Polyester Macun

Polyester macun bir dolgu malzemesi olup yaygın bir şekilde araç kaportaları onarımlarında kullanılan başlıca malzemelerden biridir. Polyester macunu, genellikle otomobillerinizin boya yenilenmesi ve tamir/bakım işlemlerinde, kaportada meydana gelen derin yüzey hasarlarının giderilmesi için kullanılır. Temiz durumdaki çıplak sac, fiberglas ve alüminyum gibi farklı yüzeylere de direkt olarak uygulanabilir. Ağaç malzemelerde de rahatlıkla uygulayabileceğiniz polyester macunlar mobilya tamir işlemlerinde de güvenle kullanılmaktadır. 

Polyester Macun Nedir?

Polyester macun nedir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir: Polyester macun; yüzeye mükemmel yapışan, uygulanması kolay, yumuşak dokulu ve kolay zımparala bilen, yarı esnek doymamış polyester bazlı reçine esaslı bir macundur.

Polyester Macun Kullanım Alanları

Polyester reçineden üretilen bu polyester macun nerelerde kullanılabilir? Hasarlı araçların gövdelerinde meydana gelen boşlukları doldurmak, araç yüzeyini pürüzsüz bir hale getirmek, kaporta dokusunu güçlü bir şekilde korumak için otomotiv sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. 

Polyester dolgu macunu yüzeylerde herhangi bir nedenle oluşmuş hasarlar sonucu meydana gelen çukurlukları, iki bileşenli ve çok fonksiyonlu yapısıyla pürüzsüz bir şekilde doldurur. 

Yüksek dolgu gücüyle ilgili sektörlerde güvenle tercih edilen polyester macun kullanım alanları arasında otomotiv sektörü başta olmak üzere, iş makineleri, imalatta kullanılan çeşitli makinalar ve rüzgar gülleri, uçak, helikopter gibi hava ulaşım taşıtları, vitrin mankenleri, suyla temaslı yat, tekne gibi deniz taşıtları, ahşap malzemeden imal edilmiş mobilya ürünleri sayılabilir. 

Polyester dolgu macunlarının kullanılabildiği yüzeyler arasında;

*Mevcut Boyalı yüzey
*Çıplak Çelik ve Dökme Demir
*Galvanize Çelik
*Alüminyum
*Tüm Metaller
*Fiberglas ve GRP 

*Plastikler sayılabilir.

Polyester Macun Nasıl Uygulanır?

Uygulama alanının zemin etüdü önceden mutlaka yapılmalı, ürün uygulamasına daha sonra geçilmelidir. Polyester macun kullanımı yapılacak yüzeyler öncelikle iyice temizlenerek kir, pas, yağ, toz gibi yabancı maddelerden tamamen arındırılmalıdır. Gözenek yapmayan, çekimi ve zımparalama aşaması kolay olan polyester macun uygulaması öncesi ve sonrasında hasar tespit bezi kullanılması gereklidir. Uygulama alanı yüzeyler zımpara kalınlığına göre kuru haldeyken zımparalanmalı açığa çıkan zımpara tozları hava sirkülasyonu sağlanarak yüzeyden uzaklaştırılmalıdır.

Polyester macunu uygulama aşamaları; yüzey temizliği, kurutulması, macun karışımının hazırlanıp uygulanması daha sonra macun çekme ve zımparalama yapılması şeklinde sıralanmaktadır.

İhtiyacınıza göre tercih ettiğiniz polyester macununun uzun ömürlü ve verimli olması için yüzeye ince bir katman şeklinde uygulanmalıdır. Kalın uygulanan bir katman zaman içinde dolgunun önce çatlamasına sonra da yerinden düşmesine neden olur. Bu sebeple birçok polyester macun çeşidinde uygulama kalınlığı maksimum 6 mm civarı olmalıdır.

Kullanıma hazır olan polyester macunların tercih edilmesi kaportanızda oluşmuş hasarların derinleşmeden onarılması, zaman tasarrufu ve yüzeyin yapısal gücünü koruması açısından kolaylıklar sağlar. 

Polyester Macun Ne İşe Yarıyor?

Pürüzsüz bir doku yaratan polyester macun nerede kullanılır? Piyasada polyester çelik macun diye de bilinen polyester macunlar yaygın olarak kaporta ve boya atölyelerinde ve kişisel uygulamalarda kullanılır.

Otomotiv sektöründe hayat kurtarıcı bir rol oynayan polyester macun ne işe yarar? Kaporta gibi yüzeylerde oluşmuş bölgesel derin hasarların pürüzsüz bir şekilde doldurularak en verimli şekilde hasar onarımını yapmak için kullanır. Ayrıca farklı sektörlerde veya kişisel yüzey uygulamalarınızda en pratik ve verimli sonuca ulaşmanızı sağlayarak uygulama alanınızı orijinaline en yakın halde onarır. Zaman ve ekonomik kayıpları önlemede en güvenli yardımcıdır. Uygulama yüzeylerine uygun fiber glass, metal veya soft polyester macun çeşitlerinden birini ihtiyacınıza göre tercih edebilirsiniz.

Polyester Macun Çeşitleri 

Polyester macun çeşitleri soft, metal ve fiberglas olarak 3 çeşit olarak üretilir. Bu 3 macun çeşidinin arasından metal yüzeyler için formüle edilen metal polyester macun en yaygın kullanım alanı olan macundur. Çelik polyester macunlar daha çok su yalıtımı kalitesini arttırmak için büzülmeyen formülleri nedeniyle tercih edilir. Uygulama sonrası sertleşen macuna yeniden şekil verilmesi gerekmez. Metal macunlar ise gözeneksizdir. Dayanıklı ve orijinaline en yakın görünümde yüzeyler elde edebilirsiniz.

Fiberglas veya polyester fiber macunların (elyaflı polyester macun olarak da bilinir) içeriği cam elyafı ve metal parçacıklarından oluşur. Su emmediğinden özellikle otomotiv sektöründe araç dışındaki paslanmış yüzeylerde oldukça iyi bir performans sergiler. Geniş yüzeylerde daha mükemmel bir seçenek olmakla birlikte diğer polyester macunların aksine uygulaması daha zor olan bu macun çeşidi için profesyonel bir uygulamaya ihtiyaç vardır. 

Soft polyester macun çeşidi içeriğinde metal macunlar gibi bol miktarda reçine barındırır. Fakat hafif bir macun olduğundan derin hasarlar yerine ezikler, yüzeysel ve az hasarlar için tercih edilir. Zımparalama işlemi de kolay olan bu polyester macun çeşidi bazen yumuşak bir yüzey tercih edildiğinde son katman olarak da kullanılır. 

Polyester Macun Sertleştirici Nedir? 

Polyester macun sertleştirici maddesi; yüzeye uygulama sırasında macuna direkt olarak ilave edip, homojen bir şekilde karıştırılan bir malzemedir. Belli bir oranda macuna karıştırıldıktan sonra, 20 derece sıcaklıkta yaklaşık 5-8 dakika içerisinde yüzeye uygulanmalıdır. Sonrasında 30 dakika civarında yüzey zımparaya hazır hale gelecektir.Polyester Macun Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Polyester macunu otomotiv alanında kullanacaksanız en önemli faktörlerden biri macununuzun aracınızın kaporta malzemesiyle tam uyumlu olması gerektiğidir.
 • Polyester macunlar uygulanacakları yüzeye göre formüle edildiğinden yüzeyinizin cinsine göre bir macun çeşidini tercih etmelisiniz.
 • Uygulanacak yüzeyin genişliği veya hasarın derinliğine göre kullanacağınız macun miktarını önceden bilmeniz gerekir.
 • Piyasada polyester macunları geniş bir gramaj ağırlığı çeşitliliğiyle ambalajlanır. İhtiyacınıza göre gramajda bir macun paketi satın almalısınız. Örneğin polyester macun 3 kg lık bir ambalaj size yeterli gelecekse daha azı veya çoğunu almanıza gerek olmayacaktır. Çünkü 

polyester macun çeşitleri raf ömürlerinin süreleri formüllerine göre değişkenlik gösterebilir.

 • Otomotiv sektöründe kullanacağınız macunlar özellikle kıvam açısından kolay karışabilen bir formül olmalıdır. Bu ürün size zaman ve işçilik açısından kolaylık sağlayacaktır.

Kişisel Olarak Polyester Macununu Nasıl Uygularım?

Öncelikle onarmayı planladığınız hasarlı bölgeyi değerlendirin. Yüzeyinizi temizleyin, gerekirse zımparalayın ve ne tür bir dolgu macununa ihtiyacınız olduğunu belirleyin. 

 • Küçük çaplı bir onarım yapmayı planlıyorsanız soft macunlar sizin için yeterli olabilir.
 • Büyük çapta bir hasar onarmak için tercih edeceğiniz macun cinsi metal veya fiberglas polyester macunlar olabilir. 
 • Kullanacağınız birçok polyester macun çeşidinde macununuzu bir macun sertleştirici ile karıştırmanız gerekecektir. Burada iki ürünü doğru oranlarda birbiriyle karıştırdığınızdan emin olmalısınız. Doğru oran macundan alacağınız yüksek performansla doğrudan ilişkilidir.
 • Macun ve sertleştiriciyi doğru oranlarda ve pürüzsüz bir hale gelene kadar iyice karıştırmalısınız. Bu uygulama sırasında üretici firma talimatlarının size gerekli yardımı olacaktır. 
 • Polyester dolgu macununuzu uygulama ve şekil verme esnasında uygun bir macun spatulası kullanmalısınız.
 • Macununzdan en iyi şekilde yararlanmak için macunu katlar halinde ince tabakalar şeklinde uygulayın. Kuruduğundan emin olunca zımparalayıp diğer kata geçin. 
 • Polyester macun ürünleri kullanma kılavuzlarını ve üretici firma talimatlarını uygulamaya başlamadan önce detaylı bir şekilde okumalısınız.
Polyester Macun Fiyatları?

Polyester macun fiyatları, çeşidine, ambalaj gramajları ve üretici firma özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Polyester Macun

Güncel Değerlendirme
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 189 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20035732/20035750