PVC, "polivinil klorür"ün kısaltması olup, polietilen ve polipropilenden sonra en yaygın şekilde üretilen üçüncü termoplastiktir. Yapı sektöründe yoğun olarak kullanılır. PVC parçaları birleştirmek için çeşitli teknikler kullanan çok sayıda plastik kaynak makinesi bulunabilir. Plastik kaynak işlemi büyük ölçüde metal kaynağına benzer. İki parça eritilerek kaynak yapılabileceği gibi parçaların arasına ek bir plastik malzeme koyularak da kaynak yapılabilir. Plastik kaynak makineleri, sadece termoplastik malzemelerle kullanılır. Termoset olarak bilinen plastik, yapısal özellikleri nedeniyle yeniden eritmeye ve şekillendirmeye uygun değildir. Plastik kaynak ekipmanlarının çoğu endüstriyel kullanım için tasarlansa da evde veya küçük işletmelerde kullanılabilen, giriş seviyesi kaynak modelleri de bulunabilir. Özellikle havya tipi ya da sıcak hava tabancası gibi modeller basit plastik kaynak işlemleri için tercih edilebilir.

PVC Kaynak Makinesi Modelleri Nelerdir?

Popüler bir termoplastik malzeme olan PVC, yüksek mekanik ve kimyasal dayanım özellikleri sayesinde başta boru kaynağı olmak üzere çeşitli kaynak uygulamaları için kullanılışlı bir malzemedir. Kaynak makineleri, plastiği eritmek ve yeniden birleştirmek gibi basit bir prensiple çalışır. Plastiği eritme yöntemine göre modeller çeşitlilik gösterir. PVC boru kaynak makinesi modelleri, her türlü arazide ve en zor şartlarda kullanılmak üzere tasarlanır. Makinelerin öne çıkan başlıca özellikleri hafif ve kullanımı kolay olmasıdır. Hafif tasarıma sahip makineler, ergonomik tutamak tasarımları sayesinde dar alanlarda çalışmayı kolaylaştırır. 16 mm'den 800 mm'ye kadar çapa sahip boruları kaynaklamak için kaynak makinesi bulunabilir. Yer altı boruları gibi normal ortamlarda bulunmayan ya da tamir için yeterli alan genişliğine sahip olmayan borular için elektrofüzyon kaynak makineleri tercih edilebilir. 16 mm’den 1200 mm’ye kadar değişen ölçülerde elektrofüzyon kaynak yapılabilir. PVC boru kaynak makineleri genellikle set halinde satışa sunulur. Setin içerisinde çeşitli çaplarda borularla kullanım için tasarlanan pafta takımı, boru kesme makası ve pafta açma aparatı bulunur. Kaynak makinelerinin ortalama güç seviyesi genellikle 1200W ile 2000W arasında değişir. Birçok modelde çift reziztans ve ayarlanabilir ısı seçeneği bulunur. Kolay montaj imkânı sağlaması için yer ayağı gibi aksesuarlar da sete dahil edilebilir. Yer ayağı, çelik mengene ile istenilen yere sabitlenebilir. 

PVC Kaynak Nasıl Yapılır?

PVC kaynak işlemi, çeşitli şekillerde ısı yayan bir kaynak makinesi yardımıyla, iki plastik parçanın birleştirmesi işlemidir. Bu amaçla çeşitli kaynak makineleri bulunabilir. Endüstriyel PVC kaynak uygulamalarında, sıcak gaz (veya sıcak hava) kaynağı, yaygın ve basit bir konsepttir. Temel olarak, büyük bir sıcak hava tabancası, birleştirilecek olan her iki parçayı ve ayrıca bir dolgu çubuğunu yumuşatan sıcak bir hava üretir. Bu kaynak ekipmanının en önemli avantajı kimyasal tanklar, su depoları, ısı eşanjörleri ve sıhhi tesisat donanımları gibi projelerde, hareketli PVC tabakaların üzerinde kullanılabilmesidir. Diğer bir PVC kaynak yöntemi, çok yönlü olmakla birlikte daha uzun süreli çalışma gerektiren serbest kaynaktır. Konsept, aynı sıcak hava tabancası kullanılması ile aynıdır. Kaynak çubuğu iki parça ya da çatlak arasında eritilir ve parçaları kaynatmak için basınç uygulanır. Bu yavaş bir işlem olmasına rağmen, daha küçük uygulamalarda ve hemen hemen her yerde kullanılabilir. Bir diğer plastik kaynak yöntemi olan ultrasonik kaynak, sıcak hava ya da gaz tekniğinden farklı olarak plastik parçaların ultrasonik ses dalgaları ile ısıtılması ile yapılır. Şebeke elektriği, ultrasonik ses frekansına dönüştürülür. Ses dalgalarının neden olduğu titreşim, plastik parçaların birbirine sürtünerek ısı oluşturmasına neden olur. Bu sayede hızlı ve kolay bir şekilde kaynak yapılabilir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

PVC Kaynak Fiyatları

İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Toplam 24 / 361 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003124/60001742