Masallar milletlerin hayal gücüyle yaratılan, ağızdan ağıza, kuşaktan kuşağa aktarılarak yaygınlaştırılan, çoğunlukla insanların ve tanrıların başından geçen olağanüstü olayları yalın bir dille anlatan anonim halk edebiyatı türüne verilen isimdir. Öykü ise, yaşanmış ya da yaşanabilecek olayların anlatıldığı, kahraman sayısı az olan romandan kısa bir edebî türdür.

Masalların Temel Özellikleri Nelerdir?

Masallar bir kültürün ortak ürünü olup; gerçek kişi ve yer isimleri kullanılmaz. Olağanüstü unsurlar barındıran bu edebi türde, tıpkı rüyalar gibi her an her şey mümkündür. Kurgulanan dünya, kendi içinde tutarlı ve geçerlidir. Masallarda çoğunlukla dinleyenlerin alması gereken dersler ve karşıtlıklar bulunur. İyi-kötü, güzel-çirkin, güçlü-güçsüz, zengin-yoksul gibi karşıtlıklar, dinleyenlerin etkilenmesini ve masal karakterleri ile kendilerini özdeşleştirmesini sağlar. Geleneksel masalların çoğunda karakterler masalın başından sonuna kadar tek tip özelliğe sahip olup; iyiler daima iyi kötüler daima kötüdür. Masalın sonunda iyiler ödüllendirilirken kötüler cezalandırılır. Bu edebi tür her ne kadar fantastik ögeler içerse de; dünyayı ve insanlığı simgelemektedirler. Bu sebeple günlük hayatta görülen pek çok kötülük, dinleyen kişilerin bunlardan ders çıkarması için masallarda da mevcuttur.

Çocuklar İçin Yazılmış Öyküler Hangi Özellikleri Taşımalıdır?

Öyküler, kısa oldukları için çocukların dikkatleri dağılmadan rahatlıkla okuyabildiği bir türdür. Çocuk edebiyatında önemli bir yere sahip olan öykü türü, çocuğun ruh ve beden gelişimine uygun, konu ve sözcük seçimiyle onun hayal gücünü geliştirmeye yönelik yazılmış olmalıdır. Öykülerde çocuğun ruh gelişimini olumsuz etkileyecek şekilde herhangi bir ırk, cinsiyet, dini ve dili aşağılayacak ifadelere yer verilmemelidir.

Masal ve Öykülerin Çocuklar İçin Yararları Nelerdir?

Masal ve öyküler, çocuklarla tanıştırılan ilk edebi tür olması bakımından; çocuğa anadilinin nasıl kullanıldığını öğreten ve ona dilinin zenginliğini gösteren kaynaklardır. Masallar çocuklara iyiliği göstererek ders almayı ve kötülüklerle başa çıkmayı öğreterek onları hayata hazırlar. Masalların genellikle mutlu sonla bitmesi, çocuk psikolojisinde olumlu etkiler yaratmakta; onlara adalet ve dürüstlük gibi temel erdemleri öğreterek ahlak gelişimini sağlamaktadır. Masal ve öykü okuyarak ve dinleyerek büyüyen çocuklar; hayata her zaman umutla bakmayı, istenilen şeylere ulaşmada sabırlı olmayı, kıskançlığın doğurduğu kötü sonuçları, sevilen şey için emek harcamayı, bağışlama, merhamet ve paylaşımın değeri gibi pek çok olumlu niteliği öğrenmektedirler. Masallarda dev, Kafdağı, Anka kuşu gibi gerçekte olmayan olağanüstü kişi, yer ve varlıklara yer verilmesi sebebiyle, çocukların hayal gücü gelişmekte; hayal gücü gelişmiş çocukların daha neşeli ve sorunsuz bir karaktere sahip olduğu ortaya konulmaktadır.

Çocuklar İçin Hangi Masal ve Öyküler Satın Alınmalıdır?

Son yıllarda oldukça revaçta bulunan çocuk edebiyatı türleri, yerli ve yabancı pek çok yazar tarafından yazılmış zengin masal ve öykü kitabı alternatiflerine sahiptir. Çok satılanlar arasında bulunan; Müjgan Şeyhi ve Nalan Aktaş Sönmez’in Mini Masallar Setleri, Carol Liddiment’in Mutlu Su Aygırı, Şermin Çarkacı’nın Dedemin Bakkalı, Helen Stratton Would’un Ay'ı Kim Çaldı, Andrew Norriss’in Yıldız Kapısı ve Audrey Penn’in Avucundaki Öpücük isimli kitapları ilgi ve beğeniyle takip edilmekte; çocuğu için kaliteli ve özgün içerikli masal ve öykü kitabı arayışında olan ebeveynlere önerilmektedirler.

Uygun Fiyatlı Çocuk Masal ve Öykü Kitapları Nereden Satın Alınır?

Çocuk masal ve öykü kitapları, Türkiye’nin pek çok noktasında, yayınevi, kitapçı ve internet mağazalarında satışa sunulmaktadır. Ancak bu kitapların internet üzerinden alınması çok daha kârlı ve ekonomik bir yöntem olacaktır. Hepsiburada.com üzerinden, taksitle ödeme imkanı garantili ve uygun fiyatlı ürünleri güvenle satın alabilir; site üzerindeki kampanyalardan ve indirimlerden faydalanarak sene boyunca kâr edebilirsiniz. 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Çocuk Masalları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/9914/9928