Odunlu Semaver

Odunlu Semaver Çeşitleri

Odunlu semaver çeşitleri arasında çift ve tek musluklu modeller yer almaktadır. Odunlu semaverler, bakır ve alüminyum olarak da iki seçeneğe ayrılır. Bu malzeme yapısıyla satışa sunulan semaverler, kalite olarak da birbiri içinde ayrılmaktadır. Yalnızca bu ürünlerin üretildiği malzeme ve musluk sayıları değil, aynı zamanda semaverlerin biçimleri de modellerin değişken olmasına neden olan özelliklerdir. Odunlu semaverlerin baca tipleri ve su alma kapasiteleri de birbirinden farklıdır. Semaverler, açık alanda yapılan pikniklerde, lezzetli çaylar demlemek için kullanılan ürünlerdir. Alüminyum modellerde paslanmaya karşı garantili modelleri tercih edebiliriniz. Açık havada kullanıma uygun olan bu ürünlerin paslanmaması için sıvıyla teması önlenmelidir. Alüminyum malzemeli odunlu semaverlerde bu anlamda garanti verilse de kullanımı esnasında dikkat edilmelidir. Odunlu semaverlerin odun ve kömür yakmak amacıyla alt kısmında yer alan ızgarası modelden modele değişkenlik gösterir. 

Farklı özelliklerde tasarlanan odunlu semaver modellerinin yukarı doğru uzanan bölümlerinde su kaynatma işlemi yapabilirsiniz. Su kaynatmak için farklı hacimlere sahip odunlu semaverler de seçenekler arasındadır. Özellikle, su alma kapasitesi odunlu semaverin modeline bağlı olarak farklılık gösterir. Odunlu semaver çeşitleri arasında 4,5, 5 ve 7 litre gibi kapasiteyle tasarlanan modeller vardır. Bu ürünler arasından tüketeceğiniz çay miktarına göre semaver modelini tercih edebilirsiniz. Su haznesinin altında yer alan musluk bölümünün bulunduğu semaverler ise tasarlanan modele göre çift musluk şeklinde olabilmektedir. Su almak için kolay ve hızlı açılıp kapanan bu muslukların yanı sıra, alt kısımdaki odun ve kömür koymak için sürgülü kapağın da kolay bir kullanımı vardır. Bakır malzemeli semaver modelleri ise alüminyum semaverlere oranla görsel olarak farklılık göstermektedir. Aynı zamanda, kullanım özellikleri her iki semaverde de hemen hemen aynıdır. 

Odunlu Semaver Özellikleri 

Odunlu semaver fiyatları ürünlerin direkt olarak işlevselliği ve özelliğiyle ilgili bir durumdur. Bu semaverlerin özellikleri çift ya da tek musluk olarak tasarlanan ürünlerde de farklılık gösterir. Ancak genel olarak, odunlu semaverler, çay demlemek için kullanılan ve çayın en lezzetli şekilde tüketilmesini sağlayan ürünlerdir. Her modelde karakteristik olarak, su kaynatma haznesi, odun ya da kömür koymak için ızgara bölümü, baca ve su haznesi bulunmaktadır. Aynı zamanda, odunlu semaverlerin baca kısmı da yakılan odun ya da kömürün açık havaya yayılmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Kullanım özellikleri hemen hemen bakır ve alüminyum semaverlerde ise aynıdır. Dış yüzeyleri şık motifler ile süslenen dikkat çeken alüminyum semaverler de seçenekler arasındadır. Odunlu semaver çift musluklu olarak da tasarlanan modeller vardır. Çift musluktan çay dökme işlemi yapabileceğiniz gibi tek musluklu semaverlerden de bu işlemi yapabilirsiniz. 

Odunlu semaver musluğu iki ya da tek olabilmektedir. Ancak bu musluklar ile sıcak su koyma işlemi aynı olacaktır. Geleneksel olarak bakır renginde tasarlanan ve estetik duruşuyla dikkat çeken birçok alüminyum semaver modeli vardır. Üstten baca kısmı ve demlik koyma bölümleri ise her semaverde aynıdır. Demlik taşıyıcı bölümlerin büyüklüğü ise her semaver modelinde farklıdır. Modeline bağlı olarak tek demlik ya da çift demlik taşıyıcılı olarak tercih edebileceğiniz birçok semaver modeli bulunmaktadır. Bu semaverlerin boyuna, enine, su tankına, iç hacmine göre ihtiyacınıza uygun semaveri tercih edebilirsiniz. Bakırdan imal edilen semaverlerin modeline benzer olan semaver modelleri de üstten yanan ya da alt kısımdan kapak bölümü bulunan ürünler de vardır. Tasarlanan semaver modellerinde ekstra baca parçası ile bacayı uzatabilme şansına sahipsiniz. Dumanın çıktığı kısma takacağınız bu parça sayesinde, dumanın daha orantılı bir şekilde çıkışını sağlayabilirsiniz. 

Odunlu Semaver Nedir?

Semaver modelleri odunlu ve kömürlü olarak kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Odunlu semaverler, Rus kökenli olan gereçlerdir. Ancak Türk kültüründe de önemli bir yere sahip olan ve çok kullanılan gereçlerden bir tanesidir. İçinde kömür ocağının yer aldığı ve suyu odun ya da kömür ile kaynatarak çay demleme işleminin bu gereçler ile yapıldığını söylemek mümkündür. Çayın en lezzetli hali semaverler sayesinde tüketilir. Çünkü kömür ve odun ateşinde pişen çayın bir hayli lezzetli olduğunu söylemek gerekir. Sobalı bir çaydanlık olarak da tarif edilebilen bu gereçler, oldukça işlevsel bir kullanım yapısına sahiptir. Özellikle, odun ateşi ile çay yapmaya olanak sağlayan bu gereçler, lezzetli çaylar yapabilmenize olanak sağlar. Piknik alanlarında, soğuk kamp gezilerinde ve aklınıza gelebilen her türlü açık hava etkinliğinde semaverleri kullanabilirsiniz. Odunlu çelik semaver modellerinin yanı sıra, alüminyum ve bakır gibi modeller de seçenekler arasındadır. Ancak genellikle pirinç ve bakır gibi metallerden üretilen birçok semaver modelini de görebilmeniz mümkündür. Semaverlerin modelleri değişiklik gösterdiği için tasarlanan her model arasından kendi kullanım amacınızı destekleyen ürünleri tercih edebilirsiniz. 

Klasik semaverler, odun ve kömürle kullanıma uygundur. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektrik enerjisiyle çalışan semaverler de tasarlanmıştır. Elektrikli ve odunlu semaverlerde pişirilen çayların lezzeti ise birbirinden farklıdır. Elektrik ile çalışan semaverlerle de lezzetli çaylar demlenebilir. Ancak odunlu ve kömürlü semaverlerin pişirdiği çayların tadı ayrı bir lezzetli olmaktadır. Odunlu semaverler, geçmişten günümüze gelen ve aynı özellikleriyle kullanılmaya devam eden gereçlerdir. Çünkü bu ürünlerle çok lezzetli çaylar demleyerek, toplulukla hoş sohbetler edebilmeniz mümkündür. Odunlu semaver 5 lt kapasiteli modeller, birçok kişinin aynı anda sıcak çaylar tüketebilmesine olanak sağlayacaktır. Çünkü bu modellerin geniş hazneleri sayesinde, sıcak su kaynağının uzun süre bitmeyeceğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda, suyun sıcak kalması için ise odun ve kömürün alt kısıma sürekli atılması yeterli olacaktır. 

Odunlu Semaver Fiyatları

Odun semaver fiyatı bu ürünlerin belli başlı özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Odunlu semaverlerin fiyat aralıkları, genel olarak ürünlerin modeline bağlı olarak farklılık gösterir. Ancak ürün kalitesi, niteliği ve dış tasarım özellikleri de fiyatları etkiler. Semaverlerin özellikle üretilmiş olduğu malzemeye bağlı olarak fiyat aralıkları belirlenir. Fiyatları belirlenen ürünlerde ise %100 bakırdan imal edilen modellerin fiyatları farklı bütçelere hitap etmektedir. Odunlu olarak üretilen bakır semaverlerde tek musluk ile içten su çıkma bacası yer alan ürünlerin fiyat aralıkları ise birbirine yakın olmaktadır. Semaverlerin kapasiteleri de birbirinden farklıdır. Su alma kapasitesi farklı olan bu ürünlerin fiyat olarak birbirinden ayrıldığını söylemek gerekir. Örneğin, 5 lt bakır semaver fiyatı ile 7 litrelik bir semaverin fiyat aralığı aynı olmayacaktır. İki demlik taşıyıcılı olarak üretilen semaverler de seçenekler arasındadır. İki demlik bulunan bakır semaverlerin markaları da birbirinden farklıdır. Markaları farklı olan semaverlerin de fiyatları birbirinden ayrılmaktadır. 

Özellikle semaverlerin markalarına bağlı olarak fiyatlarının değişkenlik göstermesi, farklı bütçelere uygun semaverleri satın almanıza olanak sağlar. Kalite, hacim ve benzeri unsurlar da fiyatları etkileyen detaylar arasındadır. Bakır malzemeli semaverlerden farklı olarak alüminyum malzemeli semaverler daha uygun fiyat aralıklarıyla kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Minik fiyat farklılıklarıyla birbirinden ayrılan semaverler kapasite olarak da farklılık gösterdiği için fiyatları sabit olmayacaktır. Semaverlerin litre farklılıkları da fiyatlara yansıyan bir unsurdur. Litre farklarıyla alüminyum semaverlerdeki musluk sayıları da fiyatları etkiler. Tek musluklu semaver modelleri çift musluklu semaverlere göre daha uygun fiyat aralıklarıyla satışa sunulmaktadır. Bunun yanı sıra, kullanım özellikleri, baca özellikleri, ebatları da modellerin fiyat aralıklarına yansır. Semaver modellerinin yanı sıra, bu ürünlerde kullanılacak demlik çeşitleri de satışa sunulmaktadır. Semaverin demlik taşıma bölümüne uygun boyutlarda ve tasarımlarda satılan demlikler farklı fiyat aralıklarıyla satışa sunulur. Bu demliklerin farklı malzemelerden üretilmesi de fiyatları etkileyen durumlar arasındadır. 

Odunlu Semaver Hakkında

Odun kömür semaveri 18. Yüzyılda Rus Çarlığının çayla tanışmasıyla kullanılmaya başlanmıştır. Bu gereç Urallarda ise Tula bölgesinde geliştirilmiştir. 1778 yılında ilk olarak semaver fabrikası Tula’da kurulmuştur. Tula maden yataklarının da zengin olduğu bir yerdir. Semaverlerin yapımı ise bakır, tunç, alüminyum, sac ve bakır gibi malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, semaverlerin silindir şeklinde ve dikdörtgen olarak tasarlanan modelleri de vardır. Aynı zamanda, semaver kelimesi Rusçadan gelen bir kelimedir. Kendi kendine kaynayan anlamına gelen bu kelime, günümüze de bu şekilde gelmiştir. Semaverin ortasındaki silindirde mangal kömürü bulunmaktadır. Ruslardan gelen bu gereç, ülkemizde de özellikle doğu illerinde gelenek haline gelmiştir. Semaverde demlenen çaylar lezzetiyle ön plana çıkmaktadır. Semaverlerdeki su ise mangal kömürü ya da ateş ile kaynatılır. Bu sayede, çay demlendiğinde daha lezzetli bir hale gelir. Meşe palamudu da çayın kaynatılması için kullanılan bir yakacak türüdür. 

Türkler ve Ruslara bakıldığında farklı iki kültür olarak görülmektedir. Ancak iki ülke halkını birleştiren gelenekler semaver ile buluşmaktadır. Günümüz şartlarında da yaygın kullanımı olmasa da farklı modellerde semaver çeşitleri vardır. Kamp ve piknik semaveri odun kömürlü olan modeller çift ya da tek musluklu olarak kullanılabilmektedir. Kömür semaver, çaycı semaver, piknik semaverleri ve çift musluklu olarak tasarlanan birçok semaver modeli seçenekler arasındadır. Elektrikli modellerin de kullanıcıların hizmetine sunulan yeni teknoloji ürünler olduğunu söyleyebiliriz. Semaverlerin en büyük özelliklerinden biri dış görünüşlerinin birbirinden farklı olmasıdır. Günümüze kadar gelen semaverler ise ortalama 400 farklı model ile kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. 

İşlevsel Odunlu Semaverler

Odun semaveri tek musluk seamaver modellerinin yanı sıra, çift musluk olarak da satışa sunulan modeller de vardır. İlk önce odun semaverlerinde yapılması gereken şey hazneye su koymaktır. Daha sonra, odun, kömür ya da kozalağı ateşlemek yeterli olacaktır. Semaverin ilk suyunu kaynatıp dökmeniz gerekmektedir. İçindeki kirin temizlenmesi adına bu işlem önemli bir noktadır. Bu işlemin ardından çayı demleyebilirsiniz. Semaverin kültürü çayın demlenmesiyle birlikte ailelerin bir araya gelerek sohbet etmesi anlamına da gelir. Bu nedenle, son derece işlevsel özelliklerde olan semaverler tasarlanmaktadır. Örneğin, son derece portatif olan mini semaver 1.5 litre modeli her yere taşıyabileceğiniz ürünlerden bir tanesidir. Geleneksel aileler de semaverleri birliğin korunması amacıyla tercih ederler. Semaver çaycı odunlu modelleri farklı kullanım özellikleriyle her kullanıcının ihtiyacına hitap eder. Paslanmaz 7 lt tek musluklu çay semaveri ise büyük ailelerin kullanımına uygun olan tasarımlara sahiptir. 

Odunlu Semaver Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Odunlu semaverleri satın alırken, öncelikle kapasiteye dikkat etmeniz gerekir. Bu ürünleri kullanacak kişi sayısı semaver seçiminde önemli bir noktadır. 

Odunlu Semaver Nasıl Yakılır?

Odunlu semaverleri yakmak için ateş yakma bölümüne odun ya da kömür yerleştirerek ateşi yakmanız yeterli olacaktır. 

İyi Bir Semaver Nasıl Olmalıdır?

Semaverlerin iyi olduğunu malzeme yapısı, kalitesi ve markasından rahat bir şekilde anlayabilmeniz mümkündür. Özellikle, bakır semaverlerin uzun ömürlü bir şekilde kullanılabildiğini söylemek mümkündür. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Odunlu Semaver Çeşitleri

272 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 272 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/34001196/60005914