Araba cilaları, aracınıza eşsiz bir parlaklık kazandıran ve koruyucu bileşenleri ile yüzey kaplamasını koruyan bakım ürünleridir. Genellikle sıvı, macun ve sprey forumunda satışa sunulan araba cilaları, uygulama alanlarına göre farklı avantajlara sahiptir. Kolay uygulama özelliği ile öne çıkan sıvı ve sprey cilalar, aracınızı kısa sürede parlatmanıza yardımcı olur.

Wax ve Polish Farkı

Araba cilası olarak satışa sunulan ürünlerin kullanımı bazı durumlarda kafa karıştırıcı olabilir. Wax olarak etiketlenen ürünler ile polish olarak etiketlenen ürünler farklı amaçlar için formüle edilmiştir. Polish, araçların dış katmanındaki kusurları mikro ölçekte aşındıraraj gidermek için kullanılır. Wax etiketli ürünler ise aracınızın cila tabakasını koruma amaçlı formüle edilir. Balmumu olarak da bilinen wax’lar, yaştan bağımsız olarak herhangi bir arabanın parlak ve yeni görünmesini sağlayan koruyucu bir tabaka oluşturur. Araçların boyalı yüzeyi; astar, boya ve cila gibi çok sayıda katmadan oluşur. Araç bakım ürünleri, formüllerine göre farklı katmanlara etki edecek şekilde tasarlanır. Polish etiketli ürünler belirli oranda aşındırıcılar içerir. Bu aşındırıcılar cila tabakasında meydana gelen gres, kir ve hafif çizikleri temizlemek ve hasarsız boyayı ortaya çıkarmak için kullanılır. İyi bir wax uygulaması, polish uygulama ihtiyacını ya da sıklığını tamamen azaltabilir.

Sıvı Cila Fiyatları ve Modelleri

Koruma ve parlatma amaçlı kullanılan wax cilalar; macun, sıvı ve sprey olarak ve farklı fiyat seviyelerinde satışa sunulur. Tüm ürünler aracınız için koruyucu ve parlak bir kaplama sağlar. Bununla birlikte, sıvı ve sprey cilalar, macuna kıyasla daha hızlı uygulanır. Macunların ya da pastaların uygulanması daha zor ve zaman alıcı olabilir. Sıvı cilalar temizlik, parlaklık ve dayanıklılık için iyidir. Ancak, eşit olarak uygulanması biraz daha çaba gerektirir. Sprey cilalar genellikle mükemmel yüzeylere sahip yeni arabalar için en iyi seçimdir. Macun ya da katı wax'lar, yoğun ve güçlü bir cila katmanı isteyenler için idealdir. Araba cilaları doğal ya da sentetik malzemelerden üretilebilir. Doğal cila çeşitleri genellikle karnauba bitkisinden elde edilir. Karnauba cilası, Copernicia prunifera bitkisinin yapraklarından elde edilir ve araç sahipleri arasında son derecede popülerdir. Yağmurda tamamen çözünmez ve ısıya karşı dayanıklıdır. Bu nedenle yağışlı ve sıcak iklim koşullarında bile uzun ömürlüdür. Yüksek parlaklık ve koruyuculuk özelliğine sahip olan karnauba, otomobil cilalarında en çok kullanılan bileşendir. Diğer ürünler ise genellikle sentetik silikonlardan yapılma eğilimindedir. Sentetik sıvı cilalar, koruma, dayanıklılık ve parlaklığı çok daha kolay bir şekilde elde etmenizi sağlar. Özel film teknolojisine sahip ürünler, güneşin zararlı UV ışınlarına karşı aracınızın boyasını korur. Polimerler aracınızın yağmura karşı direncini ve renk derinliğini artırır. Sıvı cilalarda genellikle sentetik polimerler veya reçineler kullanılır. Bazı ürünlere ekstra parlaklık kazandırmak için karnauba katkısı ilave edilebilir. Tipik olarak, daha açık renkli araçlar sentetik cilalar ile daha iyi görünürken, daha koyu araçlar doğal cilalar ile daha iyi görünür.

Sıvı Cila Nasıl Uygulanır?

Satın aldığınız sıvı ciladan en iyi sonuçları almak için üreticinin tavsiye ettiği uygulama adımlarını takip etmeniz önemlidir. Birçok cila benzer şekilde uygulanır. Uygulamalar arasındaki fark, büyük ölçüde uygulama öncesi yapılan hazırlığa bağlıdır. Cilanın yüzeye eşit bir şekilde yayılması için aracınızın temiz olması gerekir. Yüzeydeki tozlar ve diğer partiküller temizlenmediğinde aracınızın boyasının çizilmesine yol açar. Bu nedenle hem macun hem de sıvı cilalar, en iyi performansı temiz yüzeylerde gösterir. Aracınızı temizledikten sonra cila için üretilmiş uygun aksesuarlar ile uygulama yapabilirsiniz. Sprey cilalar için genellikle, hav bırakmayan, mikrofiber havlular tercih edilir. Sıvı cilalar içinse en iyi uygulama ürünleri cila pedleridir. Sıvı cilalar genellikle dakikalar içinde kurur. Bu nedenle uygulama yaparken gölgelik bir alanı tercih etmeniz, daha doğal ve homojen bir cila tabakası elde etmenize yardımcı olur.


ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sıvı Cila Fiyatları ve Modelleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 444 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20035732/20035735/20035736