Sıvı Cila

Deri, ahşap, taş, metal gibi farklı yüzeylere sahip nesne ve eşyaların hem parlak görünmesini hem de dış etkenlere karşı korunmasını sağlayan cilalar, otomotiv sektöründe de sık tercih edilen ürünlerdir. Macun, sprey ve sıvı olmak üzere farklı çeşitleri bulunan cilaların wax veya macun olarak adlandırılanları daha çok cila üzerindeki kusurları gidermek için kullanılır. Hızlı kuruma ve uygulama kolaylığı ile öne çıkan sprey cilalar ise daha çok yeni ve hasarsız otomobiller için uygundur. Tüm bunların yanı sıra sıvı cilalar hem hızlı kuruma hem de etkin sonuç açısından diğer cila türlerine kıyasla daha çok tercih edilir. Otomobilin tüm yüzeylerine eşit kalınlıkta uygulanması için özen gösterilmesi gereken sıvı cilalar, amatör veya profesyoneller tarafından uygulanabilen ürünlerdir. Otomobil üzerindeki mikro çizikleri kapatan, parlak ve yeni bir görünüm veren sıvı cila, aynı zamanda otomobili dış etkenlere karşı koruyan ekstra bir tabaka oluşturur. Güneş ışınları, yağmur/kar, yıkama fırçaları, rüzgarla uçuşan toz parçaları gibi dış etkenler zamanla otomobilin yüzeyinde mikro çizikler oluşturarak mat bir görünüme neden olur. Bu sebeple belirli periyotlar ile cilalama yapılması, otomobilin her zaman parlak ve canlı görünmesini sağlarken dış etkenlerden korunmasına da yardımcı olur. Sıvı cila fiyatları, hemen her bütçeye uygun seçenekler sunduğu ve uzun süreli etkiye sahip olduğu için avantajlı oto bakım ürünleri arasındadır.

Özellikleri ile Sıvı Cila Çeşitleri

Otomobile bakım yapmak, çizik görünümlerini azaltmak, parlak bir katman oluşturarak dış etkenlere karşı koruma sağlamak amacıyla uygulanan sıvı pasta cila ürünleri, aşındırıcı etkileri ile öne çıkar. Oto bakım uygulamaları arasında sık yer verilen pasta cilalar, etken madde yoğunluğuna göre farklı aşındırma oranlarına sahip oldukları için her pasta cila her otomobil için uygun değildir. Söz konusu aşındırıcı etki sayesinde araç yüzeyindeki çizikler ve katman farklılıkları tıpkı zımparalanmış gibi giderilir. Çizgilerin derinliği ve katman farklılıklarının oranı, tercih edilecek pasta cila içeriğini belirleyen faktörlerdir. Örneğin, derin çizikleri bulunan ve katman farklılıklarının yoğun olduğu yüzeye sahip otomobillerde, aşındırıcı etkisi fazla olan pasta cilalar tercih edilir. Öte yandan yoğun aşındırıcı etkiye sahip olan pasta cilaların yeni veya katman farklı bulunmayan otomobillerde kullanılması, otomobilinin yüzeyine ve boyasına zarar verebileceği için tercih edilmez.

Sıvı oto cila, içeriklerine ve etken madde oranına göre birçok alternatif sunar. Araç renginin daha canlı ve belirgin olmasını da sağlayan sıvı cilalar, sentetik ve doğal içerikli olabilir. Doğal sıvı oto cilaları karnauba bitkisinin yapraklarından elde edilir. Suda çözünmeyen ve yüksek ısılara dayanıklı olan bu cila, dört mevsim koşullarında yüksek performans göstermesi nedeniyle oldukça popüler bir üründür. Sıvı oto cilalarında en çok tercih edilen içerik olan söz konusu bitki, uygulandığı yüzeyi tamamen kaplayarak koruyucu bir tabaka oluşturmasının yanı sıra yüksek parlaklık vererek boyanın yeni gibi görünmesini sağlar. Sentetik oto cilalarında ise daha çok silikon, sentetik polimer veya sentetik reçine bulunur. Silikonlu oto cilası olarak adlandırılan bu ürünler de tıpkı doğal içerikli cilalar gibi parlaklık ve koruma sağlar. Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı da koruma sağlayarak otomobilin boyasının solmasını geciktiren sentetik cilalar, yağmur ve kara karşı ekstra direnç oluşturur. Bununla birlikte sentetik cilalar, belli bir ölçüde karnauba bitkisinden elde edilen doğal cilalar ile karıştırıldığında daha parlak bir görünüm elde edilir. Genel olarak doğal oto cilaları az da olsa bir renge sahip olduğu için koyu renkli otomobillerde daha etkin sonuç verirken sentetik ve renksiz olan cilalar ise hemen her renk otomobile uygundur.

Sıvı Cila Kullanmanın Faydaları

Doğal ve sentetik pek çok seçenek sunan sıvı araba cilası, yerli ve yabancı onlarca marka tarafından üretilir. Her bir yeni üründe içinde farklı içerikler eklendiği için farklı sonuçlar veren söz konusu cilaların, genel olarak hem yeni hem de eski araçlara uygulanması önerilir. Pasta ve cila uygulamaları otomobillerde koruyucu bir tabaka oluşmasına yardımcı olurken aynı zamanda ekstre bir parlaklık sağlayarak yeni boyanmış görünümü oluşturur. Özellikle fırça ile temizlemeye veya yağmurun etkisine bağlı olarak oluşan çiziklerin giderilmesinde etkili olması ile öne çıkan sıvı cilalar, pratik bir şekilde uygulanabilmesi ile de fark yaratır. Profesyonel hizmet almanın zorunlu olmadığı cila uygulamaları, daha önce bu yönde herhangi bir tecrübesi olmayan kullanıcılar tarafından da kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Her sıvı oto cilası farklı bileşenlere sahip olabileceği için ürünün hazırlanma aşamalarını açıklayan genel bir reçete bulunmamaktadır. Bu sebeple ürün ambalajında yer alan hazırlama aşamaların takip edilmesi önerilir. Ancak cila uygulanmadan önce otomobilin hazır hale getirilmesi gerekir. Cilanın otomobilin her yerine eşit dağılması, leke yapmaması ve iyi tutunması için işlem öncesinde otomobilin titizce temizlenmesi tavsiye edilir. Toz ve kirlerinden arındırılmış bir yüzey bu tür boya ve cila uygulamaları için hem kolaylık sağlar hem de profesyonel bir görünüm elde etme avantajı sağlar. Öte yandan tozlarından arındırılmamış bir otomobile cila uygulamak yüzeyin çizilmesine neden olabileceği için önerilmemektedir. Otomobil temizlenip cila kullanım talimatlarına uygun olarak hazırlandıktan sonra, cila işlemi için üretilen sünger, mikrofiber havlu veya cila pedleri gibi aksesuarlar yardımı ile uygulanmalıdır. Sıvı cilalar çok kısa süre içinde kuruduğu için daha çok cila pedleri ile uygulama yapılması ve cilalama işleminin güneş görmeyen bir yerde gerçekleştirilmesi önerilir.

Bütçe Dostu Sıvı Oto Cila Fiyatları

Uzmanların yılda 1 veya 2 kez düzenli olarak uygulanmasını tavsiye ettiği sıvı oto cilaları, otomobilin yüzeyini koruma altına alırken aynı zamanda şık, temiz, canlı, kusurlarından arınmış ve yeni bir görünüm sağlamaya yardımcı olur. Onlarca farklı marka tarafından farklı çeşitleri üretilen sıvı oto cilaları, markaya ve ürün bileşenlerine göre farklılık gösterse de bütçe dostu fiyat seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Ulaşılabilir oto bakım ürünleri arasında yer alan cilalar, düzenli olarak uygulandığında otomobilin bakım ve onarım masraflarının da azalmasına katkı sağlar. Otomobillerin yılda 2 defadan fazla cilalanması veya düşük kaliteli oto cilaları kullanılması ise yüzeyde aşınmalara neden olabileceği için önerilmemektedir. Cilalama işleminden yüksek verim almak ve otomobilin yüzeyinde renk ve katman dalgalanmaları oluşmaması için işlem öncesinde otomobiller için üretilen temizlik ürünleri ile tüm yüzeylerin toz ve diğer partiküllerden arındırılması gerekir. Otomobil üreticileri ve uzmanlar tarafından verilen uygulamaya yönelik sıvı cila tavsiyeleri arasında yer alan bir diğer püf noktası ise güneş altında ve çok sıcak havalarda cilalama işlemi yapılmamasıdır. Bunun nedeni sıvı cilaların çok hızlı kurumasıdır.

Sıvı oto cilalarının daha iyi sonuç vermesi ve uzun ömürlü olması için cila uygulaması sırasında ihtiyaç duyulabilecek tüm gereçlerin yer aldığı oto cila setleri bulunur. Bu setler içinde sıvı cilanın yanı sıra uygulama pedleri yer alır. Söz konusu setler de tıpkı sıvı cilalar gibi uygun fiyatlı ürün seçenekleri ile dikkat çeker. Siz de otomobilinizin boyasını ve yüzey bütünlüğünü korumaya yardımcı olacak bir sıvı cila satın almak istiyorsanız, Hepsiburada’nın zengin ürün yelpazesi sayesinde bütçe dostu doğal ve sentetik sıvı cilalara ulaşabilir, otomobiliniz için uygun olan ve farklı bileşenleri ile ekstra faydalar sağlayan yeni nesil sıvı cila ve cila setleri ile tanışabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sıvı Cila Fiyatları ve Modelleri

857 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 38 / 857 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?