Menfezler

Menfez Fiyatları

Menfez Nedir? 

Kapalı bir ortamda, hava akışı olmadan orada bulunmak oldukça sağlıksız ve olumsuz bir durumdur. Havasız ortamlarda da pek çok bakteri ve mikrobun üremesi kaçınılmazdır, öyle ki havalandırması bulunmayan bir ortamda zehirli gazlara karşı da savunmasız kalmanız pek muhtemeldir. Bu nedenle yaşam alanlarınızdaki hava akımını sağlayarak ve havadar bir ortam oluşturarak bulunduğunuz yerde daha sağlıklı, daha ferah ve daha güvenli bir ortama sahip olursunuz. İşte bahsedilen tüm bu işlevlere sahip aparat, menfezdir. 

Ev tipi menfezler, adından da anlaşılabileceği üzere ev kullanım alanlarına uygun biçimde üretilmiş, yine kanalları vasıtasıyla su ya da hava akışı için kanal görevi gören ve pratik olarak uygulanabilen aparatlardır. Menfezler hava akımını sağlayan aparatlar olarak bilinir. Menfezler günümüzde ortam havasını değiştirmek ve bazı tehlikeli ya da istenmeyen kokulardan sürekli olarak kurtulmak için kullanılmaktadır. Menfezler hava giriş çıkışını sağlayan delikleri bulunan kare, dikdörtgen ya da yuvarlak formlardaki aparattır. Menfez, ortam iklimlendirme ya da hava sirkülasyonu amacıyla istenen yöne doğru ayarlanabilen hava kanalcığıdır. Menfezler kullanım alanı olarak banyo, mutfak ve balkon gibi alanlarda kullanabileceğiniz, çeşitli ölçü ve ebatlarda rahatlıkla bulabileceğiniz bir eşyadır. Ayrıca kimi menfezler arka yüzeyinde sinek ve haşere girişini önlemek için sineklik içerebilir. Menfezler sabitlenmeleri için kendinden yapışkanlı formları olduğu gibi vida ile sabitlenmeleri mümkün aparatlardır.

Menfez Nerelerde Kullanılır? 

Menfezler şehir alt yapılarında da yeryüzü ve yer altı sularının kanalize edilmesi için kullanılmaktadır. Bu gibi yapılarda kullanılan menfezler farklı yapı malzemeleri ile amacına uygun şekil ya da biçimlerde bulunmaktadır. Şehir alt yapılarındaki menfez çeşitlerine örnek olarak Köprü menfezleri, kutu menfez, kemer menfez, boru menfez, tabliyeli menfez gibi çeşitler verilebilir. Bu menfez tipleri şehir altyapıları için kullanılmakta olan menfez tipleridir. 

Menfezler hayatımızda yalnızca bu alanlarda kullanılmamaktadır. Menfez günümüzde inşaat sektöründe kendine önemli bir yer edinmiştir. Bu bakımdan ev tipi menfezlere de çeşitli şekilde ve ebatlarda ihtiyaç duyulabilir. Menfez çok fazla kullanım alanına sahip bir araçtır. Menfez alt yapı sistemlerinde çokça ve çeşitli biçimlerde kullanılmakla birlikte genellikle inşaat sektöründe çokça yer verilen bir aparattır. “Evdeki hangi ortamlarda menfez havalandırmasına ihtiyaç duyulur?” Eğer havalandırması bulunmayan bir banyonuz varsa banyo menfez, mutfağınızda ya da balkonunuzda kombi bulunan evler için doğalgaz cam menfezi ya da doğalgaz havalandırma kapağı olarak menfez kullanılabilir. Ayrıca hava akışı kontrolünüzü sağlama imkânı sunan ayarlı panjurlu baca kapağını bacalarınızda, alüminyum aspiratör borusunu mutfağınızda kullanabilirsiniz.

Evlerde doğal gaz kullanılan yerlerde menfez kullanılması gerektiğini bilirsiniz. Bu konuda yasal yaptırımı olan yönetmelikler de mevcuttur. Kombinizden herhangi bir doğal gaz kaçağı olması durumunda bunu hemen fark etmeniz pek de mümkün değildir. Menfezler bu gibi durumlar için güvenliğinizi sağlayan bir aparat görevi de görür. Doğal gaz kaçağı fark edilmesi zor bir durum olduğu için bu gibi yerlerde kullanımına mutlaka yer verilir. Bu yer mutfağınız ya da balkonunuz olabilir. Bu ortamlarda menfez genellikle kombinizin bulunduğu yerde yüksek bir yere konumlandırılır çünkü doğal gaz oksijenden daha hafif bir gaz olduğu için hızla havaya yükselir. Böylece kombinizden zehirli gaz kaçağı olduğu gibi durumlarda yükselen zehirli gaz pencerenizde konumlandırdığınız menfez sayesinde dışarı iletilir ve güvenliğiniz sağlanmış olur.

Menfez Nasıl Kullanılır?

Menfezin ortama hava giriş çıkışını sağlayan bir aparat olduğu belirtilmişti. Menfezlerin nasıl kullanıldığı şu şekilde açıklanabilir: Menfezler satın alındıktan sonra herhangi bir özel ekipman gerektirmeden el yordamı ile mutfak pencereniz, banyo gideriniz ya da havalandırma boşluğunuza yerleştirilebilir. Burada önemli olan şey menfez yerleştirilmesi için uygun boşluğun ya da deliğin olmasıdır. Bu delik yok ise almış olduğunuz menfezin boyut ve ölçülerine göre bir hava deliği açılması gerekir. Hava deliği açıldıktan sonra menfez bu hava deliğine oturtturularak sabitlenir. Ardından menfezin hava kanatlarını isteğinize göre açıp kapatarak hava akışınızı başlatabilirsiniz. Soğuk havalarda menfez hava kanallarından gelebilecek soğuk havayı engellemek istediğiniz de ise menfez havalandırma kanatlarını kapatarak kullanabilirsiniz. Şekli ya da modeli nasıl olursa olsun menfez kullanımı temel olarak bu şekildedir.

Menfez Çeşitleri Nelerdir?

Menfezler kullanıldıkları ya da kullanılacakları ortamdaki yere bağlı olarak çeşitleri bulunan bir aparattır. Menfez denince akla ilk gelen mutfak ya da balkonlarda kombinin hemen yanında yüksek konumda yerleştirilmiş yuvarlak, üzerinde çizgili hava kanalları olan genellikle plastik malzemeden üretilmiş eşya gelmektedir. Ancak bunun dışında farklı çeşitte menfezlere de evinizde yer verebilirsiniz. Farklı alanlarda kullanımı olan menfezin farklı çeşitleri de vardır. Evinizde hava akışına ihtiyaç duyduğunuz her alan için çeşitli menfezler bulunmaktadır. İhtiyaca göre farklı yapı ve şekillerde menfez çeşitlerine ulaşmak mümkündür. Menfez ölçüleri istenen şekil ve ebatlarda üretilebilir. Menfez modelleri kullanılacak ortam için kare formunda, daire formunda ya da dikdörtgen formunda bulunabilir. 

Evlerde sıklıkla daire formunda plastik menfezler tercih edilmektedir. Ancak menfezler yalnızca düz zeminlere sabitlenen formlarda bulunmuyor, evlerde hava tahliyesini sağlayan baca, aspiratör gibi, havalandırma boruları da menfez çeşitlerindendir. Örnek vermek gerekirse, çatınızda bacanıza yerleştirebileceğiniz panjurlu baca kapağı, mutfağınızdaki yemek kokusu gibi kokuları çeken alüminyum aspiratör borusu, ortamdaki havayı çeken fan plastik banyo, ortamdaki havayı elektrik ile çalışarak daha güçlü şekilde çekebilen tuvalet ve baca aspiratörü, banyo wc havalandırma menfezi panjur gibi pek çok menfez seçeneği bulunmaktadır. İhtiyacınıza göre menfez bulabilmek bir hayli kolaydır. 

Panjurlu menfezler alüminyumdan üretilmiş menfez çeşitlerindendir. Yatay hizada bulunan şerit şeklindeki hava kanatları ile hava akışını sağlayabilirsiniz. Menfez hava kanatlarını açma kapama kolu ile istediğiniz açılarda açıp kapatabilirsiniz. Bu tip menfezlerin arka kısımlarında haşere ve sineklerin evinizin içeriye girmesini engellemek için sineklik de bulunur. Bu sayede ortam havanızı temizlerken zararlı sinek ve haşerelerden de korunursunuz. Panjurlu menfezlerin ön yüzündeki panjurlar genellikle sağ alt kısmında bulunan açma kapatma kolu ile yukarı aşağı yönde hareket ettirilerek kullanılabilir.

Plastik menfez çoğunlukla banyo ve wc’lerde kullanılır. Bu tip menfezlerde de alana sabitlemek için arkasında etrafını çevreleyen güçlü yapıştırıcılar bulunur. Plastik menfezler panjurlu menfezlere göre genellikle kanatlı bir yapıda değil, sağa sola hareket ettirilerek hava kanallarının genişletilip daraltılmasıyla kullanılmaktadır. Plastik menfezler üretimi kolay olmasından dolayı farklı çeşitlerde ve renkte bulunabilir. Örneğin; ahşap renk bir pencereniz varsa ahşabınıza uygun renkte bir menfez bulmanız da mümkündür. Bazı menfezler kapılarda entegre şekilde de yer alabilir. Menfez kapı ile sabitlenerek de kullanılabilir.

Menfez Fiyatları

Menfez havalandırma sistemi sandığınız kadar maliyeti yüksek bir eşya değildir. Menfez yapıldığı malzemeler itibari ile kolay temin edilebilir bir aparattır. Menfezler genellikle sert plastik, alüminyum ya da metal malzemelerden yapılmıştır. Ayrıca menfezler panjurlu ya da ızgaralı olmak üzere de çeşit açısından farlılık gösterebilir. Pratik ve faydalı bir araç olan menfezler piyasada çok uygun fiyatlarda kullanımınıza sunulmaktadır. Menfez fiyatları almayı istediğiniz şekil ve materyale göre değişiklik gösterebilir ancak her bütçeye hitap eden seviyede bir fiyata sahiptir. Metal malzemeden yapılmış bir menfez ile plastik malzemeden yapılmış menfez arasında kalite farkı vardır. Dolayısıyla bu iki menfez çeşidi arasında fiyat farklı bulunmaktadır. Ayrıca ekstra özelliklerine göre de menfez fiyatları değişiklik gösterebilir. Eğer evinizde bir menfez havalandırma sistemi bulunmuyorsa evinizin ve ailenizin güvenliği ve konforu için uygun menfez çeşitlerinden temin etmeli ve kullanmalısınız. Çeşitli boyutlarda ve özelliklerde alacağınız menfezlere uygun fiyatlarda ulaşmanız mümkündür. Satın alacağınız menfezlerle ortam havanızı uygun fiyatta ve uygun kalitede havalandırma imkanına sahip olursunuz.

Menfezin Kullanım Amacı Nedir?

Evleriniz güvenli yaşam alanınızdır. Ancak aynı zamanda içerisindeki enerji sistemleri tehlike arz edebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için geliştirilmiş menfezler küçükmüş gibi görünseler de büyük tehlikelerin önünde durabilir. Teknik olarak menfezlerin amacı temelde iç ve dış mekanlar arasındaki hava sirkülasyonunu sağlamaktır. Doğalgaz kullanılan alanlarda ya da kombinizin bulunduğu yerde menfez kullanımının amacı zehirleyici etkiye sahip ve gözle görülmesi imkânsız olan tehlikeli gazın direkt ve otomatik olarak dışarıya çekilmesini sağlamaktır.

Menfezlerin diğer bir kullanım amacı da havalandırma imkanlarının olmadığı ortamlardaki kötü havanın dışarı atılıp temiz havanın içeriye akışını sağlamaktır. Ortamınızdaki istenmeyen kokuların sürekli bir şekilde temiz hava ile yenilenmesini istiyorsanız evinizde menfezlere yer vermelisiniz.

Menfezler yalnızca ortam havanızı devri daim yaptırmakla kalmazlar, sizlere farklı faydalar da sağlar. Örneğin; mutfağınızda yer alan bir menfez ile ortamınıza oksijen girmesini sağlamakla kalmazsınız. Menfez mutfağınıza oksijen girmesini sağlayarak aynı zamanda ocağınızın ateşleme mekanizmasının doğru ve hatasız şekilde çalıştırır.

Neden Menfez Kullanmalısınız?

Menfez kullanmanız için geçerli birçok neden bulunmaktadır. Bunlardan ilki menfezlerin sizlere sağlıklı ve yaşanabilir bir ortam sağlamasıdır. Yalnızca obje gibi bir görüntüsü olsa da menfezler ortam havalandırmasına önemli derecede katkıda bulunur. Menfezler banyo lavabo, mutfak ya da balkon gibi yerlerdeki istenmeyen kokuları absorbe edip dışarıdan içeriye doğru temiz hava girmesine olanak sağlayan bir araç olduğu için her evde mutlaka yer verilmesi gereken önemli aparatlardır. Menfez kullanmak için bir diğer geçerli neden ise kötü kokuları ortamdan uzaklaştırmasının yanı sıra tehlikeli gazların dışarıya tahliyesinde de önemli rol oynamaktadır. Fanlı ya da klasik modelleri bulunan menfezler sayesinde oksijen seviyesi normal seviyede olan bir ortam elde derken evinizdeki havalandırma boşlukları ile estetik olarak güzel bir görüntü de elde edersiniz. 

Menfez kullanmak eviniz için önemlidir. Evinizde havadar bir ortam sağlamak ve bunu yaparken de güvende olmak menfezler sayesinde mümkündür. Üstelik kendinden yapışkanlı olmasıyla da banyo, balkon ya da mutfak menfezleri sizlere yüzeye çabuk uygulayabilme ve hızlı kullanım fırsatı sunar. Menfezlerinizi odanızın çeşidine göre boyayarak da kullanabilirsiniz. Uygun fiyatlı olmasının yanı sıra farklı çeşit ve ebatlarda farklı ızgara hava kanal sistemi ile menfezler ortam havanızı temizlerken ortamınızda dekoratif bir görüntü de oluşturur. Artık eviniz için uygun fiyatlı bir menfez havalandırma sistemi almak bir istek değil ihtiyaçtır. Her ne kadar sabit bir sistem olduğu için etkili bir eşya gibi görünmüyor olsa da menfez günler boyunca siz ve sevdikleriniz için güzel ve ferah bir ortam sunmak açısından önemlidir.

Menfezler El İle Kontrol Edilebilir mi?

Menfez hava giriş çıkışını dilediğiniz gibi kontrol edebilir tamamen açıp tamamen kapalı konumda da kullanma opsiyonuna sahip olursunuz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Menfez Fiyatları

2889 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Renk
Toplam 29 / 2889 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/60001301