Su motorları ya da pompalar, pompalanan suyun basıncını artırmak için kullanılır. Karter pompalardan dalgıç pompalara, yüzey pompalarından motorlu pompalara kadar aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı tipte su motoru vardır. Dahası, tüm modeller akış hızı, basınç ve boşaltma kafası bakımından değişiklik gösterir. Bir yüzme havuzunu boşaltmak veya bir kuyudan su çekmek farklı tipte motorlar kullanmanızı gerektirir.

Su Motoru Çeşitleri Nelerdir?

Tüm pompa tipleri suyu A noktasından B noktasına taşımak gibi temel bir amaca hizmet eder. Tüm pompalar, suyu çekmek ve daha sonra suyu boşaltmak için çalışan rotorlu bir motora sahiptir. Güç, basınç ve akış hızı birbirlerine göre orantılıdır ve pompalama gereksinimlerine göre seçilmelidir. Pompanın tipine ve özelliklere bağlı olarak, pompa elektrik (tek fazlı veya üç fazlı) veya benzinle (2 zamanlı veya 4 zamanlı motor) çalıştırılabilir. İhtiyacınız olan pompa tipi, pompanın ne yapmasını istediğinize bağlı olarak değişecektir. Örneğin, bir kuyudan su pompalamak için kullanılacak pompa, su basmış bir bodrum suyunu boşaltmak için kullanılan pompadan farklıdır.

Motorla çalışan su pompaları, uzun süreler boyunca, önemli miktarda suyu pompalamak ve boşaltmak için idealdir. Pompalar, dizel veya benzinle çalışan ( 2 zamanlı veya 4 zamanlı ) yanmalı motorlara sahiptir. Su motorunda olması gereken özellikler, pompayı nasıl kullanacağınıza bağlıdır. Dalgıç pompalar genellikle su basmış alanlar, yüzme havuzları ya da foseptik tahliyesi için kullanılır ve tamamen suya batırılarak çalıştırılır. 7 metreden derin olan bir kuyudan su pompalamak için genellikle dalgıç pompa gerekir. Bu tip bir pompada, yalnızca tahliye borusu ve güç kaynağı kablosu yüzeyin üstünde görünür. Bazı modelle derin deliklerde bile kullanım sağlamak için özellikle dar bir gövde çapına sahiptir. 7 metre derinliğe kadar bir kuyudan su pompalamak veya nehirden su pompalamak için yüzey pompası kullanılabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tip bir pompa yüzeyin üzerine monte edilir ve su, emme hortumu aracılığı ile alınır. Pompalanan su daha sonra genel kullanıma ya da bahçe sulamaya sistemine aktarılabilir. 

Su Motoru Nasıl Seçilir?

Motorun tasarımı ve malzemeleri, güvenilir ve uzun ömürlü çalışmayı sağlama konusunda belirleyici faktörlerdir. Bir pompanın kalitesini değerlendirirken, pompa gövdesi, motor gövdesi , mil , çark ve diğer tüm bağlantı parçaları için kullanılan malzemeleri göz önünde bulundurmalısınız. Pompalar tek kademeli veya çok kademeli olabilir. Tek aşamalı modeller, suyu emen ve pompalayan tek bir pervaneye sahiptir; Çok aşamalı modellerde birkaç çark bulunur. Çok kademeli bir pompanın avantajı, su basıncının her pervane tarafından kademeli olarak artırılmasıdır . Çok kademeli pompalar daha fazla hidrolik verim sunar; daha uygun maliyetli ve sağlamdır. Çalışma prensiplerinden dolayı bu pompalara santrifüj pompalar denir.

Akış hızı, belirli bir süre içinde ne kadar suyun pompalanabileceğini gösterir. Genellikle dakika ya da saat başına, maksimum derinlikteki metreküp değeri olarak belirtilir. Basınç, suyun pompalandığı kuvveti ölçer. Bununla birlikte, akış hızı ve basıncın birbiriyle orantılı olduğunu hatırlamak önemlidir. Borunun enine kesiti ne kadar küçükse, akış hızından bağımsız olarak basınç o kadar yüksek olur. Emme yüksekliği pompadan sonra boşaltma borusunun ulaştığı maksimum yüksekliktir. Spesifik özelliklere bağlı olarak farklı modeller farklı güç seviyelerine sahiptir. Bazıları tek fazlı, bazıları üç fazlı güç kaynağını gerektirir. Pratik özellikler açısından, bazı pompalar daha kolay başlatma için kendinden emişlidir. Bazı modellerde, su kaynağı olmadığında pompayı kapatan su seviyesi algılama mekanizması da vardır.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Su Motoru Fiyatları

191 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Palmera
  2. Grundfos
  3. Hyundai
  4. İmpo
  5. RTRMAX
  6. Mur-Cell
  7. Datsu
  8. STANDART
  9. Honda
  10. Loncin
  11. Solax
  12. CatPower
  13. Dakkın
  14. Water Sound
  15. Attlas
  16. Cifarelli
  17. Dayuan
  18. Kama
  19. Oleo-Mac
  20. Proter
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483601/465415/452384/34000238
Başa dön