Havalı Aletler

Havalı aletler, bir hava kompresörü tarafından sağlanan basınçlı hava ile çalışan elektrikli veya taşınabilir sıkıştırılmış karbondioksit silindirlerle çalışan aletlerdir. Bu tür aletler, ağırlıklarına göre geleneksel elektrikli aletlerin yapabildiğinden daha fazla güç üretebilir. 

Kompersörlerle Yüksek Güç Avantajı

Genel olarak, tüm havalı aletler işlevlerini gerçekleştirmek ve basınçlı bir hava patlaması sağlamak için bir hava kompresörü gerektirir. Havalı aletler çok çeşitli görevleri yerine getirebildiğinden, belirli bir aletin ne kadar hava tüketeceğini ve işlevini yerine getirmek için ne kadar basınç gerektiğini bilmek çok önemlidir. Bir aletin hacim ve basınç gereksinimleri, alete güç sağlamak için gereken hava kompresörünün gücünü belirler. Pnömatik elektrikli aletler için hava tüketimi, dakikada fit küp (CFM) olarak ölçülür. Havalı aletler kullanıcılara önemli ölçüde esneklik ve pratik uygulama avantajı sağlar. Neredeyse tüm tüketici sınıfı havayla çalışan aletler, aynı 1/4" boyutlarında hızlı bağlantı parçalarını kullanır. Bağlantı parçası uyumluluğu birkaç aleti aynı anda çalıştırmak için tek bir kompresör kullanmayı mümkün kılar. Bir hava kompresörüne yaptığınız yatırım sayesinde çok çeşitli donanım ve adaptörlerle, araba lastiklerinden havuz oyuncaklarına kadar her şeyi hızlı ve güvenli bir şekilde şişirebilirsiniz.

Havalı Aletlerin Avantajları 

Pnömatik aletlerin çok sayıda avantajı vardır. En temel faydalarından biri bütçe dostu fiyatlara satılmasıdır. Tüketici sınıfı olarak etiketlenen ve genellikle amatör işler için kullanılan havalı aletler elektrikli muadillerine kıyasla çok daha uygun fiyatlıdır. Havalı aletler ayrıca ıslak ortamlarda veya elektrik motorlarından kıvılcımların tehlikeli olabileceği yerlerde bir dereceye kadar güvenliğe sahiptir. Fiziksel olarak, hava ile çalışan aletler, elektrik motorlarının veya hacimli pil paketlerinin olmaması sayesinde çok daha hafiftir. İşlevsel bir hava kompresörü ile eşleştirildiğinde, havalı aletler muazzam miktarda tork sağlayabilir ve çok süreler boyunca performans kaybı olmaksızın çalışabilir. Bu da bu aletleri uzun süreli uygulamalar için ideal ve işlevsel hale getirir. Özellikle boya tabancaları gibi havalı püskürtücüler söz konusu olduğunda, pnömatikler üstün sonuçlar verir. Kompresör gücüne ve tabanca haznesine göre hemen hemen her proje içim büyük hacimlerdeki boyayı zahmetsizce uygulamanızı sağlar. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havalı aletler, elektrikli ya da benzin motorlu el aletleri ile kıyaslandığında, çalışmak için harici bir hava kompresörü gerektirdiğinden bazı durumlarda aleti büyük ve ağır bir hava kompresörüne bağlamak sınırlayıcı olabilir. Hareket halindeki uygulamalar için taşınabilirliği büyük ölçüde azaltabilir. Havalı aletler ayrıca elektrikli aletlere göre biraz daha fazla bakım gerektirir. Paslanmayı önlemek ve yüksek performans için düzenli yağlama uygulaması nedeniyle, havayla çalışan aletlere biraz düzenli bakım uygulanması gerekir. Hava kompresörleri çevredeki havadan nem toplama ve bunları aletlerinize iletme eğilimindedir. Bu nedenle kompresörü de düzenli olarak boşaltmak ve yağlamak önemlidir. Havalı aletler ilk bakışta biraz karmaşık görünebilir, ancak oldukça güvenlidir ve az miktarda bakımla çok uzun süre boyunca kullanım ömrüne sahiptir. Dayanıklı, uzun ömürlü ve yüksek güç sunan aletler arıyorsanız, havalı aletler her ihtiyaç sahibi için harika bir seçenek olabilir.

Soru 1: Havalı aletler nelerdir?

Cevap 1: Çivi tabancaları, zımbalar, matkaplar, boya püskürtücüler, açılı taşlayıcılar, darbeli anahtarlar, kumlama makineleri, lastik şişiriciler gibi çok sayıda el aletinin havalı versiyonunu bulabilirsiniz.

Soru 2: Havalı aletlerde güç seçenekleri nelerdir?

Cevap 2: Hava kompresörü kesintisiz olarak gerekli hacmi ve basıncı sağlayabildiği sürece alet süresiz olarak yüksek güç ile çalışabilir. Hava kompresörleri genellikle litre ya da galon cinsinden kapasiteleri ile etiketlenir ve çıkışları çeşitli basınçlarda CFM'leri ile belirtilir. Örneğin, 26 galonluk bir hava kompresörü, 90 PSI'da 4,5 CFM ve 100 PSI'da 4,0 CFM sağlayabilir.


ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Havalı Aletler

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 1605 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/60001283