Rus kökenli bir gereç olan ve Türk kültüründe önemli bir yeri olan semaver, içinde kömür ocağı bulunan ve suyu odun ya da kömürle kaynatarak çay hazırlamaya imkan veren sobalı bir çaydanlık olarak tarif edilebilir. Özellikle odun ateşiyle çay yapmaya imkan verdiği için lezzetli çayları ile ünlü olan semaverler, genellikle bakır ve pirinç gibi metallerden üretiliyor. Modelleri değişiklik gösteren semaverlerin, günümüzde elektrikle çalışan çeşitleri mevcut olsa da, lezzetli çaylar demlemek için odunlu semaver modelleri halen popülerliğini koruyor.

Odunlu Semaver Çeşitleri

Odunlu semaverler temel olarak tek ve çift musluklu modeller ya da bakır veya alüminyum semaverler olarak farklı çeşitlere ayrılıyor. Sadece üretildikleri malzeme ve musluk sayıları ile değil, biçimleri, baca tipleri ve su alma kapasiteleri ile de farklılık gösteren ürünler, şekilleri ile de değişiyor. Alüminyum modellerde paslanmaya karşı garantili modeller tercih ediliyor. Ürünlerin, kömür ve odun yakmak için alt taraflarında yer alan ızgaralı iç kısım, modellere bağlı olarak değişiyor. Yukarı doğru uzanan kısmında ise su kaynatmak için farklı hacimlerde bir su haznesi yer alıyor. Özellikle su alma kapasitesi, modeline bağlı olarak değişen odunlu semaver çeşitleri arasında 4,5 litrelik, 5 litrelik ürünleri ve 7 litrelik ürünleri inceleyebilirsiniz. Su haznesinin altında musluk kısmının yer aldığı semaverlerde ise ürünün modeline bağlı olarak bir ya da iki adet musluk bulunuyor. Su almak için hızlı ve kolay açılıp kapanan musluklar dışında, alt kısımlarda kömür ve odun koymak için bulunan sürgülü kapak, semavere kolay bir kullanım sunuyor.

Bakır semaver çeşitleri ise alüminyum semaver modellerinden biçimsel olarak farklılık gösteriyor. Kullanım özellikleri neredeyse aynı olan bakır semaverler, dış yüzeylerindeki şık motifler ile dikkat çekici bir tasarım olarak öne çıkıyor. Geleneksel bakır rengi ile estetik bir duruşa sahip olan modeller, üstten baca kısmı ve demlik koymak için tasarlanan demlik taşıyıcısı ile de farklılık gösteriyor. Modeline bağlı olarak tek demlik taşıyıcı ya da çift demlik taşıyıcısı bulunan semaverlerin boyunu, enini ve su tankı iç hacmini öğrenebilirsiniz. Bakır semaver çeşitlerinde benzer modellerde olduğu gibi üsten yanan ya da alt kısmında kapak bölümü bulunan ürünleri inceleyebilirsiniz.

Odunlu Semaver Fiyatları

Odunlu semaver fiyatları; ürünün modeline, kalitesine ve niteliğine bağlı olarak değişiyor. Özellikle üretildiği malzemeye bağlı olarak fiyatları belirlenen ürünlerde, %100 bakırdan üretilen modeller, fiyatları ile farklı bütçelere hitap ediyor. Odunlu bakır semaverlerde tek musluklu, içten su çıkma bacası bulunan ürünlerin fiyatları birbirlerine yakın oluyor. İki adet demlik taşıyıcısı bulunan bakır semaverlerin markaları da ürünlerin fiyatlarını değiştiriyor. Özellikle markalarına bağlı olarak değişen fiyatlarla kullanıcıya sunulan ürünleri, kalite ve hacim açısından karşılaştırarak, bütçenize uygun ürünleri seçebilirsiniz.

Bakır semaverlerden farklı olarak, alüminyum semaverler daha uygun fiyatlarla kullanıcıya sunuluyor. Küçük fiyat farkları ile birbirinden ayrılan ürünlerde, kapasite farkları da fiyatları etkileyen temel unsurlar arasında yer alıyor. Litre farkları ile birlikte alüminyum semaverlerde musluk sayısı da ürünlerin fiyatını etkiliyor; tek musluklu ürünler daha uygun fiyatlara satılıyor. Aynı zamanda ürünlerin kullanım özellikleri, ebatları ve baca özellikleri modelle birlikte değişiyor. Semaver çeşitlerinin yanında, semaverde kullanılacak demlik çeşitleri de beğeninize sunuluyor. Semaverin demlik taşıyıcı bölümüne uygun ebatları ve tasarımları ile sunulan demlikleri birçok farklı fiyatla bulabilirsiniz. Farklı malzemelerden üretilen ve fiyatları ile farklı bütçelere hitap eden odunlu semaverlerden uygun olanı seçerek dilediğiniz yerde kullanmaya başlayabilirsiniz.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Odunlu Semaver Çeşitleri

.
.
Toplam 24 / 202 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/34001196/60005914