Farklı matkap türleri ile birlikte kullanılan ve matkapların çalışmalarını kolaylaştıracak olan pek çok aksesuar ve aparat bulunuyor. Bu yüzden matkap aparatlarını seçerken öncelikle sahip olduğunuz matkabın teknik özelliklerini eksiksiz şekilde bilmeniz ve aksesuar tercihinde bu detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı detaylara özen göstererek matkabınıza ve yapacağınız uygulamaya en uygun matkap aparatlarını kolay bir şekilde seçebilir ve çalışmalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Matkap Aparatları Nelerdir?

Farklı matkap tipleri için uygun olan çeşitli aparatlar bulunuyor. Yapılacak işin türüne ve hatta sektöre göre değişkenlik gösteren bu aparatlar arasından hem ihtiyacınıza en uygun olanlarını hem de elinizdeki matkap ile uyum içinde çalışabilecek olanlarını seçmeniz gerekiyor. Genel olarak matkap aparatları arasında mandrenler, mandren setleri, emme aparatı, mandrenler için yedek anahtarlar, su pompası, freze ucu, zımpara setleri, matkap ucu için yağlar, freze gravür dremel uç setleri, köşe adaptörleri, matkap standları, matkap sehpaları, yedek motorlar ve matkap için kullanılan yün boneler yer alıyor. 

Mandren Çeşitleri

Matkap aparatları arasında en önemli yere sahip olan ve çeşitli matkap uçlarının takıldığı aparat olan mandrenlerin farklı türleri bulunuyor. Mandrenler elle sıkmalı olan supra, anahtarlık, SDS max ve SDS plus girişli olmak üzere farklı türlere ayrılıyor. Genellikle makine bağlantıları konik girişli ve vidalı oluyor. Konik girişler mandren koniği adı da verilen bir parça ile sağlanıyor. Parçaların makineye girişleri 1 mors ile 5 mors arası bir değerde değişkenlik gösteriyor. Mandres girişleri ise B12 ile B24 arasında bir değerde oluyor. Pek çok parça SK, BT ve ISO gibi tutuculara takılarak da kullanılabiliyor. Mandrenerin 0 MM ile 26 mm arasında farklı ölçülerde çeşitleri bulunuyor. Ağırlıklı olarak el matkapları için vidalı mandrenler tercih edilirken sütunlu matkaplar için ise konik girişli olan mandrenler kullanılıyor. Bu nedenle mandren seçimi yaparken ürünün giriş tipini ve ölçüsünü belirlemek için hem matkabınızın özelliklerine hem de kullanacağınız uçlara göre tercih yapmanız gerekiyor. 

Mandrenlerin Çalışma Prensibi

El matkaplarının yanı sıra torna tezgahlarında ve matkap tezgahlarında kullanılan ve çelik malzemeden üretilen mandrenler matkap uçlarının takıldığı alanı oluşturuyor. Mandrenlerin ana görevi, farklı çaplardaki matkap uçlarını tezgah içine kolay bir şekilde takmak ve çıkarabilmek oluyor. Bu nedenle girişin sağlanabilmesi için uçlarında konik bir mil bulunuyor. Bu mil yardımı ile tezgâh motorundaki kovana el ile bastırarak pratik bir şekilde takılabiliyor. Benzer şekilde çıkarılırken de kovanın üstündeki yarığa çelik malzemeden yapılmış bir kama sokuluyor ve çekiç yardımı ile kamaya vuruluyor. 

El matkaplarında mandrenler matkapların gövdelerine sabitleniyor. Mandrenlerin bir diğer ucunda ise açılıp kapanabilen çeneler bulunuyor. Kullanılacak olan matkap uçları, bu çenelerin arasında yer alan deliğe sokularak çeneler sağlam bir şekilde kapatılıyor ve sonrasında sıkılıyor. Bu çeneleri doğru ve sağlam bir şekilde kapatabilmek ve sıkabilmek için mandrenlerin gövdesinde yer alan deliklere özel olarak üretilmiş olan mandren anahtarlarının sokulması, bu yolla çevirme hareketinin sağlanması gerekiyor. Günümüzde üretilen mandren tasarımları eski yıllarda üretilen mandren tasarımlarıyla büyük benzerlikler gösteriyor. Ancak mandren seçerken matkap ve matkap uçlarıyla uyumluluk sağlayacak modellere yönelmek gerekiyor. Bu söküp takma sistemleri bazı özel tezgâhlar için farklılık taşıyor olsa da piyasada genel maksatlı olarak kullanılan matkap tezgâhlarının pek çoğunda aynı prensip uygulanıyor. Halk arasında mandren anahtarına da mandren denildiği için ürün seçimi yaparken dikkatli olmak ve ürünlerin teknik özelliklerini detaylı bir şekilde incelemek gerekiyor.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Matkap Aparatları

227 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Bosch Matkap Aparatları Mandrenler
  2. Sanou Matkap Aparatları Mandrenler
  3. milwaukee Matkap Aparatları Mandrenler
  4. Astor Matkap Aparatları Mandrenler
  5. Leo Matkap Aparatları Mandrenler
  6. Tomax Matkap Aparatları Mandrenler
  7. Tornado Matkap Aparatları Mandrenler
  8. Depolife Matkap Aparatları Mandrenler
  9. Gfb Matkap Aparatları Mandrenler
  10. Paltava Matkap Aparatları Mandrenler
  11. Sinka Matkap Aparatları Mandrenler
  12. Bigsale Matkap Aparatları Mandrenler
  13. Gav Matkap Aparatları Mandrenler
  14. Titi Matkap Aparatları Mandrenler
  15. Troy Matkap Aparatları Mandrenler
  16. Dewalt Matkap Aparatları Mandrenler
  17. Merttools Matkap Aparatları Mandrenler
  18. Partner Matkap Aparatları Mandrenler
  19. WolfCraft Matkap Aparatları Mandrenler
  20. CTN Matkap Aparatları Mandrenler
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003149/60001210
Başa dön