Polyester macun çeşitleri, araba kaportalarında kullanılan başlıca dolgu malzemeleridir. Polyester reçineden yapılan macunlar, araç gövdesindeki hasarlı noktaları doldurmak, yüzeyi pürüzsüz hale getirmek ve yapısal gücü korumak için yoğun olarak kullanılır. Kullanıma hazır macun çeşitleri kaporta hasarlarını fazla harcama yapmadan onarmanın ve zamandan tasarruf etmenin kolay bir yolunu sunar. Aracınızın yüzey özelliklerine göre metal, fiber glass ya da lite polyester macun çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Polyester Macun Ne İşle Yarar?

Polyerster macunlar gibi araç dolgu maddeleri, zarar görmüş alanları "doldurmak" için yumuşak bir karışım oluşturmak üzere formüle edilen, sertleştirici reçine esaslı bileşiklerdir. Normal koşullarda, astar ve boyama uygulamasından önceki ilk adımda uygulanır. Polyester macununun uzun ömürlü olabilmesi için oldukça ince bir katman olarak uygulanması gerekir. Dolguyu çok kalın uygulamak, zamanla dolgunun küçülmesine, çatlamasına ve sonunda kaportadan düşmesine neden olabilir. Bu yüzden uygulamanız gereken maksimum kalınlık birçok macun çeşidi için 6 mm’dir.

Polyester Macun Çeşitleri Nelerdir?

Polyester macun çeşitleri metal, ‌fiberglass ve ‌lite ‌(‌soft) olmak üzere 3 çeşittir. Metal yüzeyler için formüle edilmiş metal polyester macunları en yaygın seçenektir. Çelik polyester macunları çoğunlukla büzülmeyen formülleri ile su yalıtım kalitesini artırmak için kullanılır. Macun sertleştikten sonra yeniden şekillendirmenize gerek yoktur. Metal macunları ile çok dayanıklı ve pürüzsüz bir sonuç elde edebilirsiniz. Fiberglas polyester macunları, cam elyafı ve metal parçacıklarından oluşan bir dolgu türüdür. Suyu emmediği için araçların dışındaki paslı alanlarda yüksek performans sunar. Bununla birlikte, tamamen kuruması için ısıtılması gerekir. Diğer macun tiplerine kıyasla uygulanması daha zor olduğundan profesyonel uygulama gerektirir. Bununla birlikte geniş yüzeyleri kapsayan onarımlar için mükemmel bir seçenektir. ‌Soft ya da ‌lite olarak etiketlenen polyester macunları, metal macunlarında olduğu gibi önemli miktarda reçine içerir. Ancak hafif olduğu için derin hasarlardan çok yüzeysel çizikler ve ezikler için kullanılır. Zımparalanması kolaydır. Çok yumuşak bir yüzey elde etmek için metal macunlardan sonra en son katman olarak kullanılabilir.

Polyester Macunu Nasıl Seçilir?

 • Macun gibi dolgu maddelerini seçerken dikkate alınması gereken en önemli faktör, macunun aracınızın gövde malzemesi ile uyumlu olmasıdır.
 • Polyester macunları yapıştıkları yüzeylere göre formüle edilir. Bu amaçla fiberglass, metal, ahşap, plastik, ‌SMC yüzeylere uygulanabilecek polyester macun çeşitleri bulabilirsiniz.
 • Macun seçerken uygulama yapacağınız yüzeyin büyüklüğünü göz önünde bulundurarak, ne kadar dolguya ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir.
 • Polyester macunları geniş bir gramaj aralığında paketlenir. Küçük uygulamalar için tip ambalajları, büyük onarımlar için litrelik ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Polyester macunları formülüne göre uzun ya da kısa raf ömrüne sahip olabilir. 
 • Seçtiğiniz herhangi bir otomobil macunu kolay karıştırılabilir olmalıdır. İdeal kıvama sahip macunlar, kolay uygulama ve şekillendirme olanağı sunar ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Polyester Macun Nasıl Uygulanır?

 • Hasarlı bölgeyi değerlendirin. Küçük çentikler ve çiziklerde, yüzeye pürüzlü bir doku kazandırmak ve daha iyi bir yapışma sağlamak için gerekiyorsa alanı zımparalayın.
 • Yalnızca küçük onarımlar yapıyorsanız, lite macunlar yeterli olacaktır, ancak kapsamlı onarımlar için metal veya fiberglas polyester macunlarını deneyebilirsiniz.
 • Birçok polyester macununda, macunu bir sertleştirici ile karıştırmanız gerekir. Bu adımda, mükemmel ürün tutarlılığı elde etmek için doğru oranı koruduğunuzdan emin olun.
 • Ürünleri, üreticinin talimatlarına göre belirtilen oranlarda karıştırın ve pürüzsüz bir karışım elde edene kadar karıştırmaya devam edin. Dolguyu pürüzsüzce uygulamak ve şekillendirmek için macun spatulası kullanabilirsiniz.
 • Mükemmel bir yüzey elde etmek için macunu katlar halinde uygulayın. Katlar arasında geçiş yapmadan önce iyice kuruduğundan emin olun. macun tamamen kuruyunca zımpara yaparak diğer kata geçiş yapabilirsiniz.
 • Katlar arası kuruması süresi gibi uygulama detayları için kullanım kılavuzunda belirtilen adımları takip edebilirsiniz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Polyester Macun

119 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. WEICON Polyester Macunlar
  2. Orbay Polyester Macunlar
  3. Polikor Polyester Macunlar
  4. Dyo Polyester Macunlar
  5. Dekor Polyester Macunlar
  6. Politek Polyester Macunlar
  7. Duxone Polyester Macunlar
  8. Elkay Polyester Macunlar
  9. Akzonobel Polyester Macunlar
  10. Motul Polyester Macunlar
  11. Protec Polyester Macunlar
  12. Sintaş Polyester Macunlar
  13. VERSACHEM Polyester Macunlar
  14. 404 Polyester Macunlar
  15. Abro Polyester Macunlar
  16. Baslac Polyester Macunlar
  17. Dayson Polyester Macunlar
  18. Ece Dekor Polyester Macunlar
  19. Glasurit Polyester Macunlar
  20. Gyeon Quartz Polyester Macunlar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483631/20035732/20035750
Başa dön