Civata

Sahip olduğunuz aracınız, sizi bir yerden bir yere götürmek ya da işinizde size yardımcı olmak için uyum içinde çalışan sistemler bütününden oluşuyor. Tüm bu sistemler, içerdikleri parçalarla birlikte ihtiyacınız olan bir görevi gerçekleştiriyor. Motorun devinimiyle harekete geçen aksamlardan, yolunuzu aydınlatan farınıza kadar her bir eleman, konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi için olması gereken yerde sabitleniyor. Sahip olduğunuz taşıtın gövdesine bağlanan irili ufaklı tüm parçalar, bir bütün halini alarak aracınızı oluşturuyor ve içinde keyifle yol almanızı sağlıyor.

Araba civataları, öncelikle aracınızın kalbi olan motorunuzun tüm aksamlarını bir arada tutuyor. Motorun ortaya çıkardığı güce ve ısıya dayanıklı malzemelerden üretilen bu civatalar, bağlı bulundukları aksama göre de farklı özelliklerde üretiliyorlar. Kimileri yalnızca parçaları bir biriyle birleştirirken, kimileri de motorunuzda ince ayar yapmanıza olanak sunuyor. Isı ve sürtünmeye karşı dayanıklılıklarının artması için motorda bulunan civatalar da yine motorun hareketli aksamları gibi yağlanıyor. Vida yuvalarına da yağların nüfuz etmesi sağlanarak görünmeyen yerlerde pas oluşumunun önüne geçiliyor.

Tekeri mile bağlayan civatalar, aracınızın tüm yükünü de taşıyor. Özellikle de yük taşıma amaçlı bir aracınız varsa, teker civatalarına daha fazla iş düşüyor. Taşıdığı yolcular da eklenince artan ağırlığa dayanabilmesi için tekeri sabitleyen vidaların büyüklüğü de artıyor. Taşıma kapasitesini maksimum seviyede tutabilmek için yoğun baskı altında bulunan teker civataları, özel şekillerde tasarlanıyor. Sahip oldukları geometri, basıncı lastiğe aktararak baskının civata üzerinden kalkmasına ve yola aktarılmasına olanak sunuyor. Açılıp kapanma oyuklarının eşsizliği sebebiyle bijon olarak da adlandırılan bu vidalar, kendilerine has dizayn edilen anahtar yardımıyla açılıp kapanıyor.

Aracınızın soğutma sisteminin tüm elemanlarını bir arada tutan araba civataları, ani ısınma ve soğumaya karşı dirençli malzemeden hazırlanıyor. Özel metal alaşımdan üretilen soğutma sistemi civataları, monte edilecekleri yuvaya tam oturuyor. Kimi bölümlerde conta ya da somunlarla da berber kullanılan araba civataları, paslanmaz yapılarıyla uzun ömürlü kullanım sağlıyor.

Araba Civatası Fiyatları

Araba civatası fiyatları, üretildikleri marka ve modele göre değişkenlik gösteriyor. Kullanılan malzemenin alaşımı ve ağırlığı da fiyat dengesinde etkili oluyor. Monte edildiği aksamın büyüklüğüyle orantılı olarak değişen civata boyutları, fiyatlandırmada göz önüne alınıyor. Her bir araç üreticisi, aracın kullanım alanlarını inceleyerek her koşulda en yüksek performansı yakalayan civata çeşitleri üretiyor. Bu bağlamda, model çeşitleri arttıkça fiyat çeşitliliği de aynı oranda artıyor.

Aksamların hareketlerine yardımcı olan araba civataları, hareket esnasında oluşan dirence tepki vererek parçaların arasında bir harmoni oluşturuyor. Birlikte salınıma giren parçalar, bu sayede aynı işlevi defalarca gerçekleştiriyor. Kullanmakta olduğunuz aracın hareketsiz aksamlarını bir arada tutan civatalar ise, parçaları oldukları yere sabitliyor. Onlara özel hazırlanan yuvaları sağlamca kavrayarak dayanıklı tutuş sağlıyor. Esnemeye karşı dirençli üretilen bu civatalar, uzun süre kullanımda dahi gevşeme yapmıyor.

Araba civatası fiyatlarını etkileyen diğer bir etmeni de civataların sahip olduğu özel şekiller oluşturuyor. Bağlı bulunduğu mekanizmanın işlevine ya da üzerinde oluşan baskıya dayanıklı olması için civatalar, kendilerine has şekillerde hazırlanıyor. Yuvasına tam oturması amaçlanan civata, özel tasarlanan kalıplara dökülüyor ve yüzeyi pek çok işlemden geçirerek çapaklardan arındırılıyor. Bazı civatalar, ince ayar yapmak için kullanıldığından, içleri boş ya da yanları oluklu şekillerde üretiliyor. Bunun yanında, civatanın uzunluğu da kullanıldığı sistemin ihtiyaçlarına yönelik olarak farklılık gösteriyor.. Aracınızın ihtiyacına yönelik araba civatasını, seçenekler arasında karşılaştırıp size en uygun olanını hızla bulabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Civataları

200 ürün listeleniyor
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 200 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
CivataCıvata, genellikle metal ve ahşap parçaları birbirine bağlamak için kullanılan; birbirine bağlanacak parçaların üzerinde cıvata büyüklüğünde delik açılarak kullanılan iri başlı ekipmanlara verilen isimdir. Cıvatalar, tek başlarına kullanılmaz. Somun adı verilen yuvarlak ve ortası delikli sıkıştırma elemanları ile birlikte kullanıldıklarında bağlı oldukları parçaları sıkıştırarak tutarlar. İtalyanca “Giaveta” sözcüğünden dilimize giren "cıvata" sözcüğü; ilk olarak MÖ 1. yüzyıl dolaylarında kullanılmıştır. Antik çağlardan günümüze kadar tıptan marangozluğa, otomobillerden inşaatlara kadar hayatın hemen hemen her alanında kullanılır. Cıvatalar, geçmişten günümüze birçok alanda kullanılmış olsa da en çok kullanıldıkları alanlar, inşaat ve makina sektörleridir. Günlük yaşantımızda birçok yerde küçük boyutlu cıvatalar karşınıza çıkabileceği gibi; köprü, makina, araba, kamyon, damper gibi büyük ekipmanların sıkıştırılarak tutturulması işleri için de değerlendirilir. Cıvatalar, boyutlarına göre somunlarla kullanılabilen ekipmanlardır. Farklı boyutlardaki somun ve vidalar birbirine uyumsuz olduğu için her cıvata boyutuna özel olarak dişleri ve boyutları uyumlu olan somunlar da beraberinde üretilir. Bu durum, parçaların uyumu sayesinde cıvata ve somunun birbirine tam tutunmasını ve karşılıklı dişlerin, izlemesi gereken yolu izlemeden kenetlenmeyi bırakmasını engeller. Cıvatalar, vidalardan farklı olarak sadece belirli boyutta anahtarlar kullanılarak açılır. Bu anahtarların dışında tornavida, matkap gibi aletlerle açılabilen tüm bağlantı ekipmanlarına vida adı verilir. Tornavida ile cıvatanın üzerinden yapılan çevirme işlemiyle de gevşetme ya da sıkıştırma yapılan cıvatalar olsa da genellikle somun ve cıvata birleşmesini gevşetmek için anahtar adı verilen ekipmanlar kullanılır. Cıvata açmak için kullanılan anahtarlar da cıvata boyutlarına göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırma genellikle numaralama işlemine dayanır. Örneğin; 5 numara genişliğe sahip bir somunun cıvata ile bağlantısını kesebilmek için 5 numara ağızlı anahtar kullanmak gerekir.
Detaylar