Contalar

Aracınız, size güvenli ve keyif alacağınız bir sürüş deneyimi yaşatmak için kontağı her çevirdiğinizde sıkı çalışma temposuna başlıyor. Aracınızın kalbini ateşleyen yakıt, motordan egzoza kadar olan yolculuğuna bir hareketinizle başlıyor. Bu yolculuk sırasında yakıt, sıvı halinden gaz haline doğru bir dönüşüm geçiriyor. Kimi içeriği alevle birlikte kayboluyor; geri kalanlarsa aracınızdan dışarı çıkmak için birçok aksamın içinden geçiyor. Her bir parçaya temas ederek aracın ilerleyişine ve motorun devinimine katkıda bulunuyor. Bunu yaparken, ısısı değişerek pek çok bölgeye farklı basınç uyguluyor. Yakıtın yolculuğu sırasında, motorun işlevini gerçekleştirmesine yardımcı olmak için yağ ve su da ayrı bir yolda motoru koruyucu bir görev üstleniyor.

Aynı anda gerçekleşen birden fazla sıvı ve gaz akışının yollarının birbiriyle kesişmemesi için contalar devreye giriyor. En çok basıncın ortaya çıktığı merkez olan silindirde, silindir kapak contaları en zorlu görevi üstleniyor. Yanmadan oluşan ve aracınızın hareket gücünü meydana getiren itme gücü sonucunda ortaya çıkan basıncın, istenilen bölge dışına çıkmasını engelliyor. Genellikle çelik malzemeler kullanılarak hazırlanan silindir kapağı contaları, motorunuzun en yüksek performanstayken ürettiği sıcaklığa rahatlıkla dayanıyor.

Basınç ve sıcaklıktan korumak için motor içinde parçaların etrafını saran yağın, istenilen bölgeden dışarı sızmasını engelleyen contalar bulunuyor. Yağ sızdırmazlığını en iyi şekilde sağlayabilmek için özel üretilen metal alaşımlar, esneklik kabiliyetine de sahip oluyor. Bu sayede, bağlı bulunduğu parçayı tam olarak kavrayarak sıcaklık arttıkça incelen yağın geçişine izin vermiyor.

Aracınızın hareketli ve hareketsiz aksamlarına yönelik olarak farklı özelliklerde contalar üretiliyor. Hareketli aksamlar için kullanılan contalar, hareketin meydana getirdiği esnemeye dayanıklı malzemelerden üretiliyor. Bunun yanında, sürtünme ve aşınmalara karşı da dayanıklı ve uzun ömürlü malzemeler kullanılarak hazırlanıyor. Hareketsiz aksamlara bağlanan contalar, motor deviniminden ve yol durumundan kaynaklanan titreşimleri emerek açılmalara karşı direnç gösteriyor. Böylece, parçalar arasında sıvı ya da gaz sızıntısının önüne geçilmiş oluyor. Erişilmesi güç yerlerdeki sızıntıları engellemek için de sıvı contalar kullanılarak gözle görülemeyen küçüklükteki delikler ve açıklıklar kapatılıyor.

Oto Conta Fiyatları

Oto conta fiyatları, sahip olduğunuz aracın marka ve modeline göre değişkenlik gösteriyor. Otomotiv üreticileri, her türlü motorun ihtiyacını karşılamak amacıyla çok çeşitli contalar üretiyor. Conta modellerindeki çeşitlilik, fiyat çeşitliliğini de beraberinde getiriyor. Contayı yerleştireceğiniz bölgenin büyüklüğü, kullanacağınız malzemenin de büyüklüğünü belirliyor. Contanın değişken boyutları da fiyat üzerinde etkili oluyor.

Oto conta fiyatları konusunda etkili olan bir diğer etmeni de contanın hazırlanmasında kullanılan materyaller oluşturuyor. Yüksek sıcaklık ve basınca maruz kalan aksamlar arasındaki contalar, otomotiv üreticileri tarafından özel olarak üretilen metal alaşımlarla hazırlanıyor. Esneme kabiliyetine sahip metaller, bağlanacağı parçaya tam oturması için kendilerine has tasarlanan kalıplarda şekilleniyor. Aracınızın her bir parçasına uyum sağlaması için farklı şekillerde bir çok kalıp kullanılıyor.

Kalıp içinden çıkarılan contalar, temizleme ve dayanıklılığını arttırma işlemlerinden geçiriliyor. Daha sonra, ısı ve aşınmaya karşı testlerden geçirilen ürünlerin ömrü maksimum seviyeye çıkıyor. Üzerinde hiçbir kir, toz ve çapak kalmayan conta, aracınıza monte ediliyor. Böylece, sızıntılardan kaynaklanan arızaların önüne geçerek motorunuzun ve buna bağlı olarak aracınızın ömrü uzuyor.

Aracınızın motorunda kalıpların ya da plastik parçaların ulaşamayacağı yerler bulunabiliyor. Böyle durumlar için özel olarak geliştirilen sıvı contalar, diğer contaların işlevini üstleniyor. Araç motorunuzun ihtiyacına yönelik conta çeşidini kolaylıkla bularak seçenekler arasında karşılaştırabilirsiniz. Kullanımınıza en uygun contayı hızla bularak sahip olabilir ve bu küçük parçayı değiştirmekle motorunuzda oluşabilecek daha büyük zararların önüne geçebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oto Contası

9632 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 9632 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20016152/60007135