Cumhuriyet rejimlerinin temelini oluşturan olgulardan biri olan laiklik, günümüzde irdelenmeye ve tartışılmaya devam ediyor. Çeşitli yerli ve yabancı yazarlar tarafından yazılmış olan laiklik kitapları, Türkiye ve cumhuriyet rejiminin uygulandığı diğer dünya devletleri özelinde laikliği ele alıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı ve laiklik anlayışının savunucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün perspektifinden konuyu inceleyen çalışmalar, ulu önderin neden laikliği toplumsal ve bireysel özgürleşme için en önemli araçlardan biri olarak gördüğünü ortaya koyuyor. Ayrıca laiklik temasını işleyen birçok derleme ve kolektif yayın da bulunuyor. Kolektif yayınlar, tarihçi, akademisyen ve araştırmacıların bilgi ve görüşlerini bir araya getiriyor. Böylelikle okuyucu, farklı yazarların yazdıklarını karşılaştırma olanağı da elde etmiş oluyor.

Laiklik ile İlgili Kitaplar Nelerdir?

Laiklik kitap çeşitleri arasında cumhuriyet öncesi laiklik hareketlerinin anlatıldığı, batı dünyası ile Türkiye’deki laiklik anlayışının kıyaslandığı, din ve laikliğin karşı karşıya getirilmesinin nedenlerinin araştırıldığı ve laikliğin Türk toplumu üzerindeki yansımalarının işlendiği kitap seçenekleri yer alıyor. Kavramsal ve tarihsel nitelikteki kitap alternatifleri, okuyuculara ve araştırmacılara laikliğe daha derinden ve farklı bir bakış açısıyla bakma fırsatı sunuyor. Laiklik temalı kitap alternatifleri içerisinde belli bir dönemi ya da olayı inceleyen araştırmacılara ışık tutacak nitelikte çalışmalar da bulunuyor. Böylece tarihsel vakaları ayrıntılı bir şekilde incelemek de mümkün hale geliyor. Tartışma ve eleştiri türündeki kitaplar ise laikliğe olumsuz yaklaşan kişilerin görüş ve savlarını içeriyor.

Laiklik Kitapları Ne Amaçla Kullanılır?

Araştırma ve inceleme yapan kişiler için kaynak görevi gören yayınların yanı sıra yazarların kişisel görüşleri doğrultusunda kaleme almış oldukları laiklik kitapları da seçenekler arasında yer alıyor. Kaynak amaçlı kullanılabilecek kitaplar, genel olarak akademisyenler tarafından yazılmış bulunuyor. Kişisel görüşler doğrultusunda yazılmış olan kitaplar ise yazarların ideolojilerinden laikliğe dair olumlu veya olumsuz izler taşıyor. Din eksenli yayınlar, İslam dininin laikliğe bakış açısını yansıtıyor. Ortak noktaları, çatışmaları ve fikir ayrılıklarını gözler önüne seriyor. Askeri cephenin laikliğe olan yaklaşımını irdeleyen kitaplar, ordu ile dini ve politik kesimler arasında meydana gelmiş olan gerilimli dönemlere ve değişen güç dengelerine parmak basıyor.

Laiklik Kitapları Arasından Seçim Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Okuyucu ve araştırmacıların laiklik kitapları arasından seçim gerçekleştirirken birçok detayı göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Kitap seçenekleri içerisinde belli bir yazar ya da yazar grubu tarafından kaleme alınmış, farklı yayınevleri tarafından basılmış ve piyasaya sürülmüş, laikliği destekleyen, laiklik karşıtı olan ya da herhangi bir tespitte bulunmayıp belgelere dayalı hazırlanan alternatifler bulunuyor. Okurlar, kendileriyle benzer ideolojilere sahip olan yazarların yayınlarının yanı sıra karşıt düşüncelerin temel kaynaklarını öğrenebilmek için zıt görüşe sahip yazarların kitaplarını da okuyabiliyor. Belli bir ideolojik gözle okumayan okuyucular, objektif değerlendirme yapabilmek adına laiklik yanlısı ve karşıtı yayınları bir arada okumayı tercih edebiliyor.

Laiklik Kitapları Kimler Tarafından Okunabilir?

Laiklik, Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 temel ilkesinden biri olmakla beraber Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın değiştirilemez nitelikteki ikinci maddesine göre Türkiye’nin yönetim şekli tarifinde de yer alıyor. Dolayısıyla her Türk vatandaşının en azından temel seviyede laikliğe dair bilgi sahibi olması önem taşıyor. Öğrenim çağındaki çocuklara ve gençlere vatandaşlık bilinci kazandırmak için laiklik ile ilgili eğitim veriliyor. Bilgilendirici, aydınlatıcı, yönlendirici ve düşündürücü nitelikteki laiklik kitapları ise temel bilgileri pekiştirmeye ve zenginleştirmeye yardımcı oluyor. Laiklik çoğu zaman tartışılan bir kavram olduğundan kitaplar, her kişinin kendi laiklik tanımını yapabilmesinde son derece önemli bir rol oynuyor.

 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Laiklik Kitapları

Kaynak Yayınları Laiklik
Cumhuriyet Kitapları Laiklik
Vadi Yayınları Laiklik
Bry Birey Eğitim Yayınları Laiklik
Günizi Yayıncılık Laiklik
Toplumsal Dönüşüm Yayınları Laiklik
İnsan Yayınları Laiklik
Aksoy Yayıncılık Laiklik
Alfa Yayınları Laiklik
Berfin Yayınları Laiklik
Karahan Kitabevi Laiklik
Kastaş Yayınları Laiklik
Kişisel Yayınlar Laiklik
Kubbealtı Neşriyatı Yayıncılık Laiklik
Mana Yayınları Laiklik
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Laiklik
Motif Yayınları Laiklik
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 46 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/15033040/1502104