Park Sensörleri

Güvenli bir şekilde seyahat etmek ve aracı park etmek için en önemli teknolojilerden olan park sensörleri yeni model araçlarda standart olarak sunuluyor olsa da eski model araçlara da takılabilen bir cihaz olarak satılıyor. Böylece aracınızın markası ne olursa olsun park sensörü satın alıp takarak bu konfora ve güvene siz de ulaşabilirsiniz.

Park Sensörlerinin Çalışma Prensibi ve Önemi

Park sensörleri elektromanyetik ve ultrasonik olarak ikiye ayrılıyor. Elektromanyetik park sensörleri, oluşturulan manyetik alan içine giren nesnelerin algılanarak ses bildirimi ile sürücüyü uyarması esasına dayanıyor. Ultrasonik park sensörleri ise yaymış olduğu ses sinyallerinin yeniden kendine dönmesi süresi ile çevresinde bulunan nesneleri algılıyor.

Genellikle araç ve nesne arasında ortalama bir metre mesafe kaldığı zaman park sensörleri devreye giriyor ve aralıklı şekilde sürücü sinyal sesleri çıkararak uyarıyor. Hatta temas edilmesi mümkün olan nesne ile araç arasındaki mesafe azaldıkça sinyal seslerinin sıklığı da artıyor. Eğer tam olarak durmanızı gerektiren bir durum olursa sinyal sesi aralıksız bir şekilde çalıyor. Ses sinyalinin sabitlenmiş ve aralıksız şekilde çaldığını duyarsanız araç ile nesnenin arasında ortalama 25 ile 30 cm arasında bir mesafe kaldığını anlayabilirsiniz. 

Park sensörleri hem güvenlik hem de konfor bakımından sürücülere büyük kolaylıklar sağlıyor. Sürücüler araçlarının özellikle tampon bölgelerinin çizilmesinden ya da hasar almasından endişe duyuyorlar. Oysa park esnasında ya da dar alanlardan geçerken en çok hasar görmesi muhtemel noktalar buraları oluyor. Bu yüzden de park sensörleri araç çevresinde sürücünün göremeyeceği ama araçta hasar yaratabilecek nesneleri fark ederek sorunu en başından engellemeye yardımcı oluyor. Benzer şekilde görünmeyen kazalar ve yayalara çarpma gibi ihtimalleri de bu uyarı sistemi büyük oranda önleyebiliyor. Hatta park sensörleri sayesinde araç parkı esnasında ortaya çıkan vakit kaybı ve yakıt tüketimi de büyük oranda azalıyor. Özellikle araç kullanmaya yeni başlıyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir park sensörü edinmeli ve park etmeyi bu alet ile öğrenmelisiniz.

Park Sensörü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konforu öncelik olarak alan yeni araçların hemen hemen hepsinde park sensörü standart bir özellik olarak sunuluyor. Ancak trafiğin çoğunluğunu oluşturan biraz daha eski model araçlarda böyle bir özellik bulunmuyordu. Yine de park sensörlerini her araca takmak mümkün oluyor. Son model araç fonksiyonunu eski araçlara getiren ve büyük bir rahatlık sağlayan sensörler, sağladıkları konfor ve fayda bakımından düşünüldüğünde oldukça uygun fiyatlara satılıyor. Üstelik park sensörleri sayesinde sürtünme ihtimalleri de en aza indiği için araçta hasar daha az oluşuyor ve hasar tamiri gibi bir maliyet kalemi de büyük oranda ortadan kalkıyor.

Park sensörüne tamamen güvenmek çok keyifli olsa da bazı durumlarda dikkati de elden bırakmamak gerekiyor. Örneğin park sensörleri ince ve uzun direkleri kolayca algılayamayabiliyor. Bu gibi durumlarda çarpma gibi sorunlarla karşılaşmamak için park esnasında çevreyi iyice gözlemlemek gerekiyor. Aynı zamanda park sensörünüze çok güveniyor da olsanız aracın çevresinden geçmesi muhtemel yayaları, hayvanları ve taşıtları da sık sık kontrol etmelisiniz. Bunun yanı sıra park sensörlerinin yaz ve kış aylarında tam performansla çalışmasını bekliyorsanız mutlaka bakımına ve temizliğine özen göstermelisiniz. Çünkü özellikle kış aylarında çevresinde fazlaca kar birikmiş olan park sensörleri nesneleri algılamak konusunda işlevsiz hale gelebiliyor.

Geri Vites Kameralı Park Sensörleri

Geri vites kameralı park sensörleri, geri vites komutu ile beraber çalışıyor. Eğer park sensörü tek başına yeterli olmuyorsa geri görüş kamerası takmak da etkili bir çözüm olabiliyor. Hatta bazı geri vites kameralarında gece görüşü de bulunuyor. Böylece her koşulda park edilen alanı net bir şekilde görmek mümkün oluyor. Ancak bunun içinde aracınızda yoksa bir ekran da satın almanız gerekiyor. Eğer görüntülü navigasyon sisteminiz varsa bu cihazın kamera giriş özelliğini de kullanabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Park Sensörleri

3818 ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Oto Aksesuar
Oto Aksesuar
Oto Aksesuar Ürünleri
Oto Aksesuar Ürünleri
Alarm / Park Sensörü / Merkezi Kilitler
Alarm / Park Sensörü / Merkezi Kilitler
Park Sensörleri
Park Sensörleri
Park Sensörü - Arka
Park Sensörü - Arka
Park Sensörü - Kameralı
Park Sensörü - Kameralı
Park Sensörü - Ön/Arka
Park Sensörü - Ön/Arka
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 3818 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/20024950/20024956