Paneller

Aracınızın iskeletini oluşturan belli parçalar bulunmaktadır. Bu parçalar, çoğunlukla aracınızı sert darbelere karşı korur. Ayrıca, aracınızın elektronik aksamları da bu paneller ile korunur. Ön, arka, üst ve yanlarda olmak üzere çeşitli paneller, arabanızın genel hatlarını oluşturmaktadır. Herhangi bir darbe ve kaza durumunda bu panellerin şekli bozulabilmektedir. Bu yüzden yedek parça üreticileri, bu panelleri yedek parça olarak üretirler.

Kaliteli paneller, darbelerden daha az hasar alırlar. Kalite ise panellerin yapıldığı malzemeye göre değişiklik gösterir. Aracınızın markasına ve modeline uygun panellerin boyutu, ağırlığı ve şekillendirilmesi panel fiyatları arasında farklılığa neden olan ana etkenler arasındadır. Paneller üzerine aracınızın dış görünüşünü belirleyen parçalar yerleştirilir. Örneğin, ön panelin üzerine aracınızın ızgarası, logosu, far ve sis lambaları ile bunların elektrik aksamları yerleştirilir. Aracınızın yanlarındaki panellere ise kapılar ve benzin depo kapağı sabitlenmektedir.

Paneller üzerinde değişik boyutlarda oyuklar ve delikler bulunabilir. Bunlar, montajda ve elektrik sisteminin yerleştirilmesinde kolaylık sağlar. Aracınızın dış kısımları dışında iç kısımlarında da paneller bulunur. En bilindik örnek ise gösterge panelidir. Gösterge paneli, aracınızda sürücü koltuğunun hemen ön kısmına yerleştirilmiştir. Gösterge panellerinin üzerinde aracınızın düzgün çalışması için gereken ölçüm ve kontrolleri bildiren kontrol göstergeleri yer alır. Herhangi bir arıza durumunda ya da olası bir arıza riski oluştuğunda sürücüyü uyarır. Bu göstergelerin doğru ve düzgün çalışması için dayanıklı bir gösterge paneli çerçevesine oturtulması gerekir.

Gösterge panelinizin üst kısmı, ısıtma ve klima sistemi için havalandırma delikleri içerebilir. Bunlara ek olarak bir de ses sistemi için hoparlör yuvaları konulmuş olabilir. Ayrıca, elektrik prizinin de yer aldığı bir kül tablası ve çakmağı da bulunabilir. Isıtma ve havalandırma kontrolleri, havalandırma kanalları, aydınlatma kontrolleri, ses donanımı ve navigasyon sistemleri de gösterge paneline monte edilebilmektedir. Sürücüler, araba kullanırken göstergeleri sık sık kontrol etmelidir. Gösterge panelinde çatlak veya kırık oluştuğu zaman bir an önce değiştirilmesi, güvenliğiniz açısından faydalı olacaktır.

Paneller, aynı zamanda sürücüyü ve yolcuları motorun sıcaklığından, yağından ve tehlike oluşturabilecek elektrik bağlantılarından da korumaktadır. Üst panel, aracınıza yukarıdan düşecek herhangi bir nesne veya kaza esnasında aracın ters dönmesi sebebiyle sürücü ile aracın içindeki yolcuları korur. Üst panellerde araç içi lamba bağlantısı, hoparlörler, sunroof ya da açılır cam tavan yer alabilir. Üst panelde oluşacak bir hasarda aracınızın, varsa sunroof camı ya da açılır cam tavanı doğru çalışmayabilir. Aracınızın iç panelleri arasında havalandırma peteği ve oto teyp paneli de bulunur. Bu paneller, genellikle plastik malzemeden üretilmekteyken ayak basamak panelinin yapımında alüminyum madde tercih edilmektedir.

Paneller, set hâlinde ya da parça parça olarak satılabilmektedirler. Örneğin, aracınıza ön paneli komple alabileceğiniz gibi üst parça ve alt parçayı ayrı ayrı olarak da alabilirsiniz. Parçaların birleştirilebilmesi için kilit sacları bulunur. Kilit sacı sayesinde parçalar birbirine daha iyi kenetlenir. Bunun dışında ön panel davlumbazı ve panele bağlanan tampon demiri bağlantı braketi bulunmaktadır. Panel klipsleri de panellerin korunması için son derece büyük önem taşırlar.

Minibüs panelleri, otomobil panellerine göre daha geniş hacimlidir. Bu yüzden panelin bağlantı noktaları farklı yerlerde olabilmektedir. Paneller, özel tasarımları sayesinde titreşim ve hafif darbelere direnç sağlarken bu kuvvetlerin tek noktada birikmesini engelleyerek, aracınızın mekanizmasında oluşabilecek hasar ve yıpranmaların önüne geçer. Panelleriniz ve arabanızın panel bağlantıları ne kadar iyi ise o kadar güvenli bir sürüş deneyimi yaşarsınız.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Paneller

4228 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 4228 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?