Nem / Isı Ölçerler

Nem Ölçer Isı Ölçer

Nem Ölçer Nedir?

Nem, havada bulunan su buharı miktarıdır. Havada bulunan su buharını ölçen aletin adına da higrometre denmektedir. Higrometre, eski Yunancada kullanılan kelimedir. Hygro nem, meter ise ölçer anlamına gelmektedir. Bu iki kelimenin birleşimi ile de nem ölçer oluşmaktadır. Başta meteoroloji olmak üzere seralar, saunalar, üretim tesisleri, depolama alanları, yük taşıma araçları, ağaç ve kereste, mobilya üretim ve dekorasyonu ile endüstriyel alanlar gibi nemli ortamlara hassasiyeti bulunan ürünlerin korunması için nem kontrolü sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca nem ve ısı ölçer cihazlarının evlerdeki kullanımı da giderek artmaktadır. Özellikle bebekli aileler daha bebek doğmadan önce evdeki ve odadaki nemi sabit tutabilmek için hem nem ölçer hem de nem makineleri almaya yönelmişlerdir. 

Nem; mutlak nem, nisbi nem ve spesifik nem olmak üzere 3 farklı değere sahiptir. Mutlak nem; belirli hava hacminin içindeki su buharı miktarıdır. Bağıl nem; belirli bir sıcaktaki havanın taşıyabileceği nem miktarının yüzde kaçını taşıdığını göstermektedir. Spesifik nem ise; bir gaz kütlesinin içerisindeki su buharının ağırlığının gaz ağırlığına oranını belirtmektedir.

Nem Ölçer Çeşitleri

 • Psikrometreler: Basit psikrometreler; kuru ve ıslak olmak üzere iki tane termometreden oluşmaktadır. Islak termometre buharlaşmadan kaynaklı ısı kaybeder ve daha az sıcaklık değeri gösterir. Kuru termometre ile ıslak termometre karşılaştırılarak ortamdaki nem miktarı ölçülmüş olur. Suni havalandırmalı psikrometrelerde ise; sabit psikrometreye aspiratörle sağlanan suni hava akımı ile çalışmaktadır. 
 • Higrograf: Ortam bağıl nemini sürekli ölçen aletlerdir. 
 • Saçlı Higrometre: Havadaki nisbi nemi doğrudan ölçen alettir. İçerisindeki saç demeti, havadaki nisbi nem oranına göre uzayıp kısalmasıyla ölçüm yapan bir alettir.
 • İşba Dolabı: İç kısmı çuha ile kaplı olan yaklaşık hacmi 0,25 metreküp olan ve içerisindeki vantilatör sayesinde nemi ortama eşit dağıtan bir nem ölçer dolabıdır.

Tahta ve Ahşap Nem Ölçer Cihazı

Ahşap ve tahtalarda nem ölçümü yapılırken kullanılan yöntemlerden biri ETÜV yöntemidir. Ahşaptan alınan numuneler önce tartılır, sonrasında ise 100 – 105 derece arasında kurutularak ahşap parçalar tekrar tartılır. Bu sayede ahşabın nem oranı ölçülmüş olur. Ahşap ve tahtaların nemini ölçme yöntemlerinden bir diğeri nem ölçer cihazlardır. Bu nem ölçer cihazlar içerisinde en fazla tercih edilen cihazlar, nem içeriğinin neden olduğu elektriksel direnç farklılığını ölçen aletlerdir. Bu cihazların kullanım açısından en önemli avantajları taşınabilir olmalarıdır. Taşınabilir bu cihazlar sayesinde ahşabın nemi hem üretim yerlerinde hem de depolama alanlarında daha kolay ölçülebilmektedir. Ahşap ve tahtalar için kullanılan bu nem ölçüm cihazları aynı zamanda beton, sıva ve tuğladaki nemi ölçmek için de kullanılabilmektedir.

Taşınabilir ağaç, kereste nem ölçer cihazlarının tasarımında, ahşap ya da benzeri zemine batırılabilen iğne şeklinde elektrotlar bulunmaktadır. Bu ahşap nem ölçer cihazlarının ucundaki iğneler, zemine batırılınca 6 – 8 mm içeri girer. Bu iğneler sayesinde saplandıkları yerin nemini ölçer.

Pratik kullanımı ve taşınabilir olması bu cihazların tercih sebebidir. Dijital ekranları sayesinde ayrıntılı değerleri rahatça görebilirsiniz. Cihazdaki düşük pil göstergesi, kullanılmadığı zamanlarda kendini kapatma, LCD ekran arka ışık özelliklerine sahip olabilmektedir. Yüksek hassasiyete sahip bu cihazlar hızlı tepki verme özelliğine sahiptir ve 9 volt pille çalışabilmektedir. Cihazın ölçüleri; 145 mm * 67 mm * 32 mm ve ağırlığı 200 gramdır. 

Toprak Nem Ölçer Cihazı

Toprak ph ölçer ve nem, ısı sıcaklık ölçer; toprağın içindeki nem miktarını ölçmek için kullanılan bir sensör cihazıdır. Toprak nem ölçerleri, cihazda bulunan probları ölçüm yapılacak toprağa batırarak kullanılmaktadır. Toprak veya sıvının içine batırılan prob uçlar bir dirençle karşılaşır ve bu prob uçlar arasında bir gerilim farkı oluşmaktadır. Bu gerilim farkına göre topraktaki nem miktarı ölçülebilmektedir. Oluşan gerilime göre cihaz ekranına nem seviyesi yansımaktadır. Topraktaki nem oranı arttıkça topraktaki iletkenlik de artmaktadır. Toprak nem ölçer cihazları farklı modellerde tasarlanabilmektedir. Genelde analog olarak bilinen cihazlar tercih edilmektedir. Bir cihazda aynı anda nem ölçer, sıcaklık ölçer ve pH ölçer bir arada bulunabilmektedir. Bu ölçüm değerlerinin ayrı ayrı cihazları da bulunmaktadır. Cihazlarla ölçüm yapıp kesin sonuç alabilmek için kullanma talimatlarına uymak gerekli ve ölçüm çubuklarını gerekli seviyeye kadar toprağa batırdığınızdan emin olmak gereklidir. Toprak nem ölçer cihazlarının kullanım amacı topraktaki nem seviyesini belirleyip, sulama ihtiyacı olup olmadığını öğrenmektir. Bitki yetiştirmek için ideal koşullar düşünüldüğünde doğru sıcaklık değerinde, doğru pH değerinde, doğru nem değerinde ve doğru besin değerlerinde üretim yapmak en önemli faktörlerdir. Bu değerlere uygun koşullarda yetiştirilen bitkilerden daha çok verim alınmaktadır. Yetiştirdiğiniz bitkileri nem değerlerine göre ve bitkinizin ihtiyacına göre sulayabilirsiniz. Hem iç hem de dış mekan topraklarında kullanılabilmektedir. 

Sauna Sıcaklık ve Nem Ölçer Cihazı

Sauna sıcaklık ve nem ölçer cihazı, saunadaki sıcaklık ve nemi ölçmek için kullanılan bir cihazdır. Saunalar, insanlar için rahatlatıcı bir ortam olmakla beraber sağlıklı yaşam için de önemli bir aktivite olarak bilinir. Ancak sauna belli kurallara uyarak kullanılması gereken bir yerdir. Çünkü saunada içerdeki buhar ve sıcaklık değeri insan sağlığı için oldukça önemlidir. Ayrıca belirli bir süreden fazla da kalmamak gerekir. Tüm bunlar için saunalarda nem ve sıcaklık ölçüm cihazları ve zaman ayarlayıcılar bulunmaktadır. Saunalar yapı itibari ile genelde ahşap ortamlardır. Bu yüzden sauna sıcaklık ve nem kayıt cihazı ve sauna sıcaklık ve nem ölçer cihazların tasarımında da ahşap kullanılmaktadır. Saunaların içindeki buhardan dolayı nem ölçerlerin rahat okunabilmesi adına cihazların içi genelde, siyah ölçek ve beyaz ibre olarak tasarlanıp uygulanmaktadır. Değerlerin ölçülmesinde kanıtlanmış bimetalik teknolojisi kullanılmaktadır. Higrometreler sentetik sacla çalışmaktadır bu nedenle de oldukça hassastır. Yine sauna içindeki yüksek ısılara dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Genellikle sauna duvarlarında asılı konumda bulunmaktadır. Ayrı ayrı sıcaklık ve nem ölçüm cihazı olarak satılabildiği gibi ikisinin bir arada olduğu tasarımlar da oldukça fazla kullanılmaktadır. Ağırlıkları genelde 200 – 500 gram arasındadırlar. 

Oda Tipi Nem ve Sıcaklık Ölçer Cihazları

Birçok alanda kullanılan nem ölçer cihazları son zamanlarda ev ve ofislerde de çokça kullanım alanı bulmaktadır kendilerine. Ortam nemi sağlık açısından önemli olduğu için, insanların da bu konuda daha da bilinçlenmesiyle son yıllarda evlerdeki kullanımı artış göstermiştir. Özellikle yeni doğan bebekler için ortam sıcaklığı ve nemi oldukça önemlidir. Bu da aileleri nem ölçüm cihazları ve nem artırıcı makinelerin kullanımına itmektedir. Solunan havanın nem dengesini istenilen seviyede tutabilmek için oda tipi sıcaklık ve nem ölçer cihazları kullanılmaktadır. Kullanımı oldukça basit olan bu cihazlar genelde büyük ekranlı olup üzerinde tarih ve saat, nem göstergesi ile sıcaklık değerini bir arada sunan dijital ekranlara sahiptir. Sıcaklık değerleri C ve F olarak kullanma avantajına da sahiptir. Saat göstergesinde iki farklı modda kullanabilme özelliği de mevcuttur. İster 12 saat ister 24 saat olarak kullanabilirsiniz. Geniş LCD ekranları bulunmaktadır. Son ölçümlerinizi hafızasına kaydedebilme özelliği de bulunabilmektedir. Çoğunluğu pille çalışmaktadır. Masa üstü ve duvar monteli çeşitleri mevcuttur. Alarm fonksiyonları da bulunmaktadır. Sadece iç mekanlarda kullanılanların yanı sıra hem iç hem de dış mekanlarda aynı anda kullanım özelliği bulunan oda tipi nem ve sıcaklık ölçer cihazlar mevcuttur. Ayrıca bazı cihazlarda 2 farklı mekanın ölçüsünü aynı anda ölçmeye yarayan kablolu eklentisi bulunmaktadır. Nem ölçer cihaz bir odadayken kablolu eklentisi diğer odanın değerlerini ölçebilmektedir. Masaüstü dijital saat termometre nem ölçer özelliklerinin bir arada bulunması kullanıcılara farklı cihazlar kullanmak zorunda kalmasını önlemektedir. Böylelikle 3’ü bir arada olan bu cihazlarla aynı zamanda tasarruf da etmiş olursunuz.

Dijital Zamanlayıcılar

Zamanlayıcılar hayatımızın birçok alanında bize eşlik ederler. Yemek yaparken, koşarken, yürürken, spor yaparken, test çözerken ve daha pek çok alanda zamanlayıcılara ihtiyaç duyarız. Cep telefonları, kol saatleri, online zamanlayıcı uygulamaları ve bilgisayarlarda zamanlayıcılar bulunsa da bazen istediğimiz yerde bunlara ulaşmak güç olabilmektedir. Bu durumlarda dijital zamanlayıcı cihazlarına başvururuz. 

Zamanlayıcı kullanımı, kişinin zamanını yönetimi konusunda kendini geliştirmesine ve daha başarılı ve düzenli biri olmasını sağlayabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre sürekli olarak yaptığı işlerde süre tutan birinin zamanla performansının arttığı gözlemlenmektedir. Ayrıca bir işin yapılabilmesi için ne kadar süre gerektiği konusunda da zamanlayıcılar yardımcılarımız olmaktadır. Basit ve günlük hayattan örnek vermek gerekirse; fırında yemek yaparken belirli bir süre ayarlanır ve zamanlayıcı kullanılmış olur. Televizyon karşısında bir şeyler izleyerek uyumayı sevenler için televizyonların uyku zamanlayıcısı bulunmaktadır. Bu zamanlayıcılar sabah işe ya da okula gidebilmek için uyanmamıza da yardımcı olur. Siz uykuya daldığınızda televizyonunuz ayarladığınız dakika kadar sonra kendini kapatacaktır. Çeşitli şekillerde alarm olarak hayatınızda bulunan zamanlayıcılar ya her akşam ayarladığınız bir saate ya da sürekli belirlediğiniz bir saatte sizi uyandırmak için sürekli olarak geri sayım zamanlayıcısını kullanmaktadır. Bu örnekleri çoğaltmak tabiiki mümkündür. Çünkü zamanlayıcılar artık hayatın her alanında bulunmaktadır. Zamanlayıcı türleri arasında ileri ve geri sayım araçları en bilinenleridir. Geri sayım zamanlayıcıları genelde belirli bir işi belirli bir zamanda bitirmeyi hedefleyenler kullanmaktadır. İleri sayım zamanlayıcılarını da işin ne kadar sürede bitirileceğini ölçmek için kullanılmaktadır. İleri sayım zamanlayıcısının bilinen diğer adı kronometredir. 

Zamanlayıcıların dijital ve analog başta olmak üzere pek çok çeşidi bulunmaktadır.

Nem Ölçer ve Isı Ölçer Çeşitleri 

Nem ölçer çeşitleri çok fazla olduğu için fiyat aralıklarıda birbirinden farklılık gösterir. 

Toprak pH ölçer ve nem, ısı sıcaklık ölçer özelliklerinin bir arada olduğu ürün çeşitleri;

  • Dijital termometre oda ısı sıcaklık ölçer nem ölçer bir arada olan ürünler 
  • Tahta ve ahşap nem ölçer cihazları. Ayrıca bu cihazlar ahşap beton nem ölçer olarak da kullanılmaktadır.
  • Dijital saat + tarih + nem ölçer + termometre + alarm bir arada bulunan geniş LCD ekranlı cihazlar 
  • Plastik iç dış mekan termometre 
 • Dijital saplamalı yemek termometresi 

Termometre Nedir?

Termometre, bulunduğu ortamın sıcaklık değerini ölçen cihazlara verilen addır. Gazlı termometre, metal termometre (katı termometre) ve sıvı termometreler olmak üzere üçe ayrılır. Sıvı termometreler de kendi arasında üçe ayrılmıştır. Bunlar; alkollü termometreler, cıvalı termometreler ve hasta termometreleridir.

Dijital Nem Ölçer Cihaz Var mıdır?

Gelişen teknoloji her alanda olduğu gibi bu alanda da kendisine yer bulmaktadır. Halen analog cihazların olmasının yanı sıra son teknolojiyle donatılmış LCD ekranlı dijital nem ölçer piyasada çokça bulunmaktadır.

Nem Ölçen Cihazın Adı Nedir?

Nem ölçer olarak bilinen cihazın ismi higrometredir. Havadaki nemi ölçmektedir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Nem Ölçer-Isı Ölçer

715 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 38 / 715 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?