Kanal Açma Makinesi

Elektrik tesisatı, su borusu, doğalgaz borusu, kanalizasyon sistemi, iklimlendirme sistemi gibi farklı kurulumlar gerçekleştirme amacıyla belirli bir yüzeye düzenli kanal açmak için kanal açma makinesi kullanılır. Söz konusu cihazlar kullanım alanına göre özelleştirilmiş olarak profesyonel kullanıcıların beğenisine sunulur. İnşaat sektöründe tıpkı elektrikli zımpara makinesi gibi sık kullanılan cihazlar arasında yer alan kanal açma makinesi, kontrollü bir kullanım sağlaması ile dikkat çeker. Söz konusu cihazlar tıkalı boruları ve giderleri açmaya yarayan makineleri de kapsadığı için “Kanal açma makinesi nedir?” sorusunun yanıtı oldukça kapsamlı ve uzundur. Ancak genellikle, inşaatlarda beton, ahşap, mermer gibi yüzeylerde oluklar ve kanallar oluşturmak için kullanılan makinelerdir. Çalışma prensibi açısından da çok fazla çeşidi bulunan kanal açma makinelerinin fiyat aralığı oldukça geniştir.

Kanal Açma Makinesi Özellikleri

Minimum efor ve hata payı ile çalışmayı mümkün hale getiren, dolayısıyla ince işçilik gerektiren durumlarda başvurulan kanal açma makineleri, marka, tür ve modele göre farklı özelliklere sahiptir. Gelişen teknoloji sayesinde çok daha kullanışlı ve pratik hale gelen bu cihazlar, motor gücü, bıçak kesiti, devir sayısı, açtığı kanal genişliği, harcadığı elektrik, batarya kapasitesi, dış kaplaması, emniyet önlemleri, ağırlığı gibi özellikleri ile birbirinden ayrılır. Bıçaklar, kazıma uçları spiraller gibi çeşitli aksesuarlarla birlikte farklı işlevler kazanan kanal açma makinesi duvar, beton, mermer, ahşap gibi uygulama alanlarında düzenli kanallar oluşturmak için bıçaklar ve spiraller kullanır. Tıpkı daire testerede olduğu gibi döner bıçaklardan faydalanılan söz konusu cihazların gres, çamur ve çeşitli tortuları ortadan kaldırmak için kullanılan versiyonları da vardır. Tamamen farklı bir çalışma prensibine sahip olan bu cihazlar, kanalizasyon boruları, lavabo giderleri veya endüstriyel atık tesislerindeki kanallar tıkandığında kullanılmak için tasarlanmıştır. Genel olarak tıkalı kanal açma makinesi olarak tanımlanan cihazların basınçlı su veya direkt olarak kazıyıcı uçlar veya spiraller ile çalışan türleri de vardır.

Kanal Açma Makinesi Modelleri

İnşaatlarda elektrik tesisatının, su borularının ve kanalizasyon sisteminin döşenmesi amacıyla kullanılan kanal açma makineleri, türüne göre farklı işlevlere sahiptir. İnşaatlarda kullanılan cihazlar, beton ve tuğla yüzeylerde çalışmaya elverişli iken toprak, ahşap gibi farklı yüzeylerde çalışması için tasarlanan modeller de vardır. Örneğin, tıkalı giderleri ve kanalları açmak için kameralı kanal açma makinesi kullanılır. Bu cihazların kamerasız olan ve boru kanal açma makinesi olarak adlandırılan modelleri de vardır. Toprak kanal açma makinesi ise tarım faaliyetleri öncesinde toprağın daha verimli hale getirilmesi ve havalandırılması için kullanılır. Marangozlar tarafında da sık kullanılan kanal açma makineleri, ahşap kesmek ve delmek için farklı uçlar ile kesici başlıklara sahiptir. Ağaç kanal açma makinesi olarak adlandırılan ve genellikle profesyonel kullanıma uygun olan cihazların ahşap işleme konulu hobiler için üretilen minyatür versiyonları da bulunur.

Duvar veya elektrik kanal açma makinesi ise yeni tamamlanmış inşaatlarda veya yenileme yapılan yapılarda elektrik tesisatı için yeni kanallar oluşturmak için tasarlanmıştır. Diğer kanal açma makinelerine kıyasla boyut olarak daha ufak olan bu cihazlar, dikey konumda duvar üzerinde kullanıldığı için oldukça hafiftir. Kullanım amacı ve türü ne olursa olsun neredeyse tüm kanal açma makinelerinin elektrik, benzin, akü ve su basıncı ile çalışan modelleri vardır. Kullanım alanına göre çeşitli avantajlara sahip söz konusu makinelerin taşınabilir başka ifadeyle portable modelleri de üretilir.

Kanal Açma Makinesi Kullanımı

Kanal açma makineleri tamamen farklı işlevleri olan özelleştirilmiş cihazlar olduğu için farklı çalışma prensiplerine sahiptir. Bu nedenle de kullanım aşamaları birbirinden farklıdır. Örneğin, beton yüzeyde çeşitli borular ve kablolar için kanal açma amacıyla kullanılan beton kanal açma makinesi ile tıkalı sistemleri açmak için kullanılan boru kanal açma makinesi tamamen farklı şekilde çalışır. Dolayısıyla bu tür cihazların genel bir kullanım talimatı bulunmamaktadır. Ancak beton, tuğla ve mermer gibi yüzeylerde kesitler oluşturmak için kanal açma makinesi kullanılıyor ise mutlaka zemin türüne uygun motor ve tork gücüne sahip cihazlar tercih edilmesi ve aşırı tozlanma olmaması için düşük devir hızı ile kesit oluşturulmaya başlanması önerilir.

Kanal Açma Makinesi Avantajları

Profesyoneller ve kullanıcılar tarafından yapılan kanal açma makinesi yorumları ve değerlendirmelerinde vurgulanan kanal açma makinesi avantajları şunlardır:

  • İnsan gücüyle kesilmesi ve oluk oluşturulması çok zor olan zeminlerde dakikalar içinde düzenli kanallar oluşturur. Üstelik bu süreçte kullanıcının çok fazla efor sarf etmesi gerekmez.
  • İnsan eliyle kısa sürede yapılamayacak kadar düzgün kanallar ve oluklar oluşturur.
  • Farklı diş çapına ve kalınlığa sahip bıçaklar ile farklı zeminlerde çalışma olanağı tanır.
  • Bıçakların veya spirallerin çalışma devrini belirleyen hız ayar kademeleri sayesinde kontrol tamamen kullanıcıda olur. Bu da zeminin zarar görmesi gibi istenmeyen sonuçları engeller.
  • Tıkalı kanal ve boruları açmak için özel modelleri bulunur. Bu modeller ulaşılması çok güç olan yerlerdeki inatçı tıkanıklıkları dahi kısa sürede giderecek niteliktedir.
  • Güvenli ve hijyenik bir kullanım sunmaları için tasarlanmışlardır.

Kanal Açma Makinesi Fiyatları

Başta inşaat sektörü olmak üzere oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan kanal açma makineleri, yerli ve yabancı birçok firma tarafından üretilerek kullanıcıların beğenisine sunulur. Tıpkı kaynak kesme makinesi fiyatları gibi motor gücü ve devir sayısına göre değişen kanal açma makinesi fiyatları, cihazın türüne, ek işlevlerine, çalışma prensiplerine ve ekstra aksesuarlarına göre değişir. Dolayısıyla duvarda elektrik tesisatı için kanallar açan duvar kanal açma makinesi fiyatı ile yerden ısıtma sistemi döşenmesinde kullanılan yerden ısıtma kanal açma makinesi fiyatları birbirinden farklıdır. Başka bir ifadeyle, genel kapasiteleri, kullanım ömürleri, motor güçleri, ihtiyaç duydukları enerji, tork sayıları, tamamen birbirinden farklı olan beton, tıkalı boru, ağaç ve duvar kanal açma makinesi fiyatları da farklı şekilde belirlenir. Bununla birlikte türü ve modeli ne olursa olsun tek bir cihazı kapsayan ürünler ile aksesuarları ile birlikte gelen setler de fiyat farklılıkları bulunur. Genel olarak, işlevi, uzun kullanım ömrü ve ortaya çıkan sonuç dikkate alındığında profesyonel kullanıcılara hitap eden tüm kanal açma makineleri ulaşılabilir fiyatlı cihazlar olarak kabul edilir.

Kanal açma makinelerini kimler kullanır?

Duvar, tavan veya zeminde yapılan uygulamalar olan alarm sistemi kurma, iklimlendirme, telefon hattı çekme, kanalizasyon sistemi oluşturma, elektrik veya su tesisatını döşeme/yenileme sırasında çalışma alanına uygun olan kanal açma makinelerinden faydalanılır.

Kanal açma makinesi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Pek çok sektörde kullanılan kanal açma makineleri, kullanım amacına ve uygulama yüzeyine göre özelleştirilmiş makinelerdir. Dolayısıyla her şeyden önce doğru cihazı tercih ettiğinden emin olmak gerekir. Bununla birlikte motor gücü, şarjlı ise batarya/akü kapasitesi, kablolu ise kablo uzunluğu ve kullanıma uygun bıçak modelleri göz önünde bulundurularak tercih yapılması tavsiye edilir.

Kanal açma makinesi uygulama zeminine zarar verir mi?

Daha çok profesyonel kullanım için üretilen kanal açma makineleri çalışma alanında göre farklı modelleri ile öne çıkar. Bu makineler, zemini kontrollü bir şekilde keserek kanal veya oluklar oluşturur. Dolayısıyla, profesyonel kullanım sırasında açılan kanal dışında zeminde hasar oluşmasına neden olmaz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kanal Açma Makinesi

252 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 39 / 252 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?