Mikrometre

En sık tercih edilen ölçüm aletleri arasında yer alan mikrometreler, hassas sonuçlar verdiği için endüstride yoğun olarak kullanılır. Mikrometre nedir? sorusuna verilebilecek en doğru yanıt ise “nesnelerin uzunluğunu, çapını ve derinliğini ölçen hassas ölçü aleti” olur. Mikron olarak da bilinen bu aletin kullanım alanlarına göre farklılık gösteren pek çok çeşidi bulunur. Sık sık kumpas adlı ölçüm aleti ile karıştırılsa da çok daha hassas ölçümler yapabilen Mikrometre, milimetrenin binde birini ölçebilecek kadar hassastır. Sıfıra yakın hata payı ile ölçüm yapabilen bu alet, 1 mikron değerine eşit olan 0,001 mm'lik ölçümleri yapabilir. Mikrometrenin ölçüm aralıkları çeşitlerine göre farklılık gösterir. Bu sebeple tercih edilecek mikrometrenin kullanım alanına uygun olması gerekir. Mikrometreler tek olarak satıldığı gibi mikrometre seti olarak da kullanıcılara sunulur. Söz konusu set içinde ölçüm uçları, gövde, tespit mandalı, tambur ölçeği, yüksük, kılıf ölçeği, endeks çizgisi, cırcır hızlandırıcı aparat ve kilitleme parçaları yer alır. Bu setler sayesinde pek çok farklı ölçüm yapılabilir. Mikrometrelerin boyutu ölçüm aralıklarına göre değişmektedir. En sık tercih edilen mikrometreler 0 - 25 mm, 25 - 50 mm, 50 - 75 mm, 75 -100 mm ölçüm aralıklarına sahip olmakla birlikte boyut olarak en küçük olan 0 - 25 mm'lik ölçüm yapabilen mikrometredir.

Özellikleri ile Mikrometre Çeşitleri

Mikrometreler, elektronik, lazer, optik, kadranlı, saatli, dijital, mekanik, hassas, analog mikrometre gibi çalışma prensibine ve kullanım alanlarına göre farklı çeşitleri bulunan ölçüm aletlerdir. En sık kullanılan mikrometre çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Dış Çap Mikrometreleri: Elektronik veya turmetreli olabilen bu mikrometreler, nesnelerin dış çap ölçümünü yapmak ve parça kalınlığını ölçmede kullanılır.
 • İç Çap Mikrometreleri: Dış çap mikrometrelerinin aksine nesnelerdeki deliklerin çaplarını, kanalların genişliklerini ve iki paralel yüzey arasındaki mesafeyi ölçer.
 • Derinlik Mikrometreleri: Basamak ve deliklerin derinliğini ölçmek için tasarlanan bu aletler, farklı kullanım alanlarına uyum sağlayacak ölçüm çubuklarına sahiptir. Çok yönlü kullanım avantajı sunan derinlik mikrometreleri, diğer türlerde olduğu gibi ölçüm aralığı sıfırdan başlamaz. Elektronik, kama kanalı ölçebilen, sabit ölçme alanlı ve ölçme alanı genişletilebilen gibi farklı çeşitleri bulunur.
 • Modül Mikrometreleri: Çark sisteminde yer alan dişlilerin teğet uzunluğunun ölçülmesinin yanı sıra diş adımlarının kontrol edilmesi amacıyla da kullanılır. Elektronik göstergeli olan versiyonları da bulunan modül mikrometreleri, hassas 0-25 mm'den başlar.
 • Vida Mikrometreleri: Vidalarda bulunan diş dibi ve diş çapı ölçümünde kullanılan bu aletler, 55-60º konik olarak tasarlanmasının yanı sıra sabit ve hareketli çenelere sahiptir. Opsiyonel ölçüm uçları ile birlikte kullanıcılara sunulur.
 • Disk Tamburlu Mikrometreler: Sac mikrometresi olarak da bilinen ve sac levhalarının kalınlık ölçümü ile kontrolünde kullanılan bu mikrometreler, düşey konumlu okuma hassasiyetine sahiptir.
 • Ölçü Saatli Mikrometreler: Kadranlı mikrometre veya saatli mikrometre olarak da bilinen ölçü saatli mikrometreler, iç çap ve dış çap ölçümü yapan iki farklı aletten meydana gelir. Milimetrik okuma yapılabilen özel bir kadrana sahip olan bu aletler, inç olarak da ölçüm yapılmasına olanak tanır.
 • Kenet Mikrometresi: Konserveden sprey kutularına kadar silindir şeklindeki tüm nesnelerin lehim yerlerine ait kalınlık, yükseklik ve derinliği ölçmek için tasarlanmıştır.
 • Boru Kalınlığı Ölçer Mikrometre: İsminden de anlaşılacağı üzere tüp ve boru formundaki nesnelerin kalınlığını ölçmek için kullanılır. Bilinen başka bir ismi de tüp mikrometredir.
 • Dijital Mikrometreler: Klasik mikrometre mantığı ile ölçüm yapan bu aletler, yapılan ölümü dijital ekranda anında gösterir. Pratik ve konforlu bir kullanım sağlaması nedeniyle en sık tercih edilen mikrometreler arasında yer alan bu aletler, elektronik mikrometre olarak da adlandırılır. Pil ile çalışan ve ani ısı değişimlerinden etkilenen bu alet, mekanik olan mikrometrelerin aksine özenli bir kullanım gerektirir.
 • Lazer Mikrometre: Temassız olarak çap, kalınlık, derinlik ve yükseklik ölçebilen bu aletler, akıllı mikrometreler olarak da adlandırılır. Hemen her yüzeyde hızlı ve hassas sonuçlar alınmasını sağladığı için oldukça konforlu bir kullanım sağlar.Optik mikrometre olarak da bilinir.

Mikrometre Ölçüm Aleti Kullanım Alanları

Mikrometreler, özelleştirilmiş birçok çeşidi bulunan ve farklı türlerinin farklı kullanım alanlarına hitap ettiği ölçüm aletleridir. Söz konusu aletin kullanım alanları “Mikrometre ne işe yarar?” sorusunun yanıtında gizlidir. Küçük ölçekli nesnelere ilişkin ölçümlerin yapılmasını sağlayan mikrometreler, oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle endüstriyel uygulamalarda ve üretim tesislerinde kumpas adlı ölçüm cihazı ile ölçüm yapılamayacak kadar hassas işlemlerde tercih edilir. Çok çok küçük boyutlardaki nesnelere ilişkin hassas ölçümlerin doğru, hızlı ve hatasız olarak yapılmasına olanak tanıyan mikrometre kullanımı sayesinde küçük mekanizmaların sorunsuz bir şekilde çalışması sağlanır. Vida dişlerinin arasındaki mesafeyi, diş kalınlığını ve diş altı çapını dahi ölçebilecek kadar hassas olan mikrometreler, 0-25 mm'den 900-1000 mm'ye kadar geniş bir ölçme alanı sunar.

İnşaat sektöründen otomotiv sektörüne, yapı sektöründen imalat sektörüne kadar pek çok sektörde ihtiyaç duyulan mikrometreler, küçük olmasına rağmen oldukça önemli görevleri olan ölçüm aletleridir. Basit bir çalışma prensibi ile çok hassas ölçümler yapılmasına olanak tanıdıkları için kullanım sırasında düzenli olarak bakımlarının yapılması ve her ölçüm öncesinde hassasiyetlerinin kontrol edilmesi önerilir. Kullanım sıklığına bağlı olarak bakım yağları uygulanması önerilen bu aletlerin uzun bir kullanım ömrüne sahip olması ve her zaman doğru sonuçlar verebilmesi için özenli bir şekilde kullanılması, ağız kısmını aşındıracak nesnelerin ölçümünün direkt olarak yapılmaması tavsiye edilir. Sert nesnelerin ölçümü yapılacaksa güderi benzeri kumaşlar kullanılması ile mikrometrenin aşınması önlenebilir.

Modellerine Göre Mikrometre Fiyatları

Kumpas ile aynı çalışma prensibine sahip olan mikrometreler, analog veya dijital olsun hep aynı şekilde ölçüm yapar. Ölçüm yapılması gereken nesne mikrometrenin ağız kısmına yerleştirilir ve hareketli ağzı sayesinde nesnenin tam olarak kavranması sağlanır. Sürtünmeli hareket vidası adı da verilen cırcır kolu sayesinde nesne mikrometrenin ağzında sabitlenir. Duy vasıtası ile ölçüm yapılır. Bu süreç, dijital mikrometrelerde ölçüm sonucunun ekran üzerinde görünmesi ie son bulurken kadranlı,saatli mikrometre modellerinde ise sonucun kadran üzerinden okunması gerekir. Ekranı veya kadranı olmayan mikrometrelerde ölçüm değeri, duy üzerinden okunur. Akıllı lazer mikrometreler ise tamamen farklı bir çalışma prensibine sahiptir ve temassız ölçüm yapar. Dolayısıyla hem daha pratik hem de daha hızlıdır.

Mikrometre fiyatları, marka ve modelin yanı sıra aletin türüne göre de farklılık gösterir. Örneğin manuel kullanım için tasarlanan yalın bir mikrometre ile temassız ölçüm yapan lazer mikrometre fiyatı aynı değildir. Ancak elektronik, lazer, optik, çubuk mikrometre çeşitleri dışındaki tüm mikrometre çeşitleri hemen her bütçeye uygun, ulaşılabilir fiyat seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Yeni nesil teknolojiler kullanılarak üretilen ve hem zaman hem de efor açısından büyük avantajlar sunan dijital ve lazer mikrometreler ise sunduğu avantajlara kıyasla uygun fiyat seçeneklerine sahiptir. Siz de küçük nesnelere ilişkin hassas ölçümler yapabilmek için uzun ömürlü ve hassas bir ölçüm aletine sahip olmak istiyorsanız, Hepsiburada’nın zengin ürün yelpazesi sayesinde onlarca mikrometre çeşidine ulaşabilir, modern teknolojilerle donatılmış lazer mikrometreler ile tanışabilir, ihtiyaç ve beklentilerinize yanıt verecek türde bir mikrometre satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mikrometre Fiyatları

639 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 55 / 639 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?