Şüphesiz ki bir araçta bulunan en temel ve en basit parça direksiyondur. Hemen hemen herkesin ismini bildiği direksiyonu, biraz daha detaylı incelediğinizde o kadar basit bir parça olmadığını görebilirsiniz. Otobüs, minibüs, kamyonet, tır ve tüm otomobil türlerinde aracın kontrolünü sağlayan ve viraj dönüşlerinde manevraları yapan en temel parçaya direksiyon adı verilir. Özellikle motorlu araçların hepsinde bulunan bu parça, araç için son derece önemli bir yere sahiptir. En basit anlamı ile direksiyon düzeneğine baktığınızda; bir mil üzerine oturtulmuş olan direksiyonun, ona dik olarak sabitlenen dişli düzeneğini döndürerek tekerleklerin hareketlerine yön verdiğini görebilirsiniz. Dişli çubuk ya da dişli çark olarak iki farklı şekilde adlandırabileceğiniz bu mekanizma; aklınıza gelebilecek tüm araba, jip, kamyonet ve otobüs tarcı araçlarda kullanılır.

Bir pompa ve hidrolik sıvı aracılığı ile çalışan direksiyonlara, hidrolik direksiyon adı verilir. Bu sistemde genellikle hidrolik pompa, silindir, emniyet valfı, filtre, depo, yön kontrol valfı ve ara elemanlar bulunur. Hidrolik direksiyonda kullanılan tüm bu parçaların birbirinden farklı özellikleri ve çalışma prensipleri vardır. Direksiyon ekipmanları arasında en önemli parçalarından biri olan hidrolik pompa; arabalarda kayış kasnak sisteminin devreye girmesi ile çalışır. Motor gövdesinden tamamen farklı bir yerde olan bu parça, depo ve pompa gövdesinde tek parça halinde bulunur. Otomobil tarzı araçlarda motordan ayrı bir yerde olsa da, kamyon, iş makineleri ve traktör tarzı ağır taşıtlarda ise; pompa ve depo tek parça olacak şekilde motorun gövdesine bağlıdır. Dişli sisteminin araya girmesi ile pompa hareketleri motordan alınır.

Direksiyonda; sağ ve sol ön tekerleklerin birbiri ile bağlantı halinde olmasını sağlayan ve tekerlek dişlileri ile direksiyon arasında bağlantı sağlayan bir mil bulunur. Bu milin ucunda ise dişli bir çubuk yer alır. Mil, sağ ve sol ön tekerlekleri birbirine bağlayan, farklı uzun dişlilere kenetlidir. Bu kenetlenmenin en büyük amacı ise; direksiyonun çevrilmesi anında her bir tekerin farklı olarak gerekli açıda dönmesine olanak sağlamaktır. Sağlıklı bir sürüşün sağlanması için her bir tekerin dönüş anında farklı açılara ihtiyacı vardır. Tekerler ve dişli çubuklar arasında önemli bir görevi bulunan bir diğer parça ise "rot"tur. Rot; dönüş sırasında içteki tekere, dıştakine nazaran daha fazla dönme açısı kazandırır.

Direksiyon Ekipmanı Fiyatları

Günümüz araçlarında en çok tercih edilen direksiyon çeşitlerinden biri olan hidrolik direksiyon; diğer modellere göre daha kolay kullanım imkanı sunar. Tek parmağınızla dahi direksiyona ve arabanın tümüne hakim olabilirsiniz. Diğer direksiyon çeşitlerinde ise; özellikle dönüşlerde kontrolü sağlamak bir hayli zordur. İki kolunuzun tüm gücünü direksiyona hakim olmak için kullanmanız gerekebilir. Hidrolik direksiyon her ne kadar kullanım kolaylığı sağlasa da sürüş boyunca emniyeti elden bırakmamak adına kesinlikle direksiyona odaklanılmalı ve sıkı tutulmalıdır. Bu direksiyon sistemi en çok tercih edilenlerden olsa da çeşitli nedenlerden dolayı direksiyonda ya da ekipmanlarında belirli sorunlar meydana gelir.

Direksiyon sisteminde meydana gelen sorunlar için ilk olarak; direksiyon sistemi, süspansiyon, şasi, akslar ve ön tekerler kontrol edilmedir. Hepsi birbirine bağlı parçalar olduğundan, birinde meydana gelen bir sorun tüm düzeneğin çalışmamasına neden olabilir. Bu yüzden direksiyon ile ilgili bir sorun ile karşılaştığınızda bu parçaların tümünü göz önünde bulundurarak hepsini incelemelisiniz. Hidrolik ve mekanik direksiyon türlerinde ortaya çıkan sorunlar genellikle aynı türden olmaktadır. Araç sahibi olarak kendi imkanlarınız ile çözemediğiniz sorunlarda aracınızın yanlış müdahaleler ile daha fazla yıpranmasını istemiyorsanız yetkili servise başvurmalısınız. Bu aşamada doğru yönlendirme sayesinde direksiyon ekipmanlarının çoğunu almak yerine arızalı olan parçayı alarak masrafınızı yarı fiyatına düşürebilirsiniz. Direksiyon ekipmanı fiyatları aldığınız ürünün modeline ve kullanım ömrüne göre farklı seçenekler ile sunulur.

Direksiyon Ekipmanları

513 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Cey
  2. CORTECO
  3. UCAL
  4. MGA
  5. Wolcar
  6. SISMAK
  7. Contitech
  8. GB
  9. LKS
  10. KRB
  11. Pleksan
  12. Topran
  13. Rapro
  14. Repra
  15. Simrit
  16. Bross Otomotiv
  17. Anka
  18. Cho
  19. Elitcar
  20. Elitkar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60002130/60007222
BAŞA DÖN