Motor Takozu

Motor takozu, motoru aracın şasisine bağlayan parçadır. Halk arasında "motor kulağı" olarak da bilinir. Bu parça, motoru sabitlediği gibi sürüş esnasında oluşan sarsıntı ve titreşimi de emer. Bir diğer görevi ise ani hız artışında motorun yatma eğiliminin önüne geçmektir. Dolayısıyla konforlu bir sürüş ve aracın mekanik sağlığı için oldukça önemlidir.

Yağlı ya da kauçuk olan motor takozlarının birden fazla çeşidi bulunur. Bunlardan bazıları; "dairesel vibrasyon takozları", "küresel vibrasyon takozları", "düz takozlar" ve "konik takozlar" olarak sayılabilir. Takozların sayısı ise araçların marka ve modellerine göre değişir.

Takozlar, kuvvete maruz kalmadıkları sürece uzun ömürlü parçalardır. Cam suyu ve motor yağı gibi sık sık kontrol istemezler. Ancak, otomobildeki diğer parçalar gibi motor takozu da zamanla yıpranır. Zamanla takoz ekseni eğilebilir ya da bağlantı noktalarındaki somunlar gevşeyebilir. Tüm bunlarla birlikte, motor kulakları zamanla kopmaya müsait hâle de gelebilir. Kasise hızlı girildiği zaman ya da araca gereğinden fazla yük yüklenip motorun zorlandığı durumlarda araçtaki motor kulakları kopabilir.

Takozun koptuğunu anlamak çok zor değildir. Eğer araçta motor takozlarından kaynaklanan bir sorun oluştuysa buna bağlı olarak araçta çeşitli sesler oluşur. Sesler hissedilebilir düzeyde kuvvetlidir.

Motor ile şasi arasındaki bağlantı koptuğundan motor, aracın şasisine vurur. Bu olayın sonucunda meydana gelen sarsıntılar, aracın gövdesine iletilir ve araçta titreşim oluşur. Bu titreşim, rölanti durumundaki titreşime benzemez. Oldukça kuvvetlidir. Sürüş konforu azalır. Hatta araçtan vuruntu sesleri gelebilir.

Aracın motor takozu koptuğunda motor, yerinde sabit durmaz. Gaz pedalına basıldığında yerinden oynar. Bir diğer deyişle motor, yukarı doğru hareket eder ve gaz pedalı bırakıldığında yerine oturur.

Aracın motor takozu koparsa titreşim ve gürültü nedeniyle sürüş konforu kaçar. Ancak, daha kötüsü ise motor takozunun kopması nedeniyle aracın mekanik aksamında başka parçaların da hasar görmesidir. Takozlar koptuğu hâlde araç tamir edilmez ve kullanılmaya devam edilirse motorun ekseninin kayma tehlikesi ortaya çıkar. Eksenin kayması, kuvvetin kayması anlamına gelir. Dolayısıyla aracınızın dengesi bozulur.

Motor Takozu Fiyatları

Motor takozu fiyatları, farklı motor takozu çeşitleri gibi markadan markaya değişiklik gösterir. Hatta modeller ve model yılları arasında bile fiyat farkları görülür. Bununla birlikte motor takozları, cep yakan türden parçalar değildir. Yüksek bedelli parçalar olmayıp fiyatları ise oldukça uygundur. Aracınıza göre orijinal motor takozlarının yanı sıra yan sanayi ürünleri de satılmaktadır. Yan sanayi ürünlerinin fiyatları, orijinallere göre daha uygundur. Bununla birlikte, orijinal parça; uzun ömür, sağlamlık ve tam uyum sağlama gibi sebeplerden özellikle tavsiye edilir. Yan sanayi ürünleri, doğal olarak, orijinal parçayla aynı kalitede değildir.

Motor takozlarının hepsi kopmasa bile değiştirilmeleri gerekir. Bir tanesi dahi kopsa değiştirilmemesi durumunda daha büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Tüm takozlar koptuğunda ise motor boşa çıkar. Motor yola düşmez, ancak tehlikeleri de beraberinde getirir. Sürüş esnasında motor tamamen şasiden bağımsız hâle gelirse serbest hareket eder. Oldukça kuvvetli bir yapısı olan motorların, aracın kaputu içerisinde serbest hareket etmesi, aracın kontrol edilmesini zorlaştırır.

Bir diğer önemli nokta da arızalı olan bir parça değiştirilmez ise yeni arızaları tetikleme riskinin ortaya çıkacak olmasıdır. Dolayısıyla zamanında değiştirilmeyen motor kulakları, kendine bağlantılı hâlde olan diğer parçalar için de bozulma riski doğurur.

Bununla birlikte motor kulağını değiştirmek, işin uzmanları için oldukça kolaydır. Aracın uzun günler boyunca serviste ya da tamircide beklemesi gerekmez. Kopan ya da yıpranan motor kulağının tamir edilmesi birkaç saat içerisinde çözülebilecek bir problemdir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Motor Takozu

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60007198