Rotil

Rotil, araçların ön süspansiyonunda yer alan kritik bir bileşenidir. Ön süspansiyon, ön tekerleklerin bağımsız olarak hareket etmesini ya da dönmesini sağlayan karmaşık bir bağlantı grubudur. Rotil, süspansiyonun hareketi boyunca, optimum araç kontrolü ve lastik koruması için lastiğin yolla temasını en üst düzeye çıkarır. Otomobillerin direksiyonunda ve süspansiyonunda önemli bir rol oynadığından, aşınmış ya da hasarlı bir rotille aracı sürmek önemli hasarlara neden olabilir. Aracınızın marka ve modeline göre tasarlanmış kaliteli rotil modelleri ile aşınmanın neden olduğu sorunları giderebilir, aracınızın performansını artırabilirsiniz.

Rotil Ne İşe Yarar?

Rotiller araba tekerleklerini süspansiyon sistemine bağlar ve birlikte hareket etmelerini sağlar. Bu anlamda insan vücudundaki kalça eklemine benzer şekilde bir pivot görevi görür. Bir top ve soketten oluşan tasarımı sayesinde direksiyonu kontrol etmenizi sağlamak için direksiyon mafsalları ve kumanda kolları arasında döner bir hareket oluşturur. Rotilin döner aksamının içi yağ ve suyu uzak tutmak ve gürültüsüz çalışmayı sağlamak için gresle doldurulur. Bu nedenle birçok orijinal ekipman kapalı birimler olarak tasarlanır. Koruyucu katman aşınırsa, su ve yol döküntüleri hızlı bir şekilde rotil arızasına neden olur. Çok sağlam bir tasarıma sahip olduğu için rotil arızası yaygın bir arıza değildir. Genellikle engebeli, ve düzensiz yol yüzeylerinde uzun süre süreli sürüş yapmanın bir sonucudur. İşlevini yitirmiş bir rotil tipik olarak kaynağı anlaşılamayan bir gürültüye ya da sürüklenen direksiyona neden olur. İlerlemiş hasarlarda tekerleğin arabadan düşmesine bile neden olabilir.

Rotil Fiyatları Ne Kadar?

Tüm rotiller benzer işlevlere sahip olmakla birlikte hepsi aynı özelliklere sahip değildir. Yenilikçi tasarıma sahip birinci sınıf malzemelerden üretilen parçalar daha fazla mukavemet ve dayanıklılığa sahiptir. Kaliteli rotil modelleri yüksek sıcaklıklar, kir ve aşınma ile daha iyi başa çıkabilen üstün bileşiklerden yapılır. Sızdırmazlık sağlayan muhafazalar, daha fazla mukavemet için özel alaşımlı blok çelikten dövülür. Düşük dereceli çelikten yapılan veya düşük ısıl işlem kullanılan rotiller genellikle en ekonomik modellerdir.

Aşınmış Rotil Nasıl Anlaşılır?

Kir, kum ve yabancı maddeler rotilin içine girerse ya da gres kaçağı olursa rotil bozulur. Buna ek olarak, paslanma ve genel aşınma ve yıpranma da rotilin parçalarına zarar verir. Sağlam rotiller bir yandan diğerine yumuşak bir hareket sağlarken, yukarı ve aşağı sallanmaya neden olmaz. Böyle bir durumun yaşanması rotil değişiminin gerekli olduğunun açık bir göstergesidir. Aşınmış bir rotil, ön süspansiyonun gevşemesine neden olur. Gevşeklik şiddetli ise sürücü direksiyon gevşekliğini, direksiyon titreşimini veya olağan dışı sesleri kolayca fark edebilir. Bununla birlikte rotil aşınması genellikle sürücü tarafından fark edilmeden önce başka sorunlara neden olur. Örneğin aşınmış rotiller, aracınızın tekerlek hizasını korumasını önler. Bu durum lastiklerin yolla optimum temasını sürdürmemesine ve lastik aşınmasına katkıda bulunabilir. 

Bu Belirtilere Dikkat Edin!

  • Süspansiyon hareket ettiğinde gıcırtıyı andıran sesler duyuyorsanız,
  • Direksiyon yana doğru çekiyorsa,
  • Direksiyon titriyorsa ya da gevşeklik sorunu varsa,
  • Ön lastiklerinizde düzensiz ya da erken yıpranma belirtileri görüyorsanız,
  • Aracınıza ön süspansiyon bakımı yaptırmanızın ve mevcut rotilleri değiştirme vaktiniz gelmiş demektir.

Aşınmış rotillerin asla ihmal edilmemesi gerekir. Aşınma şiddetlenirse, rotil muhafazadan ayrılabilir ve aracınızın kontrolünü kaybetmeniz gibi tehlikeli durumlarla sonuçlanabilir. Rotil aşınmasından şüpheleniyorsanız, aracınızın süspansiyon problemlerini teşhis etme konusunda deneyimli, profesyonel bir teknisyen tarafından kontrol edilmesini sağlamalısınız. Rotil değişimi profesyonel uygulamalar arasında yer alır. Süspansiyon ve tekerlek montajına aşina değilseniz, profesyonel bir değişim hizmeti almak genellikle en iyisidir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Rotil Fiyatları ve Modelleri

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Araç Modeli
Toplam 39 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
RotilRotil, oynar yapısı ile amortisör sistemini birbirine adapte ederek, farklı pozisyonlarda yer alan tekerleklerin bağlantısını sağlayan bir pim vazifesi görür. Lastiklerin dikey olarak kendi ekseninde dönmesine yardımcı olarak araca yön verebilmesini sağlar. Dinamik yapısı ile farklı yol koşullarında direksiyon kanalından gelen hareketi rot kolundan alarak direksiyon mafsalına iletir. Ayrıca amortisör salıncaklarının pitman koluna bağlanması için kullanılan rotil, küre şeklinde her yöne dönebilen bir yapıya sahiptir. Rotillerin iç kısmı, kaygan yüzeylerin daha rahat hareket edebilmesi için gres yağı ile doldurulur. Direksiyon mafsalının alt ve üst kısmında yer alan salıncaklara monte edilen rotil, aracın bütün süspansiyon sistemini birbirine bağlar. Ayarlanabilir uç yapısı sayesinde boy oranı kolaylıkla değiştirilebilir. Otomobil parçaları arasında önemli bir pozisyonda yer alan rotiller, aracın tümseklerde daha rahat hareket edebilmesi için üretilmiştir. Tamir edilemeyen bir yapıya sahip olan rotiller, herhangi bir arıza durumunda değiştirilmesi gerekir. Zamanla aşınarak korozyona uğrayan rotil, boşluk yapabilir. Oluşan boşluk, araçta ses yapmasına neden olur. Zamanla tekerleğin denge açısı bozulur; araç dikey olarak orantılı durmaz ve yolda çekme yapar. Bu durumda rotilleri değiştirmezseniz zamanla tekerlekler yıpranır ve aşınma meydana gelir. Bu nedenle rotilin arızalı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Arıza durumu kontrol edilirken araç lifte kaldırılır ve tekerlekler sağa sola, ileri geri hareket ettirilerek boşluğun derecesi tespit edilir. Bu hareket esnasında eğer boşluk derecesi fazla ise rotil bağlantılarının sıkılığı kontrol edilir. Boşluk derecesi fazla olan rotiller sökülerek incelenir. Kontrol sırasında değişik yönlerde hareket ettirilerek herhangi bir sıkışma, tutukluk, sürtünme olup olmadığına bakılır. Eğer bir zorlama, sıkışma, tutukluk, sürtünme varsa rotil değiştirilir. Eğer bu tür sorunlar yoksa rotil greslenir ve geri takılır. Ayrıca fiber yataklı rotil tiplerinin greslenmesine gerek yoktur.
Detaylar
Rot BaşıRot kolu, direksiyondan çıkan hareketin, aracın tekerleklerine ulaşmasına yardımcı olan teknik bir parçadır. Rot başı ise çelik malzemeden üretilen rot kolunun ucuna vidalanarak takılır. Rot başı, direksiyon dişli kutusundan çıkan hareketi rot koluna, deveboynuna ve son olarak da aracın tekerleklerine iletir. Rot başlarında yer alan mafsal, itme hareketinin hareketli bir şekilde iletilmesini sağlar. Küresel mafsallarda koruma amacıyla lastik takoz bulunur. Rot başları, aşınma nedeniye arızalanabilir. Kullanıldıkça deforme olan rot başları, zaman içerisinde boşluk yaptığından belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Değişimi oldukça kolay olan rot başları, yenileriyle değiştirildiklerinde sorun da sona erer. Rot başlarının tamir edildiği durumlar da söz konusudur; ancak, uzmanlar, rot başının hayati bir parça olması nedeniyle mutlaka yenisiyle değiştirilmesi gerektiğini vurgular. Araçlarda sık yaşanan direksiyon boşluğu sorunu, genellikle rot başıyla ilgilidir ve direksiyon simidinin sağa ve sola çevrilmesiyle anlaşılabilir. Direksiyon çevrildiği hâlde tekerlekler geç tepki veriyorsa, direksiyon boşluğunun olduğu söylenebilir. Bu da araçta rot boşluğu sorununa işarettir. Rot başının değişimi, aracın kullanım koşullarıyla ilgilidir. Normal şartlarda oldukça dayanıklı olarak üretilen rot başları, yaklaşık 5 yıl boyunca sağlam kalabilir. Rot başlarının erken yıpranması durumu, daha çok aracın kötü yol koşullarında uzun süre kullanılmasından kaynaklanır. Bunun yanı sıra sert araç kullanımı ve direksiyon sisteminin zorlanması da rot başlarının aşınmasına ve ömrünün kısalmasına yol açabilir. Direksiyon boşluğu olan, yolda gezinme yapan araçlarda rot başlarının değişim zamanının geldiği anlaşılır. Rot başı değişiminde hem sağ hem de sol rot başı birlikte değiştirilmelidir. Bozuk rot başı ile araba kullanmak, son derece tehlikelidir. Araca yön veren rot başı parçasının bozuk olması, kazaya sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra değiştirilmeyen rot başı, etrafındaki parçaların da bozulmasına neden olur. Bu gibi nedenlerle, oldukça basit ve masrafsız bir işlem olan rot başı değişiminin, uzman tarafından yapılması şarttır.
Detaylar