tercih edilir. FFP2 maske çeşitlerini hastalıklara karşı güvenle kullanabilirsiniz.

FFP3 tipi maskeler ise en küçük toz zerreciklerine karşı koruma sunan üst düzey güvenilir maskelerdir. Farklı marka seçeneklerine sahip olan FFP3 tipi maskeler içinden yüz tipinize ve ihtiyacınıza göre en uygun ürünü seçebilirsiniz.

N95 ise tıbbı maskelerdir. N95 maskeler, tıp sektöründe kullanıldığı için toz, sis, duman, mikrop gibi gözle görülmeyen maddeleri tutarak daha yüksek koruma sunar. Yüksek filtre özelliğine sahip olduğu için tam anlamıyla koruma sunarak benzer maske tiplerinden ayrılır.

Maske Seçiminde ve Kullanımında Püf Noktalar

  • Maskenizi rahat bir şekilde kullanmak için ayarlanabilir metal burun klipsi bulunan ürünlere yönelin.
  • İnce partikülleri geçirmeyen en az üç katlı maskeler daha etkin bir kullanım sunar.
  • Maskenizi uzun süre kullanacaksanız yüzünüzde iz kalmaması için burun ve yanak kısımlarından yumuşak süngerle veya yastıkla desteklenen ürünleri seçmeniz önerilir.
  • Maske seçerken yüz anatominize uygun ürünlere öncelik verebilirsiniz. Aynı zamanda kafa anatominize uygun büyüklüğe sahip maskeleri seçmeniz daha iyi olacaktır.
  • Gözlük kullanıyorsanız veya yaptığınız iş gereği gözlük takmanız gerekiyorsa içinde rahat nefes alacağınız ventilli maskeler daha uygun bir seçim olacaktır.
  • Maske satın alamdan önce maskenizin kaç kullanımlık ömrü olduğunu öğrenmeniz ve kullanım sıklığınıza uygun ürünleri seçmeniz gerekir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Maske & Siperlikler

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 2222 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/13003349/60002018