Bağlama somunu ya da diğer adıyla bijon somunu, araç üzerindeki tekerleklerin aracın gövdesine sabitlenmesini sağlar. Ana bağlantı elemanları arasında yer alan araba bijon somunu; otomobil, kamyon, kamyonet, pick-up, otobüs, çekici, tarım ve iş makinesi gibi farklı araçlarda yaygın olarak kullanılır. Bağlantı yüzeylerinin merkezine konumlandırılan somunlar, harici bir parça olan tekerlekleri aks mili vasıtası ile aracın gövdesine bağlar. Pratik ve kolay kullanım ergonomisine sahip olan bijon somunları, bijon anahtarı adı verilen alet ile kolaylıkla sökülüp takılabilir. 1975 yılında Chrysler Corporation tarafından üretilen araçlarda kullanılan somunlar, kısa süre içinde yaygınlaşmaya başlar. Kuluçka tipi vidalama mekanizmalarından çok daha güvenli ve pratik olan bijonlar, 80’li yıllardan itibaren modern araçların tekerleklerinde kendine yer bulmayı başarır. Araçların özelliğine, ağırlığına ve yapısına uygun formlarda tasarlanan çok sayıda bijon somunu bulunur.

Araba Bijon Somunu Fiyatları

Araba bijon somunu fiyatları; araçların markası, modeli, türü, segmenti, üretim yılı ve üretim teknolojileri gibi farklı hususlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Araçların türü, şasi tasarımı, şaft genişliği ve tekerlek ölçüleri tarzındaki özellikleri, bijonların yapısını doğrudan etkileyen konular arasında yer alır. Araç dinamiklerine göre tasarlanan her bijonun kendine has direnci, birleşme açısı ve bağlama şekli bulunabilir. Genellikle 60 derece olarak ayarlanan lastiklerin konik açısı, tekerleği aks üzerinde doğru bir şekilde ortalamaya yardımcı olur ve frenden kaynaklanan baskıya karşı somunların direncini artırır. Yarış uygulamaları için tasarlanmış tekerleklerde ise 45 dereceli konik somunlar da tercih edilebilir. Genel anlamda konik, yarı konik, şişkin ve dişli set olmak üzere dört farklı somun tipi bulunur. Somun türleri, araçların üretim teknolojilerine göre çeşitlendiği için piyasada çok sayıda farklı bijon somunu yer alır.

Tekerlek somunu, çelik ve alüminyum jant üzerinde kullanılan yuvarlak ya da konik uçlu bağlantı elemanları sınıfına girer. Tipik olarak, bir tekerleği yivli tekerlek pabuçlarına ve aracın akslarına sabitlemek için kullanılır. Bazı araçlarda, tekerlek çarkının göbeğine veya tambur frenindeki bir dişliye vidalanan bijon somunları da tercih edilebilir. Bu konfigürasyon, cıvata bağlantısı olarak da bilinir. Tekerlek mili somunları, farklı tasarımlara sahip olabilir. Sonradan araç üzerine eklenen alaşım jantlar, genellikle montaj deliklerine uyum göstermesi için özel mandallar ile gelir. Bu nedenle, jantlar değiştirildiğinde yeni mandal somunları da almak gerekebilir. Alaşım jantların çalınmasının ciddi bir problem olduğu açık park alanları, sokak ve cadde gibi yerlerde somun ile anahtar arasında özel bir adaptör bulunan yeni nesil kilitleme ürünleri de kullanılabilir. Çok yönlü bijon somunları, sadece adaptöre uyumlu bijon anahtarları ile açılabilir.

Tekerlek somunları; bijon anahtarı ya da darbeli anahtar yardımıyla sökülebilir. Tekerlekleri çıkartmak için bir otomotiv krikosu veya tekerlek takozları kullanılabilir. Kasnaktan ya da göbekten kapaklı tekerlekler, sökülmeden önce tornavida veya düz anahtar ile gevşetilmeye ihtiyaç duyarlar. Modern otomobillerde ve yeni nesil araçlarda ise bijonlar, doğrudan gevşetilerek sökülebilir. Kullanıma bağlı olarak sıkışan bijonların çıkarılması, oldukça güç olabilir. Sıkma ve gevşetme sürecinde inatçı pabuçlar zorluk çıkarabilir. Bu nedenle, bijon somunlarının kalibre edilmiş bir tork anahtarı ile sıkılması önerilir. Mandal somunlarını sıkmak için bir burç anahtarı ya da somun anahtarı kullanılabilirken, son sıkıştırmanın doğru ve yeterli yük sağlanmasını garantileyebilmek için tork anahtarından faydalanmak gerekir. Zaman içinde özelliğini kaybetmeye başlayan, paslanan, ezilen veya deforme olan bijon somunlarının, araç içindeki sürücü ve yolcuların güvenliği için belli aralıklarla kontrol edilmesi ve gerekiyorsa değiştirilmesi de ihmal edilmemelidir.

Bijon Somunu

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN