Pandizotlar, üzerine hoparlör ve farklı oto aksesuarlarının yerleştirildiği parçalardır. Kapıların iç cephelerine ve alt oluklarına monte edilebilen çeşitleri bulunur. Araca görsel olarak ve ses performansı anlamında katkılar sunar. Oto içi ses sistemlerinden istenen performansı alabilmek için orijinal setler sökülerek, yerine modelle uyumlu pandizotlar takılabilir.

Pandizot Nedir?

Pandizot, otomobillerde arka koltuklar ile arka cam arasında kalan bölümün kapatılması ve oto ses sistemlerinin bir bölümünün monte edilebilmesi için kullanılan yarı esnek veya sert bir malzemedir. Karbon, polyester ve medefe üzerine kaplama ile elde edilen pandizot çeşitleri mevcuttur. Binek araçlarda genellikle sabit platform üzerine monte edilirler. Hatchback araçlarda ise, sökülüp takılabilir nitelikte olan ve bagaj kapağına bağlı portatif ürünler daha yaygın bir şekilde kullanılır.

Oto ses sistemleri için kabin olma özelliği de olan pandizotların, kapı içi ve iç sütunlar üzerine sabitlenebilen türleri de vardır. Aracın mevcut kapı içi haznesi, hoparlör cepleri bulunan ekipmanlar ile değiştirilerek, ses kalitesinin artırılması sağlanabilir. Yüksek desibeldeki gücü sönümlemek ve araç içinde bulunan hoparlörlerden kaynaklı trim seslerini önlemek için, polyester ve özel kompozit malzemelerden imal edilen ürünlere yönelmekte fayda vardır. Ayrıca, almayı düşündüğünüz modelin aracınız ile tam uyumlu olmasına da kesinlikle dikkat edilmelidir.

Pandizot üzerindeki hoparlör yuvaları, kabartmalı ya da farklı yönlere bakan eğimli modellere sahiptir. Kabin yuvaları maket bıçağı ile açılarak, hazne içine uygun watt gücüne sahip çeşitli hoparlörler monte edilir. Kabin levhası üzerinde ayrıca farklı büyüklüklerde delikler bulunur. Bu deliklerin amacı, kabin altındaki subwoofer ses sisteminin ve hoparlörlerin yaymış olduğu sesi dengelemek ve kabin içine daha stabil bir formda aktarabilmektir.

Hafif ticari araçların ve station bagaja sahip otomobillerin depolama alanları dışarıdan bakıldığında gözükür. Hem güvenlik açısından, hem de eşyalarınızın gizliliği için bagaj pandizotları ile bagaj üzerinin örtülmesi oldukça önemlidir. Kullanım kolaylığının yanı sıra, estetik olarak da araca bütünlük katan bagaj pandizotlarının üzerine çeşitli ses sistemleri de kurulabilir.

Pandizot Ne İşe Yarar?

Oto ses sistemleri ve bagaj aksesuarları için kullanılan pandizotların farklı türleri vardır. Çoklu bölmelere sahip, havalandırmalı ve akordeon tipi modeller en çok tercih edilen ürünlerdir. Çoklu bölmelere sahip ürünler, farklı çap ve genişliğe sahip hoparlörleri muhafaza edebilirler. Aracın bagajına subwoofer ve amfi sistemi yerleştirildiğinde, havalandırmalı veya delikli tip pandizot modelleri, sesin araç içinde daha rahat bir şekilde ve daha dengeli olarak dağılmasına yardımcı olur.

Akordion tipi bagaj aksesuar çeşitleri, özellikle station wagon araçlarda tercih edilmektedir. Kademeli olarak arkadan öne doğru katlanması, valiz gibi büyük eşyaların yüklenmesi esnasında büyük kolaylık sağlar. Ayrıca, hatchback araçlarda olduğu gibi arka koltuk hizasından itibaren bagaj üstüne hafif eşyaların yerleştirilmesine de olanak tanır.

Amfi desteği ile geliştirilmiş ve yüksek ses çıkışına sahip otomobillerin, ses akustiğini kusursuzlaştırmak ve müziğin kulağa daha pürüzsüz ulaşmasını sağlamak için iyi bir pandizota ihtiyaç vardır. Özellikle arka bölümde ikiden çok hoparlör ve subwoofer kullanılacaksa, oluşabilecek titreşimlerin önüne geçilmelidir. Aracın orijinal kabini üzerine kanal açarak hoparlör monte etmek, doğru bir işlem değildir. Belli standartlara sahip kabinler, yüksek ağırlıklara karşı dayanıklı olmayan, daha çok kozmetik amaçlı imal edilen ekipmanlardır. En doğru tercih, yüksek kaliteli ve ses sistemi taşıma özelliği olan ürünler arasından seçim yapmak olacaktır.

Aracınızın markasına, modeline, bagaj türü ve ses sistemine en uygun pandizot çeşitlerini detaylı olarak inceleyerek size uygun ürüne ulaşabilirsiniz.

Pandizot

103 ürün var
  1. Markalar
    1. Sağlam
    2. Wolcar
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Ürün Puanı
  4. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/264130/60006589
BAŞA DÖN