Mikrometre Fiyatları

Mikrometre nesnelerin çap, uzunluk ve derinlik gibi ölçümlerini yapmak için en çok kullanılan hassas ölçüm aletleri arasında yer alır. Aletin ağzı hassas bir vida kullanarak açılıp kapatılır. Bu nedenle oldukça sınırlı bir ölçüm aralığına sahiptir. Nesneleri tipik olarak 0,01 mm artışla ölçtüğü için mikrometre son derece hassas ölçümler sağlar. Milimetre ya da inç cinsinden ölçüm yapılabilir. Genellikle kumpas kullanılarak yapılan ölçümler hassasiyet açısından yeterli olmadığında kullanılır. 

Mikrometre Fiyatları Ve Türleri

Mikrometreler kullanım amaçlarına göre farklı boyut ve şekillerdedir. Gövde tipi, malzeme ve ölçüm tekniklerine bağlı olarak mikrometre fiyatları değişiklik gösterir. Nesnenin ölçüm yapılan yerine bağlı olarak dış çap, iç çap ve derinlik mikrometreleri olmak üzere üç tür mikrometre vardır. Çalışma prensibine göre mekanik, dijital ve kadranlı modeller arasından seçim yapılabilir. İç çap ölçümü yapan mikrometreler, bir tüpün veya deliğin iç çapı gibi bir nesnenin iç boyutunu ölçecek şekilde tasarlanır. Dış çap mikrometreleri piyasadaki en yaygın tiptir. Geniş kullanım alanı nedeniyle alet çantanızda olması gereken standart bir mikrometredir. Nesnelerin dış boyutlarını ve kalınlığını ölçmek için çok uygundur. Derinlik mikrometreleri, delikler, yuvalar, kama yuvalarının girintileri gibi alanlar için hassas derinlik ölçümüne izin verir.  Farklı derinlikleri ölçmek için çok yönlü kullanıma olanak sağlayan çok sayıda değiştirilebilir çubuğa sahiptir.

Dış Çap Tipi Mikrometreler

En çok kullanılan dış çap mikrometresi düz tiptir. Bununla birlikte V- ‌Anvil, bıçaklı, tezgah tipi, lazer taramalı ve bilyeli mikrometre gibi çok sayıda dış çap mikrometre çeşidi vardır. ‌V-Anvil ya da V yataklı mikrometre, küre şeklindeki nesnelerin dış çapını ölçmek için özel olarak tasarlanmış V şeklinde bir örse sahiptir. V mikrometre nesneye üç temas noktasından sabitlenerek nesnenin hareket etmesini önler. Ölçüm sırasında nesnenin kaymamasını sağlar. Bu V örs, mil ile birlikte olanak tanır. Bıçak mikrometre birkaç bıçak şeklinde örs ve mile sahiptir. Kama yuvalarının ve şaftların yiv çapını ölçmek için kullanılır.

Diğer Mikrometre Modelleri

Tezgah mikrometresi, tezgaha yerleştirilmiş bir mikrometredir. Çok hassas ölçümler yapmak için kullanılır. Hassasiyeti 0,000050 ”veya 0,002 ‌mm'ye ulaşabilir. Lazer taramalı mikrometre, nesneyi yüksek hassasiyet ve doğrulukla ölçmek için bir lazer kullanır. Nesneleri 0.000002 ya da 0.00005 mm hassasiyetle ölçebilir. Lazerli modeller kurulum ihtiyaçları bakımından tipik olarak tezgah tipine benzer. Bilyeli mikrometreler duvar tüplerinin veya yuvarlak duvar yüzeylerinin kalınlığını ölçmek için çok kullanışlıdır. Tüp mikrometre, silindirik nesnelerin kalınlığını ölçmek için tüm kenarların kalınlığının aynı olup olmadığını ölçmek için kullanılır. ‌Uni ya da evrensel mikrometre farklı şekillerdeki çeşitli nesneleri ölçmek için yararlıdır.

Soru 1: Dijital mikrometre nedir?

Cevap 1: Dijital mikrometre, basit üretim hattı incelemelerinden ultra hassas ürün ölçümlerine kadar imalatta birçok uygulamaya sahip hassas bir ölçüm aracıdır. Ölçümleri okumayı kolaylaştıran dijital bir ekrana sahiptir.

Soru 2:  Analog ve dijital mikrometre modelleri arasındaki arasındaki fark nedir?

Cevap 2: Dijital ve analog mikrometreler arasında ölçüm doğruluğu açısından çok fazla fark yoktur. Bununla birlikte, dijital modeller çözünürlük ve hızlı ölçek dönüştürme olmak üzere iki önemli avantaj sunar. Çoğu dijital elektronik mikrometre üzerindeki ekranlar, hızlı bir şekilde emperyalden metriğe veya tersi yönde dönüştürülebilir.

Soru 3: Mikrometre seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Cevap 3: Bir mikrometre belirli bir görev için tasarlandığından, hangi boyutu ölçeceğinizi bilmeniz gerekir. Dış çap, iç çap, uzunluk, kalınlık veya genişlik arasından seçim yapmalısınız. Neyi seçeceğiniz konusunda emin değilseniz en çok kullanılan ve kullanımı en geniş model olarak dış çapı seçebilirsiniz. Dış çap ölçen mikrometreyi kalınlığı, uzunluğu ve genişliği ölçmek için de kullanılabilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Mikrometre Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 219 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003083/13005604