Rulo

Boya rulosu, büyük yüzeyleri hızlı ve randımanlı bir şekilde boyamak için kullanılan boyama aletidir. Boya ruloları genel olarak iki parçadan oluşmakta: bir "rulo çerçevesi" ve bir "rulo kapağı". Rulo kapağı boyayı emer ve boyalı yüzeye aktarır, rulo çerçevesi rulo kapağına bağlanır. Boyacı silindiri sap kısmından tutar. Silindir çerçevesi tekrar kullanılabilir. Rulo kapaklarına temizleme işlemi yapılabilir. Aynı şekilde rulo kapaklarını tekrardan kullanmak mümkündür. Fakat, genellikle rulo kapakları işlemden sonra atılmakta. Silindir kılıfı, silindirik çekirdeğe sabitlenmiş havlı bir kumaş kaplamaya sahip silindirik bir çekirdektir. Köpük kauçuk silindirler de üretiliyor. Hem köpük hem de kumaş silindirler, yıpranmış silindirleri değiştirmek için ayrı ayrı (sapsız) olarak mevcuttur, eski bir silindir çıkarıldıktan sonra yeni silindir kullanım için sap bölümüne takılabilir. Silindir çekirdeğin bir yeniliği, boyayı içeride tutmasına, kapağın boyayı içeriden emmesine ve rulo yuvarlandığında dışarıdan uygulanmak üzere (doğal olarak fitilleme yoluyla) filtrelemesine izin vermesidir. Birçok boya ustası, kapı ve pencere etrafı ve duvar köşeleri için fırça kullanıyor. Geniş kısımlar için ise rolu kullanıyorlar. Düz alanların boyanmasında kullanılacak boya ruloları 4-18 inç şeklinde değişiklik gösteriyor. Fakat iç mekanların boyanacak bölgelerde en çok tercih edilen rulo genişliği 7 ve 9 inç genişliğine sahiptir. 

Duvar veya tavan boyamaya yönelik boya silindirlerinin plastik veya ahşaptan yapılmış sapları vardır ve bu saplar bir uzatma sapını kabul etmek için oyulmuş ve işlenmiş olabilir. Ayrıca bir rulo kapağının içine yerleştirilmiş metal veya plastik bir çerçeveye sahiptirler. Bu iki türden metal yapıya sahip çerçeve en iyisidir. Bunun sebebi ise temizlenmesi kolay olması ve silindir kapağının içine yapışma riskinin az olmasından kaynaklıdır. Satın alınması en uygun olan rulo kılıfının türü genellikle kullanılan boyanın türüne bağlıdır. Fakat hepsi aynı tepsiden boyayı emen ve ardından düz bir alan üstünde yuvarlandığı için serbest bırakan elyaf kaplı ya da üretan köpük kaplı silindirler olarak adlandırılır. Yuvarlama hareketi, boyayı silindirden gerçekten çeken bir vakum yaratır. Poliüretan, asetat, tiftik ya da kuzu yününden üretilen birçok rulo kullabilecek boya çeşitleriyle etiketlenip satılıyor. Rulo kılıfınızı buna göre seçin. Rulo paketinde ayrıca rulo kılıfının 1/16 inç ile 11/2 inç arasında değişebilen kestirme veya hav uzunluğu da belirtilir. Pürüz bulunan yüzeyler için uzun tüyleri kullanmalı; pürüzsüz yüzeyler için kısa olanları seçmelisiniz. Hav, silindirin plastik veya karton çerçevesi üzerinde kayan bir tüpe tutturulmuştur. Boya rulosu çeşitleri arasında ihtiyacınız olanı seçebilmek için rulolar hakkında araştırma yapmalısınız. 

Boya Tepsileri

Tüm boya tepsileri plastik ya da alüminyum maddesinden yapılıyor. Boya tepsileri standart olarak iki ölçüye sahiptir. Bu ölçüler 7 ve 9 inçtir. En popüler olanı 9 inçlik olanıdır çünkü 7 ya da 9 inçlik rulo kullanabilirsiniz. Bazı tepsiler, kullanıcıların işlerini kolaylaştırmak için merdivenlere takılabilecek aparatlarla birlikte satılır. Boya tepsileri oldukça dayanıklı yapılarının yanında yıkanarak tekrar tekrar kullanılabilir. Boya tepsilerinin temizlik işlemlerini kolaylaştırmanın bir diğer yolu ise plastik tepsi astarı kullanmaktır. Eğer plastik tepsi astarı bulunmuyorsa, tepsiler alüminyum folyo ile de kaplanabilir. Bu işlemler temizlik işlemini oldukça kolay bir hale getirecektir. 

Boya Rulosu Nasıl Seçilir ?

Doğru boya rulosunu nasıl seçeceğinizi bilmek size zaman kazandırabilir. Doğru boya rulosunu seçimi projenizin ne gerektirdiğini iyi anlamayı gerektirir. Boya ruloları çeşitli boyutlarda ve rulo kılıfları da her biri farklı bir amaca yönelik olarak farklı kaplamalarda gelir. Doğru ruloyu seçmek için istediğiniz boya rulosunun boyutunu ve boyayacağınız yüzeyin türünü göz önünde bulundurmanız gerekir. Rulo kafesleri (sapı ve dönen "kaburgaları" içeren iskelet çerçeve) ve kapakları çeşitli uzunluklarda gelir. Silindirler iki boyuta sahiptir. Bu boyutlar mini ve 12 inç şeklindedir. Mini silindirler ahşap işleri ve diğer küçük bölgelerin boyaması için en uygundur. Tavanların ve duvarların boyanmasında 9 inçlik rulolar seçilmeli. Bunun sebebi ise büyük boyutlara sahip diğer rulolar kullanıcıları yaptıkları iş boyunca yormasıdır. Plastik nervürlü bir rulo kafesi, karton kafeslerden daha iyi dayanır. Örtülerdeki kestirme uzunluğunu ve neyden yapıldığını seçmelisiniz. Merdane kılıfı doğal veya sentetik liflerden yapılır. Çeşitli uzunluklarda kestirme mevcuttur, bu nedenle boyadığınız yüzey için önerileni kullanın. Genel olarak, kestirme ne kadar uzun olursa, o kadar fazla boya tutacaktır. Genel bir kılavuz olarak aşağıdakileri kullanın. 

Yapılacak işiniz için doğru ruloyu seçme işleminde ambalaj üzerinde faydalı bilgiler bulunuyor. Bu bilgiler yapacağınız iş için hangi aletin en uygun olduğu konusunda size yardımcı olacaktır.

11 Farklı Boya Rulosu Türü ve Kullanım Alanları

Daha önce boya yapmadıysanız, birkaç farklı tipte boya rulosu olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Piyasada çeşitli ruloların bulunmasının nedeni, her birinin belirli bir işe uyacak şekilde kişiselleştirilmiş olmasıdır. Yanlış ruloyu seçerseniz, boya işinizi yeniden yapmanız gerekebilir.

Profesyonel boyacılar işleri için hangi boya rulolarını kullanacaklarını bilirler. İşte satın alabileceğiniz farklı boya rulosu türleri ve bunlara göz atarken nelere dikkat etmeniz gerektiği:

 • Manuel Boya Silindirleri

Manuel boya rulosu, boya rulosu denince hepimizin aklına gelen tiptir. Duvarlara ve tavanlara boya uygulamak için kullanılırlar. Saplarının uzun olması, yüksek yüzeyleri boyarken kullanışlı olmalarını sağlar. Manuel rulonun en büyük dezavantajı, özellikle yüksekte kullanıyorsanız, boyayı aşağıya damlatma olasılığıdır.

 •  Tamponlu Boya Silindirleri

Tampon silindirler, trim ve kenarlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Oldukça emici ve düzdürler ve düz ve eşit vuruşlarla kullanılmaları amaçlanmıştır. Diğer rulo türlerini kullanırken, bir yüzey üzerinde yuvarlanırken boya sıçratma eğiliminde olduklarını fark edebilirsiniz. Tampon rulo tamamen düz durur, bu da sıçrama veya damlama olasılığını ortadan kaldırır. Damlatmayan boya rulosu olarak da isimlendirilebilir. Düz tasarım, tampon rulonun boyayı tutmasını ve taşımasını da kolaylaştırır. Bir yüzeyi iki veya daha fazla renge boyamak istediğinizde, bu rulo tam size göre.

 • Dokulu Boya Ruloları

Dokulu silindirler, boyanın dokulu bir yüzeye aktarılmasına yardımcı olmak içindir. İçlerine kazınmış desenlerle tamamlanmış özel köpük kılıflarla, boyayı yapay bir yüzey oluşturacak şekilde uygulamanın en hızlı ve en doğru yoludur. Ahşap damarı, tuğla, taş, kiremit ve benzeri iç tasarım desenlerini simüle eden dokulu rulolar yaparlar. Dokulu rulolar, duvarlar ve tavanlar gibi geniş yüzeyler içindir.

 • Mini Hot Dog Boya Silindirleri

Mini hot dog ruloları, diğer adıyla minyatür boya ruloları, normal bir manuel rulonun ulaşamayacağı zor alanlara ulaşmak için uygun şekilde şekillendirilmiştir. Mini sosisli rulolar, tuvalet ve lavabo gibi demirbaşların arkasının boyanmasında etkilidir. En yaygın olarak dolapları, rafları ve döner kapıları boyamak için kullanılırlar. Tampon silindirlere benzer şekilde, mini sosisli silindirler de boyayı döşeme ve kenarlara kolaylıkla uygulayabilir. Bu çok çok kullanışlı rulonun tek dezavantajı, çok fazla boya almanın kolay olması ve ardından sıçramasıdır.

 • Özel Boya Silindirleri

Özel silindirler genellikle boya üreticisi tarafından tavsiye edilir. Dokulu boyalar uygulanırken özel rulolar kullanılır. Sıçramayı azaltma eğilimindedirler, çok emicidirler ve süet, taş ve hafif sıvalar gibi boyaları kolaylıkla aktarırlar.

 • Kalın Nap Boya Silindirleri

Boya rulolarının bir alt kategorisi şekerleme ile ilgilidir. Herhangi bir 3/4" veya 3/8" şekerleme 'kalın uçlu' olarak kabul edilir. Kalın uçlu rulolar sıva, zemin kaplama malzemeleri, tuğla, duvar, tavan ve alçıpan üzerinde kullanım için en iyisidir. Çoğu zaman, boyamak için kalın uçlu ruloları kullanacaksınız. Daha fazla boya taşırlar ve daha ince bir şekerlemenin giremeyeceği yarıklara girebilirler.

 • İnce Kestirme Boya Silindirleri

İnce şekerlemeli boya rulosu 1/4" şekerleme veya düz köpük şekerleme kullanır. En çok, mümkün olan en pürüzsüz finisaja ihtiyaç duyduğunuz malzemelerde kullanılırlar. Bazı duvar boyamalarında ince şekerlemeli boya ruloları kullanılır. Bu tip ruloların kullanıldığı en yaygın malzemeler ahşap ve metaldir. İnce gözenekli bir rulonun önerildiği bir yüzeyde kalın gözenekli bir rulo kullanırsanız, sonuç ne yazık ki portakal kabuğu dokusuna benzeyecektir. Hiç de istediğiniz bir şey değil!

 • Mikrofiber Boya Ruloları

Mikrofiber rulolar, tekrar tekrar kullanılmak üzere tasarlanmış çevre dostu, uygun fiyatlı boya rulolardır. Mikrofiber rulolar boyayı ortalama bir boya rulosundan daha iyi tutar, bu da minimum sıçrama ve genel olarak pürüzsüz bir boya uygulaması sağlar. Her ne kadar en iyi boya rulosu türü olarak görülseler de, bunları kullanmanın da bir yeri ve zamanı vardır. Mikrofiber rulolar yalnızca pürüzsüz, tutarlı bir uygulamanın istendiği projelerde kullanılmalıdır. Eğer doku arıyorsanız, burada bulamazsınız.

 • 9" Uzun Boya Silindirleri

Amatör boyacılar bile belirli bir boya görevi için en uygun boyutun ne olduğunu görsel olarak görebilir. Duvarlar ve tavanlarda endüstri standardı olan 9 inç uzunluğunda rulo kullanılır. Tüm geniş yüzeyler için bu boyutu seçin. Bu size doğru miktarda boyayı bolluk olmadan emmeniz için yeterli alan sağlar ve işin mümkün olduğunca hızlı yapılmasını sağlayacak boyutu sunar.

 • 4" Küçük Boya Silindirleri

Boyut spektrumunun diğer ucunda, kapılar, mobilyalar ve dolaplarla ilgili boya projelerinde kullanılan 4 inçlik küçük rulo çerçeveler vardır. Bu tür projelerde, bir malzemenin boyutuna ve dokusuna bağlı olarak yine de zorluk yaşayabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için, dört inçlik çerçeve ile birlikte özel bir rulo veya alternatif bir rulo türü kullanılması gerekebilir.

 

 • Desenli Boya Rulosu

Desenli boya ruloları duvarlarınıza sofistike ve modern bir vintage görünüm kazandırıyor. Bir dizi farklı tasarıma sahiptir ve sadece duvarlarda kullanılmakla kalmaz, aynı zamanda mobilyalarınızı süslemek veya desenli kumaş ve kağıt yapmak içinde kullanılır. 

 

Boya rulosu fiyatları, herkes tarafından merak edilen konular arasında bulunuyor. Boya rulolarının birçok çeşidi olmasından kaynaklı her bütçeye uygun bir boya rulosu bulmak çok kolaydır. Kullanacağınız boya rulosunu ve kullanım alanınızı belirledikten sonra sizin için en uygun boya rulosunu seçebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Rulo Fiyatları ve Modelleri

1331 ürün listeleniyor
Akyd Ak Kale Yapı Dekorasyon Rulo
Alan Şanslı Rulo
Alithestereo Rulo
Almital Mobilya Aksesuarlari Rulo
Ankara Hobi Rulo
Arma Naksan Rulo
Ata Market Rulo
Avantaj Seninle Rulo
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 40 / 1331 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?