Boya, alçı, vernik, astar, karo harcı, sıva gibi malzemeleri hazırlamak için boya karıştırıcı kullanılır. Kullanılacak malzemelerin istenilen yoğunluk ve kıvamda olması, homojen bir karışımın elde edilmesi işin niteliğini önemli ölçüde etkiler. İnşaat, restorasyon ve yenileme gibi küçük ve büyük çaplı tüm çalışmalarda ideal bir karışım hazırlanması için boya karıştırıcılardan yardım alınır.

Boya Karıştırıcı Modelleri

Boya karıştırıcılar, manuel ve elektrikli olmak üzere ikiye ayrılır. Manuel karıştırıcılar, çoğunlukla dayanıklı plastik ya da demir materyalden üretilen, uzun bir sapa takılarak kullanılan basit ama etkili aletlerdir. Elektrikli karıştırıcılar, matkap ucuna takılarak kullanılan karıştırıcı uçlar ve profesyonel boya mikserlerinden oluşur. Boya karıştırıcıların performansı, kullanılacak malzemenin cinsine ve miktarına göre değişiklik gösterir. Sıvı, yarı sıvı ve yoğun malzemelerin topak oluşmadan homojen bir kıvama getirilmesi için farklı güç, ebat ve fonksiyonel özelliklere sahip karıştırıcılar kullanılabilir.

Boya ve Harç Karıştırıcı Mikserler

Karıştırıcı mikserler, boya, alçı, sıva gibi tüm malzemeleri etkili şekilde karıştırma performansı gösteren profesyonel aletlerdir. Mikserler, kullanım alanı, malzeme miktarı gibi etkenlere göre farklı özelliklerle gelir. Profesyonel kullanım amacıyla tasarlanmış bu tip karıştırıcıları birbirinden ayıran özellikler içinde, motor gücü, mikser çapı, devir/dakika, vites sayısı, azami karıştırma kapasitesi yer alır. Modellerin birçoğu sıvı ve yoğun kıvamlı tüm harç malzemelerini en iyi şekilde karıştıracak donanım özellikleri ile gelir. Mikser modellerinin bazılarında bulunan ayarlanabilir hız, yavaş başlatma gibi fonksiyonlar ekstra kullanım kolaylığı sunar.

Motor gücü, vites sayısı ve dakikadaki devir sayısı, aletin karıştırma kapasitesini belirler. Yüksek motor gücüne sahip çift vitesli karıştırıcılar, yoğun kıvamlı harçları daha kolay şekilde karıştırır. Çift vitesli modeller, dakikadaki devir sayısı artacağı için yüksek tork sağlar. Böylece daha kısa sürede daha fazla miktarda karışımı pürüzsüz bir harç haline getirir. Ayarlanabilir hız fonksiyonuna sahip olan modeller, harcın yoğunluğuna göre çalıştırma hızını belirleme imkânı sağlar. Yavaş başlatma fonksiyonu, suyla karıştırılan inşaat malzemesinin birbirine karışmadan önce ilk çalıştırma sırasında sıçrama yapmasını engeller.

Boya Karıştırıcı Mikser Uçları 

Boya karıştırıcı uçlar, matkap veya miksere takılarak kullanılır. Uçların çapları, malzeme yapısı ve şekli marka ve modele göre değişiklik gösterir. Karıştırıcı uçların bazıları sadece mikserle uyumluluk gösterirken bazı modeller matkap, SDS matkap ve mikserle birlikte kullanılabilir. Karıştırıcı mikser için uç satın almak isterseniz M14 ibaresine dikkat etmelisiniz. Karıştırma uçları genellikle 100 mm, 120 mm ve 140 mm gibi çaplarda üretilir. Uçların büyük kısmı ikiz pervane ve spiral şeklinde tasarlanır. Spiral karıştırıcılar, malzemeyi aşağıdan yukarı doğru kaldırarak karıştırır ve daha yoğun kıvamlı karışımlar için ideal karıştırma performansı sunar. Hobi amaçlı çalışmalar için daha küçük boyutlarda, matkap ucuna takılarak kullanılan boya karıştırıcılar tercih edilir.

Boya Karıştırıcı Mikser Nasıl Kullanılır?

Karıştırılacak malzemeye göre uç ve makine seçimi doğru yapıldığı takdirde daha zahmetsiz ve etkili bir karıştırma işlemi gerçekleşir. Manuel karıştırıcı kullanılacaksa aletin uzun bir sapa takılması ve kaptaki malzemenin dairesel hareketlerle karıştırılması gerekir. Karıştırıcı mikser ya da matkap kullanmadan önce uygun karıştırma kabı seçilmelidir. Karıştırma ucu çapının 3 katı çapta bir kap, kontrol kolaylığı sağlar.

Karıştırma ucu makineye takılır. Sıçramaları önlemek için mikser malzemeye tamamen daldırılmadan cihazın çalıştırılmaması gerekir. Hız ayarı yapıldıktan sonra mikser çalıştırılır ve karışım homojen bir kıvam alana kadar karıştırma işlemi sürdürülür. Mikseri karışımdan çıkarmadan önce cihazı kapalı konuma getirilir. Karıştırıcı ucun üzerindeki kalıntılar, kurumasına izin vermeden temizlenmelidir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Karıştırıcı Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 457 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003120