Spor yaylar

Binek ve hafif ticari araçlara özel geliştirilen spor yay modelleri sundukları güçlü yol tutuş performansı ve dinamik sürüş kalitesi ile öne çıkıyor. Aracın ağırlık merkezine denge kazandırarak konfor dozunu yükselten spor yaylar, otomobilin duruşuna sportif tarzda bir görünüm ekliyor. Spor görünümlü araçlardan hoşlananlara hitap eden helezon yaylar, sürüş keyfini bir üst seviyeye çıkarıyor. Araçların, marka ve orijinal amortisör modellerine göre tasarlanan helezon spor yaylar, mühendislerce geliştirilip özel olarak üretiliyor.

Zemine Daha Yakın, Daha Sert ve Daha Dinamik

 • Helezon spor yay modelleri aracın ağırlık merkezini 30 mm, 35 mm, 40 mm, 45 mm ya da 50 mm gibi değişen oranlarda yere yakınlaştırabiliyor.
 • Helezon spor yaylar, aracın fabrika motor ve şase verilerine özel olarak üretiliyor. Değişen araçların, değişen model ve donanımına uygun helezon yay modelleri aracın yere yakınlık derecesi üzerinde belirleyici olabiliyor.
 • Spor yaylar otomobillerin ağırlık merkezlerini yere yaklaştırarak yol tutuş kapasitesini destekliyor. Bu sayede savrulma riski azalan araç, optimum seviyede tutulan viraj emniyeti ile ekstra performans sergiliyor.
 • Orijinal yaylara oranla daha sert ve kısa bir yapıda olan helezon spor yay modelleri araca zemine daha yakın, sert, dinamik ve spor bir duruş kazandırıyor.
 • Spor helezon yay sayesinde ağırlık merkezi yere yaklaşan araç, daha düşük rüzgâr direnci ile karşılaştığı için, sürüş ve yol tutuş kalitesi titreşimsiz ve akıcı bir karaktere bürünüyor.
 • Sert formundan dolayı daha az esneyen helezon yaylar, yüksek sürat ve ani duruşlarda fren mesafesini kısaltarak, ani kalkışlarda da patinajı azaltıyor.

Zorlu Zemin Koşullarını Telafi Eden Güçlü Tasarım

 • Aracın ağırlık dengesini destekleyici etkisi ile sürekli değişen yol koşullarının yıpratıcı enerjisini sönümleyerek, amortisör ve lastikler de dahil olmak üzere diğer süspansiyon bileşenlerinin ömrünü uzatıyor.
 • Aracı doğru sürüş yüksekliğine geri döndürerek lastiklerin güçlü bir şekilde yola tutunmasını sağlıyor. Rot balans ayarını da iyileştiren helezon yaylar, amortisörün kullanım süresini artırarak ekonomik anlamda katkı sunuyor.
 • Helezon spor yay sistemi; engebeli yolları ve zorlu zeminleri telafi edecek kadar esnek ve yumuşak nitelikler sergileyen sürüş karakteriyle öne çıkıyor. Bu sayede jant ve lastiğin sürekli teması uyum içerisinde gerçekleşirken, güçlü kavrama ve dengeli çekiş kalitesi de garantileniyor.
 • Spor helezon yay sistemi viraj alma, hızlanma ya da ani frenleme pozisyonlarında aracın öne ve yanlara savrulmasını önleyerek, patinajı azaltacak kadar sağlam bir yol tutuş performansına olanak veriyor
 • Şok emme karakteriyle öne çıkan spor yaylar; enerji salınımı ve depolanması gibi işlevleri ile aracın karşılaşabileceği zorlu darbeleri azaltarak, sürüş kalitesini etkileyen diğer parçalar için de bir kalkan görevi görüyor.

Farklı Araç Modellerine Özel Geliştirilen Spor Yay Modelleri

Farklı araç markalarına özel geliştirilen Hollanda, Almanya ya da Türkiye menşeli spor helezon yay setleri genellikle 2 adet ön ve 2 adet arka olmak üzere, toplam 4 adet yaydan oluşuyor. Araç markalarına özel geliştirilen helezon yaylar, yine o markaların farklı yıllarda üretilmiş modelleri ile uyumlu, farklı seçenekler sunuyor. Araç sahipleri yetkili ya da özel servislerde, yaklaşık 2 saatlik bir süre içerisinde spor yay seti montajını yaptırabiliyor.

Garantili Yol Tutuş Güvenliği 

Araç modeli ile uyumsuz ve kalitesiz yaylar, ani masraflar ve güvenlik açısından riski garantilemek anlamına geliyor. Aracın yol tutuş kalitesini belirlemede dinamik bir rolü olan spor yaylar ekonomik anlamda önemli bir katkı sunarken sistemi destekleyen diğer parçaların ömrünü uzatıyor. Bu bağlamda konunun uzmanlarınca araç ile uyumlu, araç modeline özel olarak üretilmiş spor yayların kullanılması öneriliyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Spor Yay Fiyatları

1733 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 1733 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/264130/263146