KPSS Çıkmış Sorular

2002 yılından bu yana soruları ÖSYM tarafından hazırlanan, bazı devlet kurumlarında memur alımlarında öncelikli kriter hâline gelen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda başarılı olmak için en doğru kaynaklardan hazırlanmak gerekiyor. Öğretmen ve memur adayları, sınava aylar öncesinden hazırlanmaya başlarken KPSS’ye girecek adaylar için konu anlatımlı ve çözümlü soru bankası şeklindeki yayınlar sunuluyor. Adayların katılacakları oturumların müfredatı göz önüne alınarak üretilen kitap ve kitap setleri, konulara tam hâkim olmaya yardım ederken bu tür yayınların yanı sıra ÖSYM’nin geçmiş yıllardaki sınavlarda sorduğu soruların yer aldığı kitaplar da adaylarla buluşuyor.

ÖSYM’nin sorduğu soruları, sorulara dair analizleri ve çözümleri içeren kitaplar, adayların katılacakları sınavda karşılaşabilecekleri soru tiplerine hazırlıklı olabilmelerine olanak verirken, ÖSYM’nin konulara göre soru dağılımlarını tespit edip çalışmalarını bu yöne doğru kaydırabilmelerine de ortam hazırlıyor.

KPSS Çıkmış Soru Dağılımları Nasıldır?

Her yıl açıklanan devlet kurumu kadrolarında mühendis, mimar, hemşire gibi kadrolarda çalışmak isteyen lisans mezunu memur adaylarının katılacağı KPSS B sınavında, 60’ı Genel Yetenek, 60’ı Genel Kültür olmak üzere toplam 120 adet soru soruluyor. Genel Yetenek bölümü, Türkçe ve Matematik derslerinden oluşuyor ve ÖSYM’nin değişkenlik gösterecek şekilde belirli periyotlarda düzenlediği alanlara dair konulardan farklı sayılarda sorular çıkıyor. Genel Kültür tarafında da birtakım benzerlikler gözlemleniyor. Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık derslerine ait konulardan yine sayıları farklılık arz edecek şekilde sorular adaylara soruluyor. KPSS önlisans ve lise oturumlarında da soru dağılımı benzer şekilde oluyor.

Öğretmen adayları ise Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumlarına katıldıktan sonra Eğitim Bilimleri oturumuyla öğretmen olma yolunda bir adım daha ilerliyor. Eğitim Bilimleri oturumunda toplam 80 soru çıkıyor. Gelişim Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Program Geliştirme, Rehberlik, Ölçme ve Değerlendirme, Öğretim İlke ve Yöntemleri derslerine ait sorular, seneden seneye değişim gösteren sayılarda adaylara soruluyor. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne girecek öğretmen adaylarının ise ÖSYM’nin 18 alanda belirlediği testlerin konu dağılımlarının, ÖSYM’nin resmi sayfasından incelemesi öneriliyor.

KPSS A oturumuna katılarak kariyer meslek grupları arasından tercihte bulunacak memur adaylarının karşısına; İşletme, Muhasebe, İstatistik, Hukuk, Kamu Yönetimi, İktisat, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri derslerine ait 40’ar adet soru çıkıyor. Adayların, hedefleri doğrultusunda her alandan farklı miktarlarda soru çözmesi bekleniyor.

KPSS’de Çıkmış Sorular Tekrar Çıkar mı?

ÖSYM, her geçen yıl KPSS sorularını farklılaştırmak ve eleme yöntemini güncellemek adına soru yapılarını değiştiriyor. Buna karşın KPSS adaylarının önceki yıllarda çıkmış olan soruların hangi konulardan çıktığını öğrenmeleri, ilgili sorulara dair uzman analizlerini değerlendirmeleri ve en pratik soru çözüm yöntemlerini öğrenebilmeleri, gerek konulara hâkimiyetleri gerekse sınav esnasında hızlı çözüm üretebilmeleri açısından yararlı oluyor. Bu doğrultuda, farklı yayınevlerinin hazırladığı KPSS çıkmış sorular kitaplarını edinmeleri tavsiye ediliyor.

Çıkmış sorularla birlikte, alanında uzman eğitimcilerin ÖSYM’nin soru hazırlama tarzını ele aldıkları özel yayınlar ve ders notlarının da alınması, hazırlık sürecinde bilgi ve deneyim eksikliğinin ortadan kaldırılmasına yardım ediyor.

KPSS Çıkmış Sorular Ne Zaman Çözülmeli?

Memur adaylarının aklına takılan soruların başında, KPSS çıkmış sorularının hangi zaman diliminde çözülmesi gerektiği geliyor. Konuları çalışma sürecini tamamlamış adayların, KPSS tarihinin yaklaştığı bir dönemde çıkmış soruları, gerçek sınav oturumunda gibi çözmeleri öneriliyor. Bu sayede adaylar, süre kontrollerini geliştirirken KPSS’de sorulan soruları toplu hâlde çözerek bilgi eksikliklerini anında görebiliyor. Konulara göre çıkmış soruları çözmek isteyen adaylar ise edindikleri yayınlardaki soruları, konu ilerlemelerine bağlı olarak tamamlayabiliyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kpss Çıkmış Sorular

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Çıkmış Sorular
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 32 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/213021/234456/60003640/60003660