Çeşitli yüzeylerin boya ve vernik gibi işlemler öncesinde mevcuttaki pürüzlerinden ve çapaklarından arınması için elektrikli zımparalar ile temizlenmesi gerekiyor. Elektrikli zımpara makinesi olarak farklı yüzeylerde ve farklı amaçlarla kullanılabilecek pek çok model bulunuyor. Modellerin kullanım alanlarını ve fonksiyonlarını öğrenerek ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun olan elektrikli zımpara makinesini kolayca seçebilirsiniz. 

Elektrikli Zımparaların Özellikleri

Zımpara makineleri dönme veya titreme hareketiyle temizleme işlemini gerçekleştiriyor. Bu işlem için makineye takılacak uyumlu zımparalar kullanılıyor. Genellikle zımpara olarak da bant ve yuvarlak zımpara tercih ediliyor. Avuç içi taşlama makineleri ve avuç taşlama makineleri de zımpara makinesi olarak geçiyor. Aynı işlevi yerine getiren bu makineleri mutlaka devir ayarının yapılabiliyor olması gerekiyor. Devir ayarı yapılamayan zımpara makinelerinde dönüş hızı ayarlanamadığından uygulama sırasında zeminde yanma ya da benzeri ciddi hasarlar oluşabiliyor. 

Elektrikli Zımpara Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Elektrikli zımpara çeşitleri genel olarak titreşimli zımpara, delta zımpara, multi zımpara, eksantrik zımpara ve tank zımpara olmak üzere beşe ayrılıyor. Titreşimli zımparaların dikdörtgen bir zımparalama tabanı bulunuyor. Genellikle bu modeller büyük yüzeylerdeki nice finisajlar için uygun oluyor. Bu yüzden de tamamen boya veya vernik yüzeyleri zımparalamak istemiyorsanız titreşimli zımparaları tercih edebilirsiniz. Delta zımparaların ise küçük ve üçgen bir zımparalama tabanı bulunuyor ve yine ince finisaj için kullanılıyor. Genellikle köşe ya da kenarların finisajı için delta zımparaları tercih edebilirsiniz. 

Multi zımparaların zımparalama tabanı ise ütü şeklinde oluyor. Büyük yüzeylerin yanı sıra köşeler için de uygun olan multi zımpara makinesi, profil ve erişimi zor olan yerleri zımparalamak konusunda bir hayli başarılı oluyor. Dairesel bir zımparalama bulunan eksantrik zımpara ise ince finisajın yanı sıra geniş yüzey ve büyük malzeme zımparalama işlemi için uygun. Eksantrik zımparanın en önemli avantajı ise kavisli yüzeylerde dahi başarılı bir zımparalama işlemi sağlaması oluyor. Son olarak tank zımpara da hızlı temizleme, boyalı ve vernikli tabakaların tamamen temizlenmesi için kullanılıyor. 

Elektrikli Zımpara Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zımparalama işlemi yaparken mutlaka zımpara tozunu düzenli şekilde temizlemelisiniz. Ayrıca makineyi çok sıkı bir şekilde tutmak ve makine üzerinde tam hakimiyet sağlamak gerekiyor. Bu yüzden bir süre deneyim kazanmak için ufak ve tehlikesiz denemeler yapabilirsiniz. Zımparalama işlemi yaparken makineyi ağaç damarlarının yönünde hareket ettirmeniz gerekiyor. Eğer zımparalama işleminde açılı ya da rotasyonlu işlemler yapacaksanız kesinlikle frenin yer aldığı elektrikli zımparaları tercih etmelisiniz. Seçmiş olduğunuz zımpara kağıdını kesinlikle zımpara makinesine bir yapıştırıcı sprey veya jelle uygulamamalısınız. 

Zımparalama işlemini tamamladıktan sonra mutlaka elektrikli zımparanızı iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Bu detay çok önemli olduğu için temizleme işlemini pratik bir şekilde çözmek istiyorsanız temizliği ve bakımı kolay olan modelleri tercih edebilirsiniz. İlk kez zımpara uygulaması yapacağınız bir yüzeyde işleme dikey hareketler uygulayarak başlayabilirsiniz. İkinci ve devamındaki katlarda ise dairesel çalışma hareketlerine geçiş yapabilirsiniz. Zımparalama işlemi yapılacak olan her bir malzeme için mutlaka farklı zımpara kâğıtlarını kullanmalısınız. Hatta farklı cisimler için farklı zımpara makineleri tercih etmek bile gerekebiliyor. Her ne kadar son dönemlerde piyasada bulunan zımpara makineleri oldukça güvenli ekipmanlar olsa da güvenliğiniz için kullanımına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yüzden makineyi satın aldıktan sonra çalışmaya başlamadan önce içinden çıkan kullanma kılavuzunu ve buradaki talimatları detaylı bir şekilde okumalısınız. Ayrıca mutlaka işlemler sırasında iş güvenliği için gerekli olan ekipmanları kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Son olarak zımpara kağıtları hızlı bir şekilde deforme olabildikleri ve yenilenmeleri gerektiği için kağıtları belirli aralıklarla kontrol etmelisiniz. 


ARA
Loading interface...
Loading interface...

Elektrikli Zımparalar

.
.
Toplam 24 / 1297 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003136