Bitki Tohumları

Bahçe, teras, balkon, pencere önü ve evin içine yetiştirilebilen çiçek, meyve, minyatür ağaç gibi onlarca bitki seçeneği sunan tohumlar, kullanıcılara kendi minyatür ekim alanlarına sahip olma avantajı sağlar. "Bitki tohumu nedir?" sorusuna verilebilecek en sade yanıt, "Toprağa ekildiğinde yeni bir bitki oluşmasını sağlayan tane." olur. Tahıldan sebzeye, meyveden süs bitkilerine kadar pek çok seçenek sunan bitki tohumları sayesinde hem amatör hem de profesyonel tarım ve bitki yetiştiriciliği faaliyetleri yapılabilir. Çift çenekli, böcek yiyen, etçil bitki tohumu gibi ekildiğinde sinek kapan adı da verilen egzotik bitkilerin çıktığı tohumlar sayesinde nadir bulunan bitki türleri yetiştirilebilir veya limon ağacı, kumkuat gibi minyatür ağaçlar büyütülebilir. Ev konforunda bahçecilik faaliyetleri yapmak isteyenlere çok fazla seçenek sunan bitki tohumları, evinin bahçesinde veya terasında minyatür bir ekim alanı yaratmak isteyenlere de alternatifler sunar. Tüm bunların yanı sıra profesyonel tarımcılık faaliyetleri yapılmasına da olanak tanıyan bitki tohumları sayesinde domatesten naneye, mısırdan lahanaya, portakal ağacından elma ağacına kadar pek çok ürünün ekimi yapılabilir. Her bir tohumun ekim ve bakım süreçleri farklı olduğu için bitki tohumu alırken ön araştırma yapılması ve tohumun sağlıklı büyüyebileceği şartların sağlanabileceğinden emin olunmalıdır.

Bitki Tohumu Çeşitleri ve Özellikleri

Bitki tohumları; bitkilerin türüne, yetiştirilme şekline, kökenine, büyüklüğüne göre çok yıllık bitki tohumları, sebze tohumları, meyve tohumları, çim tohumları, yağlı tohum bitkileri, canlı bitki tohumları, süs bitkisi tohumları ve çiçek tohumları gibi farklı çeşitlere ayrılır. Her bir bitki tohumunun ihtiyaçları, ekilmesi gereken toprak türü, ihtiyaç duyduğu su ve ısı miktarı tamamen farklıdır. Bu sebeple her bitki tohumu her toprakta ve her iklim koşullarında büyümeyebilir. Ancak evinin içinde ağaç yetiştirmek isteyenlere veya vahşi doğada bulunan egzotik bitkilere sahip olmak isteyenlere avantaj sunan bitki tohumları da vardır. Minyatür limon ağacı tohumu, kumkuat tohumu, minyatür kızılçam tohumu gibi özel olarak üretilen tohumlar sayesinde saksıda meyve veren ağaçlar yetiştirmek mümkündür.

Evinde klasik ev bitkileri ve çiçekleri olmasını isteyen ancak fidan yerine tohum alarak tüm sürece hakim olmak isteyen kullanıcılara alternatif seçenekler sunan bitki tohumları sayesinde menekşe, gül gibi klasik saksı çiçeklerinden Amerikan sarmaşığı gibi duvar bitkilerine, yıldız çiçeği ve nergis gibi soğanlı çiçeklerden papatya, çuha çiçeği gibi kır çiçeklerine kadar pek çok çiçeği yetiştirmek mümkündür. Bahçesi veya ekilebilecek alanı olan kullanıcılara daha fazla seçenek sunan bitki tohumları sayesinde akla gelebilecek tüm tarımsal faaliyetler yapılabilir, çiçek tarlaları oluşturulabilir veya birbirleri ile uyumlu çiçek, ağaç ve bitkilerden meydana gelen özel bir bahçe yaratılabilir.

Bitki tohumları arasında en çok tercih edilen çim tohumları ise detoks sularını kendi büyüttüğü çimlerden elde etmek isteyenlere ve kendi organik soya buğday filizlerini tüketmek isteyenlere hitap eder. Basit bir saksıda zahmetsiz bir bakım süreci ile yetiştirilebilen çim ve filizler, çok bereketli olmaları ve çok hızlı büyümeleri sayesinde tek bir tohumdan bile çok miktarda mahsül alma olanağı sunar.

Canlı Bitki Tohumu Avantajları

Akvaryum bitkisi olarak da bilinen ve suyun içinde büyüyen su yoncası, anubias barteri, limnophila sessiliflora gibi bitkileri yetiştirme olanağı sunan canlı bitki tohumları, büyük balık akvaryumları ile teraryumlar için uygundur. Balık, deniz anası ve anemon beslemek isteyen kullanıcıların özel bir ışıklandırma ile dekoratif hale getirdiği akvaryumlarının hem güzel görünmesi hem de sudaki oksijen seviyesinin artması için tercih ettiği akvaryum bitkileri, akvaryum içindeki su canlıları için de doğal bir atmosfer oluşturur. Ekimi ve bakımı oldukça kolay olan akvaryum, salon bitki tohumu, çok hızlı büyümesi ile bilinir. zahmetsiz ekim ve yetiştiriciliği süreci sebebiyle hemen herkese hitap eden söz konusu bitkiler, ön plan bitkileri ve arka plan bitkileri olarak ikiye ayrılır.

Taban ve zemin bitkileri olarak da adlandırılan ön plan bitkileri arasında moss topu olarak adlandırılan yosun topları gibi tamamen dekoratif bitkiler ile akvaryumun görünümüne katkı sağlayacak Güney Amerika kökenli alternanthera rosanervig gibi renkli bitkiler yer alır. Arka plan bitkileri ise akvaryumun arka kısmında konumlandırılan ve balıkların aralarına saklayabilecekleri alan oluşturan bitkilerdir. En bilen arka plan bitkileri, tamamen tohumdan yetişebilen echinodorus latifolius ve hygrophila polysperma gibi uzun ince yapraklı ve karmaşık yapılı bitkilerdir. Akvaryum bitkileri, canlı tohumdan direkt olarak yetiştirilmeleri ile öne çıkar.

Bitki Tohumu Ekimi ve Bakımı

Her bitki tohumunun ihtiyaçları ve dolayısıyla bakım süreci farklıdır. Ev tipi saksı bitkileri ile çiçekler, tamamen türlerine göre farklı miktarlarda suya ve ışığa ihtiyaç duyar. Gölge çiçekleri olarak bilinen çuha çiçeği ve atlas çiçeği gibi bitkiler ışıktan hoşlanmaz iken aloe vera gibi bitkiler kısmı olarak güneşlenmeyi tercih eder. Gül ve menekşe gibi bitkiler ise daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar. Tohumdan yetiştirilebilecek bitkiler arasında yer alan ve dekoratif görünümleri nedeniyle oldukça popüler olan sukulentler, para ağacı ve kurdele çiçeği gibi bitkiler ise gün aşırı çok az miktarda suya ihtiyaç duyar.

Bahçede veya tarlada yapılacak tarımsal faaliyetlere uygun olan marul, turp ve ıspanak gibi bitkilerin tohumları yaz aylarında ekilirken bal kabağı ve karnabahar gibi bitkiler daha serin havalara ihtiyaç duyar. Tüm bunların yanı sıra her alan her bitki tohumu için uygun olmayabilir. Örneğin, tatlı mısır ve kabak sebzeleri büyümek için geniş alanlara ihtiyaç duyduğundan bahçesinde kendi organik tarımını yapmak isteyenler için uygun değildir. Bu sebeple bitki tohumları alırken yetiştirilecek sebze, meyve, bitki ve ağaçlar için geniş çaplı bir araştırma yapılması, nelere ihtiyaç duyduklarının belirlenmesi gerekir.

Bitki tohumlarının mevsime ve alana uygunluğunun yanı sıra nasıl ekileceği de önemlidir. Bazı bitki tohumları direkt olarak saksıya veya havalandırılmış toprağa ekilirken bazılarının nemli bir alanda çimlendirilmesi gerekir. Her bitki türü aynı olmadığı gibi her tohumun da gereksinimleri farklıdır. Dolayısıyla ev, bahçe, mevsim şartlarına dikkat edildiği gibi bitki tohumu satın aldıktan sonra nasıl ekilmesi gerektiğini de öğrenmek gerekir.

Kaliteli Bitki Tohumu Fiyatları

Yerli ve yabancı onlarca üretici tarafından kullanıcıların beğenisine sunulan bitki tohumları, kendi sebze, meyve, bitki ve çiçeklerini yetiştirmek isteyenlere hitap eder. Bitkinin türüne, kökenine ve nadirliğine göre farklı bir fiyatlandırma ile kullanıcılara sunulan tohumlar hem hobi uygulamaları hem de profesyonel tarımcılık faaliyetleri için uygun olması ile dikkat çeker. Bitki türüne ve markaya göre farklılık gösterse de uygun seçenekler sunan bitki tohum fiyatları hemen herkese hitap eden seviyelerdedir. Ancak çok fazla bitki türü olduğu için çok uygun fiyatlı bitki tohumları olduğu gibi daha farklı fiyatlar ile kullanıcılara sunulan bitki tohumları da vardır.

Saksı bitkilerinden egzotik bitkilere, minyatür ağaçlardan akvaryum bitkilerine kadar pek çok bitkiyi kendi başınıza sıfırdan yetiştirmenize olanak tanıyan bitki tohumlarına Hepsiburada'nın zengin ürün yelpazesi sayesinde ulaşabilir, eviniz için benzersiz ve hoş görünümlü çiçek tohumları keşfedebilir veya kendi organik bahçenizi oluşturmak için yerli sebze ve meyve tohumları satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bitki Tohumu Fiyatları

6282 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler