Masal & Öykü

Çocuk Masalları 

Çağımızda çocukların yetiştirilmesi için pedagojik çalışmalar yapıldı ve yapılıyor. İşte bu aşamada tüm pedagogların ortaklaştığı nokta, çocuk masalları çocuğunuzun gelişiminde çok büyük önem taşır. Renkli çizimli, kaygan kağıtlara basılmış, parlayan, ses çıkaran, kolay yırtılmayan gibi görsel özelliklerinin yanında içerik ve çocuğa verilmek istenen kültür ve öğretiler direkt hedeflenmiş, kolay anlaşılan, basit anlatımlı, eğlenceli olması da çok önemlidir.

Çocuk Masalları Çocuğa Kaç Yaşında Okunmaya Başlanmalı?

3+ yaşından itibaren çocuğunuz etrafında olup biten her şeyi gözlemlemeye başlamıştır, duygusal tepkiler verir, etrafındaki insanlardan duyarak öğrendiği kelimeleri konuşmaya hatta cümle kurmaya başlamıştır. Bu cümleler genelde soru cümleleridir ve bazen o kadar sık ve tekrarlanan sorular sormaya başlarlar ki anne ve baba bu sorulara cevap vermede zorlanabilir. Çocuğunuzun bu kadar çok soru sorması ya da aynı soruyu sürekli tekrarlaması, çocuğa yeterli bilgi akışının tam olarak yapılmaması anlamına gelebilir. Ailelerin bu aşamada yapacakları en doğru adım 3 yaş çocuk masalları kısa kitabı ile öğreti hedefinizi belirlemektir. Örneğin çocuğunuz sürekli size yapraklar neden dökülür? Diye soruyorsa, sizin bunu defalarca cevaplamanıza rağmen bir yerlerde doyuma ulaşmayan bilgi eksikliği var olabilir. İşte tam da alacağınız renkli resimli masal kitabının bu soruyu cevaplar tarzda olması çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu bilgi eksikliğini tamamlayacağı gibi çocukta oluşan izlenim, kitaplara başvurma, aradığını kitaplarda bulma eylemini de öğretecektir. Seçeceğiniz masal kitaplarının bu yaş için kısa, eğlenceli, renkli, çizimli olmasına özen göstermelisiniz.

4 Yaş Çocuk Masalları Kitapları

Bu yaş grubundaki çocuklar artık bedenlerini kullanmayı öğrendikleri, kendi başlarına giyinip soyunmaya çalıştıkları bir yaş grubudur. Ayrıca zihinsel ve duygusal gelişimleri daha hızlanmış, daha meraklı, konuşmaya daha hakim, algıları daha açılmış olacaktır. Daha fazla oyun oynayacak ve arkadaş edinmeye ve kendi sosyal ağını kurmaya başlama dönemidir. Yine bu dönemde ailelerin karşılaşacağı bir takım sorunlar olacaktır. Örneğin çocuğunuz, komşunuzun çocuğu ile oynamak istediği halde komşu çocuğuna yanaşamıyor ve bir bağ kuramıyorsa veya utanıyorsa, bu ilk etapta çocuğunuzun bunu nasıl yapacağına dair bilgisi olmadığını gösterebilir. Sizin yine yapabileceğiniz en doğru adım 4 Yaş çocuk masalları kısa okuyarak arkadaşlarına nasıl davranacağını öğretmek olmalıdır.

Çocuk Masalları ile İlgi Alanı Belirlemek 

Kendisini ifade etmeye ve sorular sormaya başlamış olan çocuğunuzun, okuduğunuz çocuk masalları ile kelime dağarcığını arttırması yanında ayrıca siz de çocuğunuzun yeteneklerini veya ilgi alanlarını görebilirsiniz. Bu akşam hangi masal kitabını okuyalım? Sorusunu sorduğunuzda, çocuğunuz koşarak en beğendiği masal kitabını alıp size getirecektir. Sizin için önemli olan bir unsur da kitabın içeriğidir. Masal kitabındaki masal kahramanının giysileri mi, çaldığı enstrümanlar mı, kitabın renkleri mi ya da kitaptaki resimler mi çocuğunuzun ilgisini çekmektedir buna dikkat etmek gerekir. Bu ayrımı tam olarak anlamak için çocuğunuza masal kitabı hakkında sorular sorarak hem çocuğunuzla sohbet etme imkanı bulur hem de alacağınız cevaplar doğrultusunda çocuğunuz ilgi alanlarını anlamış olursunuz. İkinci adım olarak da ilgi alanlarını genişletmek için çocuk masalları uzun şekli ile okuna bilinir.

Çocuk Masal Kitapları Okumanın Faydaları Nelerdir?

Çocuğunuzun kendi zevklerini ve tarzını eğlence anlayışını bulmasına yardımcı olacağı aşikârdır. Büyük veya küçük boy resimli, renkli çizimler onun en sevdiği rengi, en sevdiği deseni ya da en sevdiği formu belirler, zaman içerisinde bu beğeniler değişse de onun kendi zevklerini bulmadaki yolculuğunda çocuk masalları kitabı vazgeçilemez bir arkadaş olacaktır. Korkularının üstesinden gelmesine yardımcı olacaktır. Biz yetişkinlerin bile bu kadar çok korkuları varken minicik bedenlerinde ne kadar cesur olursa olsunlar çocuklarımızın da korkuları vardır. Örneğin doktora gitmek, karanlıkta uyumak, evcil hayvanlardan korkmak, denize girmekten korkmak, hata yapmaktan korkmak gibi bunlardan bir kaçıdır. Bunlar normal ve her çocuğun yaşayabileceği korkulardır. Bu korkuların üstesinden gelmek için, yine bu temaları işleyen çocuk masalları okumalı veya okunması sağlanmalıdır.

Ailelerin de çocukları adına korkuları vardır. Dışarıdaki tehlikeleri çocuğunuza direkt olarak söylemek onun hayata korku il bakmasına neden olabilir. Çocuğunuzu ürkütmeden, kendisini ne zaman koruması gerektiğini, dışarıda bir yabancıya karşı nasıl davranması gerektiğini, bir yabancının elinden bir yiyecek alınıp alınmayacağını, etrafındaki kişilerle kuracağı fiziksel ya da duygusal bağlarını, kendisine herhangi bir zarar gelmeden anlayacağı bir dilde anlamasını yine çocuk masalları kitabı okuyarak sağlayabilirsiniz.

Modern dünyada teknoloji hayatın hemen her yerinde ciddi anlamda yer almaya başladı. Televizyon, bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar gibi teknolojik aletlerle çocuklar daha erken yaşlarda tanışmaya başlıyor. Tabi ki her konuda olduğu gibi bunun iyi ve kötü yanları vardır, olacaktır. İşte tam da bu yüzden daha çok küçük yaşlarda masal kitapları ile büyüyen çocuklar teknoloji ile sadece gerektiği kadar ilgilenecektir. İleriki yaşlarında bile kendilerine ayırdıkları boş zamanında bir kitap yatağının başucunda olacaktır. Daha çok küçük yaşlarda masal okunan çocuklar dinlemeyi, konuşmayı ve duyduğunu anlamayı öğrenirler. Bu kabiliyeti öğrenen çocuklar, ileri ki yaşlarda hem okul hayatında hem de toplum içi yaşamında başarılı olurlar. Masal okumanın çocuklara diğer sağlayacağı yararlar ise;

  • Yatağa gitmekte sorun yaratan, bir türlü uyumak istemeyen çocuklarda düzenli olarak belirli saatte yatağa gidişini hem eğlenceli hale getirecek hem de tatlı bir uyku uyumasına gerekçe olacaktır.
  • Oynadığı oyuncakları dağıttıktan sonra toplamak istemeyen, her şeyi ailesinden bekleyen bir çocuğu cezalandırarak terbiye etmek yerine bu temalarla yazılmış çocuk masal kitaplarını alarak ve okuyarak ev işlerinde onun da bir sorumluluğu olduğunu öğretebilirsiniz.
  • Çocuğunuz yemek seçiyorsa ve ona sebzeleri sevdiremiyorsanız Çocuk masalları kitabındaki yemek yemediği için hastalanan masal kahramanın başından geçen olaylar, konuşan sebze ve meyveler ona eğlenceli gelebilir. Vitaminleri, beslenmenin vücut ve zihin sağlığı için ne kadar önemli olduğunu kavrayabilir.

Dini Çocuk Masalları 

Belki de bir çocuğa anlatmakta zorlanacağınız kavramlar dini kavramlar ve anlayış olabilir.3, 4 yaşındaki bir çocuğa dini inanışlarınıza uygun şekli ile dini inanışlarınızı anlatmak bir hayli karmaşık gibi görünebilir. Yaşı gereği zaten birçok soru soracaktır. Örneğin; neden dedem hep namaz kılıyor? Neden namazda dedemin kucağına gidemem? İnsanlar neden ölür? Öldükten sora nereye giderler? Biz de cennete arabayla gidebilir miyiz? Allah var mı, varsa nerede yaşar? Allah’a mektup yazılır mı? Allah neden yemek yemez? Melekler var mı? Kanat takınca ben de melek olur muyum? Buna benzer soruları cevaplamak ve çocuklarınıza dini sevdirmek, basite indirgeyerek öğretmek için çocuk masalları dini kitapları okumanızda fayda vardır. Korkuyu değil inanmayı, merhametli ve dürüst olmayı, paylaşmayı, iyilik ve kötülük arasındaki dengesi ile doğru ve yanlışı, ödülü ve cezalandırmayı eylem ve kavram açısından çocuklarınıza anlatabilirsiniz.

Dış Dünyada Yaşama Katılmak ve Kuralları Öğrenmek

Çocuklar aileleri ile dış dünyada yaşarken bazı kuralların varlığını fark ederler ama ne olduklarını anlamayabilirler. Trafik lambalarının renklerinin anlamlarını, karşıdan karşıya geçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini, trafik lambaları dışında trafik polislerinin de ona yardım edeceğini, ağacın ve ormanın korunması gerektiğini, çiçeklerin koparılmaması gerektiğini, evcil hayvanlara nasıl davranılması gerektiğini, arabada kendi koltuğuna oturması gerektiğini, kemer takmanın önemini kısa masal kitapları okuyarak öğretmek, ileri ki yaşlarda çocukların kuralların gerekliliği anlayışını ve o kuralların onu korumak için olduğunu anlamasına neden olacaktır. 

Ne Zaman Kısa Ne Zaman Uzun Masal Kitaplarını Seçmeliyiz?

Çocukların dikkatleri ve konsantrasyonları kısa süreli olacaktır. Renkli çizimlerle süslenmiş çocuk masalları kısa olarak ilk etapta tercih edinilebilir. Ama çocuğunuzun ilgi alanlarını tespit ettiyseniz veya merak duygusunu daha geliştirmek istiyorsanız çocuk masalları uzun olanını tercih edebilirsiniz.

Neden Masal Kitabı Almalıyız?

Farklı konuların renkli çizimlerle anlatılmış olması, çocuğunuzun algısını ve hayal gücünü güçlendirecektir. Ne kadar çok masal kitabı okunursa, çocuğunuza sunduğunuz hayat tercihleri, seçeneklerini artırmış olacaktır.

Çocuk Masalları Nasıl Okunmalı?

Masalı okurken ses tonunuzu değiştirebilir ve taklitler yapabilirsiniz. Masal kitabındaki resimleri çocuğunuzla birlikte yorumlayabilirsiniz. Okuma arasında tekerleme veya çocuk şarkıları söyleyebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çocuk Masalları

10.000+ ürün listeleniyor
Sepette Kampanyalı Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Yaş Grubu
Toplam 48 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?