Şasiler

Şasi otomobille ilgili önemli bir terim olarak biliniyor. Otomobilin tüm parçalarını bir arada tutmaya yarayan iskelet görevi görüyor. Bu arabanın temel unsuru olan şasi aynı zamanda arabanın yol üzerindeki gidişini etkileyen önemli bir aksam olarak görülüyor. Aracın yol tutuşu aracın virajlarda savrulmamasını önlüyor ve güvenle gidişini etkiliyor. Araba şasisi de bu yol tutuşu ayarlayan temel unsur olarak kullanıldığı için şasi arabanın iskeleti ve gövdesidir denilebiliyor. Bu sebeple şasinin oldukça kaliteli ürünlerden üretilmesi ve çok dayanıklı olması gerekiyor. Esnek şasi aracın hareketi sırasında savrulmaya ve aracın iskeleti üzerine monte edilen yüzlerce parçanın yerinden oynamasına sebep oluyor. Aracın hareket sırasında stabil kalması için şasinin de sabit kalması ve esnememesi gerekiyor. Tüm parçaları bir arada tutan temel parça şasi olduğu için bu parça oldukça özenle hazırlanıyor. 

Araçla yola çıkıldığı zaman araç pek çok kuvvetle karşı karşıya kalıyor. Bu kuvvetlere mukavemet etmesi gerekiyor. Her bir parça tek tek bu kuvvetlere karşı direnirken bu parçaların bağlı olduğu şasinin asıl direnci sağlaması gerekiyor. Böylece ortaya çıkan sarsılmaların ve süspansiyon bozukluklarının önüne geçilmiş oluyor. Şasinin kuvvetler karşısındaki bu direncine şasi rejiditesi deniliyor. Şasi rejiditesi nasıl ayarlanıyor diye düşünüldüğünde devreye şasinin tasarım ve üretim aşamasında yer alan mühendislik hesapları devreye giriyor.

Tasarım aşamasında bir aracın göstereceği performans aslında şasinin tasarımı ile belli oluyor. Şasi tüm geometrik hesaplamaları yapılarak tasarlanır ve üretilirse araç yola çıktığında o  kadar konforlu ve güvenli yol alabiliyor. Şasinin mümkün olduğunda hafif ama dayanıklı malzemeden üretiliyor olması performansını ve işlevini arttıracaktır. Şasinin üretiminde hafif malzeme olarak aluminyum ve karbonfiber kullanılıyor. Bu malzemeler hem dayanıklı hem de hafif olduğu için oldukça yüksek performans sağlıyor.

Şasiler de kullanım alanlarına göre farklılık gösteriyor. Binek otomobillerde kullanılan malzeme ile yarış arabalarında kullanılan malzeme farklı oluyor. Yarış arabalarında kullanılan karbonfiber oldukça maliyeli olmasına rağmen çok da dayanıklı ve hafif bir özellik gösteriyor. Araba şasisi konusunda tasarım ve çizim aşamasında da farklı tasarımlar söz konusu oluyor. Yine binek araçlarda monokok şasi kullanılırken yarış arabalarında tube şasi kullanılıyor. Bu farklılığın sebebi yarış arabalarında hız ön planda oluyor binek otomobillerde ise güvenli gidiş ön planda bulunuyor. Bu alanda yapılan çalışmalar en uygun şasi ham maddesinin bulunması güvenli yolculukları yapılması konusunda ilerliyor. Şasi mühendisliği bu alanda çalışmalar yapıyor.

Araba şasisi tek bir parça olmasına rağmen bu parçaya diğer parçaların bağlanması konusunda yardımcı pek çok malzemeye ihtiyaç duyuluyor. Aracın tüm aksamı bu temek gövdeye bağlanacağı için üretim aşamasında ve yedek parça konusunda şasi kadar diğer parçaların da kaliteli olması gerekiyor. Şasinin üzerine binecek yük şasinin performansını düşüreceği için hazırlanan diğer yardımcı parçaların da kaliteli, sağlam ve hafif ürünler olması gerekiyor. Şasiyi üst kısımdaki aksama bağlayan ön şasi uç demiri, şasi uç bağlantı demiri, iç podye sacı bulunuyor. Bu bağlantı demirlerinin de L ve R olarak iki çeşit bağlantı parçaları bulunuyor. Bütün parçalar alt kısımda bulunan şasiyi bir araya getirip aracı ortaya çıkaran ürünlerdir. Yardımcı parçalar ve bu yardımcı parçaların yedek parçaları konusunda da dikkatli davranmak ve orijinal olan ürünleri kullanmak gerekiyor. Bu yedek parçalara ot yedek parçaları kategorisinde mekanik aksamlar bölümünden ulaşılabiliyor. Burada bulunan ürünlerden aracınızın marka ve modeli ile uyumlu olan yedek parçayı alabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Şasiler

102 ürün listeleniyor
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 102 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?