ARA
Giriş Yap
0Sepetim
Hayykitap
Şerbet Ve Hoşaf - Elif Ayla

Şerbet Ve Hoşaf - Elif Ayla

Hayykitap
Bu ürün şu an satılmamaktadır.
%
DSACategoryId/60001501/2147483645/9992

Şerbet Ve Hoşaf - Elif Ayla


Şerbet gibi havaların, şerbet gibi insanlarla, şerbetten nafakalar çıkarılan günlerin, güzel su içilir yemeğin yanında diye, hoş-ab denilen hoşafların, o unutulmaz tadların bir araya geldiği bir çalışma bu...

Hepsi, insan israfı icd etmeden evvel bulundu. Meyvelerin, otların son hallerine, kadar, şükür kazanında kaynatılıp sofraya getirilmesiyle oluşturuldu. Bütün şerbetler ve hikayeler aslında suya yazılmış methiyeler.
Suyu kaç şekilde içebileceğimizi anlatıyorlar. Meyveye eklenen su değil, suya eklelen meyveler onlar. Her şerbet ve her hoşaf, insan emeğinin nimete dokunup, Barekallah demesi.

Elif Ayla kitabında, babaanne mutfaklarından bugüne kadar gelen, yok olmalarına izin verilmeyen şerbet ve hoşafları anlatıyor. Hoşaflar hikayelere dökülüyor, şerbetler anılarla birleşiyor. Kitap bir tarifler bütünü olmaktan çok, bir yaşam biçimini tarif ediyor. Şefkat, şerbetten akıyor. Hoşaftan geriye çekirdekler değil, anılar kalıyor.Ramazan ayıyla beraber hemen tüm gazeteler, televizyonlar, dergiler mükeller bir iftar sofrası. doyurucu bir sanuir sofrası için bizleri yemek tarifi bombardımanına tutarlar. Sanki diğer 11 ay bu millet aç yatıp kalkıyorkmuşy, yeğemeklerini öylesine geçiytiriyormuş gibi bir anlayışla yemek üstüne yemek tarifleri geçiyor gözelrimizin önünden. Bütün programlarda “birbirinden lezzetli” yemek tarifleriyle koca bir ayı, kabarık iştahla geçiririz. Arada tarifi verilen kimi yemekler ise artık birçoğumuzun bilmediği ya da pek çok evde yapılmayan/yapılamayan yemeklerdir. Gereksiz Osmanlı övücülüğü haricinde olan, ama unutulmuş lezzetlerimiz ise gerçekten önemlidirler. Elif Ayla bunların sadece yemeklerle sınırlı olmadığını Şerbet ve Hoşaf isimli kitabıyla dile getiriyor belki de. Artık kimimizin çocukluk hatıralarında kalan, kimimizin anı kitaplarında okuduğu, kimimizin ise hiç bilmediği içecek tariflerini yazıyor kitabında. Tariflerin yanında küçük, eğlenceli öyküleriyle beraber. Mürver şerbetinden hardaliyeye, koruk suyuhdan tükenmeze, şuruplardan şıralara ve hoşaflara birbirinden lezzetli, susuzluğumuzu giderecek tam 62 tarif. Sadece ramazan ayında değil, kitaba sahip olduktan sonra her zaman uygulayabileceğimiz içecek tarifleriyle lazadrın da belirttiği gii, hatıralarda kalan yudum yudum lezzetleri yeniden bulacaksınız.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
Başa dön