Mutlu Akü araç performansını artıran otomobil birimlerinden biridir. Bu tür birimler genellikle elektrik enerjisini farklı bir metotla kimyasal enerjiye dönüştürerek araç içerisinde depolanmasını sağlar. Ancak bu elektrik enerjisi ihtiyaç halinde bir güç olarak da akü aracılığıyla otomobillere aktarılır. Kısacası elektrokimyasal dönüştürücüler olarak bilinen bu cihaz, araçların performansını etkileyen bir tür güç depolama birimidir. Bu birim şarj edilerek kullanılır ve araçların çalıştırılmasında, ateşlemede önemli bir rol oynar. Bu cihazın çalışma prensibi içerisinde barındırdığı bazı küçük birimlerin devreye girmesiyle mümkün olur. Bunlar ızgara, ayırıcı, sülfürik asit ve bazı plakalardır. Izgaralar genellikle akü teknolojisine ya da çeşidine göre bir veya birkaç maddenin bir araya getirilmesinden oluşur. Bu birim akünün aksamı olarak nitelendirilir. Ayırıcı ise genellikle plastik bir maddeden üretilir. Akü içerisinde bulunan pozitif ve negatif plakaların birbiriyle temas etmesini önler. Tüm bunlar sağlıklı bir aküde bulunması gereken başat elemanlardır. Bunların haricinde gözle görülür olanlar akünün kapağı ve akü kabıdır. Araç çalıştırıldığı takdirde tüm bu birimler birlikte çalışarak harekete geçer. Kullanıma bağlı olarak şarj edildikleri takdirde bu cihazlar uzun ömürlü bir kullanım olanağına kavuşmanıza yardımcı olur. Mutlu Akü 60 amper gibi birçok teknolojik özellikte üretilen akü seçeneklerini değerlendirerek aracınızın performansını artırabilir ve teknolojik bir ürün deneyimine sahip olabilirsiniz.

Mutlu Akü Voltaj Seviyeleri

Ürünlerin voltaj değerleri otomobillerin performansını etkileyen bir başka husustur. Volt değerleri ve bunların limitleri aracın ateşlenmesi ve gerekli elektrik enerjisinin kullanılmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle otomobiller için doğru akü voltunun seçilmesi, vasıtanın kullanım konforu ve mekanik enerjisi bakımından mühimdir. Akülerin şarj seviyeleri ve voltaj kapasiteleri yerleştirilecekleri otomobillerin teknolojisine göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle birbirinden farklı voltaj değerlerine sahip birçok akü bulunur. Mutlu Akü 72 amper gibi dereceler araçların teknolojisine ve ihtiyaç duyduğu enerjiye göre değişkenlik gösteren ölçütleri yansıtır. Bu ölçütler üretim firmalarının ortaya koyduğu tüm akü model ve çeşitlerinde bulunur. Akü ölçütlerini belirlemek için aracınız hakkında bilgilere sahip olmanız gerekir. Otomobilinizde bulunan mevcut elektrik donanımını kontrol ederek bu bilgileri öğrenebilirsiniz. Bunun neticesinde gerekli donanım ölçümlerini yaptırarak ihtiyacınız olan verilere ulaşabilirsiniz. Bu ölçümleri güvenilir otomobil servislerinde yaptırarak aracınıza uygun bir akü tercihinde bulunabilirsiniz. 55 amper Mutlu Akü gibi çeşitlerini inceleyerek aracınıza en uygun aküye sahip olabilirsiniz. Otomobilinizin donanım standartlarına uygun ve bileşenleri doğru bir şekilde ayarlanan bu ürünleri aracınıza monte ettirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mutlu Akü Çeşitleri

Akü çeşitleri kurşun asit, nikel, demir gibi metal çeşitlerine göre sınıflara ayrılır. Ürünün yapımında kullanılan metal cinsi, bu ürünün kendi çeşidini belirler ve gruplandırılmasını sağlar. Ancak bazı akü çeşitleri teknolojik gereklilikler ve uyumluluk gibi faktörlerden dolayı diğerlerine göre daha yaygın bir şekilde kullanılır. Bu nedenle kurşun asit akü cinsi en sık başvurulan akü modellerinden biridir. Kurşun asit model aküler kuru ve sulu aküler olmak üzere iki gruba ayrılır. Kuru akülerin çalışma prensibi, sulu akülere kıyasla çok daha farklıdır. Bunlar mevsim koşullarına göre seçilen ürün çeşitleridir. Mevsimsel şartları göz önünde bulundurabilir ve buna göre bir ürün satın alabilirsiniz. Aracınızın çalışma prensibi ve üretim teknolojisine göre bir akü seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Mutlu Akü 70 amper gibi seçenekleri değerlendirerek ürünleri aracınıza monte ettirebilir ve otomobil donanımınıza uygun ürünlerin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu akü çeşitlerinin amper seviyeleri farklılık gösterir. Aracınızın elektrik donanımına göre bir seviye belirleyerek ürünleri satın alabilirsiniz. Mutlu Akü 80 amper gibi seçenekler donanımların sahip olduğu belirli kıstaslara uygun biçimlerde üretilir. Bu nedenle akülerin amper değerleri mevcuttur. Amper değerlerine göre farklılaşan akülere ulaşarak aracınızın elektriksel donanım ihtiyaçlarını giderebilirsiniz ya da bu materyalleri yedekleyebilirsiniz. Bu ürünleri dilerseniz garajınızda tutabilir dilerseniz de otomobilinizde muhafaza ederek gerektiğinde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Motosiklet ve Otomobil Aküleri

Mutlu Akü çeşitleri yalnızca amper ve malzeme çeşitlerine göre gruplara ayrılmaz. Bu ürünler kullanım alanlarına göre de çeşitlenir. Otomobiller ve motosikletler elektrik enerjisinin depolandığı ve elektrokimyasal metotlarla muhafaza edildiği araçlardır. Bunlar her ne kadar yakıt vasıtasıyla çalıştırılan araçlar olsalar da elektriksel gücün devreye girmesi sayesinde ateşleme gibi kontrollerin çalıştırılmasına gereksinim duyarlar. Yakıtlar bir otomobil ve motosiklet için ne kadar önemli ise aküler de o kadar önemlidir. Öyle ki ikisinden birinin olmadığı araçların çalışması mümkün değildir. Ayrıca yakıt veya akünün uygunluğu da araç ve motosiklet performansını doğrudan etkilediğinden ürünlerin kullanıldığı taşıtlara göre seçimler yapılır. Bu seçimler sayesinde kullandığınız taşıtın gereksinimlerine cevap vererek artan performansın sunduğu pratik bir sürüş deneyimine sahip olabilirsiniz. Mutlu Akü motosiklet gibi akü çeşitleri işlev açısından bir farklılık göstermese de otomobil akülerinden voltaj değeri bakımından farklıdır. Motosiklet akülerinin minimum değeri 12.5V - 12.6V şeklindedir. Ancak bu akülerin şarj seviyesi de önemlidir. Aküler her zaman belirli bir enerjiyi depolamaz. Bu nedenle bazen şarj edilmesi gerekir. Bu volt değeri 12.4V seviyesinin altına indiğinde ürünler şarj edilir ve aküler tekrar kullanıma hazır hale gelir. Motosikletinizin elektrik donanımınızın başat unsuru olan bu aküleri kullanarak taşıtınızın performansını artırabilir veya aküleri yedek akü olarak yanınızda bulundurabilirsiniz.

Mutlu Akü Değişimi

Mutlu Akü ne kadar araç donanımına uygun olursa ve otomobilin ya da motosikletin volt değerine uygun olursa teknik bakımdan o kadar sağlıklı bir bütünsellik arz eder. Araçların teknik özelliklerini tamamlayan elektriksel cihazlardan biri olan akülerin kullanım ve seçim aşamaları taşıtların performansında önemli bir rol oynar. Bunun nedeni ateşleme ve enerjinin depolanması olduğundan tercih edilen malzemelerin ve kullanımın da buna uygun olması gerekir. Taşıtlara uygun mekanik ve elektrokimyasal birimlerin volt değerleri azaldığında tekrar şarj edilerek kullanıma hazır hale getirilir. Ancak bazen kullanıma bağlı olarak akülerin değiştirilmesi gerekir. Sürekli trafiğe çıkıyorsanız ve taşıtınızı daima kullanan aktif bir sürücü iseniz akünün ömrü de bu kullanıma paralel olarak değişir. Bundan farklı olarak aracınızı belirli dönemlerde kullanan yarı aktif bir sürücü iseniz bu da akünün ömrünü etkiler. Akü bir güç depolama birimi olduğundan bakımı yapılmaz. Bu nedenle akü ömrünü doldurduğu zaman bir yenisi ile değiştirilir. Mutlu Akü 12 volt 72 amper gibi aküler yenilendiği zaman aynı değerleri koruyan aküler ile değiştirilir. Bu akü değerlerini öğrenebilmek için aracınızı bir servise götürebilir ya da akünün bulunduğu yeri inceleyerek ürün özelliklerini görebilirsiniz. Değişim için satın aldığınız yeni akünün kullanım kılavuzunu okuyabilir ve akü değerlerini net bir şekilde görebilirsiniz.

Mevsimlere Göre Aküler

Mutlu Akü 135 amper gibi akü çeşitlerinin bazıları mevsimsel koşullara uygun olarak üretilir. Aslında akülerin bu şekilde üretilmesi sürücüler için hem pratik hem de maddi bir kolaylıktır. Bu nedenle akü değişimi esnasında yalnızca akü özelliklerini değil akülerin mevsimsel koşullar ile olan teknolojik uyumluluğu da göz önünde bulundurulur. Bazı aküler mevsimsel koşullar düşünüldüğünde akla gelen akü çeşitlerinden biri sulu akülerdir. Bu aküler isminde de öne çıkarıldığı üzere asit ya da su eklemeleri ile birlikte kullanılır. Bazı iklim koşullarında sulu aküler su ile birlikte bazı karışımların eklenmesi ile çalıştırılır. Ancak bazıları da mevsim şartlarına uygun olarak saf su eklenerek çalıştırılır. Bu nedenle bu tür akülere belirli aralıklarla sıvı takviyesi yapılması gerekir. Dolayısıyla böyle aküler bakımlı akü olarak da bilinir. Diğer taraftan sulu akülerin dışında kuru aküler de bulunur. Bu türden olanlar jel akü olarak da bilinir. Bu tür aküler tıplı sulu aküler gibi hava şartlarına bağlı olarak üretilir. Kuru aküler teknelerde ya da güneş enerjisiyle çalışan bazı araçlarda kullanılabilir. Jel aküler herhangi bir sıvı takviyesine ihtiyaç duymayan bakımsız aküler olarak sınıflandırılır. En ucuz Mutlu Akü 60 amper çeşitlerini voltaj değerlerine ve mevsimsel koşullara uygun olarak üretilen teknolojilerine göre sınıflandırarak kullanımınıza göre bir tercihte bulunabilirsiniz.

Uygun Fiyat Avantajlarına Sahip Aküler

Mutlu Akü fiyatları ürünlerin voltaj değerlerine göre değişkenlik gösterir. Voltaj değerleri araçların boyutuna, kullanıldığı coğrafyaya, cinsine ve teknolojisine göre farklılık gösterir. Bu nedenle birbirinden farklı malzemeler kullanarak üretilen akülerin fiyatları birbirinden farklıdır. Bir kamyonet aküsü ile bir otomobilin aküsü değişkenlik gösterebileceği gibi bu taşıtlara kıyasla bir motosikletin akü fiyatı da bu oranda farklılık gösterir. Bu nedenle akü seçiminden önce ürünün modelini, teknolojisini ve amper değerlerini inceleyerek taşıtınıza uygun bir tercihte bulunabilirsiniz. Aküler arasında bütçenize uygunluğun yanı sıra teknolojik uyumluluk da önemli olduğundan tüm kıstasları göz önünde bulundurarak alışveriş yapabilirsiniz. Mutlu akü seçenekleri içerisinden aracınızın gereksinimlerine uygun ürünleri belirleyebilir ve bir seçim yapabilirsiniz. Mutlu Akü fiyatları ne kadar olduğu hakkında bilgi edinebilir ve ürünlerin voltaj değerlerini inceleyebilirsiniz. Mevsim koşullarına göre jel akü ya da sulu akü tercih edebilirsiniz. Ürünlerin voltaj değerlerini sürdürebilmek için onları periyodik olarak şarj ederek gereken voltaj seviyesini koruyabilirsiniz. Satın aldığınız akülerin bakımı veya şarjı için teknik servisleri kullanabilirsiniz. Sert hava şartlarına uygun olarak nitelendirilen jel aküleri tercih ederek kullanımınıza uygun bir elektronik donanıma sahip olabilirsiniz. Elektrokimyasal donanım olarak da nitelendirilen aküleri tedbiren yedekleyerek de kullanabilirsiniz. Bu ürünlere ulaşmak ve özelliklerini incelemek için Hepsiburada’yı ziyaret edebilir ve siparişinizi kolaylıkla verebilirsiniz.

Mutlu Akü Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Bu ürünlerin seçiminde önce taşıt standartlarınızı göz önünde bulundurabilirsiniz. Taşıt standartlarınız aküler ile uyumlu olduğu takdirde sağlıklı bir teknik bütünlük sağlanır. Bunun haricinde sıcak ve soğuk hava koşullarına uygun ürünler tercih ederek taşıt performansınızı koruyabilirsiniz. Mutlu Akü yorumları aracılığı ile ürünler hakkında temel bir bilgi edinebilir ve seçimlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Mutlu Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

105 amper Mutlu Akü gibi elektrokimyasal ürünlerin kutuplarını periyodik olarak temizleyebilirsiniz. Oksitlenme sonucu kirlenen kutup başlarının dönemsel temizliği ürün ömrünü ve performansını artıran bir etmendir. Bu sayede cihazı temiz tutabilirsiniz. Bunun haricinde ürünün elektrolit seviyesini, voltaj değerini, içindeki sıvı miktarını ve akü sabitleme aparatını da kontrol ederek rutin bakımlarını yapabilirsiniz.

Mutlu Akü Kullanım Ömrü Nedir?

Bu ürünlerin kullanım süresinin bir standardı yoktur. Akülerin ömrü sürücülerin taşıtları kullanma miktarına ve kendilerinin yaptığı periyodik bakıma göre değişkenlik gösterir. Akünün voltaj değeri ve sıvı seviyesini kontrol ederek ürünün teknik donanım standartlarını koruyabilirsiniz. Dilerseniz Mutlu Akü kampanya dönemlerini takip ederek alışveriş yapabilir ve dilediğiniz standartlara sahip ürünleri satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mutlu Akü Fiyatları ve Modelleri

27 ürün listeleniyor
Mutlu
Varta
İnci
Bosch
Yiğit Akü
Yuasa
Maz Akü
Ttec
Or-Tec
Lexron
Orbus
Big Pil
Ncpline
BYR
Volt
BS
Esan
VGS
Fza
Lightex
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Akım (A)
Toplam 27 / 27 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Jel AküJel akü, içerisinde jel kıvamında elektrolit bulunduran akü çeşididir. Özellikle yenilenebilir enerji sistemlerinde kullanılan jel aküler, hemen şarj edilmediklerinde bile derin deşarjdan geri döndürülerek kullanıma devam edilebilir. Uzun deşarjlarda performansını üst seviyeye taşıyan aküler, günlük çevrimsel kullanım için de tercih edilir. Özellikle teknelerde, karavanlarda, golf araçlarında, seralarda, jeneratörlerde, ambulanslarda, savunma sanayii araçlarında, transpaletlerde, yer temizleme makinelerinde, telekomünikasyon sistemlerinde, tekerlekli sandalyelerde, mobil dükkânlarda jel akülere rastlanabilir.  Jel akülerin çalışma prensibi, diğer akülerden farklıdır. Dönüşüm esasıyla çalışan ürünler, içinde gazlaşan elementlerin daha sonra yoğunlaşmasıyla dönüşümü tamamlar. Güvenlik sebebiyle jel akülerin içinde özel bir valf sistemi yer alır. Valf, gazın aküden uzaklaşmasına engel olarak su kaybını en aza indirir. Bakımsız tip akü olarak adlandırılan akülere, su ve benzeri sıvılar ilave edilmez. Valfleri açmak, akünün ömrünü kısaltır. Bu akülerde gaz çıkışı en az düzeydedir. İçerideki gaz, sürekli dolaşıma girerek yeniden kullanılır. Bu nedenle akü çevresinden gazı uzaklaştırmak için çok küçük havalandırma pencerelerinin olması yeterlidir.  İçindeki elektrolitin sıvı olmaması, akma sorununun önüne geçer. Sulu akülerde kapasite kullanımı %50'ler civarındayken, jel akülerde oran, yüzde 80'dir. Çevre dostu olarak tabir edilir. Hava kirliliğine neden olmaz. Kolay şarj edilen jel aküler, her türlü hava koşulunda güvenle kullanılabilir. Aşırı sıcağa, çevresel koşullara karşı üstün dayanıklılığa sahip akülerdir. Saf su kullanımına ihtiyaç duymadığı gibi, gazı ise yalnızca yüksek basınç durumunda çıkarır. Kuru akülere ve diğer akülere göre %5 daha verimlidir. Jel akülerin fiyatlarının da uygun olması, onları tercih edilebilir kılar. Akünün bakım maliyetinin yok denecek kadar az olması, kısmen kırılsa bile çalışabilecek kadar dayanıklı olması da jel aküyü diğer akülerden ayırır. Titreşimli ortamlarda bile çalışabilir.
Detaylar
Agm AküHalk arasında "kuru akü" olarak da bilinen AGM aküler, diğer akü türleri ile karşılaştırıldığında birtakım avantajlara sahiptir. Güvenli bir kullanış sağlayan AGM akünün çalışma prensibi de sulu akü türlerinden farklılık gösterir. Elektriksel dirençlerinin düşük olması, depolama işleminin şarjlı bir şekilde yapılması, nispeten düşük asit oranı, gaz verim oranının yüksek olması gibi faktörler, AGM akünün farkını ortaya koyan durumlardan birkaçını oluşturur.  AGM akülerin enerji tüketimi, çalışma düzeneği ve uzun ömürlü kullanım imkânı, bu akü türünün geniş bir kullanım alanına sahip olmasına imkân vermektedir. Araçlar başta olmak üzere büyük güç kaynaklarından kesintisiz kaynaklara birçok alanda rahatlıkla kullanılabilen AGM akü, ekonomik anlamda da önemli bir değer kazanmaktadır. AGM akülerin askeri araç ve uçaklarda dahi kullanıldığı görülür. Sözü edilen akü türünün içerisinde fiberglas mat bulunur. Bu içerik sayesinde daha kolay bir şekilde emilen sülfirik asit, dökülme gibi problemlerin oluşmasını engellemiş olur. AGM akülerin kullanım alanının geniş olması, dökülmelerin önüne geçilmesi sayesindedir. Kişisel ya da çevresel faktörler sonucu rastlanan olası kazalarda aküler, sorunların büyümesine yol açabilir. Ancak, AGM akülerin dökülme riskinin az olması, kaza durumlarında da avantaj sağlar; olası felaketlerin önüne geçer.  AGM aküleri ön plana çıkaran noktaların başında şarj edilme süresinin hızlılığı gelir. Ortalama yüzde 80 deşarj derinliği sunan AGM aküler, bu perspektifte de avantajlı kabul edilir. Ayrıca soğuk havalarda dahi etkili performansından bir şey kaybetmemesi, titreşim gibi durumlarda dahi dayanıklılığını koruması, zor şartlarda veriminin düşmemesi ve dökülmelerin engellenmesi gibi özellikler de AGM akülerin dikkat çeken nitelikleri arasında gösterilir. Uzun ömürlü olan AGM aküler, sıcak havalarda 10 yıla kadar kullanılabilirken ortalama sıcaklıklarda yaklaşık 4 yıl kadar dayanabilir.
Detaylar