Volan vidaları, marş motorunun hareketini krank miline ileten volan üzerinde bulunan parçalardır. Volan ise motorda şaftın ucunda, şanzımandan önce yer alan, dairesel yapıda, genelde dökme demirden imal edilen ağır ve geniş bir dişlidir.

Volan, bir dişli görevi görerek marş motorunun motora ilk hareketi verebilmesini sağlar. Motordan ateşleme zamanında aldığı gücü, diğer zamanlarda motorun dönmesi için harcar. Ağırlığı sayesinde marş motorundan aldığı kısa süreli hareketi uzun süreli harekete çevirir. Böylece hareketin devamlılığını sağlar. Tüm yakıt tiplerini kullanan arabalarda bulunur. Arabanın modeline göre volan modeli değişir.

Motora ilk hareketinin verilmesi dışında volanın iki görevi daha bulunur: Bunlardan birincisi, şaftın dönme hareketini şanzımana iletmek için debriyaj balatasıyla ve dolayısıyla debriyaj baskı plakasıyla bağlantı kurmasıdır. Diğer görevi ise motor çalışırken pistonların yön değişimi sırasında duraklamasını engelleyecek ataleti sağlamaktır. Kavrama sırasında motor üzerindeki basınç etki etkisini alarak arabanın stop etmesine engel olur. Volan vidaları, volan dişlisi ve kasnak, volanı oluşturan başlıca parçalardır. Sipariş edilen volanın üzerinde cıvata takımı bulunabilir. "Sabit volan" ve "yaylı volan" olmak üzere iki çeşit volan bulunur. Sabit volan, döküm demirden üretilen, dairesel görünümlü, temas yüzeyleri çeşitli tekniklerle sertleştirilmiş volandır. Yaylı volanlar ise diğer özellikleri aynı olsa da sabit volana ek olarak süspansiyon görevi gören yay sistemine sahiptir. Yeni nesil motorlarda genellikle yaylı volanlar kullanılır.

Volan ve volan vidaları gibi diğer parçaları satın alırken dikkat edilmesi gereken başlıca özellik, arabanın marka ve modeline uygun olmasıdır. Arabanın volanını değiştirmek için sipariş vermeden önce arabanın marka, model, model yılı, motor hacmi ve beygir gücü gibi özelliklerinin kontrol edilmesi gerekir. Volan vidaları için de uygunluk kontrolü yapılması gereklidir. Her marka arabanın uygun volanına göre volan vidası ayrı olarak satılır. Üretici firmalardan volan vidalarının ölçüleri ve uygun olduğu markalar konusunda detaylı bilgi alınmalıdır. Uygun olmayan parçaların takılması, volanda titreşim yaratarak motorun dengesini bozar.

Volan vidalarının değişimi için yetkili servisten profesyonel hizmet alınması gereklidir. Volan vida fiyatları ve volan parçalarının değişimi için servis hizmet bedelleri, arabanın markasına ve değiştirilen volanın özelliklerine göre değişiklik gösterir. Üretici firmalar, volan ve volan vidaları için çeşitli sürelerde garanti verirler. Arabanın markasına ve modeline uygun, kaliteli malzemeden üretilen volan vidaları, uzun süre kullanılır ve kullanıcılara ekonomik açıdan avantaj sağlar.

Volan, şaft ile birlikte motorun dengesine yardımcı olan bir parça olduğu için parçalarının değişiminin hatasız yapılması gerekir. Volan dişlisi, volan kasnağının üzerine ısıtılarak takılır ve aynı şekilde çıkarılır. Volan vidalarının ve volan dişlisinin kasnağa sağlam şekilde bağlanması gerekir. Volandan kaynaklanan arızaları ayırt etmek için arabanın kalkış sırasında ve seyir hâlindeki durumunun dikkatli gözlemlenmesi gerekir.

Sabit volan bulunan arabaların vitesi boşta çalışırken titreme hissediliyorsa bunun nedeni, genellikle volanda oluşan arızadır. Yaylı volanlarda arıza olduğu ise ayağınızı gaz pedalından kaldırdığınızda "silkeleme" tabir edilen etkinin oluşmasıyla anlaşılır.

Volan dişlileri, motor çalışırken başka parçaya temas etmediği için ses yapmaz. Marşa basıldığında sürtünme sesi geliyorsa bu durum, marş dişlisi ile birlikte volanda sorun olduğunun işaretidir. Volan yüzeyinde eğilme veya çatlama olması ya da dişlilerin eğilmesi gibi arızalar karşısında volan parçalarının değiştirilmesi gerekir. Sürtünme nedeniyle hasar oluşmuşsa marş dişlisi de değiştirilmelidir.

Zamana bağlı olarak aşınan ya da arızalanan volan ve volan parçalarının sürüş güvenliği ve konforu için kısa süre içinde değiştirilmesi gerekir.

Volan Vidaları

129 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Cey
  2. LuK
  3. SACHS
  4. Wolcar
  5. Ypc
  6. auto
  7. ALREA
  8. Meha
  9. Valeo
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60007205
BAŞA DÖN