Teker Rulmanı

Araba teker rulmanı, tekerleklerin rahat dönmesini sağlayan, sürtünme etkisini azaltan ve güç kullanmadan maksimum verim alınmasına olanak tanıyan mekanik parçalardır. Arabaların tekerleklerinde kullanılan rulmanlar sürtünmesi ne kadar az ve ne kadar kaliteli olurlarsa hareket mekanizması o kadar doğru işler. Rulmanlar yuvarlanma elemanlarının tipine göre bilyalı ve makaralı rulmanlar olarak; maruz kaldıkları yüklere göre ise radyal ve eksenel olarak sınıflandırılırlar. Araba tekerlek rulmanları hem eksenel hem de radyal yüke maruz kalmaktadır; başka bir deyişle arabanın mevcut yükü rulmanlara radyal yük eklerken, uygulanan kuvvet ve yapılan dönüşler eksenel yüke sebep olmaktadır.

Arabanız hızlandığında; ses artıyor, uğultular fazlalaşıyor ve gaza basmayı kestiğiniz halde çıkan seslerde azalma olmuyorsa tekerlek rulmanları ile ilgili bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz. Tekerlek rulmanları zarar gördüğünde; rulman contaları kırılıp aşındığında gelen sesler yavaş yavaş artış gösterir. Rulman içindeki parçaların zarar görmesi tekerleklerin senkronizasyonunu bozabilir, yol tutuşunu etkileyebilir hatta parçalar dağılabilir.

Rulmanlar tekerleklerin dönmesini sağlayan önemli parçalar olduğu için en ufak bir değişikliği hissettiğinizde dahi konu ile ilgilenmeniz can ve mal güvenliğiniz için çok önemlidir. Olası bir rulman dağılması durumunda beklenmedik kazaların oluşması işten bile değildir.

Arabanın ön ve arka tekerleklerinde bulunan rulmanlar her zaman aynı olmazlar. Araba tekerleklerinin boyutuna göre rulmanların ölçüleri de farklılık gösterir. Sürtünmeyi azaltmalarıyla beraber tekerlek rulmanları gücün boşa harcanmasını engellerler ve güç tasarrufu yaparlar. Parçaların fazla ısınmasını engelleyerek yangın çıkma riskini ortadan kaldırırlar.

Rulmanlar sayesinde araçlarınızın hızı azalmaz, sürtünme olmadan rahatça hareket edebilir ve yol tutumunda sorun yaşamazsınız. Genellikle önemi yadsınsa da tekerlek rulmanları araba için hayati öneme sahip parçalardandır. Güvenli sürüş deneyimi için tekerlek rulmanlarının aşınmamasına dikkat etmeli ya da rulmanlar aşındıysa değiştirmeyi ihmal etmemeli, arıza sinyallerini fark ettiğinizde tedbir almalısınız.

Araba Teker Rulmanı Fiyatları

Araba teker rulmanı fiyatları rulmanların markalarına, modellerine, büyüklüğüne ve parça kalitesine göre değişmektedir. Her rulman her arabaya ya da her marka ve modele uygun olmayabilir. Arabanıza uygun rulman modelini kolaylıkla seçebilir, aracınızın performansını üst düzeyde tutabilirsiniz. Sizin ve aracınızın güvenliği için kritik öneme sahip tekerlek rulmanlarının fiyatları modellerine göre değişiklikler göstermektedir. Rulmanların bileşenleri olan; sürtünmeyi engelleyen çelik veya pirinç kafesler, rulman içindeki gres denen yağın dışarı çıkmasını engelleyen lastik veya sac kapaklar, kuvvet iletiminde görevli bilyalar ve makaralar, rulmanların sorunsuz ve doğru çalışmalarını sağlayan gresler ve rulmanların paslanmasını engelleyen paketleme malzemeleri de değişen fiyatlarla araba tekerlek rulmanı kategorisi altında bulunur.

Araba teker rulmanlarını değiştirmek ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Kırılmış, hasar görmüş ve işlevini yitirmiş rulmanlar sadece tekerlek dönüşlerindeki aksamalara sebep olmaz. Aynı zamanda tekerlek mili, tekerlek contası ve fren mekanizmasını da etkiler. Tekerlek rulmanları fren mekanizmasının işlemesi için de kritik öneme sahiptir. Tekerlek rulmanlarının kalitesi ise tüm bu sistemlerin doğru ve güvenli işlemesi adına çok önemlidir. Rulmanların değiştirilmesi gereken zamanda değiştirilmemesi hem sürüşün verimliliğini azaltır hem de ileriki dönemde daha masraflı sorunların oluşmasına yol açabilir. Bu sebeple satın alacağınız ürünlerin kalitesinden emin olmalısınız.

Araba Tekerlek Rulmanı kategorisi altında kaliteli yüzlerce marka ve model arabaya uygun rulmanları, ürünlerin özelliklerini, fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Ön tekerlek rulman seçenekleri, arka tekerlek rulman modelleri ve tekerlek rulmanlarını oluşturan parçaları teker teker ve ya takım halinde bulabilirsiniz. FAG, DASLAGER, BSG, GMB, Elitcar, Skf, TIMKEN, BLUEPRINT, HMC gibi markaların ürünlerini açıklamaları ile birlikte değerlendirebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Teker Rulmanı

3939 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 3939 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?