İçerisinde bulunan Xenon gazından dolayı bu ismi alan Xenon farları ve ampulleri, çok uzun yıllardır artık trafik araçlarında da kullanılıyor. 1930’larda ilk defa kullanılmaya başlayan Xenon gazı, 1990’lı yıllarda otomobil endüstrisinde de kullanılmaya başlandı. Xenon farlar ve ampuller vasıtasıyla özellikle gece araç sürüşünde, çok kaliteli yol aydınlatması sağlandığından, sürücüler yolu en iyi şekilde görerek yola kolayca odaklanıyor. Halojen farlara göre görüş kalitesinin artmasından dolayı Xenon far ve ampuller hem gözleri yormuyor hem de sürücüye güvenli bir sürüş imkânı sunuyor.

Xenon Far Kullanmanın Faydaları

 • Xenon farlar, gece sürüşlerinde sürücünün olabildiğince en ileri noktayı görmesine yardımcı olarak güvenli bir yol hakimiyeti sağlıyor. Ürün, görüş açısını berrak bir hale getirerek adeta gündüz yolculuğundaymış hissi yaratıyor. 
 • Ürün modeli, olumsuz hava koşullarında da sürücünün yol görüşünü artırıyor. Aracın yön değiştirmelerinde yolun aydınlatmasını geniş bir açıdan sunarak sürüş konforuna katkı sunuyor. Bu özellik, gece sürüşlerinde sürücünün gözlerinin daha az ve daha geç yorulmasını sağlıyor. 
 • Xenon farlar, halojen farlara göre karşıdaki sürücünün gözünü kamaştırmayan temiz bir ışık süzülüşü sunuyor. Aksine yaydığı ışık kalitesinden dolayı karşıdan gelen araçların ve yayaların aracı daha kolay fark etmelerini sağlıyor. Bu güvenli kullanım özelliği sürücüye ve çevresine yol emniyeti kazandırıyor. 
 • Xenon farlar ve ampul çeşitleri oldukça uzun ömürlüdür. Ürünler kullanılmaya başlandığı süre itibarıyla yaklaşık 50.000 kez çalışabilmektedir.
 • Xenon ampul modelleri normal halojen ampul modellerine oranla daha tasarrufludur. Halojen ampuller 55 W enerji tüketirken Xenon farlar 35 Watt enerji tüketimi ile yaklaşık 3 kat fazla ışık veriyor. 
 • Xenon far ve ampul tasarımları aynı zamanda motosiklet sürücüleri için de yolu görmek ve diğer sürücüler tarafından görünmek konusunda ideal bir çözüm sunuyor.

Xenon Farları Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

H7 ampul tipi taşıyan araçlarda ona benzeyen Xenon ampulü yerleştiriliyor. Ampul soketlerinin de D2S soket tipi ile değiştirilmesi sağlıklı bir kullanım performansı için gerekli ve zorunludur. H harfi ile başlayan eski tip ampul tiplerine D2S soketinin takılmaması gerekiyor. Dolayısı ile araç modeline uygun Xenon far seçimi büyük önem taşıyor. 

Araç muayene istasyonlarında da H veya mercekli ampullere sonradan yapılan Xenon uygulaması kusurlu olarak sayılmaktadır. Ayrıca H modeli ampullerin Xenon far çeşitlerine takılması halinde sürücülerin gözünü alarak kazaya sebebiyet verebilme riski gündeme geliyor. Çünkü yan sanayi uygulaması sayılabilecek bu tip kullanımlarda Xenon’un açısını ayarlayabileceği bir mekanizma bulunmuyor.

Xenon Farların Avantajları

 • Kötü hava koşullarında dahi Xenon ampuller yolun aydınlatılması işlemini güçlü bir biçimde gerçekleştirdiğinden emniyeti sağlayarak aracın fark edilmesini kolaylaştırıyor. Bu özelliği ürüne tüm iklim koşullarında sürüş emniyeti sağlıyor.
 • Xenon ampuller ağırlıklı olarak beyaz renkte ışık yayar özelliktedir. Ancak bazı Xenon far çeşitleri sarı renk veren ışık tasarımlarıyla da tercih ediliyor.
 • Xenon farlar normal ampullere göre %15 civarında gün ışığına uygun ışık yayıyor.

Halojen ampul gibi yanıcı (flaman) madde bulundurmayan Xenon far ve ampul çeşitlerinde 2 adet elektrot arasında elektrik akımını Xenon gazı ile ileten far/ampul bulunuyor. Xenon far ampulleri Kelvin ve Lümen değerleri üzerinden ölçülüyor. İsminin yanında geçen K, ışığın rengini belirtirken L ise ışığın ne kadar şiddetli olduğunu belirtiyor. 

Xenon far kullanıldığında araç yıkatma işlemi yapılırken far yıkama sistemiyle temizletilmesi gerekiyor. Eğer bu yöntem uygulanmazsa, kirli cam üzerinde daha fazla ışık kırılması meydana gelerek ışığın aydınlatma gücü önemli oranda düşüyor. Xenon Far ve Ampul Fiyatları ürünlerin sağladığı faydalar ve kalitesi göz önüne alındığında kullanıcılardan tam not almayı başarıyor. 


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Xenon Tip Farlar ve Ampuller

1.781 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Unikum Xenon Tip Farlar Ampüller
  2. Kaliteplus Xenon Tip Farlar Ampüller
  3. Photon Xenon Tip Farlar Ampüller
  4. Space Xenon Tip Farlar Ampüller
  5. Stark Xenon Tip Farlar Ampüller
  6. Niken Xenon Tip Farlar Ampüller
  7. Osram Xenon Tip Farlar Ampüller
  8. Philips Xenon Tip Farlar Ampüller
  9. Nettedarikcisi Xenon Tip Farlar Ampüller
  10. Appcity Xenon Tip Farlar Ampüller
  11. Cey Xenon Tip Farlar Ampüller
  12. Inwells Xenon Tip Farlar Ampüller
  13. Transformacion Xenon Tip Farlar Ampüller
  14. Aliya Xenon Tip Farlar Ampüller
  15. Ledmax Xenon Tip Farlar Ampüller
  16. Modacar Xenon Tip Farlar Ampüller
  17. C6 Xenon Tip Farlar Ampüller
  18. Carub Xenon Tip Farlar Ampüller
  19. Dekohop Xenon Tip Farlar Ampüller
  20. GT GençTürk Xenon Tip Farlar Ampüller
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/20024610/20024641/20024642
Başa dön