Aracınızın orijinal boyası çeşitli nedenlerden ötürü hasar gördüğünde kusursuz görünümü bozulur. Boya hasarının boyutuna bağlı olarak uygun bir boya kullanmak aracınızın önceki çiziksiz görünümü geri getirmenize yardımcı olur. Araca özel araç boyası çeşitleri ile aracınızın orijinal renk koduna uygun en kaliteli boya ve boya kitleri ile boyayabilirsiniz. Uygun fiyatla satışa sunulan araç boyası fiyatları ile kapsamlı boya işlemleri ya da küçük çaplı rötuşlar için ihtiyaç duyduğunuz boyayı satın alabilirsiniz.

Solvent ve Akrilik Bazlı Boyalar

Araba boyaları su ve solvent bazlı olmak üzere iki ana formüle sahiptir. Her iki boya türü de arabalarda kullanılabilse de üretildikleri malzemelere göre boya etkinliği farklılık gösterir. Solvent bazlı boyalar, yıllardır kullanılan geleneksel oto boyalarıdır. Esas olarak cila gibi çözücü bazdan oluşur. Bu boyalar büyük miktarda VOC (uçucu organik bileşikler) içerir. Su bazlı boyalar ise esas olarak sudan oluşur ve yaklaşık yüzde 10'luk çözücü bileşen içerir. Solvent bazlı boyalar yüzeylere daha yüksek yapışma oranları ile bilinse de modern teknoloji sayesinde yüksek performanslı su bazlı boyalar da bulabilirsiniz. Araba boyları iki aşamalı olarak uygulanacak şekilde formüle edilir Birinci baz kat, astardan sonra uygulanır. Vernik ise baz kat kuruduktan sonra yapılır.

Araba Boya Astar Çeşitleri

Boya astarları, kullanılan boyanın türünden bağımsız olarak her zaman boya öncesinde kullanılması gereken baz kattır. Astarın amacı, boyamadan önce araçtaki kusurları doldurmak ve düzeltmek olduğundan, boyama sürecinde bu önemli adımı uygulamak neredeyse tüm boya uygulamaları için zorunludur. Astar boyalar solid, metal ve sedef olmak üzere üç renk kategorisine ayrılır. Solid astar ya da baz kat rengi en yaygın oto boya türüdür. Metalik astarlar solide kıyasla daha az yaygın olmakla birlikte bazı spor otomobillerde ve özel boyalı araçlarda bulunabilir. Sedefli astar ise genellikle gösterişli gösteri araçlarında kullanılır.

Araba Rötuş Boyaları

Otomotiv rötuş boyalarının çoğunlukla kalem, şişe ve sprey olarak satışa sunulur. Çizik giderici rötuş kalemi çeşitleri, kalem ucunun sağladığı kullanım kolaylığı sayesinde en kolay rötuş boyası türüdür. Bununla birlikte, büyük çizikler için kalem tipi rötuş boyası kullanırken daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir. Şişe içerisinde satılan rötuş boyaları çoğu durumda özel bir fırça ile gelir. Büyük ve derin çizikleri kolayca gidermek için en iyi boya çeşitlerinden biridir. Fırçayı kullanarak küçük ya da büyük rötuşlar yapabilirsiniz. Sprey rötuş boyaları yüzeye püskürtülerek uygulanır. Kolay ve hızlı uygulama avantajına sahiptir. Sprey boyalarla çalışırken büyük rötuş alanlarını kısa sürede boyayabilirsiniz. Ancak rötuşun gerekli olmadığı diğer alanlara boya püskürtmemeniz için spreyi kullanırken daha dikkatli olmanız gerekir.

Pas Önleyici Araba Boyaları

Çizik giderici araba boyaları, çizikleri gidermek için hızlı bir çözüm sunar. Ancak bazı boyalar ek bir özellik olarak rötuşun uygulandığı araç yüzeyinde pas oluşmasına izin vermeyen korozyon karşıtı formüle sahiptir. Bununla birlikte tüm boyalarda anti korozyon özelliği bulunmayabilir. Pas önleyici bir boya tercih ediyorsanız, boyayı satın almadan önce özelliklerini kontrol etmeniz gerekebilir. Boyanın kalitesine ve rötuş işinin ne kadar iyi yapıldığına bağlı olarak rötuş boyalarının kalıcılığı 1 yıla kadar sürer. Öte yandan, profesyonel ve kaliteli boyalar ile yapılan rötuşların kalıcılığı 2-3 yıl veya daha fazla sürebilir.

Boya Alışverişi Yaparken Bunlara Dikkat Edin

  • Satın almak istediğiniz boyanın aracınıza uygun olduğundan emin olmak için genellikle sürücü kapsında yer alan renk kodu ibaresini inceleyebilirsiniz.
  • İyi hazırlanmış bir zemin sadece boya işinin kalitesini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda önemli ölçüde zaman, para ve emek tasarrufu da sağlar.
  • Geniş alanları boyamak için pnömatik bir zımpara, zımpara kağıdı, maskeleme bandı, hava kompresörü ve boya tabancası da dahil olmak üzere gerekli tüm malzemelere sahip olduğunuzdan emin olun.
  •  Ayrıca boyama işlemi boyunca alanı temiz tutmaya dikkat edin.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Araç Boyası Fiyatları