Pandizot

Pandizot

Pandizot adı verilen ürünler sıklıkla sedan araçlarda daha işlevsel özelliklere sahiptir ve kullanıcılara büyük avantajlar sunar. Gerektiği zaman yerine takılabilir ve bagajdaki eşyaların yoğunluk durumuna göre sökülüp yan kenara da monte edilebilir. Birçok araç modelinde bulunan bu ürünlerin sedan ve hatchback araç tiplerinden farklı fonksiyona sahip özellikleri vardır. Sedan harici araç modellerinde sabit bir kullanım yeri olan ürünlerin en önemli avantajı ses yalıtımı sağlamasıdır. Araç içinde ses ve müzik sisteminin iyi iletilmesini sağlar. Bunun dışında aracın motor, süspansiyon gibi bölmelerinden gelen sesleri de araç içine yansıtmaz. Kolay kullanımı sayesinde insanlara büyük bir konfor sunar. Araç bagajlarında yer alan yük fazlalığı bazı durumlarda arka koltuğa kadar uzanabilir. Bu durumda dikey alanlarda yer fazlalığı oluşturmak için bu modellerden sıklıkla faydalanılır. 

Pandizot Modelleri ve Çeşitleri 

Birçok farklı araç çeşidinde arka kısımda yer alan pandizotların faydası saymakla bitmez. Arka camla bagajın ayrılmasına olanak sunan bu sistem oldukça sağlam ve dayanıklıdır. Aracın ömründen bile fazla olan aletin temel işlevi aracın arka koltuğu ile bagajın ayrılmasını sağlamaktır. Yapım maddesi ise farklı ürünlerden olduğu için araca göre değişiklik gösterir. Ses sistemi hoparlörlerini de içine alan bu modellerde özellik olarak aşağıdaki maddeler sıralanabilir:

  • Aracın içerisindeki ses yalıtımını sağlar. 
  • İçerideki sesi dışarıya, dışarıdaki sesi ise içeriye aktarmaz.
  • Aracın cam ile bagaj arasındaki bölmeye yerleştirilerek kullanılabilir. 
  • Motorun ve LPG’nin randımanlı çalışmasını ve ısı yalıtımını sağlayan özel bölmeleri barındırır.
  • Bagajdaki eşyaların aracın içine dolmasına engel olur. 

Aracın çeşidine göre farklı özellik ve büyüklüklerde üretilen ürünler oldukça güvenilir ve sağlamdır. Uzun yıllar kullanılma potansiyeline sahip modellerde ısı ve ses yalıtımı tama yakın sağlanır. Üstünde yer alan kabartmalara hoparlör yerleştirilebilir. Bu sayede araç içinde müzik çalındığında arka koltukta oturan kişiler de çok rahatlıkla dinleyebilir. Ham madde olarak polyester, MDF, karbon ya da fiberglas tipleri kullanılabilir. Bunların arasından tercih edilecek olan çeşidi aracın tipine göre belirlenir. Tofaş pandizot çeşitleri genelde siyah renktedir ve kullanıcı kendi isteğine göre bunu değiştirebilir. 

Pandizot Renkleri ve Araçlarla Uygunluğu

Pandizot nedir sorusuna cevap olarak araçların camla bagaj arasında bulunan malzemesidir denebilir. Temel görevi ise araç içerisindeki hoparlör sisteminden gelen sesin cızırtı oluşturmadan kulakları rahatsız etmeyecek şekilde yolculara duyurulmasıdır. Bazı durumlarda modellerde birden fazla bölme bulunabilir. Bu durum araç sahibinin zevkine bağlıdır. Kişi isterse daha bas bir ses duymak için kabartı sayısını 3 ya da 5’e çıkarabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sesin yüksekliğini ayarlamaya çalışırken aradaki parazitlerin ayıklanabilmesidir. Bu da pandizotun özel hava kanalları sayesinde gerçekleştirilir. Bu kanallar cızırtı gibi kulağa hoş gelmeyen ve insan sağlığını tehlikeye atan sesleri ayıklar. Araç içine daha tok ve gür seslerin homojen bir şekilde iletilmesini sağlar. Pandizotlar görev olarak ses iletimi dışında bagajla arka koltukları ayırmada da yardımcı olur. Bagajın işlevsel bir şekilde kullanılmasını isteyen araç sahipleri bazı durumlarda bu ürünleri çıkarıp yan tarafa koyarak bagaja daha fazla eşya yüklenmesini sağlayabilir. 

Palio Pandizot Özellikleri

Yüzlerce çeşit araç için özel olarak üretilen ses yalıtım sistemlerinde birden fazla özellik vardır. Palio pandizot kolay kullanımı ve hafifliği ile sürücülere büyük bir konfor yaşatır. Aynı zamanda bu ürünlerin aracın döşemesine göre farklı renk ve tasarımları bulunur. Üreticiler araç sahiplerinin zevklerine göre kaliteli sağlam modelleri piyasaya sunar. Bu sayede sürücüler ve aracın içinde seyahat eden yolcular istedikleri ses seviyesinde müzikler dinleyerek seyahatlerini gerçekleştirebilir. Diğer bir faydası da bagajın aracın arka koltuğundan ayrılmasını sağlamasıdır. Arka koltukta seyahat eden yolcular bagajda yer alan malzemelerden rahatsız olmaz ve arka camın görünürlüğü artar. Ancak bazı sedan araçlarda bunun sağlanması mümkün değildir. Çünkü sedan tipteki arabaların pandizotları sabittir ve çıkarılamaz. 

Pandizot Fiyatları 

Pandizot fiyatları aracın çeşidine, istenilen dayanıklılığa, kabartı sayısına ve rengine göre değişiklik gösterir. Bazı araç tiplerinde tek bölmeli yani bir adet kabartı bulunur ve fiyatı da çoklu modellere göre daha ekonomiktir. Ancak bazı araç sahipleri de yolculukları esnasında müzik keyiflerini artırmak amacıyla araçta son ses melodiler dinlemeyi tercih ettikleri için bas sisteminin son teknoloji ile donatılmasını sağlayan modelleri satın alabilir. 

Fiat, Uno, Tofaş, Peugeot gibi araç markalarının farklı pandizotları vardır ve hepsinin kalitesi de birbirinden oldukça farklıdır. Fiyat aralıkları da araç modellerinin kalitesine göre değişecektir. Bu nedenle araç sahibi kendi zevkine göre hali hazırda mevcut bulunan ürünü çıkarıp beğendiği pandizotu kullanabilir. Bunun için üreticiler fonksiyonu değişken modeller piyasaya sunar. 

Bir sürücü ses sisteminin harika olmasını isterken diğeri bagajla arka koltuk arasında hacmi artırmayı amaçlayabilir. Modeller herkesin ihtiyacına uygun olacak şekilde üretilir. Siyah, kırmızı, kahverengi, gri ya da füme renklerinde olan ürünler aracın iç döşemesine göre satın alınır. Sürücüler ve yolcular pandizotların üzerinde yer alan kabartıların iyi ses yalıtımı yapması sayesinde kaliteli müzikleri dinleyebilir. 

Şahin, Tofaş, Ford Fiesta Pandizot Modelleri

Araç çeşitliliği kadar piyasada pandizotların modelleri yer almaktadır. Şahin pandizot diğer araçların modellerine göre daha sert ve polyester yapıdadır. Bu nedenle dayanıklılığı fazla olmasına rağmen darbelere karşı hassasiyeti oldukça yüksektir. Bagajdaki en ufak bir fazlalığa karşı kolayca kırılabilir potansiyele sahiptir. Bu nedenle Şahin model araç sahipleri bu ürünleri kullanırken oldukça dikkatli olmalıdır. Diğer yandan Tofaş modellerinde fiberglas teknoloji kullanılmıştır. Fiberglas yapı ürüne esneklik sağlar ve bükülmelere karşı dayanıklılık verir. Bu dayanıklılık bagajdaki eşyaların özellikle hatchback araç modellerinde cama ve arka koltuğa zarar vermesini engeller. Bazı durumlarda bagajda gereğinden fazla malzeme taşınması gerekebilir. Dikey olarak araca geniş alan sunan pandizotlar kolayca çıkarılarak bu alan araca sağlanmış olur. Şoförler de dikiz aynasından arka tarafta trafik yoğunluğunu daha kolay takip edebilir ve buna göre önlemini alır. Sedan modellerde ise böyle bir tak çıkar yapı yoktur. 

Fiat Uno Pandizot Özellikleri

Fiat Uno Pandizot çeşitlerinin özellikleri aracın diğer modellere göre daha küçük olmasından dolayı daha işlevseldir. Alan dar olduğu için fonksiyonel olarak bu araçlar için daha geniş çaplı özelliklere sahip pandizotlar üretilir. Sürücüler arka camın yükselmesini önleyerek bagajdaki eşya fazlalığından zarar görmemiş olur. Üstelik ürünlerin içeriğinde yer alan ses sisteminin hoparlörleri için özel olarak üretilmiş bölmeleri de oldukça sağlamdır. İstenildiği kadar bu kabartılar artırılabilir. Sürücüler keyifli yolculuk yapmak için pandizotların üzerinde yer alan bölme sayısını artırarak müzik zevklerini en üst noktada yaşayabilir. Rock, pop, metal türlerinde parçaların ses kalitesi yüksek araçlarda dinlenmesi insanlara ayrı bir keyif verir. Fiat Uno, Ford Fiesta gibi araçlarda bu keyfi tadında yaşamak için uygun kabartı sayısına sahip pandizotlardan satın alınabilir. 

Araç Çeşidine Göre Uygun Pandizot Seçimi

Üreticiler araçlar için çoğu zaman spesifik modellerde ürünler imal eder. Ancak pandizotların üretilmesi esnasında standardizasyonun sağlanması gerekebilir. Çünkü Kartal pandizot çeşitleri aracın iç hacminin belli olmasından dolayı sabittir ve değişmez. Ancak sürücünün ve araç sahiplerinin zevkine göre üzerinde yer alan bölme sayısı ile müzik sistemi arasındaki hava kanalları değişkenlik gösterebilir. Yüksek ses seviyesinde müziklerin dinlenilmesi isteniyorsa bu durumda aracın içinde her yere eşit miktarda sesin yayılmasını sağlamak için 4 bölmeli pandizotlar kullanılabilir. Ancak hacim olarak daha küçük araçlarda bu mümkün olmayabilir. Çünkü ses sistemi içindeki hava kanalları deforme olabilir. En uygun modelin seçimi konusunda uzman kişilerden ve oto servislerinden yardım alınabilir. Pandizot Tofaş da Kartal model aracın aksesuarı ile benzer özelliklere sahiptir. Modelin satın alınması sırasında aracın türü önemlidir. Her iki yanı kaplayacak ve arka koltukla bagajın tam olarak ayrılmasını sağlayacak ürünler tercih edilmelidir. 

Ford Fiesta Pandizot Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ford Fiesta Pandizot modelleri için ses yalıtımının üst seviyede olduğu bilinmektedir. Araç sahipleri kendi zevklerine göre uygun renklerde bu ürünü satın alırken dayanıklı olmasına ve kolay deforme olmamasına özen göstermelidir. Diğer açıdan düşünüldüğünde bagajın arka camla bağlantısı da oldukça önemlidir. Yani bagajdaki eşyaların fazlalığı arka cama zarar vermemelidir. Burada pandizotların dayanıklılığı ön plana çıkar. Fiesta modellerinde aracın küçük olmasından dolayı ürünlerin boyları diğer çeşitlere göre daha kısadır. Üzerindeki yapılar binen yüke göre daha fazla esneyebilme kapasitesine sahiptir. Üstelik modellerde renk seçeneği de fazladır ve oto koltuklarının döşemelerine uygun araç sahibinin zevkine göre şekillenebilir. Bu nedenle piyasada fazla miktarda ürün çeşitliliği mevcuttur. Peugeot 206 pandizot ürünleri de Fiesta modelleri ile benzer özelliklere sahiptir ve kullanıcılara büyük konfor sunar. 

Farklı Özelliklere Sahip Pandizot Ürünlerinde Kaliteyi Nasıl Anlarım?

Her araç tipine göre farklı çeşitlerde üretilen modellerde birden fazla fonksiyonel özellik bulunur. Opel Corsa pandizot ürünleri özellik açısından daha geniştir ve ses yalıtımı daha fazladır. Araçta LPG sistemi varsa motorun çalışması esnasında çıkan sesin araç içine gelmesine engel olur. Benzer şekilde araç içinde son ses hoparlörlerden müzik açıldığında dış ortama geçmesine izin verilmez. Pandizotların bu çok işlevsel yapıları araç sahiplerine ve içerideki yolculara büyük konfor sunar. Etrafın da sesten rahatsız olmasını engelleyen bu ürünlerin farklı renkleri piyasada mevcuttur. Kaliteli bir ürün esnekliğinden ve sesi iyi bir şekilde yalıtmasından anlaşılabilir. 

Pandizot Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Araçlar için en uygun pandizotları tercih ederken en başta kaliteli olmasına ve bükülebilir yapıya sahip olmasına dikkat edilmelidir. Sedan modellerde sabit olan ve duruma göre çıkarılamayan ürünlerde bagaja fazla eşya yüklenmemelidir. Diğer hatchback modellerde eşyanın fazlalığına göre modellerin sökülebilmesi mümkündür. İhtiyaç giderildiğinde geri yerine kolayca takılabilir. Fiat Punto gibi arkası geniş araçlar için seçim yapılacaksa aracın enine de dikkat edilmelidir. Kolay kullanım sağlayan Fiat Punto pandizot çeşitleri sesi aracın en uzak noktasına bile eşit şekilde dağıtır ve müziğin çalınması sırasında oluşabilecek cızırtıları engeller. Bu sayede sürücü ile birlikte diğer yolcular da aracın içinde keyifli bir şekilde yolculuklarına devam edebilir. 

Pandizot Renklerini Neye Göre Belirleyebilirim?

Bir pandizota ihtiyaç duyulduğunda renk konusunda kararsız kalınabilir. Bunun için en iyi ip ucu aracın içindeki koltukların döşeme rengine bakmaktır. Döşemelerle uygun pandizotların satın alınması araç içinde tasarım açısından bir ahengin oluşmasına yardımcı olacaktır. Diğer yandan aykırı veya zıt renk kombinasyonları da yapılabilir. Aracın döşeme renklerinden farklı olarak sahibinin zevkine göre farklı renk seçenekleri denenebilir. Pandizot fiyatı piyasada satılan ürün kalitesinden ve modellerin renklerinden etkilenir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pandizot

266 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 266 ürün
Pandizot Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Pandizot Pandizot, otomobillerde arka koltukların arkasındaki camın alt bölgesinde bulunan; bagaj ile kabini birbirinden ayıran parçadır. Hatchback araçlarda çoğunlukla bagaj hacminin genişletilmesi amacıyla yerinden kolayca çıkarılabilen pandizot, sedan araçlarda ise sabittir ve üzerinde araç ses sistemine ait hoparlörler bulunur. Pandizot, üretildiği malzemenin doğası gereği sedan araçlarda hoparlörden gelen ses kalitesini artırırken, yoldan ve süspansiyon sisteminden gelen sesi de kabinden uzaklaştırır. Çoğunlukla mdf, polyester, fiberglas ve karbondan üretilir. Hatchback araçlarda bagaj kapağının açılması ile yukarı doğru hareket eden pandizot, gerektiğinde dikey yükleme alanının genişletilmesi için kolayca sökülebilir. Yeni model bazı araçlarda çıkarılan pandizotu bagaj tabanına yerleştirmek için özel bir alan dahi bulunur. Sedan araçlarda ise pandizotunesas işlevi, arka camın koltuk ile arasındaki boşluğu doldurmasıdır. Otomobil üreticileri, sedan araçlarda bulunan pandizotun içine hoparlör yerleştirerek, kabinde duyulan sesin kalitesini artırmayı amaçlar. Bu yüzden pandizot, oto aksesuarları arasında yaygın olarak satılan bir üründür. Araç marka ve modeline göre özel üretilen pandizotlar üzerinde genellikle daha güçlü ve verimli hoparlörler için özel yuvalar bulunur. Farklı açılarla hoparlörlerin konumlarının ayarlanmasını sağlayan bu yuvalar sayesinde araç içinde duyulan müzik sesinin sürücülere ve yolculara en iyi şekilde iletilmesi sağlanır. Bazı ürünlerde ikiden fazla hoparlör için tasarlanmış özel yuvalar bulunur. Bu alanlar, maket bıçağı yardımıyla rahatlıkla açılabilir ve böylece istenen sayıda hoparlör, bu yuvalara yerleştirilir. Otomobillerde yer alan ses sisteminin güçlendirilmesi ve ses kalitesinin artırılması için tasarlanan özel ürünlerde ise güçlü bas seslerinin araç bağlantı noktalarında oluşturduğu ve istenmeyen cızırtılara yol açan basıncı engellemek için özel hava kanalları bulunur. Hava akışının sağlanması ile hoparlörden gelen ses, daha dengeli ve temiz bir şekilde duyulur.
DSACategoryId/60002705/2147483631/264130/60006589