Halk Müziği

Önceki dönemlerin geleneksel kültürlerini sonraki nesillere tanıtmayı amaçlayan ve her dönem geçerliliğini sürdüren halk müziği CD olarak sizlere sunulur. Arabada, evde, açık veya kapalı alanlarda çeşitli müzik sistemleri ile uyum sağlayarak her an dinlenebilme özelliğine sahiptir. Size yakın olan ve sizden büyük olan sevdiklerinize hediye seçiminde de önemli bir objedir. Yaşamını sadece halk müziği söylemeye adayan usta isimler tarafından oluşturulan albümler bazen de caz, pop, rock sanatçıları tarafından seslendirilir. Oldukça farklı ve ilginç bir müzik türünün ortaya çıkması hedeflenir. Genç nesillere daha çok hitap etmesi amaçlanan Bu tarz projeler kültürel geleneğin devam etmesine, farklı etkinlik ve aktivitelerin ortaya çıkmasına katkı sağlar. Dinleyiciler tarafından da alternatif sunan bu tarz çalışmalar merak uyandırır. Farklı ses renkleri albümlerini tanınırlığını artırırken aynı zamanda dinleme kalitesine de artırır. Çocukların seveceği tarzda ve onların anlamasına yakın dil yapısı ve bildikleri objelerle kurulan eğlenceli müzikler de yer alır. Bu tarz halk müziği parçaları onların bu kültürü tanımasını, türkülerin önemini anlamalarını ve türküleri severek yaşamlarında yer vermelerini sağlar. Müzik arşivinizi yenileyeceğiniz veya ilk defa türkü dinlemesini sağlayacağınız çocuklar için uygun içerikle türküleri tercih edebilirsiniz.

Türk Halk Müziği Çeşitleri

Farklı projeler kapsamında bir araya gelen şarkıcılar klasik türkü albümlerini ortaya çıkmasına katkı sağlarlar. Yöresel olarak da oluşan Türk halk müziği taşlamalar, aşk hikayeleri, destanlar, kahramanlık öyküleri gibi pek çok konudan tasarlanır. Ele alınan şiirler bestekarların katkısıyla notalı ve duygusu yoğun şekilde hissedilebilen müziklere dönüşür. Türk halk müziği CD'leri bir kişiye ait olarak tasarlanabildiği gibi pek çok sanatçının yer aldığı albümlerle de sunulur. Karışık türkülerin yer aldığı albümlerde iki veya daha fazla sevdiği seçenekleri de yer alır. Birçok türkü olması ve geleneği aktarması bakımından çok sayıda parçaya albümlerde yer verilmeye çalışılır. İçinde 8 tane CD bulunan 150 parçalık karışık albüm 50 tane farklı sanatçının seslendirmesiyle oluşur. Türk halk müziği parçaları 2 CD şeklinde de mevcuttur. CD'nin bir tanesinde 13 diğer tarafında da 13 tane olmak üzere çok sayıda şarkı yer alır. En çok talep görenler arasında yer alan bu tarz albümler önceden duyulmuş veya aşinası olduğunuz parçalar içerirken bazı çeşitlerde de duyulmamış sanatçı ve unutulmaya yüz tutmuş türküler kendini gösterir. Ruhi Su adlı yazarın Pir Sultan Abdal'ın deyişlerinden eser, Aşık Veysel Şatıroğlu'nun manzum, mensur ve öykülerinden hazırlanan yenilendirilmiş albüm, arşivlerden yeniden modernize edilen Nurettin Çamlıdağ isimli sanatçının albümü farklı kategorilerde değerlendirilebilir çeşitleridir. Eski kültürü Yeni dönemde de yaşatmaya devam eden Yavuz Bingöl, Sabahat Akkiraz ve pek çok genç sanatçı müzik dinleme zevkinizi genişletir. Neşet Ertaş CD satın alarak müzik zevkinize uygun ve her kitleye hitap eden sanatçıyı derin duygularla dinlemeye devam edebilirsiniz.

Türk Halk Müziği İçerikleri

Farklı bir müzik türü olmasından dolayı her dönem ilgi çeken Türk halk müziği hareketli, ağıt, ninni, slov gibi çeşitlere ayrılır. Her kesimden dinleyici bu türler sayesinde türküye karşı ilgisini artırır. Albümlerin içerikleri bölgelere göre ve kültürlere göre ayrılır. Sanatçının vermek istediği duygu neticesinde birçok ürün ortaya çıkar. Değişik duygular yaşamak ve dinleyicisine de aynı etkiyi oluşturmak isteyen türkü sanatçılarının hissi duyguları yüksektir. Her bir parçaların titizlikle hazırlarlar. Albümlerini ortaya çıkması da uzun süren çalışmaların emeği niteliğindedir. Büyük çaba ve uğraşlar sonucunda vermek istedikleri duyguya ulaşırlar. İçlerine sindikleri takdirde dinleyici ile hissiyatlarını paylaşırlar. Herhangi biri yazara ait olmayan ve anonim bir şekilde ulaşan pek çok türküde albümlerde yer alır. Her bir ses sanatçısının farklı duygularla seslendirdiği şarkılar dinleyiciye zevk verir. Aynı zamanda farklı kişilerden aynı müziklerin dinlenmesi tınılar arasında ayrım yapabilme, beğenilen sanatçıyı daha çok dinleme ya da sevilen şarkıyı istenilen ve beğenilen sanatçıdan daha çok dinleyebilme fırsatı sunar. Karışık Türk halk müziği sanatçıları albümünde de farklı pek çok isim yer alır. Aynı anda birden fazla sanatçıya ve türküye ulaşabilme imkanı sağlayan albüm çeşitleri bu tarzda olanlardır. Karışık türküler yapım şirketinin hazırlanış biçimine göre farklı içeriklere sahiptir. Set halinde ve tekli olarak anıldığı durumlar vardır. Setli olanlar iki ve daha fazla CD halinde sunulur. Türk halk müziği Neşet Ertaş albümleri tekli olarak sunulan ve sanatçının birçok şarkısından oluşacak şekilde daha fazla CD'ye de sahip olan içeriklerdendir. Hayranı olduğunuz Neşet Ertaş albümleri ile birlikte dekoratif poster çeşitlerini de inceleyebilir, sanatçıya olan duygunuzu etrafa yansıtabilirsiniz.

Ruhunuzu Dinlendiren Türk Halk Müziği

Zengin bir müzik türü olan Türk halk müziği çeşitleri bölgesel farklılıklar ve her bir sanatçının içinde yer edinen duygu yoğunluğuna göre oluşur. Aşk, kahramanlık, dostluk, düşmanlık, acı, ızdırap, mutluluk gibi pek çok duygunun ifade ediliş tarzı türkülerdir. Her türlü müziğin insana hissettirdiği farklı duygular vardır. Türk halk müziğinin ruhu dinlendiren yönü ise birçok kişinin yenilenen müzik tarzları olmasına rağmen bu tip şarkılardan vazgeçmemiş olmasıdır. Ozanların, şairlerin pek çok iyi yazdığı mısralar ve söylediği anlatılar özel bestelerle beraber bu türkü halini alır. Gerçeklik payının da yüksek olduğu sözler dinleyiciyi etkilemeyi başarır. Herkesin kendisinden bir anı bulabildiği türküler, pek çok duygunun yeniden yeşermesine, hayata olan bağlılığın artmasına, eski zamanlarda yaşanan önemli anların yeniden gündem olmasına katkı sağlar. Henüz müzik kültürünün çok gelişmediği ve enstrümanların da çok sayıda olmadığı dönemlerde önemli ve güzel müziklerin yapılmış olması başarısını son dönemde korudu sebeplerdendir. Okur yazarlık oranının da düşük olduğu eski dönemlerde insanların bu tarz sanatsal faaliyetler ile ilgilenmesi, özel şiirler yazması ve bunları şarkıya dönüştürmesi, olaylara farklı açılardan bakarak kurgusallaştırması, yaşanan gerçek bir olayı beste haline dönüştürmesi, türkülerin beğenilmesinde ve dinlenmesinde katkı sağlayan unsurlardandır. Türk halk müziği ve özellikleri bu bakımdan değişiklik gösterdiği için kişileri kendisine bağlayıcılık oranı yüksektir. Herkesin atasından, dedesinden bir iz bulabileceği, önceki zamanlara ait yaşamın nasıl bir süreçten geçerek bugünlere kadar geldiği türkülerin konuları arasındadır. Sağladığı bu avantaj ve gerçekçi konuların ele ağlanması her yaştan kişilerin etkilenmesine katkı sağlar. Önceki dönemlere ait merak edilen pek çok yaşam kültürüne cevap niteliği taşır. Özel ezgilerle harmanlanarak kulağa hoş bir hale dönüşür. Tüm sanatçıların albümlerinde size dans etmeye sevk edecek ya da derin duygular hissetmenize katkı sağlayacak pek çok müzik türü vardır.

Türk Halk Müziği Özellikleri

Türk coğrafyasının Anadolu diye tabir edilen orta bölgeleri türkülerin oluşmaya başladığı noktalardır. Geniş bir yayılım gösteren türkü, Türkiye ülkesinin kuzey, güney, doğu, batı gibi her coğrafyasında görülür. Bazı bölgelerde duygusal içerikli parçalara rastlanırken çeşitli bölgelerde bu durum yerini hareketli ve eğlenceli dans müziklerine bırakır. Karadeniz bölgesinin de içinde bulunduğu kuzey kesimlerde eğlenceli ve hareketli müziklere rastlanırken aynı zamanda gözünüzde farklı anıların canlanacağı yavaş ve duygusal parçalar da vardır. Ege bölgesinde rastlanan eğlenceli ve şiveli Türk halk müzikleri, bazı parçalarda yoğun duygulu müziklere ve sözlere yerini bırakır. Daha çok ağıt yakmak üzerine kurulu bir türkü düzeni olan Doğu bölgesinde ise önemli etkinliklerde tercih edilen ve halay dansının gerçekleşebilmesi için farklı türde hareketli müzikler ile karşılaşılır. Bölgesel farklılıkların Türk halk müziği özellikleri üzerinde etkisinin çok fazla görüldüğüne rastlanır. Bölgeye göre her bir coğrafyanın yaşadığı olaylar, kültürel yapısı, şivesi farklı tarzlarda halk müziği ortaya çıkmasına katkı sağlar. Bu çeşitlilik müziklerin daha fazla beğeniye hitap etmesine ve kişilerin tercihlerinde kendisini özgür hissetmesine etki eder. Son dönemde tercih edilen müzik efektleri ile beraber slov parçalarda da hareketlilik kazandığına rastlanır. Farklı formatlarda genç sanatçılar ve müzisyenler tarafından yenilenen müzik akışı türküye karşı ilgi duymayanların dahi beğenisini kazanır. Kazanılan bu beğeni neticesinde bir toplumun devamlılığı ve pek çok geleneğin sonraki nesillere aktarılması sağlanır. Türk halk müziği telli çalgılar ve üflemeli çalgılardan oluşabilir. Yenilenen Anadolu şarkılarında ise gitar ve bas gibi modern müzik aletleri de kullanılır. Telli çalgılar hareketlilik sağlarken üflemeli çalgılarda sakin tarzlara daha çok rastlanır. Geniş kitlelere hitap etmeyi başaran halk müziği varlığını korumaya devam eder. Farklı müzik aletleri ile çalınabiliyor olması, genç kitlenin de sevgisini ve beğenisini kazanabilmesi ile doğru orantılıdır. Kulaktan kulağa duyularak devamlılığı sağlanan Türk halk müzikleri değerli ve önemli sanatçılarla son döneme kadar gelmiş durumdadır. İşlediği konu bakımından farklı kitleleri etkileyerek adından son dönemlerde bile söz ettiren birçok usta yazar bu konunun emektarıdır.

Türk Halk Müziği Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnce düşünceler ve titiz çalışmalar ile hazırlanan Türk halk müziği albümleri önemli

içeriklere sahiptir. Özel bir müzik türü olan halk şarkıları bir topluma ait yaşanmışlıkları dile getirir. Yaşanılan geniş dönemin ve önemli anların kaleme alınarak bestelendiği, duygu dolu sanatsal içeriklere dönüştürüldüğü türküler, belirli bir bölgede yaşanılan pek çok konuyu dile getirir. Türk halk müziği müdavimlerinin her yeni bir albümü dikkatli bir şekilde takip ettiği ve sevdiği sanatçıların albümlerinin alımına özen gösterdiği aşikârdır. Birbirine yakın müzik türü olmasına rağmen hissettirdiği duygular bakımından her bir parçanın diğeriyle farklılığı vardır. Türküler Türk halk müziği seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Önemle ve özenle hazırlanan içerikler albümlerde yer alır. Yeni çıkan albümlerden yana tercihte bulunmayı hedefliyorsanız albüm kapağında yer alan albüm ismi ve albüme ismini veren şarkının hikayesi incelenebilir.
  • Adını daha önceden duymuş olduğunuz veya belirli bir kütleye sahip olan ya da öneri ve tavsiyelerden ulaşmak istediğiniz isimler var ise seçim aşamasında bu kişilerin albümlerinden yana ilk tercihinizi yapmanız önemlidir.
  • Hediyelik türkü albümü seçiminde bulunacaksınız kişinin dinlediği müzik türüne bağlı olarak seçim yapabilirsiniz. Türkülerin içerisinde birçok farklı nota ve beste türü yer alır.
  • Tarzınız hareketli, eğlenceli, sizi gülümseten ve gerektiği noktalarda dans ettirmeyi başaran müzik türleri ile uyumlu ise albüm seçimlerinde bu noktaya dikkat etmeniz önemlidir.
  • Dinlediğinizde sizi çocukluğunuza, başka bir coğrafyaya, çeşitli anılara, eski zaman diliminde yaşamış olduğunuz pek çok arkadaşla, okul dönemlerine kadar götürsün istediğiniz parçaların seçimini hareketle olmayan ve slov tarzında duygusal içerikli olanlardan yana yapabilirsiniz.
  • Ruhunuzu dinlendiren müzikler den yana yapacağınız seçimi, Türk halk müziği üflemeli çalgılar ile hazırlanan parçalardan yana olabilir. Albümlerde telli çalgılar, bağlama ve saz ile oluşturulan müzikler yer alırken yeni döneme uygun olarak gitarın ve modern müzik aleti çeşitlerinin de pek kullanıldığı parçalar vardır. Bu detaylara dikkat ederek de doğru albüm seçimini yapabilirsiniz.
Türk Halk Müziği Fiyatları

Önemli müzik türleri arasında yer alan Türk halk müziği albümleri farklı sanatçılardan ve şarkılardan oluşur. Yüzlerce yıldan beri yazılan ve bestelenen birçok müzik albümlerde yerini alır. Sanatçıların emek vererek ortaya çıkardıkları albümler farklı sayıdaki parçalardan oluşur. Şarkıların bestecisi, yazarı, yapımcısı farklı kişilerdir. Bu durum albüm fiyatlarının değişiklik göstermesine etki eder. Albümün dış tasarımında özel objeler veya sanatçıların yüzü yer alır. Özel ambalajlamalar, cam ve plastik albüm kapakları gibi değişiklikler fiyatlara yansıyan unsurlardandır. Bir toplumun geleneğini yansıtan birçok içeriğe sahip albümler sınırsız sayıdaki emek ve çaba ile ortaya çıkar. Tanınırlık oranı çok yüksek olan Neşet Ertaş CD’si birçok kişinin kalbini fethetmiş bestelerle doludur. Akıllara kazınan ve son dönemde hala hafızalarda yer edinerek dillerde dolaşan pek çok şarkı albüm içerisinde yer alır. Yaşadığı dönemin duygularını en iyi şekilde hissettiren Neşet Ertaş Anadolu topraklarının izlerini bugünlere taşır. Eski dönemlerin en unutulmaz anlarını ve anılarını hala en derin duygular ile yaşayabilmenize fırsat tanır. Köklü ve zengin müzik kültürüne sahip olmanıza katkı sağlayan albümler koleksiyonerlerin de büyük tutkusu haline gelir. Karma türküler, slov ve hareketli parçalara göre şekillenen içerikler, farklı tür müzik sevenleri kendisine hayran bırakır. İsmi belli olan sanatçıların yanı sıra ananım şekilde söylenen pek çok türküde albümler içinde yer alır. Birçok sanatçı kendisine konu edinerek bu parçalara albümlerinde yer verir. Yeni çıkan birçok şarkıcının da yenileyerek veya farklı formatlarda hazırlayarak sunduğu pek çok türkü albümü mevcuttur. Neşet Ertaş CD seti uzun yıllardır bozlak kültürünün en iyi şekilde yansıtılmaya çalıştığı parçalardan oluşur. Önemli bir dinleyici albüm içerisinde 6, 8, 10, 12 adet parça değişikliklerine rastlanır. Farklı sayılarla karşılaşılması da mümkündür. Albümlerin ortaya çıkış aşamasındaki birçok unsur farklı fiyat seçenekleri ile karşılaşmanızı normal kılar. Yazarların ve bestekarların tanınırlığı, sanatçıların ön planda olma durumları ve halk tarafından benimsenmiş olması gibi farklılıklar fiyatları etkiler. Dinlerken sizi etkilemeyi başaran ve her an adından söz ettiren sanatçıların albümlerine Hepsiburada üzerinden ulaşabilir, yeni sanatçıların çıkardıkları albümleri inceleyebilir, sizi etkileyeceğini düşündüğünüz cdlerin en uygun fiyatlar üzerinden alımını gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Halk Müzikleri CD'sinde Kaç Adet Şarkı Var?

Sanatçıların albümlerinde yer vermek istedikleri parça sayısı birbirinden değişiklik gösterir. 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 adet şarkının yer aldığı albümler vardır. Albümü hazırlık aşamasında daha çok şarkı üretebilen sanatçıların bu rakamların üstüne çıktığı da gözlenir. Türk halk müziğinin yıllardır anonim şekilde ve belli yazarlarca ürün vermiş olması çok sayıda ürünün albümlerde yer alınmasını normal kılar.

Türk Halk Müziklerinde Çeşitli Türler Var mıdır?

Müzikler farklı kategorilerde değerlendirilerek ele alınabilir. Kendi içlerinde de hareketli, slov, en duygusal veya insanın yüzünü gülümseten, halay veya horon dansında kullanılabilecek pek çok türü vardır. Tamamı halk müziği kategorisinde değerlendirilebilen parçalar kişiye hissettirdikleri duygu bakımından birbirinden ayrılarak çeşitli türler adı altında anılır.

Türk Halk Müzikleri CD'si Arabada Çalar mı?

CD'ye yazdırılma aşamasında MP3'lerin track formatında yüklenmesi gerekir. Pek çok CD çeşidi yeni formatlara göre dizayn edilerek çıkarılır ve bu sebeple arabalarda çalması da mümkündür.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Türk Halk Müzikleri

671 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 671 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?