Hamak

Uzmanlar, bebeğinizin sert bir uyku yüzeyi üzerinde sırt üstü uyumasının en güvenli yöntem olduğunu öneriyor. Bebeğinizi ilk altı ay boyunca sizinle aynı odada ayrı bir karyolada yatırmak en iyisidir. Bununla birlikte, birçok ebeveyn genellikle bebek karyolası yerine bir hamak beşik veya sallanan beşik kullanmayı tercih eder. Bunlar nesillerdir kullanılmaktadır ve tasarımları (kavisli taban ve yumuşak yatak) ebeveynler arasında popülerdir. Hamak beşiği esasen pamuklu kumaş, sare, ip ya da kamıştan yapılan ve bir yaya bağlanarak tavan kirişlerine ya da merdiven parmaklıklarına asılan bir bez hamaktır. Bazıları metal, plastik veya ahşap çerçeveler üzerine kurulur. Büyükleriniz size yıllarca hamak beşikte uyuyan bebekleri hiçbir sorun yaşamadan büyüttüklerini söylemiş olabilir. Hatta bazıları uyumanın, düz bir yatakta uyumayacağı için bebeğinizin kafasının güzel ve yuvarlak bir şekil almasına yardımcı olacağını iddia edebilir. Hamak beşik kullanmanın avantajları:

 • Bez bir hamak bebeğinizi kundaklanmış gibi rahatça tutar. Bu, bebeğinizin kendini güvende hissetmesine yardımcı olabilir.
 • Bebekler, hamak beşiğin nazik sallanma hareketini, rahminizin emniyet ve güvenliğinde yuvalanırken hissettikleri hareketlerle ilişkilendirebilirler. Dolayısıyla sallanma hareketi, özellikle ilk haftalarda bebeğinize güven verici ve yatıştırıcı gelebilir. Bunun, yeni doğan bebeğinizin uyuması için rahatlatıcı ve konforlu bir ortam sağladığı biliniyor.

Hamak Salıncak

Bazen bazı şeylerin değerini bilmeden ya da farkına varmadan onları hafife almamız ilginçtir. Hamak salıncak, özellikle sağlıkla ilgili faydaları açısından sıklıkla göz ardı ettiğimiz şeyler listesinde yer alıyor. Bu anlaşılabilir bir durum, çünkü kim uzanıp yaz sıcağının tadını çıkarırken hamak salıncak sandalyelerinin sağlığa faydalarını düşünür ki?

Hamak salıncak çok yönlülüğü sayesinde, onları iç ve dış mekanlar için uygun bir seçenek haline getiriyor. Salıncak sandalyeyi nereye astığınızdan bağımsız olarak, sağlıklı yaşam tarzınızı geliştiren sağlık faydalarından yararlanacaksınız. Sağlığa faydaları fizikselden zihinsel ve duygusal olana kadar uzanır. Bu da onu bütünsel sağlık faydalarına sahip icatlardan biri ve evde, ofiste veya açık havada sahip olunması gereken bir ürün haline getiriyor. 

Hamak Nedir ?

Optimum konfor ve rahatlama sağlayan bir icat için en basit tasarım tekniklerinden birine sahiptir. Sallanan bir yatak, kanepe veya sandalyedir. Genellikle ağ veya kanvastan ya da rahatlık veren herhangi bir malzemeden yapılır. Bireysel ihtiyaçlara bağlı olarak iç veya dış mekanlarda kordonlar veya çıtalarla asılır. İç mekanda kullanılıyorsa, çatıdan veya kirişten asılabilir. Bir hamak asmak basittir, ancak bir hamak sandalyesinin nasıl asılacağı konusunda bazı ipuçlarına ihtiyacınız olabilir. Uyumak veya dinlenmek için kullanılan farklı hamak türleri bu basit teknik üzerine inşa edilmiştir. Asılması ve sökülmesi kolaydır. Ayrıca hafiftir, bu da bir noktadan diğerine taşınmasını kolaylaştırır. Sonuç olarak, bu onu kamp veya diğer açık hava etkinlikleri için harika bir yol arkadaşı yapar. Hamak fiyatları da seçtiğiniz hamağın modeli ve kalitesine göre değişir. Fiyatları etkileyen bir diğer etken ise hamağın nerede kullanılacağıdır. 

Hamak asılı olmasına rağmen çok yükseğe asılmaz. Bu, ayaklar düzleştirildiğinde veya açıldığında yere dokunabilecek kadar yakın olmasını sağlar. Ayakların yere yakın olması istenilen yöne doğru sallanabilmeyi sağlar. Ayrıca hamak, türüne veya istenen etkiye bağlı olarak ya iki nokta arasına ya da bir noktaya asılır. Açık hava aktiviteleri için genellikle iki nokta arasına asılır. Bu iki nokta genellik sağlam ağaç gövdesi veya dallarından seçilir. Öte yandan, iç mekanlara asıldığında genellikle bir noktadan asılır. Bununla birlikte, hamak türü ve amacı, bir veya iki noktadan asılıp asılmayacağına karar vermede önemli bir rol oynar. Ayrıca, hamak benzersiz, minimalist bir ev dekoru öğesi ve harika bir açık hava rahatlama aracı olarak hizmet eder. İç ve dış mekan ihtiyaçlarınıza mükemmel bir şekilde uyum sağlarken, size mümkün olduğunu hiç düşünmediğiniz sağlık faydaları sağlayacaktır.

Hamak Nereden Gelmiştir ?

İlk kullanıcıları tarafından "tanrıların beşiği" olarak bilinen hamağın ilk günleri mütevazı olmaktan çok uzaktı. Tanrılarla ilişkilendirilen bir icadın mütevazı olduğu düşünülemez, ki hamak da öyledir. İcadın değeri ilk kullanıcıları tarafından görülmüş ve bu da "tanrıların beşiği" olarak adlandırılmasına yol açmıştır. Hamakların kökeni Orta ve Güney Amerika'daki yerlilere kadar uzanmaktadır. Hamak başlangıçta insanları yerden asarak hastalıklardan ve hayvan ısırıklarından korumak için tasarlanmıştı. İlk hamaklar konfor düşünülerek tasarlanmamıştı çünkü hamak ağacının kabuğundan dokunmuşlardı. Bu, günümüz standartları göz önüne alındığında oldukça rahatsız edici olabilir, ancak geçmişte böyle olması gerekmiyordu. İcadın arkasındaki niyet ne olursa olsun, yine de Avrupa'ya ulaşmanın yolunu buldu. Hamak Avrupa'ya ilk olarak Kristof Kolomb tarafından yolculuklarından birinde tanıtılmıştır. Kolomb 1942 yılında İspanya'ya birkaç hamak getirmiştir. Rahatlığı ve güvenliği nedeniyle denizciler ve mürettebatları tarafından yaygın olarak benimsenmiştir. Ayrıca Avrupa vatandaşları tarafından da benimsenmiştir. Avrupa'ya girişi ve geniş kabul görmesi, bugünkü dünya popülaritesinden sorumludur.

Hamak Evrimi

Hamağın işlevi, geleneksel güvenlik kullanımından konfor ve eğlenceye doğru evrilmiştir. Geniş kabulü ve kabul edilebilirliği, kullanımını ve tasarımını geleneksel kullanımından konfor ve estetiğe odaklanan modern bir kullanıma dönüştürdü. Kullanımdaki değişimin ana nedenlerinden biri, geleneksel döneme kıyasla bugün sahip olduğumuz güvenlik önlemleridir.

Hamakların evrimiyle birlikte farklı türleri de ortaya çıkmıştır; bunlardan biri de bu makalede odak noktamız olan hamak salıncak sandalyesidir. Hamak koltuk, hamak sandalye, asılı hamak sandalye veya hamak salıncak olarak da bilinir. Hamak salıncak sandalyeler rahat bir şekilde oturmak, uzanmak veya okumak için dik olarak asılır. Hamağın evrimi, günümüzde insanların onu esas olarak konforu için satın aldığı anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, bazıları hala güvenlik nedenleriyle satın alıyor ve hem konfor hem de güvenlik bir arada bulunuyor.

Hamak Salıncakların Sağlığa Faydaları

Hamak salıncakların sağlığa faydaları tüm yaş grupları tarafından kullanılabilir. Bu liste yetişkinleri, çocukları, küçük çocukları ve ayrıca hamile kadınları içerir. Yaş grubunuz, cinsiyetiniz ya da ne kadar ilerlemiş olduğunuz önemli değildir. Asma hamak sandalyesi size istediğiniz sağlık etkisini sağlamaya hazırdır. Sonuç olarak, konforu ve sağlığa faydaları nedeniyle eve, ofise veya dış mekana eklenecek harika bir üründür.

 • Konsantrasyonu Geliştirir

Hamak salıncak sandalyeleri, konsantrasyon eksikliği veya odaklanamama sorunu yaşayan kişiler için terapi etkisi sağlar. Hamak salıncak sandalyelerinden elde edilen sallanma hissinin beynin serebral korteksini uyardığı kanıtlanmıştır. Serebral korteks, beynin muhakeme, öğrenme, hafıza ve duygularda kilit rol oynayan bölümüdür. Korteksi uyardığı ve bunun da konsantre olma ve odaklanma yeteneğini geliştirdiği gösterilmiştir. 

 • Vücudu Daha Aktif Hale Getirir

Hamak salıncak koltuğunun sağlığa faydaları büyük ölçüde sallanma hareketine borçludur. Hamak sandalyede otururken veya dinlenirken yapılan sallanma hareketi vücudun merkez bölgesini çalıştırır ve gücünü artırır. Çekirdek, omurga ve pelvisi stabilize etmek ve kontrol etmek için gerekli olan bir grup kas olarak bilinir. Vücudun merkez bölgesini geliştirmek için spor salonuna gitmeye veya yorucu fiziksel aktivitelerde bulunmaya gerek yoktur. Çekirdek gücü daha ziyade vücudun esnekliği, hareket kolaylığı, vücut dengesi ve ideal vücut duruşlarını koruma becerisi ile ilgilidir. Bir asma hamak sandalyesine sahip olmak ve kullanmak kaslarınızı geliştirebilir, bu da vücudunuzun çekirdek gücünü artırır.

 • Vücut Ağrısını Hafifletir

Sırt veya boyun ağrısı semptomları bir hamak salıncak sandalyesinde dinlenerek veya oturarak hafifletilebilir. Hamak sandalyenin sert olmaması, doğal olarak vücut etrafında konturlar oluşturmasını sağlar. Bu da vücudu nazikçe destekler. Salıncak sandalyenin sallanma hareketi, vücudun etrafında doğal olarak konturlar oluşturarak ve onu destekleyerek masaj yapar ve sırt ve boyundaki gerginliği azaltır. Bu da vücudun ağrılarını azaltır. Hamak salıncaklı sandalyede oturmak veya rahatlamak, ağrıyan kasların nazikçe desteklendiği ve sert sandalyelerde otururken olduğu gibi kasılmadığı anlamına gelir. Bir hamak salıncak koltuğuna rahatça yerleştiğinizde, özellikle sırt ve boyuna yakın olan gergin kaslarınızı rahatlatır. Esnekliği de omurga ve eklemler üzerindeki baskıyı azaltır. Bu da vücuttaki ağrı veya iltihaplanmayı hafifletecektir.

 • Metabolizmayı Geliştirir ve Stabilize Eder

Hamak salıncak sandalyeleri vücudun metabolizmasını geliştirmeye ve dengelemeye yardımcı olur. İyi bir metabolizmanın faydaları arasında kilo kaybı, kaliteli uyku ve sindirim gibi işlevler için yeterli enerji yer alır. Hamak salıncak sandalyelerinin kullanımıyla gelen optimum rahatlama, vücudun metabolizmasını geliştirecektir. Metabolizmadaki iyileşmenin asılı hamak salıncakları ile desteklenebileceğini söylemeye gerek yok.

 • Zihni Rahatlatır ve Geliştirir

Hamak salıncak sandalyeleri rahatlama ve zihni geliştirme özelliğine sahiptir. Kulağa abartılı gelebilir ama aslında öyle değil. Rahat bir zihne sahip olmanın yolu meditasyon ya da yogadan geçer. Önce rahat bir bedene sahip olmadan rahat bir zihne sahip olunamaz. Böyle rahat bir vücut duruşuna sahip olmanın yollarından biri de hamak salıncak sandalyesinde oturmaktır. Hamak salıncakta oturmak kasları ve diğer basınç noktalarını rahatlatacak ve konfor sağlayacaktır. Sonuç olarak, yerde veya diğer sert malzemeler üzerinde oturmak yerine salıncaklı sandalye daha iyi bir alternatiftir.

 • Hamilelik Semptomlarını Azaltır

Hamilelik genellikle stres, ağrı ve yorgunlukla ilişkilendirilir. Bu doğum öncesi semptomları azaltmak için kullanılan farklı yaklaşımlar vardır ve hamak salıncak sandalyesi de bunlardan biridir. Hamak salıncak sandalyelerinin kadınlarda doğum öncesi semptomları nasıl hafiflettiğini gösteren çalışmalar vardır. Daha iyi uyumalarına, dinlenmelerine ve rahatlamalarına yardımcı olur. Kas gevşetme yoluyla hamilelikle ilişkili semptomları hafifleterek, anne ve çocuk daha iyi bir fiziksel durumda olacaktır. Sonuç olarak, vücut en iyi donanıma sahip olacak ve doğum dönemi için zirvede olacaktır.

 • Stresi Azaltır

Hiç kanepenize ya da yatağınıza uzanıp kendinizi daha da yorgun hissedecek kadar stresli olduğunuz oldu mu? Evet, böyle şeyler oluyor. Bunun çözümü bir hamak salıncak sandalyesinde dinlenmek kadar basit olabilir. Hamak salıncak sandalye, vücut pozisyonunuza uyum sağlayarak rahatlık verir ve vücudunuzu gevşeterek stresi azaltır. Sürekli stres ve bu stresten kurtulamamak uzun vadede vücudunuzu etkileyecektir. Dolayısıyla, bir hamak salıncak sandalyesi almak, durumun önüne geçmek ve daha kötüye gitmeden bir çözüm önermektir.

 • Uykuyu İyileştirir

Hamak salıncak sandalyenin sallanma hareketi uyumayı kolaylaştırır. Hepimizin iyi bir uykuya ihtiyacı vardır, özellikle de uzun bir günün ardından. Gevşemek için hamak salıncak sandalyesine sarılıp uyumaktan daha iyi bir yol var mı? Hamak salıncak sandalye ile daha hızlı uykuya dalacak ve daha iyi uyuyacaksınız. Ayrıca, sert bir yatak veya kanepenin aksine sırtınız için de harikadır.

Hamak salıncak sandalye yetişkinlerin, çocukların ve küçük çocukların uykusunu iyileştirecektir. Bir bebek salıncakta rahatça uyuyabilir ve sallanma hareketiyle daha hızlı ve derin bir uykuya dalabilir. Daha fazla uyumanın, gelişmiş vücut ve beyin işlevselliğini de içeren çok sayıda sağlık yararı vardır. İyi bir gece uykusu bu sağlık faydalarını sağlayabilir:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kalbi güçlendirir
 • Hafızayı geliştirir
 • Kan şekerini düzenler
 • Üretkenliği artırır
 • Beyni keskinleştirir
 • Dokuları ve kasları onarır
 • Kilo kontrolü vb.

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hamak Fiyatları ve Modelleri

330 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Toplam 45 / 330 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?