Torna Makineleri Fiyatları ve Modelleri

Torna Makineleri Modelleri

Torna makineleri genellikle bir iş parçasının çapını belirli bir boyuta düşürmek ve pürüzsüz bir yüzey kalitesi elde etmek için kullanılır. İş parçalarının ahşap, plastik ya da metal oluşu, çalışma alanı ve otomasyon seçenekleri ihtiyacınız olan torna tezgâhının karmaşıklığını etkiler. Endüstriyel parçaları işlemek için kullanılan CNC donanımlı bir torna, mobilya tornalamak için kullanılan basit ve iki eksenli bir torna makinesinden büyük ölçüde farklıdır. Projenizin ihtiyaçlarına göre farklı malzemelerle çalışmak için tasarlanmış torna makineleri modelleri bulabilirsiniz.

Torna Makineleri Modelleri

Dikey veya yatay bir freze makinesinden farklı olarak bir torna makinesinde parçalar tersine döner. Torna tezgahının dönen mesnet ve hareketsiz duran punta başlığı olmak üzere iki ucu vardır. Temel olarak, kesme aleti doğrusal olarak hareket ederken yüzeyi soymaya başlayana kadar dönen bir iş parçasına yaklaşır. Bu sayede yuvarlak ya da silindirik formlu parçalar elde edilir. Günümüzde birçok torna makinesi bir CNC tarafından kontrol edilir. CNC bir bilgisayar programı aracılığıyla aletin hareketlerini otomatikleştiren, kontrol eden ve izleyen elektro mekanik bir cihazdır. CNC torna makineleri, yalnızca X ve Y'de hareket eden basit iki eksenli torna makinelerinden daha gelişmiş bir torna performansı sunar. Karmaşık dört eksenli tornalama ve frezeleme işlemleri gerçekleştirebilen çok eksenli modellere kadar çok çeşitli boyutlarda ve özelliklerde torna makineleri bulabilirsiniz. CNC’li modellerin dışında manuel olarak kontrol edilen bir torna tezgahı da satın alabilirsiniz. 

Torna Makinesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir torna tezgâhının satın alınmasını değerlendirirken, kaç hareket eksenine ihtiyaç duyulduğuna bakılmaksızın, bir atölye önce işlenen parçaların boyutunu, ağırlığını, geometrik karmaşıklığını, gerekli hassasiyetini ve malzemesini göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca her partideki yaklaşık parça sayısını da dikkate almalısınız. Standart torna makineleri X ve Y olmak üzere ilki eksenlidir. Tüm torna tezgâhlarında ortak olan, amaçlanan parçaları tutmak için kullanılan torna aynasıdır. Torna makineleri için, aynalar genel olarak 5 ila 66 inç çapta veya hatta daha büyük kapasitelerde üretilir. Parçaların aynanın arkasından uzanması gerektiğinde, maksimum malzeme kapasitesi önemli hale gelir. Standart açık delik boyutu yeterince büyük değilse "büyük delik" seçenekleriyle tasarlanmış makineler de bulabilirsiniz. Torna makinesi satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer kritik özellik, dönüş çapı ya da maksimum dönüş çapıdır. Çap, aynaya sığabilecek ve çarpmadan yatak üzerinde sallanabilecek en büyük çaplı parçanın ölçüsüdür. Aynı derecede önemli olan, maksimum torna uzunluğudur. Çalışacağınız parçanın boyutu, makinenin yatak uzunluğunu belirler. Maksimum dönüş uzunluğunun yatak uzunluğu ile aynı olmadığını unutmayın. Örneğin, işlenen parça 40 inç uzunluğundaysa, bu parçayı etkili bir şekilde döndürmek için makine yatağının çok daha uzun olması gerekir. Son olarak, işlenecek parçaların sayısı, makinenin işlevselliğini ve kalitesini belirlemede temel faktörlerdir. Yüksek kapasiteli üretime yönelik makineler, yüksek hızlı X ve Y eksenlerini gerektirir.

Soru 1: 2 eksenli torna nedir?

Cevap 1: Torna tezgahlarının X ve Y olmak üzere en az iki hareket ekseni vardır. X ekseni çapraz kızak boyunca ileri / geri ve Y ekseni ise X eksenine dik olarak çalışır. Bununla birlikte, yüksek kaliteli bir CNC torna tezgahı üç boyutlu hareket olanağı sağlayan 3 eksenden (X, Y ve Z) 7 eksene kadar destekleyebilir. Bir torna tezgahı ne kadar fazla hareket eksenine sahipse o kadar karmaşık, endüstriyel ve yüksek fiyatlı olur.

Soru 2: Torna kullanarak delme ile delme makinesi kullanarak delme arasındaki fark nedir?

Cevap 2: Torna tezgâhında yapılan delme işleminde makine takımı hareketsiz kalırken iş parçası döner. Delme makinesinde ise iş parçası sabit kalırken makine takımı döner.

Soru 3: Bir torna makinesiyle yapılabilecek farklı işlemler nelerdir?

Cevap 3: Torna makinesi ile döndürme oluk açma, delme, sıkma, raybalama ve diş açma gibi işlemleri yapabilirsiniz.


ARA
Loading interface...
Loading interface...

Torna Makineleri Modelleri

Toplam 24 / 898 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003144