Menfezler

Geniş kanalları ile iç ve dış ortamlar arasında hava alışverişi sağlayan menfezler, sağlıklı ve ferah bir yaşam alanı oluşturabilmenize yardımcı olur. Yuvarlak ya da köşeli tasarımlara sahip olan menfez ekipmanları, tehlikeli gazlar ve iç mekân kirleticilerinden kaynaklanan riskleri en aza indirir. Menfez kurulumu ile odalarınızın daha iyi hava almasını sağlayabilir, kapalı alanlarda oluşan nem ve kötü koku gibi sorunları kolayca ortadan kaldırabilirsiniz.

Menfez Ne İşe Yarar?

En temel havalandırma elemanları arasında yer alan menfezler, kapalı ortamlardaki hava sirkülasyonunun sağlanmasına yardımcı olur. Ev sakinlerinin rahatı, güvenliği ve sağlığı için odaların sürekli olarak havalandırılması ve kirli havanın temiz hava ile yer değiştirmesi gerekir. Doğal hava değişimi için ideal bir donanım olan menfez, pencere ya da kapıları açmadan ufak bir delik üzerinden hava temizliği yapılabilmesine olanak tanır. Duvar, pencere kenarları ve baca çıkışları gibi erişimi zor yerlere konumlandırılan menfezler, ufak boyutları sayesinde güvenlik riski oluşturmadan odalarınız içindeki havayı sürekli olarak yenileyebilmenizi kolaylaştırır.

Doğal gaz sobası, kombi ve şofben gibi ısıtma araçlarının çalışabilmesi için yüksek oksijene ve temiz havaya ihtiyaç duyulur. Mutfak, kapalı balkon, banyo ve kiler benzeri odalara yerleştirilen doğal gazlı ısıtıcıların, odadaki havayı tüketmemesi için düzenli olarak temiz hava alması gerekir. Cam ya da duvara bağlanan yarı açık tip menfezler, hava değişiminin pratik bir şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlar. Dışarıya doğrudan erişimi bulunmayan tuvalet ve banyo gibi yerlerde ise filtreli geniş menfezlerden yararlanılabilir. Menfezler, mutfakta oluşan nem ve kötü kokuların giderilmesi için de kullanılabilir.

Menfez Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanına ve yerine göre tercih edilebilecek çok sayıda menfez modeli bulunur. Cam, plastik, alüminyum ve PVC gibi materyallerden imal edilen ürünler, farklı renk ve tasarım detaylarına sahiptir. Cam menfezi olarak da bilinen şeffaf menfez çeşitleri, cam yüzeylerine kolayca monte edilebilir. Cam rengi ile bütünleşen şeffaf menfezler, doğal gaz havalandırması için idealdir. Havalandırma kanalları üzerinde yer alan açma kapama aparatı sayesinde istenilen ölçüde hava girişi elde edebilmek mümkün olur.

İç ortamlarda kullanılacak menfezler; beyaz, gri, saten, kahverengi, siyah ve metalik gibi farklı renk seçenekleri içinden tercih edilebilir. Yarı şeffaf paneller, desenli menfezler ve üstten açılır havalandırma üniteleri, banyolarınıza estetik bir görünüm katar. Havalandırma kanalları üzerine doğrudan monte edilebileceğiniz geniş ölçekli menfezleri kol aparatı üzerinden isteğinize göre rahatlıkla açıp kapatabilirsiniz. Ayrıca WC, depo ve kiler gibi hava akışının yetersiz olduğu yerlerde, elektrikle çalışan aspiratör tipi menfez çeşitlerini de kullanabilirsiniz.

Menfez Kurulumu Nasıl Yapılır?

Menfez kurulumu yapmadan önce seçilecek ürünün, gerekli hava debisini karşılayabilecek yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Rahatsız edici hava akımlarının oluşmasını önlemek ve havanın oda içine dengeli bir biçimde yayılmasını sağlamak için menfezin doğru bölgeye konumlandırılması gerekir. Rüzgâra bağlı gürültü sorunlarının yaşanmaması ve gelen havanın homojen bir şekilde içeriye taşınması açısından menfez üzerinde eğimli kanalların bulunması önemlidir. Menfezin kapalı alanların mimari yapısına, mevcut dekorasyonuna ve tarzına uyumlu olup olmadığını kontrol etmekte de fayda vardır.

Dairesel veya köşeli formda tasarlanan menfezler, duvara ya da cam üzerine kolayca monte edilebilir. Menfezin iç bölümünde yer alan bağlantı parçası, monte edilecek yüzeye sıkıca yerleştiğinde menfez çerçevesi de yüzeye sabitlenmiş olur. Çerçeve kenarlarında yer alan çıkıntılar veya tırnaklar da menfezin bağlandığı yere sıkıca tutunmasına yardımcı olur. Banyo ve tuvaletlerde kullanılan geniş panel tipi menfezlerin havalandırma boşluklarına montajı sırasında ise vida ile sabitleme yapılması da gerekebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Menfez Fiyatları

2666 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 2666 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/60001301