Boru Kaynak Makinesi

Polivinil klorürün kısaltması olan PVC maddesi, termoplastikler arasında polipropilenlerden ve polietilenden sonraki en yaygın madde olarak biliniyor. Bu maddenin sahip olduğu avantajlardan dolayı yapı ve dekorasyon olmak üzere pek çok alanda sıklıkla kullanıldığı görülebilir. Elastik, dayanıklı ve sert bir yapıda olmasından dolayı özellikle de boru yapımında sıklıkla tercih edilir. Yapılarda kullanılmakta olan PVC borular ve parçalar belirli durumlarda daha uzun halde kullanılmak istenebilir. Böylesi anlarda ise boruların birbirleri ile birleştirilmesi gerekir. Klasik tarzdaki kaynak makineleri ilk başta istenilenleri kişilere verebileceği düşünülen cihazlar olsa da gerçekte PVC borular için uygun değillerdir. PVC kaynak makinesi modelleri bu aşamada devreye girerek gerekli olan işlemlerin başarılı şekilde yapılmasını sağlar. 

Plastik yani PVC kaynak makinesi yalnızca termoplastik malzemelerde kullanılması adına özel olarak üretilen kaynak makineleri olarak bilinir. Termoset olarak da isimlendirilen plastik, var olan yapısal özelliklerden dolayı şekillendirilmeye ve yeniden eritmeye müsait olmaz. Dolayısıyla bu aşamada klasik tarzdaki kaynak makinelerinin kullanılmak istenmesi beraberinde farklı sorunları getirebilir. Plastik temelli malzemeler için kullanılan bu kaynak makinesi modelleri ilk üretildikleri zamanlarda endüstriyel kullanıma uygun olacak tarzdaydı. Bundan dolayı da küçük işletmelerin hem bu makinelerin boyutları hem de fiyatları uygun olmamasından dolayı tercih edebilecekleri makineler olarak görülmüyordu. İlerleyen zaman ve bu makinelere talebin artış göstermeye başlaması ile beraber ise artık yalnızca küçük işletmelerde değil evlerde de sorunsuz şekilde kullanılabilmesi adına PVC kaynak makinesi üretimi başladı. Bu sayede giriş seviyesinde olan sıcak hava tabancası ya da havya tipi modeller kullanılan basit tarzda kaynak işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. 

Genel olarak PVC kaynak makinesi modellerinde boru kesme makası, kaynak makinesi, piston, mengene ayağı ve diğer gereçler yer alabiliyor. Set şeklinde birlikte satışa sunulan bu aparatlar ile beraber klasik tarzdaki kesim ve birleştirme işlemlerinin yanı sıra su tesisatı ve yer döşemesi gibi konularda etkili sonuçlar elde edilebileceği gibi pencere – kapı profillerinin hazırlanması ve elektrik kablolarının döşeneceği özel boruların hazırlanması gibi pek çok farklı işlem de son derece kolay şekilde gerçekleştirilebiliyor. 

Aynı kategori içerisinde yer alan PVC boru kaynak makinesi modelleri ile beraber yalnızca boruların kesilmesi sağlanmıyor. Aynı zamanda kesilmiş olan bölgenin başarılı bir şekilde eritilmesi de mümkün hale geliyor. Yapılacak bu işlem ile beraber eklenecek olan boru, bölgede bulunan botu ile direkt şekilde kaynaşır. Sızdırmazlık özelliği sayesinde de borular herhangi bir sorun meydana gelmeden halihazırdaki işlevlerini de sürdürmeye devam ederler. Bunlarla beraber hasarlı hale gelen borularda deforme olmuş bölgelerin doğru şekilde kesilmesi ve sağlam kalan kısımların tekrardan birleştirilmesi gibi normalde oldukça zahmetli olan tamirat işlemleri de çok daha hızlı ve etkili şekilde yapılabilir. Avantajlarının her geçen gün artmaya devam etmesi ile beraber artık PVC boru kaynak makinesi modelleri farklı özelliklere sahip şekilde kullanıcılarına sunulmaya başladı. 

PVC Kaynak Makinesi Modelleri 

PVC maddesinin kullanımı günümüzde hiç olmadığı kadar artmaya başlamış durumda. Yüksek kimyasal ve mekanik dayanım özelliklerinden dolayı yalnızca boru kaynağı işlemlerinde değil, farklı kaynak işlemleri için de PVC kaynak makinesi kullanılabilir. Temel olarak kaynak makineleri, plastiğin eritilmesi ve yeniden birleştirilmesi için son derece basit bir prensip ile çalışır. Hali hazırda var olan kaynak makinesi modelleri, plastiği eritme yöntemine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Tasarımları incelendiği zaman da görülebileceği üzere PVC kaynak makinesi modelleri, en zor şartlarda ve her türlü ortamda kullanılabilmesi adına özel olarak tasarlanır. 

Kullanım için hazırlanılan PVC kaynak makinesi modelleri ile alakalı temel özellik ise kullanımı kolay olup hafif yapısının bulunmasıdır. Hafif bir yapıya sahip olan bu makineler, sahip oldukları ergonomik tutamak tasarımları ile beraber özellikle de dar alanlarda çalışmayı son derece kolay bir hale getirmeyi başarır. 16 mm’den başlayıp 800 mm’ye kadar çapa sahip olan boruların kaynak işlemlerinin gerçekleştirilmesi adına günümüzde çeşitli kaynak makinelerini bulmak artık hiç olmadığı kadar kolaydır. 

Klasik tarzdaki boruların yanı sıra yer altı boru çeşitleri gibi normal ortamlarda kullanılmayan ya da tamir işlemlerinin gerçekleştirilmesi adına yeterli alan genişliğinin olmadığı borular için elektrofüzyon kaynak makineleri tercih edilerek işlemlerin sorunsuz şekilde gerçekleştirilmesi sağlanabilir. 16 mm’den 1200 mm’ye kadar farklı ölçülerdeki borular üzerinden işlemlerin yapılabilmesi adına elektrofüzyon kaynak tercih edilerek istenilen sonuçlar elde edilebilir. PVC kaynak makinesi modellerinin incelenmesi sırasında da görülebileceği üzere bu makineler set şeklinde kullanıcılarına sunulur. Setin kullanım alanına bağlı olarak içerisinde farklı çaplardaki borularda kullanılabilmesi adına özel olarak tasarlanmış pafta takımı, pafta açma aparatı ve boruların kesilmesi için özel makas yer alır. 

Kullanıma hazır olan PVC kaynak makinesi modellerinde güç seviyesi ise ağırlıklı olarak 1200W ile 2000W arasında değişim gösteriyor. Bazı kaynak makinesi modellerinde ayarlanabilir ısı seçeneğinin yanı sıra çift rezistans da yer alıyor. Kimi setlerde çok daha kolay bir şekilde montajın sağlanması adına yer ayağı gibi farklı aksesuarlar da yine kapsam dahilinde yer alıyor. Kullanılacak yer ayağı ise çelik mengene aracılığı ile arzu edilen yere sabitlenerek güvenli şekilde kullanımı da mümkün hale geliyor. 

PVC Boru Kaynak Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde artık PVC boru kaynak makinesi modelleri, en iyi şekilde performansın elde edilebilmesi adına farklı özellikleri içerisinde barındıracak şekilde üretiliyor. Hali hazırda yapı tadilat işlemlerinin mümkün en kısa sürede ve verimli şekilde tamamlanabilmesi adına doğru ekipmanların seçilmesi her zaman büyük bir öneme sahiptir. Aksi durumda son derece basit gibi görülen işlemler bile beraberinde ciddi sorunları ve zaman kayıplarını getirebilir. Bu aşamada diğer makinelerin ve ürünlerin seçiminde olduğu gibi PVC boru kaynak makinesi seçileceği zaman da üzerinde durulması gereken bazı önemli detaylar vardır. 

İlk olarak PVC boru kaynak makinesi modelleri incelenirken güvenlik ön planda tutulmalıdır. Kullanıcı güvenlik ilkelerine uygun tarzda üretilmemiş olan boru kaynak makineleri, kullanım aşamasında herhangi bir sorunu beraberinde getirmezken yaşanabilecek en ufak bir hatada kullanıcının zarar görebilmesine sebebiyet verebilir. Makinenin dayanıklılık prensiplerini taşıyor olması ise üzerinde durulması gereken diğer bir detay olarak ön plana çıkıyor. Kullanılacak işlemlere göre yeterli oranda dayanıklılığı bulunmaması ve garanti şartlarını doğru şekilde sağlamaması, makinenin performansını olumsuz yönde etkiler. 

Her ne kadar konu PVC kaynak makinesi olduğu zaman insanların akıllarına tek tarzda bir model gelse de artık farklı alanlarda kullanılan makineler ortaya çıkmaya devam ediyor. Dolayısıyla PVC kaynak makinesi modelleri içerisinden seçim yaparken makinenin hangi malzemeler ile ve hangi alanda kullanıma uygun olduğunun net olarak belirlenmesi son derece önemli bir detaydır. Çünkü bu konuda herhangi bir araştırma yapmadan boru kaynak makinesinin satın alınması, kullanılacak boru çeşidi ve boyutu üzerinde makinenin kullanılamaması anlamına gelebilir. Farklı özellikleri içerisinde barındıran kaynak makineleri artık insanların karşısına çıkmaya başladı. Bu aşamada yalnızca en yüksek fiyat bandına sahip olan makinelerin kaliteli ve istenilenleri elde edebileceği düşüncesi oldukça yanlıştır. 

Fiyat araştırması yapılırken aynı zamanda PVC boru kaynak makinesi çeşitlerinin performansı ve kullanılacağı alanda ne kadar başarılı sonuçların elde edilmesini sağladığı da yine son derece önemli olan konu başlıkları arasında yer alır. Farklı modellerin artık ortaya çıkmasından dolayı artık tam olarak istenilen modellerin bulunması hiç olmadığı kadar kolay bir hale gelmiş durumda. İstenilen her yerde PVC boru kaynak makinesi kullanımı için ergonomik modeller arasında seçim yapılabilir. Böylece kullanılacağı alan ne olursa olsun en yüksek performans ile boru kaynak makinesi ile istenilen işlemler sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilir. 

PVC Kaynak Nasıl Yapılabilir?

Farklı alanlarda yapılabilen PVC kaynak işlemi, farklı şekillerde ısı yaymakta olan PVC kaynak makinesi aracılığı ile iki tane plastik parçanın birleştirilmesine verilen isimdir. Bu amaca yönelik farklı PVC kaynak makineleri arasından yapılacak olan seçim ile beraber işlem son derece hızlı ve etkili şekilde gerçekleştirilebilir. Endüstriyel tarzda PVC kaynak uygulaması sırasında sıcak hava ya da sıcak gaz kaynağı, basit ve son derece yaygın bir konsept olarak bilinir. Temel şekilde büyük boyutlardaki sıcak hava tabancası, birleştirilmesi istenilen her iki parçanın yanı sıra tercih edilen dolgu çubuğunu başarılı şekilde yumuşatacak sıcak havanın üretimini gerçekleştirir. 

Tercih edilen PVC kaynak makinesi ile beraber gelecek olan en büyük avantaj, ısı eşanjörleri, su depoları ve sıhhi tesisat donanımları gibi birbirinden farklı projeler esnasında hareketli pozisyonda olan PVC tabakalarının üzerinde hiçbir sorun ortaya çıkmadan kullanılabilmesi olarak görülebilir. Diğer PVC kaynak yöntemi ise çok yönlü olmasının yanı sıra daha uzun süreli çalışmaları gerektirmekte olan serbest kaynak yöntemidir. Bu yöntemde konsept, sıcak hava tabancasının kullanılması ile aynı mantıkta olur. Kaynak çubuğunun kullanılması ile beraber çatlak arası ya da iki parça eritilir. Ardından parçaların kaynatılması adına da doğru oranda basınç uygulaması yapılır. Her ne kadar bu işlem oldukça yavaş bir işlem olsa da daha küçük olan uygulamalar ile beraber pek çok yerde herhangi bir sorun olmadan rahatlıkla kullanılabilir. 

Şebeke elektriği bu aşamada ses frekansına dönüştürülebilir. Ses dalgalarının beraberinde getirmiş olduğu titreşim ise plastik parçaların birbirine sürtünmesi sonrasında ısı oluşturmasına sebebiyet verir. Ve bu sayede de çok hızlı ve kolay bir şekilde PVC kaynak makinesi kullanılarak kaynak işlemi yapılır. Gerçekleştirilen kaynak işlemleri ilk bakışta son derece kolay gibi görülebilir. Lakin bu tarzdaki işlemler konusunda yeterli oranda bilgi sahibi olmayan kişilerin kaynak yapmak istemesi beraberinde çeşitli sorunları getirebilir. Dolayısıyla hiçbir sorun çıkmadan PVC kaynak işleminin yapılabilmesi için öncesinde gerekli olan adımların her birinin üzerinde özenle durulması oldukça büyük öneme sahiptir. 

Kaynak yapılacak boruların özellikleri ve boyutları hakkında bilgi sahibi olmak, üzerinde durulacak ilk adımdır. Çünkü buna göre doğru PVC kaynak makinesi seçimi yapılabilir. Sonrasında kullanılacak kaynak makinesi ve bu makinenin özellikleri dikkate alınmalıdır. Çünkü yapılacak kaynak ile alakalı ne kadar bilgi sahibi olunsa da doğru kaynak makinesinin kullanılmaması, istenilen tarzdaki sonuçların elde edilmesini engeller. Sonraki aşamada ise kaynak makinesinin özelliklerinin bilinmesi gerekir. Farklı PVC kaynak makinesi modellerinin olması demek bu makinelerin özelliklerinin de farklı olması anlamına gelir. Yani kaynak makinesinin sahip olduğu özellikler ne kadar iyi bilinirse, yapılacak işlemler konusunda farklı avantajların var olması anlamına gelmesi de mümkündür. Kaynak makinesini kullanacak kişiler bu sayede istediği kaynakları son derece güvenli ve kolay şekilde gerçekleştirebilirler. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

PVC Kaynak Fiyatları

479 ürün listeleniyor
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 37 / 479 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?