Yanıcı sıvılar için güvenli bir hazne olan yakıt deposu; benzin, dizel ya da LPG gibi yakıtların belirli alanlar içinde depolanmasını sağlar. Araçların güvenli bölgelerine eklenen araba yakıt deposu, farklı ölçü ve tasarım detaylarına sahip olabilir. Aracın kasa türü, şasi yapısı, motor hacmi ve yakıt çeşidi gibi unsurlara göre imal edilen depolar, farklı miktarda sıvı yakıtı depolamak için gerekli olan desteği sunar. Sızdırmazlık garantisine ve evaporatif emisyon standartlarına sahip olan ürünleri uzun yıllar boyunca güvenle kullanabilmek mümkün olur. Yakıt depolarının kıvılcımsız bir şekilde yakıt doldurmaya uygun olması ve gerekli ergonomi seçeneklerini kullanıcılara sunması, büyük önem arz eder. Depo içinde oluşan ekstra gazlar, valfler vasıtasıyla yönetilir. Hazne içindeki mevcut yakıt seviyesini ve sıcaklığını göstermek için yakıt göstergesi müşürü ve termal sensörler gibi ekstra donanımlar da depo içerisine ilave edilebilir.

Araba Yakıt Deposu Fiyatları

Araba yakıt deposu fiyatları; ürünün markasına, modeline, türüne, ebatlarına, malzeme kalitesine ve sahip olduğu donanımlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Alüminyum, demir, çelik ve karbon gibi metallerden ya da dayanıklı kompozit plastiklerden imal edilen araç yakıt depolarının spesifik özellikleri ve tasarımları da fiyat üzerinde doğrudan etkili olan hususlar içinde yer alır. Genellikle araçların yakıt depoları yapı ve üretim stilleri bakımından birbirinden ayrılır. Araç, dizel yakıt kullanıyorsa dizel yakıta uygun türde bir depoya ihtiyaç duyulur. Aynı şekilde, benzinli bir aracın da yakıt transfer, dolum ve ölçüm seçeneklerine uygun bir depoya ihtiyacı vardır. Araçların yakıt türlerinin yanı sıra aracın ait olduğu markanın üretim teknolojileri de deponun kalitesi, araç ile uyumu ve dayanıklılığı hakkında belli ipuçları verir.

Yakıt tanklarının ebatları ve dolum kapasitesi, tankın bulunduğu aracın yakıt tipi, yakıt tüketim değerleri, kasa ağırlığı ve motor yapısı gibi etkenler göz önünde bulundurularak hesaplanır. Tam dolu bir tank ile katedilebilecek maksimum mesafe, o tankın verimliliği hakkında bilgi verir. Yakıt haznesinin kapasitesi büyüdükçe aracın ağırlığı ve toplamda gidilebileceği mesafe de artar. Bu nedenle, yakıt deposu kapasitesi, tasarım hususlarında önemli bir dengenin sonucu olarak değerlendirilir. Kompakt bir otomobil için ortalama tank kapasitesi, 45-65 litre arasında belirlenir. SUV tarzı araçlarda mevcut kapasite biraz daha yüksek tutulabilir. Aracın performansı ve kullanım önceliği de tank kapasitesinin büyüklüğünde belirli oranda rol sahibi olur. Dayanıklılık için modifiye edilmiş araçlarda birincil tank (arabayla birlikte gelen tank) bir yedek hazne desteği ile daha büyük bir tanka dönüştürülür. Ayrıca, bazı 4x4 araçlara haricen ikinci veya üçüncü bir ek tank da ilave edilebilir.

İlk dönemlerde çoğu yakıt tankı, yakıt emisyonlarının azaltılması için ideal olan çelik ve alüminyum gibi metallerden imal edilmiştir. Geleneksel metal tanklar; araç içinde fazla yer kaplaması, ekstra ağırlığa neden olması ve korozyona daha yatkın olması nedeniyle yerini zamanla plastik yoğunluklu polietilen (HDPE) tanklara bırakmaya başlamıştır. HDPE yakıt depoları, otomobil şasisinin altındaki kısıtlı alanın en üst düzeye çıkarılabilmesine yardımcı olur. Üretim aşamasında plastik tankların kolayca şekil alabilmesi, HDPE tarzı ürünlerin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Plastik HDPE tankları, korozyona ve sızıntılara karşı da yüksek dayanıklılık gösterir. Kompleks şekillerde üretilebilen HDPE yakıt depoları, doğrudan arka aks üzerine bağlanabilir. Böylece, hem yerden tasarruf edilebilmesine hem de araç emniyetinin geliştirilebilmesine olanak sağlanır. Plastik veya metal içerikli yakıt tanklarının belirli aralıklarla kontrol edilmesi, olası paslanma ya da sızıntı durumlarına karşı gerekli önlemlerin alınması ve görevini yerine getiremeyen depoların set olarak yenisi ile değiştirilmesi ihmal edilmemelidir.

Yakıt Deposu

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN