Devirdaim

Gündelik yaşantımızda kullanmış olduğumuz birçok farklı ulaşım aracı bulunur. Bu ulaşım araçları arasında en çok tercih edilen ve en çok kullanılan araçlardan bir tanesi, araba olmaktadır. Ulaşım açısından önemli bir araç olan ve birçok yere konforlu bir şekilde seyahat etmenizi sağlayan arabalar, bakımlı ve düzgün kullanıldığı takdirde uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Bakım konusunda aracınızın düzenli olarak bakımını yaptırıp konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Birbirinden farklı parçalardan oluşan ve hassas bir işçilik ile bir arada toplanmış olan arabaların hassas bir şekilde bakım yapılması gerekir. Bakım sırasında arabaların en önemli parçalarından bir tanesi, devirdaim pompasıdır.

Aracın soğutma sisteminin kusursuz bir şekilde çalışıp, sorunsuz yol almasını sağlayan parça olan devirdaim, suyun rahatlıkla motor içerisinde dönmesini sağlar. Genel olarak bir kayış yardımı ile dönene ve sistematik bir şekilde çalışan devirdaim, arızalandığı zaman büyük çaplı bir hasar ortaya çıkarabilir. Soğutma sisteminde bulunan suyun devirdaim içerisinden geçerek değiştirilmesini sağlar. Sıvısının soğuması ile birlikte, motor sıcaklığı istenilen seviyede kalarak, aracın yüksek performansta çalışmasını sağlar.

Soğutma Sistemi ve Devirdaim Pompası

Gündelik yaşantımızda aktif bir şekilde kullanmış olduğumuz arabaların en önemli parçası, motordur. Ön kısımda olan ve çalışması için bütün sistematik parçaların bulunduğu bu parça, hareket için en önemli parça olmaktadır. Arabanın kalbi olarak nitelendirilen ve dikkatli bir şekilde bakımlarının yapılması gereken bu motorlar, birçok ayrı parça ile bir arada çalışmaktadır. Çalışmış olduğu süre boyunca yüksek ısıya sahip olan ve hareketi enerjiye çevirerek hareketin oluşmasını sağlamaktadır. Uzun süreli bir çalışma performansının ardından sıcaklaşan motorun soğuması için, motor soğutma sistemi devreye girmektedir. Motor üzerinden suyun geçmesi ile birlikte, sıcaklığın iç kısımda düşmesi sağlanır.

Bu sıcaklığın iç kısımda giderilmesini sağlayan en önemli parça devirdaim pompasıdır. İç kısımdan suyu dolaştırarak hızlı bir şekilde motorun soğumasını sağlayan bu parça, motorun en önemli parçaları arasında yer alır. Her arabanın kendine ait bir düzenekte çalışmış olan devirdaimi bulunur. Genellikle motorun yan kısmında bulunan ve kayış yardımı ile enerjinin kolaylıkla motorda dönmesini sağlayan bu sistem, motor için en önemli düzenekler arasında yer alır.

Devirdaim Pompası Nasıl Çalışır?

Motor sıcaklığını düşürmek için yedek su deposunda bulunan suyun hızlı bir şekilde dönmesini sağlayan devirdaim pompası, hızlı bir şekilde motorun soğumasını sağlar. Yüksek sıcaklıklarda aracın hararet yapmasını önleyerek, kötü sonuçların önüne geçmektedir. Devirdaimin çalışma prensibi genellikle birbirine bağlı olan 3 dişli parçadan oluşur. Bu parçalar arasında kayış bağlantısı olduğundan dolayı, motor içerisinde bulunan suyun hızlı bir şekilde döndürülerek, motorun soğumasını sağlar.

Devirdaim Pompası Çeşitleri

Devirdaim pompası denildiği zaman kullanılmış olan birçok farklı çeşidi bulunur. Genellikle kullanım açısından tercih edilmiş olan birçok farklı pompa çeşidi bulunsa da, kendi arasında farklı çeşitlere ayrılmış olan devirdaim pompası bulunur. Sabit hızla çalışan devirdaim pompaları, pompa çeşitleri arasında en çok tercih edilen çeşitler arasındadır. Kullanım açısından birçok kişinin rahat ve konforlu bir şekilde kullanmış olduğu bu pompa çeşidi, eski nesil araçlarda yaygın bir şekilde kullanılırdı.

Devirdaim pompa çeşitleri arasında en çok tercih edilen ve en kullanışlı olan pompa çeşitlerinden bir tanesi, elektrikle çalışan ve kayış ile çalışan modellerdir. Kullanım açısından hemen hemen birçok arabada kullanılan bu pompa modeli, hem motor düzeninin çalışması açısından hem de performans açısından çok önemlidir.

Devirdaim Pompası Arızaları ve Çözümleri

Devirdaim kullanımı sırasında araç içerisinde dolaşan suyun temiz olmaması durumunda belli başlı arızalar ortaya çıkabilir. Genellikle kirli su ve paslı sular sonucunda belli başlı çürükler meydana gelebilir. Bu tarz durumlarda pompa arıza yaptığından dolayı, verimli bir şekilde çalışmaz. Devirdaim pompasında en çok görülen arızalardan bir tanesi, çürüme arızasıdır. Zaman içerisinde antifriz kullanımı olmadığında, içeride bulunan su paslanır ve çürütmeye başlar. Bu tarz arızalar için en önemli çözüm, araç bakımlarını zamanında yaptırarak suyun yeterli seviyede olup temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Devirdaim Pompası Bakımı

Arabalara yapılmış olan birçok farklı bakım çeşidi bulunur. Genellikle araç bakımlarının yapılması ile periyodik bakımlarda araç suyunun kontrol edilmesi gerekir. Araç suyuna bakıldığı zaman kirli ve antifriz bulunmayan bir su bulunuyorsa, suyun değiştirilmesi ve bakımının yapılması gerekir. Genellikle ağır bakımlarda değişen devirdaim pompası, kullanıcıların isteklerine göre de değiştirilebilir. Bakım konusunda hassas olan kişilerin, düzenli bir şekilde bakımlarını yetkili servislerde yaptırması en önemli hususlar arasında yer alır. Genellikle devirdaim pompası değiştirilirken, arabanın modeline göre iç kısımda bulunan contalarında değişmesinde fayda vardır. Bu sayede herhangi bir problem yaşamadan uzun bir süre devirdaim kullanımı sağlayabilirsiniz. Bakım yapıldıktan sonra suyunu belirli aralıklarla kontrol etmenizde fayda vardır. Herhangi bir kaçak olduğunu düşünüyorsanız, servise başvurabilirsiniz.

Devirdaim Pompasının Motora Performansına Etkisi

Kullanmış olduğunuz aracınızın performansının artması için yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi, devirdaim bakımlarını düzenli bir şekilde yapmanızdır. Genellikle pompanın düzenli bakımları yapılmadığı zaman, devirdaim görevini rahatlıkla yapamayabilir. Bu tarz durumlarda rahatlıkla su motor içerisinde devir yapmadığından dolayı, soğutma işlemi hızlı bir şekilde yapılamayabilir. Bu tarz durumlarda motor içerisinde su tam olarak dönüş yapmadığından dolayı ,motorda performans düşüklüğü meydana gelebilir. Motor performansının kusursuz bir şekilde ilerlemesini düşünüyorsanız, devirdaim pompasının bakımlarının düzenli olarak yapılması önerilir. Bu sayede motor performansında herhangi bir sorun yaşamadan uzun bir süre kullanım sağlayabilirsiniz.

Devirdaim Pompası Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motorun hararet yapmasını önleyen ve motorun en önemli parçalarından bir tanesi olan devirdaim su pompası, kullanım açısından birçok farklı araçlarda tercih edilir. Araçların model ve şasi numaralarına uygun bir şekilde tercih edilen devirdaim pompaları, dikkatli bir şekilde tercih edilmektedir. Araba parçalarının birçoğu hemen hemen aynı yerde üretilir. Bu yedek parça üretimi sırasında arabaların hangi model ve hangi yılda üretimi yapıldığına dair önemli bilgiler yer alır. Parça temini yapılırken bu bilgilerin doğru verilmesi parçanın güvenli bir şekilde teslim edilmesini sağlayabilir. Devirdaim pompası değiştirildiği zaman iç kısımda dolaşması gereken suyun mutlaka antifrizli olması gerekir. Çoğunlukla sadece kış aylarında kullanılan fakat yaz aylarında da motor suyunda bulunan sıcaklığın çok fazla artmamasını sağlayan antifriz, aracınızın sağlığı için en önemli noktalardan bir tanesidir.

Devirdaim Pompası Değiştirilmediğinde Oluşabilecek Sorunlar

Araç kullanımı sırasında belirli aralıklar ile değişmesi gereken parçalar bulunur. Uzun bir süre kullanılmasının ardından herhangi bir problem yaşamadan konforlu bir şekilde kullanabileceğiniz devirdaim pompaları, zamanını doldurduğu zaman değiştirilmesinde fayda vardır. eğer ki aracınızda su eksiltme problemi bulunuyorsa, bu sorunun en net ve en temiz çözümlerinden bir tanesi, devirdaim pompasıdır. Motor sıcaklığı ile birlikte herhangi bir problem görünmese de, zaman içerisinde alt kısımdan su akıtabilir. Eğer ki bu durumu fark etmezseniz, zaman içerisinde motoru soğutmak için su kalmadığından dolayı, aracın motoru conta yakabilir. Conta yanması sonucunda yağ ile su bir arada karıştığından dolayı, aracınızın motorunu temizletmeniz gerekir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Devirdaim

9462 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 26 / 9462 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?