İçten yanmalı motorunuzun silindir supaplarının açılıp kapanma zamanları, motorun çalışması için büyük önem taşıyor. Kesintisiz ve ritmik bir şekilde açılıp kapanma işlemini gerçekleştiren külbütör mekanizması, pek çok küçük parçanın bir araya gelmesinden oluşuyor. Hareketin iletiminde aktif rol oynayan külbütör manivelası, piyano horozu olarak da adlandırılıyor.

Piyano horozu, eksantrik milinden gelen hareketle birlikte aktif hâle geliyor ve içinde yer aldığı sistemin diğer parçalarıyla uyumlu olarak hareket etmeye başlıyor. Külbütör içinde ikişerli düzeneklerle yerleştirilmiş çok sayıda piyano horozu bulunuyor. Piyano horozunun adedi, silindir kapağının ihtiyacına yönelik olarak belirleniyor.

Piyanolar, ikişerli olarak yataklar aracılığıyla birbirlerine bağlanıyor ve beraber çalışıyor. Diğer ikili ile aralarında hareket edebilmeleri için belli bir mesafe bırakılıyor. Bu mesafe, yay aracılığıyla sağlamlaştırılırken bir yandan da hareket kabiliyeti kazanıyor. Böylece, tüm piyano horozları ritmik bir çalışma sergiliyor. Piyano horozları sayesinde görevini gerçekleştiren külbütör sistemi, silindir basıncını düzenleyerek motorun performansını artırıyor.

Piyano horozu hareket ederken silindir supabının başına temasta bulunuyor. Horozun hareketinin sürekliliği için supap başı ve piyano arasında standart bir boşluk olması gerekiyor. Motorun çalışma sıklığı ya da hava koşulları gibi sebeplerden dolayı metal alaşımlarda oluşan esneme ve gerilme, boşluk mesafesinin değişmesine sebep oluyor. Supap ve horoz arasındaki boşluğu düzenlemek için piyonun üst kısmında boşluk ayar mekanizması bulunuyor. Vida ve somunlardan oluşan ayar mekanizması, kolayca sıkılıp gevşetilerek istenilen ayarda sabitleniyor.

Silindir basıncıyla ilgili bir problem oluştuğunda külbütör mekanizmasının içinde bulunan piyano horozu parçaları yenileriyle değiştirilerek arıza kolaylıkla gideriliyor. Düzenli bakım ve muayene esnasında aşınan piyano horozlarının değiştirilmesi, daha büyük sorunları engelliyor. Böylece, hem motor ömrü uzamış oluyor hem de trafikte ilerlerken güvenliğiniz sağlanıyor.

Piyano Horozu Fiyatı

Piyano horozu fiyatı, kullandığınız aracın marka ve modeline göre farklılık gösteriyor. Her bir otomobil üreticisi, kendi modellerine yönelik olarak farklı geometriyle geliştirilmiş piyano horozları üretiyor. Binek otomobil ve yük taşıma amacıyla üretilen araçların piyano horozları arasında oluşan farklılıklar, fiyatı da etkiliyor. Torku yüksek araçların motor gücüne bağlı olarak silindirlerinin genişlemesi, horoz büyüklüğünün de artmasına sebep oluyor. Piyano horozunun büyüklüğü de fiyatlandırmada etkili oluyor.

Külbütör manivelası ya da diğer adıyla piyanoların hazırlandığı malzemeler, fiyatlandırma açısından önem taşıyor. Manivelalar, genellikle dökme demir ya da sac malzemelerden oluşuyor. Sac malzeme kullanılan horoz modelleri, presten geçirilerek sağlamlaştırılıyor. Bir piyano horozu için birçok katmanın bir araya gelmesi ve sağlamlaştırılması gerekiyor. Dökme demir kullanılan modeller ise kalıp yardımıyla istenilen boyut ve şekle kolayca bürünüyor.

Manivelanın üretildiği metal alaşımlara göre külbütör miline oturtulduğu yatakların da materyalleri farklılaşıyor. Demir döküm piyano horozları, genellikle bakır burçlar aracılığıyla külbütör miline bağlanıyor. Yatakların içinde bırakılan boşluk sayesinde hem mil hem de piyanolar yağlanarak daha etkin bir şekilde çalışıyor.

Sac malzemelerden preslenerek hazırlanan manivelalar ise genellikle mil kullanılmadan direkt olarak silindir kapağına bağlanıyor. Dairesel hareket sağlayan mafsal yardımıyla supap sistemine bağlanan sac pres piyano horozu, mafsal üzerinde bulunan somun yardımıyla ayarlanarak supap kapağına temas etmesi sağlanıyor.

Doğrudan eksantrik miline bağlanan piyano horozları, makara sistemi ile çalışıyor. Bu şekilde aşınma süresi azaltılan horozlar, demir döküm tercih ediliyor. Aracınızda tercih edilen külbütör sistemi ve bu doğrultuda piyano horozlarının hazırlanma şekli, fiyatlar arasında farklılık oluşturuyor. Aracınıza en uygun piyano horozunu seçenekler arasından kolayca bularak motorunuzun ihtiyacı olan bakımı hızla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Piyano Horozu

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN