Park Sensörü - Kameralı

Kameralı Park Sensörü

Gelişen teknoloji otomotiv sektöründe de yenilikleri beraberinde getirdi. Otomotiv sektörüne entegre edilmiş, eskiden sadece lüx araçlarda bulunan birçok özellik artık her araçta bulunmakta yahut eklenebilir özellikte olmaktadır. Bunlardan biri park sensörüdür. Park sensörü aracın etrafındaki nesnelere yakınlığını ifade eden bir uyarı sistemidir. Araçla nesne arasındaki mesafeyi hesaplayarak belli bir yakınlığa ulaştığında ise sürücüye uyarı vermektedir. Sesle uyarı vermekle kalmayan görüntü ile desteklenen kameralı park sensörü cihazları artık sürüş kolaylığını arttırmaktadır.

Kameralı Park Sensörü Avantajları Nelerdir?

 • Araç aynalarınız ile göremediğiniz engelleri görebilmenizi sağlar.
 • Dar alanlarda parkı kolaylaştırır.
 • Acemi sürücülerin park stresini azaltmaya yardımcıdır.
 • Aracınızı park ederken çizilme gibi problemler yaşamazsınız.
 • Özellikle geri park etme esnasında büyük kolaylık sağlamaktadır.
 • Ön dönüşlerde kolaylık sağlamaktadır.
 • Geri parklarda kör alanlarla ilgili bilgi sağlar.

Kameralı Park Sensörü 

Kameralı park sensörleri ekran boyutları çeşitlilik göstermektedir. Kendinize uygun kameralı park sensörünüzü seçerken pek çok ürün ile karşılaşabilirsiniz. Kameralı park sensörünüz için ideal boyut 7inçtir. Binek araç kullanıcıları için 7inci geçen boyuttaki ürünler pratik kullanıma sahip değildir. Eğer daha geniş ve büyük bir araca sahipseniz araç için alacağınız park sensörünüzün daha büyük olması gerekir.

Kullanacağınız kameralı park sensörünün her türlü ortamda net bir görüntü sağlaması önemlidir. Bir görüntünün kalitesini belirleyen unsur ekran çözünürlüğüdür. Çözünürlüğü ifade eden değer pikseldir. Bu durumda piksel sayısının artması görüntü kalitesinin yüksek olduğunu gösterir. Kameralı park sensörü araçları çözünürlük değeri genellikle 1080 piksel yani 1080p’dir. Kameralı dikiz aynası geri görüş kameralı park sensörü 1080p çözünürlük değerinde olmalıdır. Bu sürüş hakimiyetinizi arttırmanıza yardımcı olacaktır. Kullanılan sensörün tipi ise CMOS’dur. Bir devre sistemini ifade eden CMOS teknolojisi esnek çalışma voltajı ve düşük enerji tüketimi avantajı sunmaktadır. 

Kameralı geri park sensörü cihazları renkli veya siyah beyaz ekran olarak satışa sunulmaktadır. Renkli kameralar daha net bir görüntü sunmaktadır. Siyah beyaz kameralarda park halinde kapsamlı bir görüş elde etseniz de tercihinizi renkli kameralardan yana kullanmanızda fayda vardır. Kameralı park sensörü satın alırken dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de gece görüşü özelliğinin bulunmasıdır. Gece kullanımlarında sensöre ek aydınlatma ihtiyacınız olabilir. Bazı modellerde yer alan ve kameralı park sensörü aktif hale gelince çalışan LED aydınlatma seçeneği mevcut ürünler bulunmaktadır. Gece görüşü problemini ortadan kaldırmak için uygulanan bir diğer yöntem ise kızılötesi teknolojisidir. Kameralı park sensörleri, gece boyu net bir görüş için kızılötesi teknolojiye sahip modeller sunmaktadır. 

Kameralı Park sensörlerinizi temiz tutmanız önemlidir. Belirli aralıklarla sensörünüzü temizlemeniz kir birikmesinden kaynaklı olumsuzlukların ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Sensörlerin düzenli aralıklarla temizlenmesi daha uzun süre kullanım olanağı sağlamaktadır. Unutulmamalıdır ki Çevresel etmenler, sensör içine su kaçması gibi durumlarda bozulma tehlikesi olabilir. 

Kameralı Park Sensörlerinin Genel Özellikleri

 • Kameranın montajını her otomobilde dikiz aynasına entegre edebilen Universal montaj stili
 • Birçoğunda DVD ve VCD oynatıcı ile iki yönlü kablo girişi
 • Kameralı geri vites park sensörü otomatik geçiş seçeneği, bu sayede otomobilinizi geri vitese taktığınız anda arka görüş kamerası çalışmaktadır. Bu sayede otomobilin arkasından görüntü alabilir, güvenle geri geri gidebilir ve ya park edebilirsiniz.
 • Bazı modellerde ekran aktif olmadığında standart dikiz aynası görünümü veren ekran tercihi mevcuttur.

Kameralı Park Sensörü Çeşitleri

Ayna kameralı park sensörü cihazları ve diğer sensörler, electromagnetic ve ultrasonic çalışma şekline göre ikiye ayrılır. Piyasada bulunan pek çok ürün ultrasonic çalışma prensibine bağlıdır. Electromagnetic sensörlerde, aracınızda delme işlemine gerek kalmamaktadır. Fakat algılama mesafeleri ultrasonic sensörlere göre oldukça kısadır. Ultrasonic veya electromagnetik sensörlerin her ikisi de araca aynı şekilde bağlanmaktadır.

Aracınızla gideceğiniz yere en kısa mesafe ve en kısa sürede ulaşmanızı sağlayan sisteme navigasyon adı verilmektedir. Araçlarda kullanıma sunulan kameralı park sensörü navigasyon özelliği taşıyan çeşitleriyle de alıcı ile buluşuyor.

Aracınız park esnasında görüş alanınıza girmeyen nesnelerle ilgili uyarı almak için ön arka kameralı park sensörü tercih edebilirsiniz. Aracın ön veya arka kısmına kolayca montajı uygulanabilen bu cihazlar gece görüş özelliği de barındırmalıdır. Her araca uyum imkanı tanıyan modelleri mevcuttur. Ön, arka kameralı park sensörünün su geçirmez özellikte olması bir diğer önemli faktördür. Aracın ön kısmında da kullanılabilir olması özelliğiyle kameralı park sensörü çeşitlerinden biridir.

Kameralı park sensörü-dikiz ayna üzerine kolayca montajı sağlanan çeşidiyle alıcısıyla buluşmaktadır. Dikiz ayna üzerinden görüntüye kolayca ulaşım imkanı sağlayan bu modeller tasarımlarıyla aracınızda şıklık oluşturmaktadır.

Kameralı Park Sensörü Montajı 

Kameralı park sensörü montajı oldukça basittir. Çoğunlukla sensör ekranı otomobil gösterge panosuna takılmaktadır. Bazı modellerde ise dikiz aynasının üzerine ya da orta panelin üzerine yerleştirilmektedir. Sensörü dilerseniz ön konsolun sol köşesine de yerleştirebilirsiniz. Kameralı park sensörleri kablolu ve kablosuz olmak üzere iki çeşittir. Kablosuz kameralı park sensörü sayesinde kablo ihtiyacı olmaksızın kolay kurulum avantajından faydalanabilirsiniz.

Plakalık kameralı park sensörü kablolu bir ürün tercih ettiyseniz kamerayı ön ve ya arka plakanın orta üst kısmına kameranın montajını gerçekleştirebilirsiniz. Aracınıza kablo bağlantısını yapmanız gerekmektedir. Kablosuz ürünlerde ise plakaya kamera montajını yaptıktan sonra kablosuz bağlantıyı kurmanız yeterli olacaktır.

Sensörünüzün kurulumu basit olsa dahi uzman kişilerce takılmasında fayda vardır. Doğru montajla daha uzun süre kullanım sağlayabilirsiniz. 

Kameralı Park Sensörü Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kameralı park sensörü fiyatları üretici marka, model ve özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bununla beraber alacağınız kameralı park sensörü fiyatları ekran özellikleri ekranın katlanabilir olması, ekran büyüklüğü, kamera özellikleri, kameranın çözünürlüğü, görüntünün siyah-beyaz veya renkli olması, navigasyon sistemleri kullanımı sağlaması, gece görüşü özelliğine göre değişkenlik göstermektedir. Kameralı park sensörü alırken dikkat edilmesi gereken özellikler başlıca şunlardır:

 • Gelişen teknoloji ve gelişmiş kontrol seçenekleriyle telefonunuza indireceğiniz mobil bir uygulama üzerinden kameraya veya ekrana bağlantı imkanı tanıyan akıllı kamera park sensörlerini inceleyebilirsiniz.
 • Kamera kayıtlarını kaydetmek ve depolamak isterseniz tercihiniz dahili depolama kapasitesi veya SD kart seçeneğine sahip modellerden yana olmalıdır.
 • Isı, ışık, nem gibi ortam şartlarına dayanıklı olmalı, IP koruma sınıfına ait olmalıdır. IP koruma elektronik veya mekanik cihazların katı cisimlere karşı koruma ölçüsüne verilen isimdir. Bu sayede geri dönüş kameralı park sensörü daha dayanıklılık sağlayarak uzun süre kullanım olanağı sunmaktadır.
 • Binek araç için seçeceğiniz monitör büyüklüğü 7’’ LCD monitör olmalıdır. 
 • Kızılötesi CMOS sensör ve 1080p çözünürlük desteklemesi
 • Aracınıza uygun modeli tercih etmelisiniz.
 • Kameralı Park sensörünüzün, aracınızın sadece ön ve arka bölümünde mi yoksa komple araç çevresinde mi olmasını istediğinize yönelik tercihler yapabilirsiniz.
 • Aracınızın hangi bölgesinde ne kadar genişlikte bir kapsama alanı istediğinizi belirleyin. Sensör sayısı değişkenlik göstermektedir. Eğer acemi bir sürücü iseniz geniş kapsama alanı tercih etmeniz faydalı olacaktır.
 • Aracınızın ekran standartlarını belirleyin. Eğer aracınızda ekran varsa yeni ekran almanıza gerek kalmadan kameralı park sensörünüzü kullanmaya başlayabilirsiniz. Aksi halde ekran içeren ürünleri incelemenizde fayda vardır.

Kameralı Park Sensörleri Güvenli midir?

Araca yakın olan nesnelerle ilgi sürücüleri uyararak çevrenizin ve sizin güvenliğinizi sağlamaktadır.

Kameralı Park Sensörlerinin Montajı Kolay mıdır?

Montajı oldukça kolay olmasına karşın uzmanı tarafından takıldığında daha uzun ömürlü kullanımı mümkündür.

Hangi Kameralı Park Sensörünü Tercih Etmeliyiz?

İhtiyaçlarınız doğrultusunda belirlediğiniz standartlara göre seçim yapmanız uygundur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kameralı Park Sensörü

41 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 41 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/20024950/20024956/20024958