Su Motorları

Su motoru, hem insanlar hem de bitkiler için yaşam kaynağı olan suyu oldukça işlevsel kullanabilmenize yarar. Teknolojisi ve mekanizmasıyla suya yön verebilen bu araçlar, ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılabilir. Suyun akış hızını değiştirebilen ve istenen alana su aktarabilmesi ile en çok tercih edilen bahçe malzemeleri arasına girmeyi başarır. Suyun az olduğu alanlara su aktarabilirken suyun fazla olduğu bölgelerde de su tahliyesi görevini üstlenir. Çok yönlü kullanıma sahip su motorları elektrikli olarak daha çok ön plandadır. Tarım alanlarında yetersiz yağış alan bölgelerde sulama amacıyla su motorları kullanılır. Tarımsal üretimlerin yanı sıra küçük bahçelerde de sulamayı başarıyla yerine getirir. Kullanılacak olan alana göre ürünlerin itiş ve emiş güçleri göz önünde bulundurulmalıdır. Sulama yapılacak alan büyükse güçlü su motorları tercih edilmelidir. Aksi takdirde daha küçük boyutlu modeller de oldukça yararlı özelliklere sahiptir. Küçük su motoru fiyatları da daha çok bireysel kullanıcılara hitap etmesiyle birlikte performansından ödün vermez.

Su Motoru Çalışma Prensibi

Benzinli su motoru çalışma prensibi basit bir mekanizmaya dayalıdır. Motor çalıştıktan itibaren uç kısım su alınmak istenen alana yerleştirilir. Daha sonra motor havayı boşaltır ve suyu çekmeye başlar. Yeteri kadar su çekildiğinde çıkış noktasından suyu aktarır. İç kısmında ise emiş, çıkış bağlantı noktası, hava filtresi, yağ haznesi ve yakıt deposu yer alır. Yağ deposunun düzenli olarak yenilenmesi ve hava filtresinin temizlenmesi, verimli bir çalışma için önemlidir. Su motoru benzinli modeller çalışmaya başladıktan sonra akış hızı, üzerindeki mekanizmayla ayarlanabilir. Böylelikle su sarfiyatını önlemiş olursunuz.

Su motorları elektrikli modellerinde iç mekanizmadaki pervane elektrik yardımıyla çalışmaya başlar. Motor, Uç kısımdan suyu çektikten sonra kendi içerisinde hızla döndürür. Bu dönüş sayesinde su hız kazanır ve dışarıya doğru aktarılmış olur. Aktarım hızına etki eden basınç gücü ise her modelde farklıdır. Benzinli su motoru fiyatları da hız gücüne bağlı olarak modelden modele değişiklik gösterir. Ulaşılması zor olan yerlerden su çıkarmayı kolaylaştıran ürünler, yer altında metrelerce derinliğe inebilir. Böylelikle tarımsal sulama ve depolama için ihtiyaç duyulan su 2’lik, 3’lük, 4’lük su motoru gibi güçlü araçlarla kolay yoldan sağlanır.

Suyu İhtiyaca Göre Yönlendiren Su Motoru

Benzinli, dizel ve elektrikli olarak farklı su motorları bulunmaktadır. Birçok insan farklı alanlarda kullanım sağlamak için benzinli su motoru tavsiye arayışındadır. Bu arayışı, amaca göre değerlendirmek gerekir. Özellikle su kaynaklarına yakın bir alanda yaşıyorsanız, nehirden veya dereden akan suyu bahçenize kolaylıkla yönlendirebilirsiniz. Ya da sahip olduğunuz bir su deposunu daha sonra kullanmak için rahatlıkla doldurabilirsiniz. Su motoru fiyatları ise ürünlerin sulama özelliklerine göre farklılık gösterir. Ürünlerin günümüzde tarım ve hayvancılığın temeli haline gelmesi, verimli üretimin önünü açmıştır. Bu nedenle fiyatlar geleneksel sulama yöntemlerine göre oldukça avantajlıdır. Her şeyden önce bir elektrikli su motoru, insan gücünü büyük oranda azaltır. Aynı işi daha kısa sürede yapabileceği gibi işin kalitesini kat kat artırır. Bu noktada başta çiftçiler olmak üzere evlerinin bahçesinde küçük çaplı üretim yapmak isteyenleri memnun eder. Su motoru elektrikli modelleri kullanırken prize yakın olmasına özen göstermelisiniz.

Sulama yapılacak alan büyükse 1, 2 hp su motoru ile damlama yöntemi de kullanılabilir. Bu yöntemde motor, damlama borularına bağlanır. Ardından üzerlerinde delik bulunan borular, bitkileri damlacıklar şeklinde sulamaya başlar. Bu özellikle eski yöntemlerin neden olduğu aşırı sulamayı önleyerek bitkiye zarar vermeyi engeller. Benzinlilerin yanı sıra dizel su motoru modellerinde de beygir gücü ne kadar fazlaysa su aktarımı daha başarılı sağlanır. Bir diğer nokta ise motorların su emiş kısmında daha fazla basınç üretmesidir. Hedef noktaya aktarılırken de bu basınç azalır. Böylelikle saatlik su depolama hızı arttığı gibi sulama esnasında fazla basıncın bölgeye zarar vermesi önlenir. Dizel su motoru fiyatları arasından bütçenize uygun bir tercih yapmak için sulama alanınızın büyüklüğüne göre inceleme yapabilirsiniz. Bahçenize uygun modelleri incelemeden önce beygir güçlerini kontrol edebilirsiniz. Dizel su motoru tavsiye ve yorumlar ile satın almadan önce fikir edinebilirsiniz.

Su Motoru Avantajları

Su motoru benzinli modeller birçok alanda ihtiyaçları karşılar. Güçlerine göre küçük alanlardan büyük alanlara kadar farklı bölgeler için sulama yapabilir. Standart bir motorun ortalama su basma yüksekliği 20 - 30 metre arasındadır. Suyu çektiği derinlik ise 6 - 10 metreye kadar değişkenlik gösterebilir. Bu ölçüler daha kapsamlı ürünlerde artış gösterebilir. Müstakil evlerin bahçeleri için de küçük su motoru elverişli ve uygun olabilir. Ürünler sulamanın yanı sıra sel felaketlerinin olduğu bölgelerde su tahliyesinde oldukça başarılıdır. Suyun insan gücüyle tahliye edilemediği bölgelerde saatte ortalama 1 veya 10 tona yakın suyu dış ortama aktarabilir. Bu değerler yine motorların kapasitesine bağlıdır. Su motoru fiyatı da bu değerlere göre belirlendiği için seçiminizi uzun yıllar kullanabileceğiniz bir model üzerine yapmalısınız.

Ürünler, derin kuyulardan su çekmek için elverişli yapıya sahiptir. Çekiş gücü bu aşamada devreye girer. Belirli kuyularda kullanmak üzere tercih yapmak, emiş gücünden en iyi şekilde istifade etmenizi sağlar. Kuyu derinliği ne kadar fazlaysa saatte taşıyacağı su o kadar azalır. Bu nedenle ihtiyaç duyulanın biraz üstünde özelliklere sahip motorlar, sizi yarı yolda bırakmaz. Mazotlu su motoru da diğer modeller gibi su şebekesinin bağlanamadığı alanlarda ön plana çıkarak evlere su aktarımı yapabilir. Suyun debisini motor üzerinden ayarlayarak gerektiği kadar suyu evinizde kullanabilirsiniz. Mekanizmalarının fonksiyonel yapıda olması ise yakıt tasarrufunu mümkün olduğu kadar azaltarak kullanımı avantajlı hale getirir. Böylelikle işletmeler için de alternatif yaratır. Özellikle havuzlu konaklama imkanı sunan işletmelerde havuz suyunu boşaltmak ve doldurmak, yüksek basınçlı su motoru ile daha kolay hale gelir. Ürünler, hafif yapılarıyla her alanda kullanılabildiği gibi zamanı etkin olarak değerlendirmenize katkı sağlar.

Su Motoru Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satılık su motoru modelleri, kullanılacak alanlar için özel olarak tasarlandığı için farklı yapılara sahiptir. Bu nedenle iyi bir model seçmek kullanım avantajlarını artırabilir. Tercih edebileceğiniz ürünlerin püf noktaları şunlardır:

 • Su çekiş derinliği ve aktarma yüksekliğinin yanı sıra paralel olarak su akış uzunluğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bu özellikle damlama yöntemiyle bahçe sulamak isteyenler için önemlidir.
 • Bahçe genişliği ve su basınç motoru modelinin aktarım mesafesi hesaplanarak tüm bahçenizin ihtiyacını karşılayabilirsiniz.
 • Elektrik, benzin veya mazotla çalışan motorlar sahip olduğu güce göre yakıt harcar. Daha performanslı çalışan modeller ise mevcut işi en kısa sürede bitirebilir.
 • Yüksek performans ve düşük güç tüketimi ile öne çıkan 1’lik su motorları hafifliği ile her yere taşınabilir.
 • Fonksiyonel özellikleri ve gücünden ödün vermemesinin yanı sıra 1’lik su motoru fiyatları tüm kullanıcıları memnun eder.
 • En çok tercih edilenler arasında bulunan 1.5 hp elektrikli su motoru ise su basma ve çekme kapasitesiyle dikkat çeker.
 • Yakıt deposunun fazla olması uzun süre kullanım sunarken motorun ağır olmasına sebep olabilir. Ağırlığı ihtiyaçlarınıza göre değerlendirebilirsiniz.
 • 3’lük su motoru fiyatları, elektrikli modellerde debisine göre birbirinden ayrılır.
 • Yüksek debi, hızlı su tahliyelerinde ve su depolamada avantajlıdır.
 • Yakıt göstergesine sahip olan bir modeli seçmeniz, işlerinizin yarıda kesilmesini önlemek için gereken müdahaleyi yapabilmek için fırsat tanır.
 • Tarımsal sulama için bir ürün arıyorsanız 4’lük su motoru, yüksek basınç gücüyle geniş arazileri rahatlıkla sulayabilir. Ya da inşaat alanlarında sıkça yağmur suyu alarak baskınlara yol açma ihtimali bulunan bölgeler için su tahliyesini hızlandırabilir.

Su Motoru Nerelerde Kullanılır?

İnşaat alanlarında su baskınlarını önlemek, kuyulardan su çekmek, tarımsal sulama yapmak, su depolamak ve havuz doldurup boşaltmak için kademeli su motoru tercih edilebilir.

Küçük Bahçeler İçin Hangi Su Motorları Kullanılmalıdır?

Mini su motoru modelleri, az yakıt harcaması ve suyu tasarruflu kullanabilmesi ile küçük bahçeler için ön plana çıkar.

Dalgıç Motorları Ne İşe Yarar?

Suyun tamamıyla içerisine yerleştirilen bu motorlar, yer altı suyu seviyesi tespitlerinde, söndürme sistemlerinde, kapsamlı sulamalarda, süs havuzlarında ve kuyularda kullanılabilen oldukça dayanıklı bir sistemdir. Dalgıç motor fiyatları gücüne ve kapasitesine göre değişiklik gösterebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Su Motoru Fiyatları

1773 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 1773 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/465415/452384/34000238