Oyunculukla ilgilenen kişiler için yararlı olan tiyatro eğitimi kitaplarıyla sahnede nasıl durulması gerektiği, diksiyon, rol yapma gibi konular hakkında kendinizi geliştirebilirsiniz. Sahne sanatlarının önemli örneklerine yer veren kitaplarla Shakespeare'den Moliere'e kadar birçok oyun yazarının eserlerine ulaşabilirsiniz. Can Gürzap'ın Söz Söyleme Ve Diksiyon adlı kitabı ve buna benzer yapıtlarla sadece sahnede değil aynı zamanda günlük hayatınızda da nasıl daha doğru ve etkili bir şekilde konuşabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Kendinizi dinletebilmeyi başarabilmek için sahne sanatlarının inceliklerini öğreten kitapları okuyabilirsiniz. Oyunculuk eğitimi için yazılmış kitaplarla bir oyuncunun ne gibi çalışmalar yapması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Farklı rollere hazırlanmak için yapılması gereken pratikler ya da tiyatro sırasında yaşayabileceğiniz aksaklıkların üstesinden nasıl gelebileceğiniz gibi konular hakkında da tiyatro eğitimi kitaplarından yararlanabilirsiniz. Tiyatronun sorunlarına ve üstünlüklerine dair eserlerle tiyatro sanatı hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Sahne Sanatları Nedir?

Bir sahnede oynanan tiyatro, opera, bale, dans gibi sanatlara sahne sanatları denilmektedir. Genellikle birden fazla oyuncunun sahne almasıyla ortaya konulan bu eserler izleyici ile yakın temas kurulması bakımından oldukça etkileyici bir hal alabilmektedir. Oyunculuk, ses kullanımı, dekorasyon, prodüksiyon, ışık gibi faktörlerin önemli bir konuma sahip olduğu sahne sanatları aracılığıyla önceden prova edilmiş eserler izleyicilere aktarılır. En eski sahne sanatı olan tiyatroya ait kitaplarla önemli eserleri okuyabilme şansı elde edersiniz. Shakespeare'in Hamlet, Kral Lear, Othello, Macbeth, Rome ve Juliet gibi önemli eserlerini sipariş ederek tiyatro klasikleri arasında yer alan bu eserleri kütüphanenize katabilirsiniz. Yayınevlerinin tiyatro dizilerinden çıkan oyunları okuyarak bu eserleri tiyatroda izlemeden önce daha iyi anlayabilirsiniz. Metin ile sahnede sergilenen oyunu karşılaştırarak tiyatronun ne kadar iyi yapılıp yapılamadığını yorumlayabilirsiniz. Yerli ve yabancı oyun yazarlarının eserleri aracılığıyla tiyatro kültürünüzü geliştirebilirsiniz.

Tiyatro Kitabı Önerileri Nelerdir?

Oyun ve oyunculuk kitapları tiyatro eserleri arasında yer alır. Bernard Shaw, Samuel Beckett, Turgut Özakman, Necip Fazıl gibi tiyatro yazarlarının eserlerini okuyarak tiyatro kitaplarının etkileyici dünyasına girebilirsiniz. Oyunculukla ilgilenen kişiler için yazılmış kitaplar aracılığıyla aktörlük ya da aktrislik yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Metot oyunculuğu ile tiyatro yönetmenleri arasında önemli bir yer edinmiş olan Konstantin Stanislavski'nin Bir Aktör Hazırlanıyor adlı başyapıtı aracılığıyla oyuncunun inceliklerini öğrenebilirsiniz. Nefes alma, sahneye uyum, oyundaki role bürünme ve daha birçok konuda bilgi veren Stanislavski daha iyi ve daha doğru bir oyunculuk için yapılması gerekenleri anlatır. Ünlü Rus tiyatro yönetmeninin Bir Karakter Yaratmak, Oyuncunun El Kitabı gibi eserleri de bulunur.

Okunması Gereken Tiyatro Eserleri Nelerdir?

Dünya klasikleri ve modern klasikler arasına girmiş tiyatro oyunlarını okuyarak edebiyat bilginizi artırabilirsiniz. Goethe'nin Faust isimli oyunu, Shakespeare'in Hamlet'i, Beckett'ın Godot'yu Beklerken'i gibi önemli eserlerle hem okuma zevki alabilirsiniz hem de tiyatro sanatının nadide yapıtlarıyla baş başa kalabilirsiniz. Necip Fazıl'ın Bir Adam Yaratmak, Güngör Dilmen'in Midas'ın Kulakları, Yaşar Kemal'in Teneke, Aziz Nesin'in Çiçu gibi oyunları Türk Tiyatrosu'nun önemli eserleri arasında yer alır. Antik Yunan'dan günümüze kadar uzanmış Sophokles, Aristophenes, Asiklos gibi tragedya yazarlarının eserleri ile tiyatronun antik kökenlerine uzanabilirsiniz. Moliere'in Kibarlık Budalası, Hastalık Hastası gibi klasik komedileriyle tiyatronun güldürücü işlevini daha yakından deneyimleyebilirsiniz. Kaliteli kâğıtlara basılan kapaklı ya da ciltli kitaplardan oyunlara hazırlanırken de yararlanabilirsiniz. Rolünüze evinizde de çalışabilmek ve ezber yapabilmek için rol alacağınız eserin tamamını okuyabilirsiniz. Diğer sahneleri de bilmeniz sizin rolünüzün eser içerisinde ne gibi bir anlam taşıdığını daha iyi anlamanıza da yardımcı olur. 

Sahne Sanatları & Tiyatro Kitapları

978 ürün var
 1. Yazar A-Z
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Markalar A-Z
  1. Mitos Boyut Yayınları
  2. İş Bankası Kültür Yayınları
  3. Agora Kitaplığı
  4. Remzi Kitabevi
  5. Sıfırdan Yayınları
  6. Yapı Kredi Yayınları
  7. Bilgi Yayınevi
  8. İz Yayıncılık
  9. Akçağ Yayınları
  10. Bgst Yayınları
  11. Bizim Kitaplar Yayınevi
  12. Büyük Doğu Yayınları
  13. Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
  14. De Ki Yayınları
  15. Kitabevi Yayınları
  16. Kitap Zamanı Yayınları
  17. Metis Yayınları
  18. İnkılap Kitabevi
  19. Dost Kitabevi Yayınları
  20. Habitus Kitap
 6. Boyut
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/80220105/80220109
BAŞA DÖN