Ahşap, MDF, alüminyum ve plastik gibi materyallerden üretilen farklı boylardaki dekoratif ve işlevsel mobilya malzemelerinin genel ismi mobilya profilidir. Mobilya profilleri, çok farklı ihtiyaçlar ve kullanım amaçları için üretildiklerinden bu alandaki ürün yelpazesi oldukça çeşitlidir.

Kullanılacak materyalin plakalarından boyutlandırılarak üretilen profiller, freze hattında şekillendirildikten sonra PVC folyo gibi farklı malzemelerle kaplanır. Bu kaplamalar, mobilya profillerinin kullanacağı ürüne, yaratılmak istenen estetik değere göre farklılık gösterir. Renk ve materyal seçimi, profillerin kullanılacağı mekanların dekorasyonuna en uygun şekilde yapılır.

Mobilya profilleri, ağırlıklı olarak panel mobilyalarda kullanılmakla birlikte iç mekan ve dış mekan mobilyalarından dolap kapaklarına, çekmecelerden yüzeylere dek birçok alanda tüketici ile buluşmaktadır.

Uygulandıkları alanlara pratik bir şekilde estetik kazandıran profillerin uygulama aşamasında hassas bir işçilik şarttır. Belli ölçülere sahip profiller, kullanılacak alana uygun olarak seçilmeli; çoğu kez yeniden kesilmelidir. Bu kesim işleminde de azami dikkat şarttır. Profillerin uygulanmasında materyale göre farklılık gösteren teknikler kullanılır. Tutkal ve yapıştırıcı, bu tekniklerde kullanılan malzemelerin başında yer alır. Alüminyum profillerin uygulamasında ise kullanıcıların gözlerini korumaları gerekmektedir.

Mobilya profili fiyatları

Mobilya profili fiyatları, ürünün kullanılacağı alan ve imal edildiği malzemeye göre farklılık göstermektedir. Bununla beraber fabrikasyon bir ürün olan mobilya profillerinin fiyatları, genellikle oldukça ekonomiktir.

Mobilya profillerinin kullanımı estetik olduğu kadar işlevseldir. Kapaklarda, çekmecelerde, kapılarda kullanılan profiller, birden çok işlevi yerine getirmektedir. Raylı kapılar, sürme kapaklar, kenar çıtaları, askı boruları gibi mobilya profilleri sayesinde günlük kullandığınız mobilyalarda konfor ve kullanım kolaylığı ön plana çıkar.

Mobilya profili başlığı altında bulunabilecek ürünlerin arasında farklı isimlerle anılan profil çıtaları önde gelmektedir. Genellikle şekil itibarıyla benzedikleri harfle anılan bu mobilya profilleri, T profil, H profil, D Profil, P Profil gibi isimlerle anılmaktadır. L kanallar ve U kanallar da isimlerini şekil olarak benzedikleri harflerden almışlardır.

Farklı çubuk şekillerinde tasarlanarak üretilmiş mobilya profilleri de bulunmaktadır. Yuvarlak, altı köşe, kare, yassı çubuk profillerin bazıları, içi boş; bazıları da içi dolu olarak kullanıma sunulmaktadır.

Panel mutfak ve mobilyalarda kullanılan kapaklar da mobilya profilleri arasındadır. Bu kapaklarda kullanılan kenar çıtaları, köşebentler, çift menteşeli katlanır kapak menteşesi, kulp profili de ürünlere hem işlevsellik hem de estetik kazandırmaktadır.

Yaşam alanlarınızın birçoğunda işlevsel mobilya profilleri karşınıza çıkmaktadır. Depolama alanı için harika çözümler sunun yatak bazalarında baza profili, baza köşe dönüş profili; sürgü kapaklı gardıroplarda üst kılavuz ve alt kılavuz rayı gibi profil türlerinin yanı sıra kırma masa mekanizması, gürültüyü önleyen kapak yavaşlatıcı, dolaplarda iç kapak, dış kapak mekanizması, sürgü mekanizması gibi ürünler de mobilya profilleri arasında sayılmaktadır. Mobilya profilleri arasında dekoratif amaçlarla üretilen ürünler de yer alır. Özellikle resim çerçevesi, kapak ve çekmece çıtası olarak kullanılan profiller, genellikle MDF üzeri kaplama ile tüketiciye sunulur.

Venge, ceviz, akça ağaç, koyu kiraz, armut, huş, İtalyan ceviz gibi doğal görünümlü ahşap kaplamaların yanı sıra daha modern bir dekorasyon için beyaz, siyah, gümüş, altın, parlak krem, parlak beyaz ve parlak siyah mobilya profilleri de üretilmektedir.

Kullanıldıkları alana hem dekoratif hem de fonksiyonel değer katan mobilya profillerinin en uygun türünü seçmeden önce ürünlerin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Her üreticinin kendine has, farklı boyutlarda ve işlevlerde ürettiği mobilya profillerine ait detaylara ürün tanıtımlarında yer verilir. Bu detayları yakından incelemek, tüketicilerin en doğru ve en verimli ürünle buluşmalarını sağlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mobilya Profilleri

İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 659 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/60000309/80149006