ARA
Giriş Yap
0Sepetim
Toru Bahçe
Toru Bahçe Saksı Toprağı Torf Tavuk Ve Keçi Gübresi Ve Perlit Katkılı Toprak 5 lt

Toru Bahçe Saksı Toprağı Torf Tavuk Ve Keçi Gübresi Ve Perlit Katkılı Toprak 5 lt

Toru Bahçe
%
 • iline bugün teslimat seçeneği
 • (Kargo Bedava)
 • (Kargo Bedava)
 • iline bugün teslimat seçeneği
15 Nisan 2020, Çarşamba
Güzel besili toprak
sibel Ç**** FATİH - İstanbul Tüm Değerlendirmeler (2)
DSACategoryId/60002705/2147483601/460347/34000015

Toru Bahçe Saksı Toprağı Torf Tavuk Ve Keçi Gübresi Ve Perlit Katkılı Toprak 5 lt

TORU BAHÇE
KULLANIŞI
Saksılı bitkilerin yıllık bakımlarında saksı toprağının değiştirilmesinde kullanılır.
Fidan dikim harcı olarak meyve ve süs fidanlarının dikiminde açılan çukura FİDAN DİKİM HARCI doldurulur ve içinde fidan dikilir.

GENEL BİLGİLER: 

Fidan yetiştiriciliğinde kullanılmak üzere üretilen; sağlıklı, uzun ömürlü fidanların yetiştirilmesi için fidanın içine dikileceği, içeriğinde besleyici doğal katkılar olan karışım toprağına verilen addır. Fidanları dikmek için açılan çukura, fide büyüklüğü ve çukur büyüklüğüne göre konacak harç miktarı ayarlanarak fidanların altına konur. Zengin besin değerleri ile fidanın sağlıklı beslenmesi ve hızlı büyümesini sağlar. İçeriğinde bulunan yanmış keçi gübresi, volkanik tüf ve öğütülmüş çam kabuğu sayesinde fidanın istemiş olduğu sağlıklı ortam sağlanır. Yüksek besin değeri ve su tutma kapasitesi ile kimyasal katkısı bulunmayan doğal bir üründür.
Çiçek Bakımında da saksı fidan harcı sağlıklı bir şekilde kullanılmaktadır.

ÇİÇEK BAKIMI

Salon bitkilerinin yerleştirirken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:
Işık : Bir çok bitkiye güneş ışığı doğrudan verilmemelidir. Yaz aylarında kuzeye bakan cam önü uygun bir yerdir. Işığın genellikle duvardan yansıdığı yerlere yerleştirilmelidir.

Nemlilik : İnce yapraklı bitkiler yoğun neme, daha kalın ve dolgun yapraklı bitkiler ise nem oranı daha düşük ortamlara ihtiyaç duyarlar.

Isı : Büyüme dönemlerinde bitkinin bulunduğu ortamın ısı değişikliğine fazla uğramaması gereklidir. Soğuk havalarda bitkileri soğuğun girebileceği, cam kenarlarında ve perde arkalarında bırakmayın. Ateş ya da kalorifer yanına koymayın.
 
Bitkilerin bakımı ve rutin bakımı :

Bir bitkinin suya ihtiyacı olup olmadığını parmağınızı 2-3 cm kadar toprağa sokarak anlayabilirsiniz. Eğer kuru gelirse, ılık suyla sulayın. Yüzeyi kuru görünse bile dip tarafları nemli olabilir. Afrika menekşesi ve Siklamen gibi bitkileri üstten değil tabağına ılık su koyarak sulayın. Üstten sulama bitkilerin köklerinin çürümesine neden olur.
Ancak saksıyı su dolu kapta uzun süre bırakmamanız fazla suyu bir süre sonra boşaltmanız gerekir.Besleme Yeni dikilen bir bitki toprağında yaklaşık iki ay yetecek kadar besin deposu vardır. Yapraklı bitkiler çabuk büyüdükleri için bahar ve yaz aylarında beslenmelidir. Çiçekli bitkiler ise çiçeklenme mevsiminde ve öncesinde beslenmelidir. Ev bitkilerini sıvı besinler ile beslemek kolay ve pratiktir.

Dinlenme Sezonu

Tüm bitkilerin kış mevsiminde veya çiçeklenmeden hemen sonra bir dinlenme dönemine ihtiyaçları vardır. Bitkileri daha serin bir yere taşıyarak, besinini kesmeli ve daha seyrek sulanmalıdır.

Yaprak temizleme

Bitkilerin yaprakları imkan varsa içme suyuyla, yoksa dinlenmiş ya da ılık çeşme suyuyla yıkanmalıdır. Büyük yapraklı bitkilerin sık sık ılık suyla spreylenmeleri gerekir.
  
Sert ve parlak yapraklı bitkiler Örneğin: Devetabanı bitkisi Nemli bir bez ya da süngerle temizlenmelidir. Bu işlem ince ve sık yapraklı bitkilerde uygulanmamalıdır.  
     
Tüylü Yapraklı bitkiler Örneğin: Begonya. Yumuşak fırça ile temizlenmeli. Eğer salon bitkinizin kökleri saksı dibinden çıkıyorsa veya toprak çabuk kuruyorsa , saksısını değiştirme zamanı geldi demektir.
  
Baharda saksı değişimi
Bitkiyi değiştirdiğiniz saksıdan daha büyük bir saksıya almanız gerekmektedir.

Değiştirme Şekli:
Bitkiyi iyice sulayın. Yeni saksının içine ince bir kat gübreli toprak koyun. Eski saksıyı içine yerleştirin.Her iki saksının ağzı aynı düzeyde olmalı. Yeni saksı ile eski saksı arasındaki boşluğu toprakla doldurmaya devam edin. Saksı kenarından 2 cm boşluk bırakmalısınız. Bitkiyi, eski saksısından, arkasına hafifçe vurarak çıkarın ve yeni saksıya yerleştirin. Üzerini biraz daha gübreli toprakla doldurup yeniden sulayın.

Üst tabaka toprağın değişmesi

Saksı yenilemeye gerek olmayan ya da saksı değişimi yapılamayacak kadar büyük olan bitkiler her bahar üst kısmını da toprak yenileme metoduyla bakıma alınabilir. Üstündeki 2-3 cm?lik toprağı köklerine zarar vermeden alın. Üzerine yeni gübreli toprak ekleyip sulayınız.
  
Karşılaşabileceğiniz sorunlar :

Çok az ışık alması: Bitki uzun ve sağlıksızdır. Yapraklarının arası fazla aralıktır. Büyüme durmuştur. Yapraklar normalden daha küçük ve soluktur. Çiçekleri ya hiç yoktur ya da çok cılızdır. Çözüm: Dallanmasını güçlendirmek için bitkiyi kısaltın ve daha ışık alabileceği bir yere taşıyın.

Çok az sulanması : Bitki ya çok az ya da hiç büyümez. Çiçekleri çok kısa sürelidir. Yaprakları zayıftır. Alt yapraklar düşer. Çözüm: Su dolu bir kap içinde 10 dakika bekletin. Saksı tabağına yerleştirmeden önce suyun süzülmesini bekleyin. Bitki çok kısa bir sürede yeniden kurursa saksını değiştirin.

Çok soğuk ortamda olması : Çiçekler kısa ömürlüdür. yapraklar kıvrılır ve düşer.
Çözüm: Hava akımından uzak sıcak bir yere taşıyın.

Az nemli ortamda olması : Yaprak uçları kahverengileşir ve kurur. Yaprak kenarları sararır ve yapraklar dökülür. Gonca ve çiçekler büzüşür ve düşer.
Çözüm: Banyo, mutfak gibi daha nemli bir ortama taşıyın.

Az besin alması belirti : Bitki büyümez ve çiçekli bitkiler çiçek açmaz.
Çözüm: Gerekli besin ile besleyin.

Fazla ışıklı ortamda olması : Gündüz saatlerinde bitkinin yaprakları solar, kahverengi yarık izleri oluşur. Bitki solgun görünür. Yapraklar buruşup, kurur.
Çözüm: Bitkiyi daha serin ve gölgeli bir ortama taşıyın.

Fazla su verilmesi : Çiçekler çürür. Yapraklar az büyür, zayıftır ve kolayca dökülür. Çözüm: Bitkiyi daha sıcak bir ortama taşıyın. Fazla suyun saksıdan akmasını sağlayın. Sadece gerektikçe su verin.  

Fazla sıcak ortamda bulunması : Bitki kış aylarında sağlıksız büyüme gösterir. Yaprakların kenarları kahverengileşir. Alt yapraklar solar ve dökülür.
Çözüm: Bitkiyi daha serin bir ortama taşıyın.

Fazla Nemli Ortamda Bulunması : Yapraklarda, çiçekte ve sapında gri küf (botrytis) oluşur.
Çözüm: Bitkiyi daha kuru bir ortama taşıyın.

Fazla besin verilmesi Yapraklar kahverengileşir ve büzüşür.
Çözüm: Bitki sağlıklı bir görünüm alana kadar çiçeği sulamayın.
  
Zararlılar ve tedavileri

Bitkileri hastalıklardan ve böceklerden korumak, tedavi etmekten daha kolaydır. Bu nedenle bitkilerin güçlü ve sağlıklı olmalarını sağlamak amacıyla ideal bir bir ortam yaratmalıyız. Hastalıklı bir bitkiyi, diğer bitkilere de bulaşma ihtimalini göz önünde bulundurarak diğerlerinden hemen ayırmalısınız.
Garanti Süresi (Ay) 1
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000IWROY
Toru Bahçe Saksı Toprağı Torf Tavuk Ve Keçi Gübresi Ve Perlit Katkılı Toprak 5 lt
Çok İyi
(2)
Çok İyi (2)
%100
İyi
(0)
İyi (0)
%0
Ne İyi / Ne Kötü
(0)
Ne İyi / Ne Kötü (0)
%0
Kötü
(0)
Kötü (0)
%0
Çok Kötü
(0)
Çok Kötü (0)
%0
Ortalama Puan
5,0
Değerlendirme yapabilmek için bu ürünü satın almış olmalısınız.
Filtrele
Ürün Puanı
Satıcı
Sadece satın alanlar (2)
Fotoğraflı değerlendirmeler (0)
Bu ürün ile ilgili 2 değerlendirme var.
Sırala
Varsayılan
Bu ürün ile ilgili 2 değerlendirme var.
Güzel besili toprak
Değerlendirme sahibi bu ürünü torubahce satıcısından aldı.
(42) - İstanbul
Bu değerlendirme faydalı mı?

Teşekkür Ederiz.
VA
VA
Değerlendirme sahibi bu ürünü torubahce satıcısından aldı.
(35) - Bursa
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
Başa dön