Motor, lastik, aks mili, fren, direksiyon ve çamurluklar gibi çeşitli mekanik parçaların cıvatalar ile bağlı olduğu şasi; otomobillerin en önemli bileşenleri arasında yer alır. Açık formda tasarlanan ve bir iskelet çerçeve olan araba şasisi, farklı koşullar altında araca sağlamlık kazandırır. Araba ve arazi araçları tarzındaki hafif taşıtların yanı sıra çekici, kamyon, kamyonet, pikap ve otobüs gibi ağır vasıtalarda da farklı dizaynlara sahip şasi parçaları kullanılır. Sadece çerçeveden oluşan şasi parçası, bir ya da birden fazla ana parçaya sahip olabilir. Çelik, demir, karbon ve alüminyum gibi metaller ile şekillendirilen araba sasi parçası, dayanıklı ve uzun ömürlü olması için, döküm ya da presleme yöntemleri ile imal edilir. Bazı araçlarda temel iskelet görevi gören şasi, “A” ve “C” sütunu gibi diğer ana karoser parçalarını da üzerinde taşıyabilir. Çoğu yeni nesil araçta ise ana sütunlar, doğrudan şasiye bağlanır.

Aracın tüm parçalarının üzerine monte edildiği şasi, otomobillerin yapısal bütünlük kazanmasını sağlar. Bazen şasi, sadece çerçeveyi değil; ayrıca tekerlekleri, çamurlukları, şanzımanı ve hatta sürücü konsolunu da içerecek şekilde tasarlanabilir. Dinamik ya da çok parçalı karoserler, daha çok özel üretim araçlarda veya performans öncelikli spor araçlarda tercih edilir. Şasinin ebatları, ağırlığı, malzeme türü ve dizaynı, aracın nasıl bir yapıya sahip olabileceği hakkında belli ipuçları verir. Spor otomobillerde şasinin oldukça hafif ve rijit bir yapıya sahip olması, son derece önemlidir. Bu nedenle performans araçlarında hem dinamizmi artırmak hem de aracın toplam ağırlığını azaltmak için karbon gibi hafif metallere sıklıkla başvurulur. Güç, esneklik, konfor ve dayanıklılığın ön planda tutulduğu arazi araçlarında ise genellikle çelik, demir ya da alüminyum alaşım gibi sert ve ağır metallerden üretilen şasilere yer verilir.

Genel kanının aksine, aracın dışını çevreleyen boyalı gövde, şasinin bir parçası değil; aracın işlevsel kalması için şasiye bağlı olan bağımsız parçalardır. Seri otomobil üretiminin yapıldığı ilk dönemlerde her ne kadar tek parçalı karoserler kullanılsa da zamanla sağlam bir iskelet ve iskelete bağlı olan ana parçaların şekillendirdiği bir karoser üretmek daha cazip gelmeye başlar. Kaza esnasında geri dönülemez bir şekilde hasar gören tek parçalı karosere sahip araçlar, kısa sürede popülaritesini yitirir. Çamurluklar, A ve C sütunu, ana direkler ve travers gibi şasiye bağlı parçaları üzerinde taşıyan yeni nesil araç iskeletleri ise hem daha dayanıklı hem de daha uzun ömürlü olmayı başarır. Geçme veya vidalama yöntemi ile şasiye bağlanan ara parçalar, ufak kazalarda kabin içini ve şasiyi muhafaza ederek aracın yapısal bütünlüğünü koruyabilmesine de olanak tanır.

Süspansiyon sistemi, bağlantı ekipmanları, akslar, miller, jantlar ve araba gövdesi de dahil olmak üzere karoser ana bileşenlerinin birbirine bağlanma şekli, bir otomobil şasisinin en önemli özellikleri arasında gösterilebilir. Motor gövdesinin, aks parçalarının ve tekerleklerin tutturulduğu destek çerçevesi, otomobillerin omurgası olarak değerlendirilir. Otomobil çerçevelerinin önemli parçaları olan destek çubukları ise farklı araç parçalarını birbirine bağlayan işlevsel elemanlar olarak düşünülebilir. Şasi zayıflarsa sürücünün ve araç içindeki yolcuların güvenliği açısından büyük bir risk oluşturabilir. Metal iskelet üzerindeki deformasyonlar, ezikler ve çürükler, gövdenin simetrisini kaybetmesine neden olabilir. Aracın ağırlık dengesini, sağlamlığını ve dinamizmini doğrudan etkileyen şasinin kondisyonu, aracın uzun ömürlü olabilmesi için hayati derecede önemlidir. Bu nedenle, şasi hatlarının belirli aralıklarla kontrol edilmesi; ara birleşim ekipmanlarının, cıvataların, somunların, bağlantı parçalarının ve direklerin sağlam olup olmadığından emin olunması gerekir.

Şasi

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN