Maske & Siperlik

İş güvenliğinin yanı sıra solunum yolu ile bulaşan hastalıklardan ve polen gibi alerjenlerden korunmak için kullanılan maskeler, cerrahi maske, medikal maske, prosedür maskesi, tıbbi maske gibi farklı isimler ile de anılır. Genellikle medikal müdahale ve tedavilerde hem hastayı hem de sağlık personelini korumak için tasarlanan söz konusu maskeler, aynı zamanda virüs kaynaklı hastalıkların yayılmasını da önleyecek özelliklere sahiptir. "Medikal maske nedir?" sorusuna verilebilecek en doğru yanıt ise "bakteri ve virüs geçişini önleyici katmanlardan meydana gelen ve hafif malzemeden üretildiği için rahatsızlık hissine neden olmayan tıbbı aksesuar" olur. Bakteri ve virüslerin yanı sıra polen gibi alerjenleri de filtreleyen söz konusu yüz maskesi modelleri, saman nezlesi olarak adlandırılan bahar alerjisine sahip olanlar tarafından, yaşam kalitesini artırmak amacıyla kullanılır. Kullanım alanlarına göre farklı özelliklere sahip olan bu maskeler, belirli standartlara göre üretilir. Söz konusu standartları ifade eden belirli kodlar bulunur. Bu kodlara sahip olan maskelerin hangi tür zararlı içeriklere karşı ne kadar koruma sağladığı söz konusu kodlar sayesinde öğrenilebilir. Telli maske olarak da adlandırılan koruyucu maskeler, tekli veya çok sayıda üründen meydana gelen maske seti olarak kullanıcıların beğenisine sunulur. Maske seti içinde aynı model, çok sayıda yer alır. Söz konusu maske 50’li veya 100’lü olabilir. Tek kullanımlık olarak tanımlanan bu maskelerin yanı sıra yıkanarak yeniden kullanılabilen kumaş maskeler de bulunur. Kumaş maskelerin tek kullanımlık bir cerrahi maske ile birlikte kullanılması tavsiye edilir. Tek kullanımlık olarak sınıflandırılan cerrahi maskelerin ise belirli periyotlar ile değiştirilmesi, uzun süre aynı maskenin kullanılmaması önerilir. Bunun nedeni ise maskenin belirli bir süre sonra koruyuculuğunu yavaş yavaş kaybetmeye başlamasıdır. Cerrahi maskelerin siperlikli olan çeşitleri de bulunur. Bu maske türlerinin bazı modelleri sadece ağız ve burnu korurken bazı modelleri ise yüzün tamamını koruyacak şekilde üretilir. Modeli ne olursa olsun bu tür maskelerin mutlaka kullanım alanına uygun özelliklere sahip olmasına dikkat edilmesi önerilir.

Özellikleri ile Maske Çeşitleri

Solunum yollarının hava kirliliğinden bulaşıcı hastalıklara kadar birçok dış etkenden korunması için kullanılan maskeler, koruma oranına ve kullanım alanına göre özelleştirilmiş seçenekler sunar. 3 katlı, 4 katlı, siperlikli, bez veya ventilli gibi çeşitleri bulunan maskelerin her biri belirli standartlara göre üretilir.

Cerrahi / Medikal Maske: İlk etapta sadece hekimlerin cerrahi müdahale ve bulaşıcı hastalıkla mücadele sırasında kullanması için tasarlanan bu maskeler, artan hava kirliliği ve bulaşıcı hastalıkların yaygınlaşması sebebiyle herkes tarafından kullanılmaktadır. Hem kullanıcının dışarıya bulaş riski taşıyan mikrop ve virüslerin yayılmasını hem de dış ortamda bulunan zararlı etkenlerin kullanıcının solunum sistemine ulaşmasını önleyen cerrahi maskeler, özellikle coronavirus gibi damlacık enfeksiyonu ile bulaşan hastalıklara karşı etkilidir. Markalar tarafından birçok modeli üretilen cerrahi maskeler, renkleriyle de kullanıcılara çok fazla seçenek sunar.

Bez Maske: Tek kullanımlık olan cerrahi maskelere kıyasla yıkanarak defalarca kullanım olanağı sunan söz konusu maske bez olduğu için cerrahi maskeler gibi özel tasarlanmış filtrasyon katmanlarına sahip değildir. Bu sebeple sıradan kumaşlardan üretilen bez maskelerin tek kullanımlık maskeler ile kullanılması önerilir. Öte yandan TSE tarafından belirlenen standartlara göre özel olarak üretilen bez maskeler, damlacık yolu ile yayılan hastalıklara karşı koruma sağlayacak özelliklere sahiptir.

3 Katlı Maske: TS EN 14683 standardına uygun şekilde üretilen ve CE belgesi bulunan bu maskeler, yüksek filtrasyon verimliliği sayesinde solunum sistemini, bulaşıcı virüs ve bakterilere karşı korumaya yardımcı olur. Bu maskeler de tıpkı diğer çeşitler gibi pembe, siyah maske gibi farklı renk seçenekleri ile dikkat çeker.

4 Katlı Maske: Çift meltblown katmanına sahip olan bu maske 4 katlı olan tasarımı sebebiyle bu isim ile anılır. Üst üste iki adet cerrahi maske takmak kadar etkili olan söz konusu maskeler, IIR belgeli olarak üretilir. Yüksek riskli ortamlar olarak kabul edilen alışveriş merkezi, hastane ve okul gibi kalabalık ortamlar için tasarlanan bu maskeler, yüksek koruyuculuğa sahiptir.

Ventilli Maske: Cerrahi maskelerin filtreleme özelliği bulunan bir çeşidi olan ventilli maskelerin orta kısmında plastik bir filtre yer alır. Ventil adı verilen bu filtre, solunum koruyucu özelliktedir. Bu sebeple ventilli maskeler, salgın hastalıklardan tozlara kadar pek çok dış etkene karşı koruma sağladığı için imalathanelerde işçilerinin tozdan etkilenmemesi için de kullanılır.

Siperlikli Maske: Ayarlanabilir baş bandı bulunan ve ağız ile burnu tamamen kaplayacak şekilde tasarlanan siperlikli maskeler, genellikle şeffaf olarak üretilir. Cerrahi maskeye kıyasla daha konforlu bir ürün olarak tanımlansa da biraz daha hacimli olması sebebiyle daha çok çalışırken kullanım için tercih edilir.

Maskeler, koruma türlerine göre de farklı çeşitlere ayrılır. Hangi dış etkenden koruduğu ve koruma oranını ifade eden FFP1, FFP2 ve FFP3 olarak sıralanan bu maskeler farklı kullanım alanları için üretilir. Örneğin FFP1 kodlu maskeler, inşaat ve temizlik faaliyetleri için ideal olup temel düzeyde koruma sağlarken FFP2 kodlu maskeler ise tozun yanı sıra duman, nem, hastalık gibi zararlı etkenlere karşı koruma sağlar. FFP3 kodlu maskeler ise çok küçük toz partiküllerine karşı güvenli solunum yapma olanağı tanır. Tüm bunların yanı sıra N95 kodu ile üretilen tıbbi maskeler bulunur. Bu maskeler, gözle görülmeyen dış etkenlere karşı da koruma sağlar.

Siperlik Özellikleri ve Faydaları

Tüm yüzün korunması gereken ve cerrahi maskelerin yetersiz kaldığı durumlarda siperlikler tercih edilir. "Siperlik nedir?" sorusu ise tüm kullanıcıların aklındadır. Siperlik, yüzün tamamını bakteri, mikrop gibi gözle görülmeyen zararlı organizmalardan toz, boya gibi gözle görünen dış etkenlere kadar pek çok şeyden koruyan bir aksesuar olarak tanımlanır. En sık diş hekimi ve cerrah gibi tıbbi müdahalede bulunan sağlık personeli tarafından kullanılan koruyucu siperlik hem hastayı hem de sağlık personelini korumaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Sağlık sektörünün dışında yapı, inşaat, imalat ve üretim sektörlerinde de sıkça kullanılan söz konusu siperlikler, kullanım alanına göre farklı fonksiyonlara sahiptir. Örneğin, inşaatlarda çalışan personelin hem sert cisim düşmelerine hem de toz ve benzeri maddelere maruz kalmasını önleyen siperlik baret kullanılır. Önemli iş güvenlik ürünleri arasında yer alan bu aksesuar, ön kısmında dayanıklı plastik veya akrilikten yapılmış bir siperlik bulunan baret şeklindedir. Hem baret hem de siperliği aynı üründe buluşturduğu için pratik olduğu kadar konforlu bir aksesuar olarak da bilinir.

Dünya genelinde yaygın olan salgın hastalıklar ve yoğun hava kirliliği sonucunda siperlik çeşitleri de tıpkı cerrahi maskeler gibi günlük hayatta da kullanılır hale gelmiştir. Cerrahi maskeye alternatif olarak tercih edilen siperlik yüz bölgesinin tamamını da koruyan modelleri ile maskelerden ayrılan bir üründür. başka bir ifadeyle siperliklerin sadece ağız ve burun kısmını koruyan modellerinin yanı sıra tüm yüzü koruyan modelleri de bulunur. Bazı hastalıkların gözlerden de bulaşabildiği göz önünde bulundurulduğunda salgın hastalık durumunda tercih edilmesi uygun olan bu aksesuarların cerrahi maske ile birlikte kullanılması gereken durumlar da bulunur. Yüz koruyucu siperlik ölçüleri markadan markaya ve modelden modele farklılık gösterse de ortalama olarak 16.8x14,4 cm’dir. Genel kullanıcı kitlesi baz alındığında pek çok kişi için ideal olan bu ölçüler, çocuklara özel üretilen siperlik modellerinde farklılık gösterir.

Siperlik Yüz Maskesi Modelleri

Siperlik olarak adlandırılan koruyucu yüz aksesuarları, sadece ağzı, burnu, gözleri, hem ağzı hem burnu, tüm yüzü ve kafa ile yüzü kapatan farklı model seçenekleri sunar. Söz konusu siperlik modellerinin her biri farklı bir kullanım amacına yönelik olarak tasarlanmıştır ve farklı özelliklere sahiptir. Hem kafa hem de yüzü kapatan siperliklere baretli siperlik veya siperlik baret adı verilir. Bu tarz koruyucular, yapı ve inşaat sektöründe kullanılan iş güvenliği ürünleridir. Öte yandan deprem gibi doğal afet durumlarında halk tarafından da kullanımı mümkündür. Tam yüzü koruyacak şekilde tasarlanan siperlik şeffaf, plastik veya akrilik malzemeden üretilir. Bu tür siperlikler toz, duman gibi gözle görülür dış etkenlerin yanı sıra damlacık enfeksiyonu ile bulaşan bazı bulaşıcı hastalıklardan da korunmaya yardımcı olur. Bu tür siperlikler, yüze kan gibi bulaşıcı hastalık taşıma riski bulunan sıvıların sıçramasını önlemek amacıyla da kullanılır. Tam yüz siperlikleri en çok diş hekimleri ve cerrahlar tarafından kullanılır. Sadece ağzı ve burnu kapatan siperlik modelleri ise daha çok solunum yolu ile bulaşan mikrop ve virüslerin yayılmasını veya solunmasını önlemek için tercih edilir.

Gözlüklü siperlik maske adı verilen ve siperlik ile akrilik bir gözlükten oluşan modeller ise hem gözleri hem de solunum yolunu korumayı amaçlar. Gözlük gibi kulak arkasına takılan bu siperlik modeli, kullanım konforu ile dikkat çeker. Siperlik tasarımlarının, tıbbi aksesuarlar ve iş güvenliği ürünleri geliştiren markalar tarafından üretilen modelleri sebebiyle farklılık göstermesi mümkündür. Bu sebeple siperlik satın almadan önce hangi amaçla kullanılacağı dikkate alınmalıdır. Bu tarz hayati öneme sahip olan aksesuarların mutlaka belirli standartlara göre üretilmiş olması ve amacına uygun özelliklere sahip olması gerekir. Örneğin, solunum yolu ile bulaşan bir hastalık veya yoğun hava kirliliği durumunda ağız ve burnun hava almasına neden olacak kenarları açık bir siperlik kullanmak yeterli değildir. Bu gibi durumlarda maskeli siperlikler tercih edilmeli veya siperliğin altına mutlaka cerrahi maske takılmalıdır.

Çocuk için Siperlik Maske Modelleri

Bağışıklık sistemleri gelişme aşamasında olan ve yetişkin bir birey kadar hastalık etkenine maruz kalmadığı için henüz yeterli antikoru bulunmayan çocuklar, salgın hastalıklardan daha kolay etkilenir. Güneşten ve alerjiye neden olan dış etkenlerden daha hızlı etkilenmeleri nedeniyle daha fazla korunmaları gerekir. Özellikle gelişme çağındaki küçük çocukların polenden mikroplara, virüslerden güneş ışınlarına kadar tüm olumsuz dış etkenlerden korunması için siperlikler tercih edilir. Çocuklara özel olarak desenli ve renkli tasarımları ile öne çıkan çocuk siperlikleri, eğlenceli görünümleri sayesinde çocuklar tarafından da severek kullanılan aksesuarlardır. Çocuklar için siperlik faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Söz konusu aksesuarlar çocuğun mikrop, bakteri ve virüs gibi zararlı organizmalardan korunmasının yanı sıra olası hastalık durumlarında hastalığı çevresindekilere bulaştırmasını da önler.

Çocukların fiziksel yapıları, hareketli yaşamları ve hassas ciltleri dikkate alınarak üretilen çocuk siperlikleri, ağır kimyasallar ve kanserojen maddeler içermediği gibi hafif ve ergonomik olarak tasarlanır. Ayarlanabilir ölçüleri sayesinde her çocuk için uygun hale gelebilmesinin yanı sıra arkadaşları ile çarpışma ve düşme gibi kazalarda çocuğa zarar vermeyecek esnek malzemeden üretilir. Çocuklar için üretilen siperlik ve maske çeşitleri desenli modelleri ile dikkat çeker. Çocuklara özel olarak tasarlanan siperlik pembe, siyah, sarı, mor, mavi gibi renk seçeneklerine sahiptir. Genel olarak şeffaf olarak üretilse de çerçeve kısmı renkli veya desenli olan çocuk siperlikleri, çocuklara hitap edecek tasarımları ile öne çıkar. Çocuklara siperlik almadan önce hangi amaçla alınacağı göz önünde bulundurulmalı ve çocuğun hangi dış etkenlerden korunması isteniyorsa ona uygun siperlik modelleri tercih edilmelidir.

İş Güvenliği için Yüz Siperliği Çeşitleri

Yüz siperlikleri, en çok ihtiyaç duyulan iş güvenliği ekipmanları arasında yer alır. Toz, duman, metal dumanı, kimyasallar, sıcak kirli hava, ahşap tozu, demir tozu, gibi zararlı ince partiküllerden koruma sağlaması için tercih edilen yüz siperlikleri, özellikle üretim ve yapı sektörlerinde hayati öneme sahiptir. Bazı yüz siperlikleri hava filtrasyonu sağlayan özel bir aparat da içerir. Bu tür siperlikler kimyasal gazlardan kötü kokulara kadar pek çok etkene karşı koruma sağlar. Boya, parfüm ve deterjan fabrikalarında çalışan personeller bu tarz siperlik modellerini kullanır. Mobilya imalathanelerinde de sıkça tercih edilen yüz siperlikleri, ahşap tozları başta olmak üzere havaya karışmış boya, cila ve tutkal gibi etkenlere karşı da koruma sağlar.

Oto tamirhanelerinde kaynak ustaları tarafından kaynak işlemi sırasında ortaya çıkan ışık ve etrafa saçılan ateşten korunmak için gözlüklü siperlikler tercih edilir. Bu tür siperliklerde gözlük kısmı şeffaf değil siyah olarak üretilir. Başa takılabilen çene ve yüz koruyucu siperlik modellerinin yanı sıra gözlük gibi kulak arkasına takılabilen siperlik modelleri de bulunur. Farklı iş kollarında kullanım için farklı model seçenekleri sunan yüz siperlikleri, pek çok iş kolunda kullanılması zorunlu olan ekipmanlar arasındadır.

Bütçe Dostu Siperlik Maske Fiyatları

Siperlikli maske fiyatları da tıpkı maske fiyatları gibi marka, model ve ürün çeşidine göre farklılık gösterir. Ancak maske ve siperlikler pek çok çeşidi olan aksesuarlar olduğu için hemen her bütçeye hitap eden seçenekler sunar. Çok uygun fiyatlı maske ve siperlik modelleri olduğu gibi özel fonksiyonlara sahip olan ve daha farklı bir fiyatlandırma ile kullanıcıların beğenisine sunulan modeller de vardır. Öte yandan maskeler tekli olarak satılabildiği gibi 50’li ve 100’lü olarak set halinde de satılır. Siperlikler ise daha çok tek olarak satılan ürünlerdir. Siz de salgın hastalıklardan korunmak veya iş güvenliği gereği bir maske veya siperlik satın almak istiyorsanız, “Maske ve siperlik nerede satılır?” sorusunun en doğru yanıtı olan Hepsiburada'nın zengin ürün yelpazesi sayesinde kendiniz ve kullanım amacınız için ideal olan bir maske veya siperlik satın alabilirsiniz.

Siperlik maske alırken nelere dikkat edilmeli?

Siperlik maske satın almadan önce mutlaka kullanım amacına uygun ürün modelinin tercih edildiğinden emin olunması gerekir. Salgın hastalıklardan iş güvenliğine kadar değişen pek çok alanda kullanılan siperlik maskeler, belirli standartlara göre üretilir ve tam anlamı ile koruma sağlaması için mutlaka kullanım amacına uygun üretilmiş olmalıdır.

Tek kullanımlık cerrahi maske kaç saatte bir değiştirilmeli?

Uzmanlar, maskenin tek katlı veya çok katlı olduğu fark etmeksizin 4 saatte bir değiştirilmesini önerir. Bunun sebebi solunum sırasında nemlenen maskenin zamanla koruyuculuğunu yitirmesidir. Bu sebeple gün boyunca aynı tek kullanımlık maskeyi takmaya devam etmek oldukça riskli bir durum oluşturduğu için önerilmemektedir.

Siperlikli maske nasıl temizlenir?

Siperlikli maskeler, siperlikler ve yıkanabilir kumaş maskeler, belirli bir kullanım süresi sonunda yıkanarak temizlenmelidir. Bunun için alkolsüz özel dezenfektanlar kullanılabileceği gibi sabunlu su da kullanılabilir. Öte yandan pek çok kullanıcı, içinde alkol olduğu için siperlik temizliğinde kolonya kullanmayı da tercih etmektedir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Maske & Siperlikler

2370 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 2370 ürün